Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Laptop pentru facultate (A.C.E.)

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Daca l-as lasa 24 de ore, ar insemna sa stau mereu cu ochii pe frecventa. In plus, mi se pare inutil, in conditiile in care n-am stat niciodata mai mult de 2-3 ore intr-un joc sau intr-un program care sa-l faca sa stea in turbo. Probabil 24 de ore nu o sa stea in turbo non-stop, dar atata timp cat poate sa stea 2-3 ore non-stop, imi e de ajuns.

Azi sau maine revin si cu rezulitatele de la Super Pi sa vad daca si aici poate sa stea in turbo cat are nevoie.

Si frecventa o vad din task manager si cu un gadget numit ''All CPU Meter'' care are la baza ''PC Meter''.

Si ti-am zis, tot testul a stat in 3.2ghz.

Am dat drumul la Super Pi si vad ca sta intre 3.2 si 3.4 non-stop. O sa-l las mai mult maine, acum nu pot

Daca nu ma crezi, iti pot face un clip, insa n-are rost...

Edited by Robiacs, 22 August 2014 - 22:27.


#38
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Softul ala afiseaza frecventele pe fiecare nucleu? La Haswell, Turbo Boost poate creste doar frecventa unui nucleu.

Am uitat ca Super Pi e single threaded. Incerca si Prime95.

Tu ai 4570S. Frecventa normala e 2,9 GHz, iar frecventa maxima de Turbo Boost e 3,6 GHz. Nici macar nu o atinge si tu zici ca "sta non-stop la maxim".

Edited by Seb, 22 August 2014 - 22:40.


#39
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Da, am zis ca poate sa stea non-stop in 3.2 cand sunt utilizate toate nucleele, aia e frecventa de turbo maxima pt. 4 nuclee utilizate.


N-am zis ca sta in 3.6, rar atinge 3,6 in unele programe si asta pt. perioade scurte care folosesc un nucleu. Cand aplicatiile folosesc 2 nuclee, am vazut ca sta intre 3.3 si 3.5.

Frecventa turbo e influentata de nr. de nuclee folosite.

Si nu, nu-mi arata frecventa pe nucleu. Imi arata ca in task manager, pe total.

Edited by Robiacs, 22 August 2014 - 22:50.


#40
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Frecventa maxima la 4570S e 3,6 GHZ, nu 3,2 GHz. Daca sta la 3,2 GHz e peste frecventa normala (2,9 GHz), dar destul de departe de frecventa maxima (3,6 GHz).

N-ai zis ca sta in 3,6 GHz, dar ai zis ca sta non-stop la frecventa maxima. Iar frecventa maxima e 3,6 GHz. Din ce zici, frecventa de 3,6 GHz nici macar nu ai vazut sa o atinga (acum vad ca ai editat ultimul mesaj si spui ca a atins si 3,6 GHz, dar in mesajele precedente ziceai de 3,2-3,4 GHz).

Nu e vorba daca sunt folosite non-stop toate nucleele, ci daca stau non-stop la frecventa maxima (toate cele 4 nuclee).

Si nu am intrebat daca sunt folosite toate nucleele, ci daca softul de monitorizare iti arata frecventele pentru fiecare nucleu in parte. Ca e posibil ca doar un nucleu sa urce la 3,4 GHz. Daca softul arata o singura frecventa, probabil e frecventa primului nucleu (Core 0).

Edited by Seb, 22 August 2014 - 22:53.


#41
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Ce soft poate sa-mi arate frecventa tuturor nucleelor?

#42
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
CPU-Z de exemplu, dar nu vezi si cum a variat in timp.

Edited by Seb, 22 August 2014 - 22:55.


#43
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Okay, maine o sa vad daca e intr-adevar cum ai zis tu sau e cum am zis eu.

#44
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Maine? Nu e clar inca?

#45
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Da, maine deoarece nu am acces la pc inca. Si nu e clar daca eu pana acum am vazut altceva.

#46
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Mai inainte tocmai ai zis ca ai facut test cu Super Pi si ca a stat intre 3,2 si 3,4 GHz (adica nu la maximul de 3,6 GHz). Dintr-o data nu mai ai acces la PC? Si nu mai esti sigur de ce anume vezi?

#47
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Nu mai am acces la pc acum, da. Scriu de pe telefon

Si tot o tii pe a ta, cu 3,6. Eu n-am zis niciodata asta, ca sta in 3,6 non-stop. Am zis ca poate sa stea in 3.2 non stop sau in 3.4 ( depinde cate nuclee foloseste ). Am zis clar ca sta in 3.6 rar, poate pt. ca aplicatiile nu folosesc doar un nucleu.

Si daca tu zici ca frecventa turbo e doar pt. un nucleu, de ce Intel zice altceva?


http://www.intel.com...b/CS-029908.htm

E acolo o intrebare in engleza daca frecventa in turbo e pt. toate nucleele folosite.

Edited by Robiacs, 22 August 2014 - 23:14.


#48
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Frecventa in Turbo e variabila, in functie de numarul de nuclee folosit. Pentru fiecare nucleu suplimentar, se scad 100MHz din maxim, exceptie la nucleele 3 si 4.

3.6GHz e maxim pe un nucleu.
3.5GHz e maxim pe doua noclee.
3.4GHz e maxim pe trei sau patru nuclee.
Iar frecventa de idle ar trebui sa fie de 800MHz.

Per total, asta-i teoria.
Pe scurt, procesorul nu`si poate sustine frecventa maxima pe toate nucleele pentru ca e un OC practic, ai avea nevoie de un voltaj mai mare pentru a face asta si nu-i conceput pentru asa ceva. E posibil, asa cum spune Seb, sa mai ai si dropuri de frecventa fata de 3.4GHz din maxim, din nou, din motive de stabilitate.

Oricum, nu stiu de ce va bateti capul cu asta.
Aveti o discutie, purtati-o in PM, ca nu a intrebat nimeni ce discutati voi.

Edited by georgik12, 22 August 2014 - 23:20.


#49
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Exact ce a zis georgik ziceam si eu, insa la mine sta in 3.2 cand sunt utilizate toate nucleele, in rest e cum a zis el

Edited by Robiacs, 22 August 2014 - 23:19.


#50
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View PostRobiacs, on 22 august 2014 - 23:13, said:

Si tot o tii pe a ta, cu 3,6. Eu n-am zis niciodata asta, ca sta in 3,6 non-stop. Am zis ca poate sa stea in 3.2 non stop sau in 3.4 ( depinde cate nuclee foloseste ). Am zis clar ca sta in 3.6 rar.
Exact asta e esenta acestei discutii pe care o prelungesti fara rost: ca nu sta non stop la frecventa maxima, care e 3,6 GHz in cazul procesorului tau.

Ai zis ca sta non-stop la maxim. Nu ai zis 3,6 GHz, dar ai zis MAXIM. Iar MAXIM e 3,6 GHz la procesorul asta.

View PostRobiacs, on 22 august 2014 - 23:13, said:

Si daca tu zici ca frecventa turbo e doar pt. un nucleu, de ce Intel zice altceva?
Eu am zis altceva: ca la Haswell poate creste frecventa doar a unui nucleu. Iar tu monitorizai cu un soft ce nici macar nu iti arata frecventele tuturor nuceelor.

Core i7 4770K processor review - The Haswell Architecture

Edited by Seb, 22 August 2014 - 23:23.


#51
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ce am zis eu e valabil pentru 4570.
Tu avand varianta cu S in coada, cu un TDP si mai mic, confirma teoria: "procesorul nu`si poate sustine frecventa maxima pe toate nucleele pentru ca e un OC practic, ai avea nevoie de un voltaj mai mare pentru a face asta si nu-i conceput pentru asa ceva". In cazul asta, cu sansa de a zice vreo prostie, frecventa scade cu 200MHz in functie de numarul de nuclee folosite, si nu doar 100MHz ca la fratele cu TDP mai mare. Nu de alta, dar tot ziceai ceva de 3.4GHz uneori pe acolo, cu spike-uri in 3.6GHz.

#52
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Defapt nu zici o prostie, asa este, cu 200mhz intre, 3.2, 3.4 si 3.6.

Poate m-am exprimat eu gresit, nu am zis ca sta in frecventa maxima a turbo-ului de 3.6( care e atinsa extrem de rar doar in aplicatii care folosesc un nucleu ), am zis ca statea in frecventa maxima a turbo-ului pt 3 sau 4 nuclee folosite, aceea fiind de 3.2. Poate au fost si dropuri, dar pe peroade scurte, poate.

In OCCT de exemplu, a stat in 3.2 timp de 45 minute cand am stat cu ochii pe frecventa, in jocuri, si dupa 2-3 ore, cand ma uitam la frecventa era tot 3.2. Poate in perioada aia au fost si drop-uri, n-am de unde sa stiu.

N-am stat sa vad cat sta in turbo pt 2 nucler sau pt. un nucleu ( 3.4 si 3.6 ), am stat sa vad cat sta doar pt. 4 nuclee deoarece 90% din timp folisesc aplicatii care stiu de 4 nuclee

Si Seb, daca Intel zice ca frecventa e aceeasi pt. toate nucleele active, de ce mi-ar trebui un soft sa vad frecventa tuturor nuclerlor daca task manager imi arata frecventa unui singur nucleu care e aceeasi cu frecventa tuturor celor active?

Daca ma crezi sau nu, mie imi e tot una, nu castig nimic.

Si scuze pt. greseli, scriu de pe telefon si e cam incomod.

Edited by Robiacs, 22 August 2014 - 23:40.


#53
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Mister rezolvat.
Mai aveti probleme, dati'o pe PM.

#54
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
.

Edited by Seb, 22 August 2014 - 23:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate