Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Laptop pentru facultate (A.C.E.)

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Salutare, am vazut ca mai sunt topicuri cu "laptop pentru facultate", dar nu am vazut la ce anume folosesc ei in facultate. Eu am sa zic exact, in mare parte pentru 3DStudio MAX. Configuratia pc-ului meu actual este expirata, abia ce reusesc sa fac cateva scene de cateva zeci de mii de poligoane (cunoscatorii in domeniu vor sti despre ce-i vorba):
Procesor: AMD x4 quad core 2.31GHz
RAM: 3GB
Video: Nvidia GF 210 1gb

Am sa pun cateva intrebari:
1. Am inteles ca ar trebui sa dispun de niste memorie RAM sanatoasa, 8GB. Nu stiu cat de importanta e memoria RAM, in balanta cu procesorul, frecventa acestuia, si generatia lui.

2. Spre exemplu, dintre un i7, de 1.8GHz si un i5, de 2.5GHz, in mare, care ar fi mai avantajos?

Am cateva modele, as tinde spre acest DELL i7, 2GHz :http://www.pcgarage....gb-linux-black/

Sau acest HP, care are i5, dar 2.5GHz :http://www.pcgarage....n-hd-8750m-2gb/

Sau mai ieftin, ca nu stau foarte bine cu banii... Acest lenovo, am mai citit aici pe forum, print diferite topicuri ca nu ar avea multi incredere in aceasta firma, de ce? http://www.pcgarage....nt-reader-grey/

Si un ultim: http://www.pcgarage....710m-2gb-black/

Care s-ar descurca mai bine cu 3DS MAX-ul, care sa reziste unor randari, si sa nu ia crash?

Edited by 1hhgabriel, 22 August 2014 - 17:28.


#2
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Tu chiar o sa te plimbi cu laptopul ala? Trebuie sa te gandesti bine daca da sau nu.
Nu cred ca o sa iesi pe afara cu un laptop de 2.500 de lei.

Apropos, ce buget maxim ai?

#3
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
buget maxim, in jur de 2500, fii mai explicit cu "doar nu o sa iesi pe afara cu un laptop de 2500 lei". Nu vreau sa straluceasca la design, nu sunt fata, nu tin cont de asta, vreau performanta.

Edited by 1hhgabriel, 22 August 2014 - 17:40.


#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Adica sunt mari sanse sa-l folosesti doar acasa, pe post de desktop.

#5
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Pai bun de ce, veniti cu argumente. Sau doar trebuie sa va cred pe cuvant?

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
"Laptop pentru facultate" inseamna in conceptia ta "laptop pe care il duc cu mine la cursuri la facultate" sau "laptop folosit mai mult acasa/in camin pe perioada studentiei"?

#7
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Ambele. Deci, de ce nu as putea un laptop de 2500 cu mine? tot nu inteleg aluzia. Pentru "folosit mai mult acasa" exista PC, este mult mai ieftin si convenabil. Deci daca imi iau laptop, da, il iau cu mine. Da, la cursuri, in excursii, sau la tara.

Edited by 1hhgabriel, 22 August 2014 - 17:51.


#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pe langa un computer performant, in aplicatiile CAD/3D e necesar si un monitor cu rezolutie mare. In bugetul tau nu cred ca gasesti altceva decat laptop-uri cu ecrane de 1366 x 768, care e departe de a fi o rezolutie optima chiar si pentru office/browsing. Ideal ar fi chiar rezolutie mai mare de 1920x1080 si/sau mai multe monitoare.

 1hhgabriel, on 22 august 2014 - 17:47, said:

Ambele. Deci, de ce nu as putea un laptop de 2500 cu mine? tot nu inteleg aluzia.

Nu neaparat ca nu il poti duce cu tine. Intrebarea e daca e necesar sa-l duci cu tine.

#9
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013

 1hhgabriel, on 22 august 2014 - 17:47, said:

Ambele. Deci, de ce nu as putea un laptop de 2500 cu mine? tot nu inteleg aluzia.
O sa il iei dupa tine la cursuri? Si daca ii pica unui cretin un pic de cafea in el?
Mergi pe un Desktop, e mult mai ok si ca performanta si ca siguranta.

In excursie mergi sa te relaxezi sau sa modelezi? La tara mergi doar cu hainele de pe tine?

Mult noroc sa gasesti ceva care sa nu se miste ca un melc.

Edited by Sempiternal, 22 August 2014 - 17:54.


#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pentru ca n-ai ce face cu un laptop la facultate, tot pixul si foaia sunt baza.
La laboratoare aveti calculatoarele facultatii cu tot ce trebuie instalat si setat, proiectele facute la laborator le copiezi pe stick si gata. N-are nici un rost sa te cari cu hardughia zilnic dupa tine.

#11
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Nu cred ca monitorul e o problema momentan, am nevoie de ceva cu care sa pot tine pasul si sa invat sa lucrez in 3D, cu pc-ul actual nuprea pot tine pasul. Cand voi ajunge in acel moment in care-mi va trebui un monitor cu rezolutie mare, am sa-mi cumpar si-am sa-l conectez la laptop.

 Sempiternal, on 22 august 2014 - 17:52, said:

O sa il iei dupa tine la cursuri? Si daca ii pica unui cretin un pic de cafea in el?
Mergi pe un Desktop, e mult mai ok si ca performanta si ca siguranta.

In excursie mergi sa te relaxezi sau sa modelezi? La tara mergi doar cu hainele de pe tine?

Mult noroc sa gasesti ceva care sa nu se miste ca un melc.
Nu la fiecare curs, si nici sa ma joc solitaire, lasati asta in grija mea, cu deteriorarea laptopului.
Sa te relaxezi? sa te relaxezi nu inseamna neaparat sa privesti natura, ci si doar sa mai vezi un film cu prietenii seara, etc...
Am avut pc pana acum, si stau la camin, stiu cum e sa te cari cu PC-ul dupa tine, neavand masina, si circuland cu autobuzul.

 Friskey, on 22 august 2014 - 17:52, said:

Pentru ca n-ai ce face cu un laptop la facultate, tot pixul si foaia sunt baza.
La laboratoare aveti calculatoarele facultatii cu tot ce trebuie instalat si setat, proiectele facute la laborator le copiezi pe stick si gata. N-are nici un rost sa te cari cu hardughia zilnic dupa tine.
Nu ma car zinlic, doar la laboratoarele necesare si importante unde, daca iti vine sa crezi, la facultatea de ACE din Craiova, sunt majoritatea laboratoarelor cu pc-uri cu motitor cu tub, unitati pc cu disketa, asta ar spune tot, windows 2000, windows xp, si mai niciodata nu avem toti studentii loc la ele, lucram cate doi la un pc, si totul e o harababura. Pixul si foaia? nu sunt eu cel mai integralist student, dar am colegi care sunt bursieri fara a fi scris mare lucru pe foaie.

Deci in mare, as vrea un laptop cu care sa tin pasul, nu pentru performanta, cand voi invata foarte bine programul, si voi face performanta, imi voi lua si PC cu configuratii mult mai avansate.

Edited by 1hhgabriel, 22 August 2014 - 18:13.


#12
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Lumea incerca sa afle daca ai nevoie de mobilitate cu adevarat sau nu.
Nici eu nu ma plimb cu laptopul prea mult dupa mine, tot mai mult pe acasa il folosesc, dar pentru timpul cand plec undeva si e langa mine, isi merita toate compromisurile fata de un PC.

Acestea fiind zise, tu vrei laptop.
Bun.

Care e bugetul maxim de care dispui?

3DS Max e un soft destul de pretentios. In prima instanta, ca la orice soft de editare, se cere CPU cat mai bun alaturi de o cantitate cat mai mare de RAM.
Apoi, pe partea de editare 3D, softul e puternic optimizat nVidia cu ale lor Cuda Cores. De fapt, e gurmand mai mult dupa un numar cat mai mare de CUDA Cores decat precizie, motiv pentru care in acest fost GTX`urile pot depasi serios profesionalele Quadro. Deci AMD nu are ce cauta pe acolo.

Tu ai avea nevoie de un i7 Quad cu minim 8GB RAM si macar o GT 740M sau ceva similar, cu un minim de 384 Cuda Cores.
La astea se adauga o constructie cat mai buna, o racire pe masura si daca se poate, un ecran ce iti reda culorile cat mai bine si o rezolutie cat mai mare. Toate astea costa, acum sa vedem bugetul pentru a sti cat acoperim din ele. Probabil te vei multumit cu un i5M cu 8GB RAM si o rezolutie de 1366x768, cam greu Full HD si configuratie buna la banii laptopurilor postate.

Edited by georgik12, 22 August 2014 - 18:21.


#13
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Incerca atunci sa te orientezi spre un laptop cu 1920x1080 (dar nu cu diagonala foarte mare, ca altfel devine incomod de transportat). E foarte posibil sa fie necesar sa cresti bugetul (daca nu prinzi vreo super-oferta).

Edited by Seb, 22 August 2014 - 18:18.


#14
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 georgik12, on 22 august 2014 - 18:14, said:

Lumea incerca sa afle daca ai nevoie de mobilitate cu adevarat sau nu.
Nici eu nu ma plimb cu laptopul prea mult dupa mine, tot mai mult pe acasa il folosesc, dar pentru timpul cand plec undeva si e langa mine, isi merita toate compromisurile fata de un PC.

Acestea fiind zise, tu vrei laptop.
Bun.

Care e bugetul maxim de care dispui?

3DS Max e un soft destul de pretentios. In prima instanta, ca la orice soft de editare, se cere CPU cat mai bun alaturi de o cantitate cat mai mare de RAM.
Apoi, pe partea de editare 3D, softul e puternic optimizat nVidia cu ale lor Cuda Cores. De fapt, e gurmand mai mult dupa un numar cat mai mare de CUDA Cores decat precizie, motiv pentru care in acest fost GTX`urile pot depasi serios profesionalele Quadro.

Tu ai avea nevoie de un i7 Quad cu minim 8GB RAM si macar o GT 740M sau ceva similar, cu un minim de 384 Cuda Cores.
La astea se adauga o constructie cat mai buna, o racire pe masura si daca se poate, un ecran ce iti reda culorile cat mai bine. Toate astea costa, acum sa vedem bugetul pentru a sti cat acoperim din ele.

In legatura cu mobilitatea... ar cam fi nevoie, unele examene sau teste de laborator se dau pe laptopuri, deoarece pc=urile nu sunt intr-o stare buna, sunt multe laboratoare vechi.

Pai cum am spus si mai devreme, nu vreau ceva foarte foarte performant, si se pare ca da, cum presupuneam, am nevoie de minim 8RAM, cat de importanta e frecventa procesorului? cum am intrebat si mai sus: un i7 de 1.8 sau un i5 de 2.5 ?
O sa ma interesez mai bine, pe unele site-uri de componente PC, daca ies mult in avantaj, voi alege si varianta lui sempitermal si-am sa imi iau un Desktop. Treaba cu laptopul nu e asa de baututa in cuie. Cat despre display mare, poate o sa-mi cumpar si un monitor pe masura, dar dum am mai spus, nu stau excelent cu banii. In 2500 RON ma gandesc ca as putea face rost de un Sistem PC cu configuratie optima pentru lucrul in 3D.
O sa ma repet, daca castig mult mai multa performanta, la aceiasi suma de bani, o sa-mi iau un Desktop, si "o sa ma car cu el peste tot", la tara, la camin.

Edited by 1hhgabriel, 22 August 2014 - 18:26.


#15
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Sa`ti raspund intai la intrebare.
Cand te uiti la frecventa unui procesor, o analizezi in detaliu. Pe langa frecventa stock, un i5 sau un i7 are si Turbo Boost, o crestere automata a frecventei de lucru pana la un punct.
Atat i5`ul de pe Dell cat si i7`le de pe HP se duc in 3.1GHz in Turbo, frecventa maxima cand folosesti doar un nucleu. Cand le folosesti pe ambele, frecventa de lucru va fi de 2.9GHz.

Practic, cele doua procesoare se vor comporta identic.
Diferenta e ca i7`le face asta cu un consum de 2 ori mai mic decat i5-ul, fiind un model ULV.

Daca nu ai nevoie de mobilitate, ia Desktop.
Chiar si un i3 desktop va fi peste i5-urile mobile in puterea de procesare.

Iar cu 2500 lei, te incadrezi bine la un i5 Quad cu 8GB RAM si un GPU nVidia.
Iar solutia din urma ar fi mult mai indicata.

Sa-mi spui ce preferi, pentru a-ti face si o recomandare.

#16
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Uita-te si la numarul de nuclee din procesor cand iei decizia. In timp ce aproape toate procesoarele Core i5 si Core i7 de desktop au 4 nuclee, toate procesoarele Core i5 Haswell de laptop au doar 2 nuclee si la fel o parte din procesoarele Core i7 de laptop au doar 2 nuclee. Deci sunt mai asemanatoare unui procesor Core i3 (doua nuclee + Hyper-threading). Iar un laptop cu i3 Haswell gasesti de pe la 1.600 lei.

Turbo Boost e gandita pentru varfuri de solicitare, nu sa mearga tot timpul la frecventa maxima. Cand procesorul se incalzeste prea puternic, automat isi reduce frecventa. Iar conditiile de degajare a caldurii dintr-un laptop sunt departe de a fi optime.

Edited by Seb, 22 August 2014 - 18:37.


#17
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Ce prefer? cred ca un Desktop, in cele din urma, din ce-am inteles aici, mi-ar trebui mai multi bani, si o mare responsabilitate, pe care o stiam de altfel dinainte. Ce recomandare? Nu e cel mai convenabil sa-l fac pe piese?  cred ca as iesi mult mai ieftin.

#18
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Recomandare din piese, evident.
Sau te pricepi si crezi ca poti scoate ceva optim?

Cu 2500 lei, te incadrezi la un i5 cu 8GB RAM si o GTX 660 cu 960 Cuda Cores:
http://www.mediadot.ro/wishlist/48142/

Edited by georgik12, 22 August 2014 - 18:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate