Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Laptop pentru facultate (A.C.E.)

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 1hhgabriel, on 22 august 2014 - 18:01, said:

daca iti vine sa crezi, la facultatea de ACE din Craiova, sunt majoritatea laboratoarelor cu pc-uri cu motitor cu tub, unitati pc cu disketa, asta ar spune tot, windows 2000, windows xp, si mai niciodata nu avem toti studentii loc la ele, lucram cate doi la un pc, si totul e o harababura.
Vai, aveti alergie la monitoare cu tub si discheta si de aia nu puteti lucra. Am facut si eu facultatea de Calculatoare si stiu cum sunt laboratoarele, tot asa erau si calculatoarele noastre (desi pe langa unitatea floppy imposibil sa nu gasesti macar un port usb) si n-am mai murit, tot am invatat.
Merg "carutele" alea, sa nu iti imaginezi ca faceti mari minuni la laborator.
Ideea e ca daca vrei sa faci ceva mai avansat decat faceti la laborator iti trebuie putere de procesare mare, memorie multa, ecran mare si placa video babana iar astea la laptopuri costa de rup. In banii tai iti poti lua un desktop mult mai performant decat un laptop si care va face fata destul de bine macar pentru primii ani de proiectari. In banii astia iti vei lua o coaja de laptop pe care il vei lua la pumni in scurt timp.

LE: Un hard SSD iti va imbunatati viteza foarte mult.

Edited by Friskey, 22 August 2014 - 18:48.


#20
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cred ca trebuie si monitor in bugetul de 2.500 lei.

Si in situatia descrisa, ar fi mai potrivita o carcasa micro ATX (mai usor de transportat).

#21
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 georgik12, on 22 august 2014 - 18:37, said:

Recomandare din piese, evident.
Sau te pricepi si crezi ca poti scoate ceva optim?

Cu 2500 lei, te incadrezi la un i5 cu 8GB RAM si o GTX 660 cu 960 Cuda Cores:
http://www.mediadot.ro/wishlist/48142/

Mersi frumos pentru recomandare, da... am un var care a lucrat o vreme la un service PC, o sa-i dau aceasta lista sa se consulte cu ea, am vorbit acum cateva minute cu el si mi-a zis ca-mi va face o lista cu ce crede el, apoi am s-o pun aici sa vedeti si sa va dati cu parerea.

 Friskey, on 22 august 2014 - 18:40, said:

Vai, aveti alergie la monitoare cu tub si discheta si de aia nu puteti lucra. Am facut si eu facultatea de Calculatoare si stiu cum sunt laboratoarele, tot asa erau si calculatoarele noastre (desi pe langa unitatea floppy imposibil sa nu gasesti macar un port usb) si n-am mai murit, tot am invatat.
Merg "carutele" alea, sa nu iti imaginezi ca faceti mari minuni la laborator.
Ideea e ca daca vrei sa faci ceva mai avansat decat faceti la laborator iti trebuie putere de procesare mare, memorie multa, ecran mare si placa video babana iar astea la laptopuri costa de rup. In banii tai iti poti lua un desktop mult mai performant decat un laptop si care va face fata destul de bine macar pentru primii ani de proiectari. In banii astia iti vei lua o coaja de laptop pe care il vei lua la pumni in scurt timp.

Nu ma intelege gresit, nu fac figuri cand vad monitor cu tub sau unitati cu disketa, asta era un exemplu sa intelegeti cat este slab dotat respectivul pc, si precizez ca la un laborator de 15 locuri, sunt doar 7-8 pc-uri functionabile, reparatiile fiind nu foarte costisitoare, dar nici reparate nu le vad, si cam asa sta treaba, nu e frumos cand o versiune primara de Borland iti ia crush. M-ati cam convins sa raman la Desktop.

@Seb, da, imi va trebui si un monitor, ce diagonala imi recomandati, si fiind doar un monitor, nu foarte piperat pretul. Nu stiu cand e ultima data cand am cumparat unul, nu stiu care-s preturile si care-s mai bune, urmeaza sa ma interesez.

#22
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Eu unul sunt satul de rude pricepute in IT sau de tehnicieni la service-urile de colt.
Sa nu o consideri o insulta, poate varul tau se pricepe, desi sunt sceptic. Parca vad nu stiu ce nebuni de sursa de 700W la sistem ce nu are nevoie de mai mult de 300W sau altele similare.

Ca monitor, daca tot dai un ban, iei ceva decent.
Un 23" Full HD cu panel IPS, n`ai ce cauta cu balarii de TN`uri mai ieftine pentru editari:
http://www.pcgarage....nch-6ms-silver/

#23
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
La monitor neaparat sa fie cu rezolutia 1920x1080. In cazul tau (calculator carat de acasa la camin), poti merge si pe unul de diagonala mai mica. Poti alege si unul mai ieftin, eventual second-hand, chiar cu panou TN (daca e suficient de ieftin), sa ramana mai multi bani pentru PC-ul propriu-zis (dar fara rabat la rezolutie). Dezavantajul panourilor TN e ca daca nu stai drept in fata monitorului, imaginea se vede prost. Deci nu merge sa stai in pat si sa te uiti la filme la monitorul asezat pe masa.

#24
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 georgik12, on 22 august 2014 - 18:53, said:

Eu unul sunt satul de rude pricepute in IT sau de tehnicieni la service-urile de colt.
Sa nu o consideri o insulta, poate varul tau se pricepe, desi sunt sceptic. Parca vad nu stiu ce nebuni de sursa de 700W la sistem ce nu are nevoie de mai mult de 300W sau altele similare.

Ca monitor, daca tot dai un ban, iei ceva decent.
Un 23" Full HD cu panel IPS, n`ai ce cauta cu balarii de TN`uri mai ieftine pentru editari:
http://www.pcgarage....nch-6ms-silver/

Suntem de varsta apropiata, te inteleg, nicio problema n-o consider o insulta. Dar atat el cat si tatal lui lucreaza in domeniul acesta, editare foto-video, nunti, videoclipuri, s.a.m.d. Are cel putin o idee in plus fata de mine, cum sta treaba la randari si restul. Are un desktop puternic, un i5 sau i7 cu overclock de 5, ceva, nu mai stiu exact, o sa postez aici ce-o sa-mi zica mai pe seara, recomandarea lui.

Cat despre monitor, e aiurea, nuprea-mi permit, si cum am zis, stau la camin, marea majoritate a timpului o sa lucrez acolo, si sa tin un monitor ca ala la camin. Deloc nesigur un transport al acelui monitor...

 Seb, on 22 august 2014 - 18:58, said:

La monitor neaparat sa fie cu rezolutia 1920x1080. In cazul tau (calculator carat de acasa la camin), poti merge si pe unul de diagonala mai mica. Poti alege si unul mai ieftin, eventual second-hand, chiar cu panou TN (daca e suficient de ieftin), sa ramana mai multi bani pentru PC-ul propriu-zis (dar fara rabat la rezolutie). Dezavantajul panourilor TN e ca daca nu stai drept in fata monitorului, imaginea se vede prost. Deci nu merge sa stai in pat si sa te uiti la filme la monitorul asezat pe masa.

Da, stiu cum e cu asta cu filmele, dar sunt oarecum obisnuit si da, stiu ca-mi trebuie ceva mai performant. Asta care-l am acum e destul de micut, are o diagonala de 17, si nu e wide.

#25
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Cum am spus, daca se pricepe si reuseste sa faca ceva bun, tot respectul.
Judecand dupa configuratie, pare sa fie ok, OC`ul chiar ajuta la nivelul asta, in special in editarea foto la nivel profesional.

Consulta-te cu el si vezi ce-ti ofera.
Dar cam acela e maximul in buget. OC-ul te costa in plus, iar de la placa video nu as taia avand in vedere programul folosit si cat de mult ii plac nuclee CUDA.

Cat despre monitor, personal nu as cobori sub asta:
http://www.mediadot....-dvi-hdcp-negru
21.5" Full HD e minimul necesar, zic eu, in ziua de azi.

Pretul e al naibii de bun, eu am dat vreo 450 lei pe fratele BenQ GW2265M, ce ofera exact acelasi panel, dar are boxe.
La vremea aia, respectivul nu era prin oferte.

#26
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Probabil ca si la cele doua modele de laptop (de 2.600 lei, respectiv de 2.700 lei) din primul tau post ecranele sunt cu panou TN (nu am vazut specificat nimic despre tipul panoului si de obicei daca nu e TN, se lauda cu asta). Ambele sunt cu rezolutia de 1366 x 768.

Asta pentru a pune lucrurile in perspectiva.

#27
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
TN`uri sunt toate, greu sa ai IPS la banii astia. :)

#28
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 georgik12, on 22 august 2014 - 19:07, said:

Cum am spus, daca se pricepe si reuseste sa faca ceva bun, tot respectul.
Judecand dupa configuratie, pare sa fie ok, OC`ul chiar ajuta la nivelul asta, in special in editarea foto la nivel profesional.

Consulta-te cu el si vezi ce-ti ofera.
Dar cam acela e maximul in buget. OC-ul te costa in plus, iar de la placa video nu as taia avand in vedere programul folosit si cat de mult ii plac nuclee CUDA.

Cat despre monitor, personal nu as cobori sub asta:
http://www.mediadot....-dvi-hdcp-negru
21.5" Full HD e minimul necesar, zic eu, in ziua de azi.

Pretul e al naibii de bun, eu am dat vreo 450 lei pe fratele BenQ GW2265M, ce ofera exact acelasi panel, dar are boxe.
La vremea aia, respectivul nu era prin oferte.

second hand ai vreo idee? cu cat sunt mai ieftine? se merita?
cat despre configuratie, revin cu un edit imediat.

#29
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 Seb, on 22 august 2014 - 18:32, said:

Turbo Boost e gandita pentru varfuri de solicitare, nu sa mearga tot timpul la frecventa maxima. Cand procesorul se incalzeste prea puternic, automat isi reduce frecventa. Iar conditiile de degajare a caldurii dintr-un laptop sunt departe de a fi optime.
Ai dreptate la laptopuri, insa la desktop-uri, daca ai carcasa ventilata si totul okay, procesorul poate sa stea in turbo non-stop cand e intr-un joc sau intr-un program care-l solicita mai mult( cum sta la mine de exemplu )

#30
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Uita-te cat de mare e radiatorul de pe procesorul tau si gandeste-te cum ai putea sa bagi asa ceva intr-un laptop.

#31
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
De asta am zis ''ai dreptate la laptop-uri''.

#32
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Si la desktop e valabil ce am spus, doar ca acolo racirea e mult mai buna.

Ia baga un Super Pi sau alt test de solicitat procesorul pe toate nucleele si vezi daca sta non-stop la frecventa maxima.

#33
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Pana acum am incercat OCCT si a stat in frecventa maxima de turbo pt. toate nucleele ( adica 3.2ghz ) pe toata durata testului. Incerc acum si Super Pi.

#34
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Si cat timp l-ai lasat?

#35
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
In jur de 45 minute si temperatura n-a depasit 68 de grade.

Edited by Robiacs, 22 August 2014 - 22:15.


#36
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Lasa 24 de ore.

Si cu ce monitorizezi frecventele nucleelor?

Nu de temperatura era vorba cat e, ci frecventa cat e.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate