Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

benzina vs motorina pentru vw golf, ford, opel, seat

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007

 Oxigen1234, on 22 august 2014 - 10:15, said:

La VW este interzis sa iti dea o copie tiparita dupa istoricul de service al masinii deoarece acolo apar si alte date de exemplu numele proprietarului, iar nemtii nu glumesc cu protectia datelor personale.
Nu e interzis sa iti spuna verbal ultimele revizii la ce data s-au facut, cati km avea masina si ce alte operatii s-au executat (e important sa stii daca s-a inlocuit distributia, ambreiajul, daca avea probleme la injectie, elemente de caroserie schimbate sau alte piese schimbate ca de exemplu bordul cu kilometrajul, erori in calculatoare samd. - te poate scuti de niste costuri inutile dar si de probleme ascunse la "cosmetizare" de samsari)

este suficient si verbal.
ideea este sa stiu daca ce a fost scris in anunt nu e doar text de samsari

#56
Kalmant

Kalmant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.08.2014
Salut All ,

Baieti care ma puteti ajuta si pe mine ?

A dori sa achizitionez a masina si sunt nehotarat in a alege intre :

- Audi A4 2.0 TDI B8 143/170 CP      dupa 2009
- Audi A6 2.0 TDI      143/170 CP      dupa 2007
- VW  Passat CC       140/170 CP  pana in 2011
- MC  C200/C220  diesel         dupa  2008/2009

M-ar interesa sa stiu sare e cea mai ok in raportul calitate pret , fiabilitate . consum si intretinere , V-as fi foarte recunoscator .
Am mai urmarit cateva subiecte in legatura su acest lucru dar tot nu m-am lamurit .

Multumesc

#57
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Nu mai astepta sterotipuri. Alege masina in functie de starea tehnica a fiecareia. Fiind SH, nu conteaza ce scrie pe spate, ci cum se prezinta masina.


 Oxigen1234, on 22 august 2014 - 10:15, said:

La VW este interzis sa iti dea o copie tiparita dupa istoricul de service al masinii deoarece acolo apar si alte date de exemplu numele proprietarului, iar nemtii nu glumesc cu protectia datelor personale.
Nu e interzis sa iti spuna verbal ultimele revizii la ce data s-au facut, cati km avea masina si ce alte operatii s-au executat (e important sa stii daca s-a inlocuit distributia, ambreiajul, daca avea probleme la injectie, elemente de caroserie schimbate sau alte piese schimbate ca de exemplu bordul cu kilometrajul, erori in calculatoare samd. - te poate scuti de niste costuri inutile dar si de probleme ascunse la "cosmetizare" de samsari)

La deschiderea programului de service (ELSA) apare un pop-on prin care ti se aduce la cunostinta ca oricare informatie continuta in programul respectiv apartine VAG si este interzisa distribuirea ei catre clienti. Altfel, se vor suporta rigorile legii. Prin clienti se intelege proprietarii masinilor, nici nu se pune problema sa te interesezi de masina altuia.
Mitul cu copia tiparita a aparaut datorita faptului ca fara ceva scris e mai greu de dovedit, din acest motiv se fereau dealerii de copii pe hartie. Informatia nu conteaza pe ce fel de mediu este distribuita, distribuirea este interzisa si atat si atat.

 GiGonT3, on 22 august 2014 - 08:10, said:

Poate ma ajuta ploconul Posted Image
O sa am in vedere si acest sfat
Exact acesta este motivul pentru care ti-am spus. Te duci cu VIN-ul si ii rogi sa te ajute. Daca nu vor, incerci in alta parte. Nu cred ca vei obtione in scris, pentru ca se tem...

#58
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Kalmant, on 22 august 2014 - 10:38, said:

Salut All ,

Baieti care ma puteti ajuta si pe mine ?

A dori sa achizitionez a masina si sunt nehotarat in a alege intre :

- Audi A4 2.0 TDI B8 143/170 CP   dupa 2009
- Audi A6 2.0 TDI   143/170 CP   dupa 2007
- VW  Passat CC    140/170 CP  pana in 2011
- MC  C200/C220  diesel dupa  2008/2009

M-ar interesa sa stiu sare e cea mai ok in raportul calitate pret , fiabilitate . consum si intretinere , V-as fi foarte recunoscator .
Am mai urmarit cateva subiecte in legatura su acest lucru dar tot nu m-am lamurit .

Multumesc
mercedes

#59
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Kalmant, ... la ce masini ai in lista aia nu ai nevoie de ghid aici.
alea sunt masini produse dar nu pe banii tai :)

(este o gluma evident)

#60
Kalmant

Kalmant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.08.2014

 petre69, on 22 august 2014 - 11:49, said:

mercedes

Ai avut sau cunosti pe cineva care a avut unu din aceste modele C200./ C220?
Si mie imi plac si MC-urile dar in comparatie cu celelalte cum este , care din ele consuma mai putin ( la un stil de mers 2000/2500 rpm )

#61
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007
Am un prieten cu A4 asa cum vrei tu (alb).
Imi place forma exterioara mult de tot (si interiorul dar nu la fel de mult, parca lipseste ceva, nu stiu...)

Mai am un prieten cu A6 S Line, motor 3.0 TDI (300 CP, evident cu modificari pe la motor, resoftare, etc.) ce imi place din toate punctele de vedere.

Cand m-am urcat prima data in CC insa... n-am vrut sa ma mai dau jos din el :))

La Mercedes mi-a placut foarte mult felul cum ma simteam pe scaun, parca e total diferita senzatia fata de alte masini.
Motor 2.7 din cate am inteles si cutie automata. Interesanta forta si la aceasta masinuta. Dar parca nu e pe gustul meu...

Asa ca asta e recomandarea mea, Passat CC. Imi place foarte mult cum se imbina toate elementele atat la exterior cat si interior. Iar acea trapa mi se pare foarte tare.
Nu cunosc mai multe detalii (fiabilitate, etc.) dar asta imi place si o sa imi cumpar si eu candva.

#62
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 valitudor, on 22 august 2014 - 06:12, said:

Nu, nu de lege, interzis de dispozițiile VW către dealeri.

Mie mi-au zis fara probleme, dar e adevărat ca ma stiu cu ei de ani de zile.

#63
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Fix in ordinea ac:

C-klasse
A4
CC
A6

Daca ai bani de A6 Fl cred ca poti sa il pui primul,daca nu ai nevoie de spatiu C-ul.

La capitolul confort suspensie,felul cum se aud/simt zgomotele,plastice: A6,C-klasse,A4,Cc
la capitolul tinuta de drum CC/A4,C-klasse,A6
la capitolul rafinament: C si dupa tdi-urile
la capitolul spatiu: A6,C,CC,A4
la capitolul acceleratie A4(mi s-a parut mai nervos decat cc-ul,poate cutia sau greutatea),CC,C si dupa A6

Am mers/condus pe toate atat in int cat si in ext,alege masina care se prezinta tehnic si estetic cel mai bine,cea mai dotata. Eu as scoate Passat-ul din lista (un pic cam rigid,scaunele f tari si incomode la drum lung)

Intretinerea este asemnatoare,in functie de buget te poti astepta la masini cu km putini sau multi.

Edited by ionutMembruAnonimut, 22 August 2014 - 14:38.


#64
Kalmant

Kalmant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.08.2014

 ionut_ionut, on 22 august 2014 - 14:36, said:

Fix in ordinea ac: C-klasse A4 CC A6 Daca ai bani de A6 Fl cred ca poti sa il pui primul,daca nu ai nevoie de spatiu C-ul. La capitolul confort suspensie,felul cum se aud/simt zgomotele,plastice: A6,C-klasse,A4,Cc la capitolul tinuta de drum CC/A4,C-klasse,A6 la capitolul rafinament: C si dupa tdi-urile la capitolul spatiu: A6,C,CC,A4 la capitolul acceleratie A4(mi s-a parut mai nervos decat cc-ul,poate cutia sau greutatea),CC,C si dupa A6 Am mers/condus pe toate atat in int cat si in ext,alege masina care se prezinta tehnic si estetic cel mai bine,cea mai dotata. Eu as scoate Passat-ul din lista (un pic cam rigid,scaunele f tari si incomode la drum lung) Intretinerea este asemnatoare,in functie de buget te poti astepta la masini cu km putini sau multi.

Multumesc Pentru raspuns

Bugetul ar fi cam de 12000  +/ - taxe

#65
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Da, da! In banii aia nici A4 sau CC nu-ti iei in toate mintile, n-are rost sa vorbim de A6 sau C Klasse.

#66
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013

 Kalmant, on 22 august 2014 - 14:49, said:

Multumesc Pentru raspuns

Bugetul ar fi cam de 12000  +/ - taxe
In banii astia iti iei o troaca din cele expuse. Nici o sansa sa nimeresti ceva bun.
Bafta!

#67
UlbisnesForever

UlbisnesForever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2014
Dieselu e pentru tractoare si camioane...benzina este pentru autoturisme :)

#68
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Acrii strugurii, nu ?

Edited by BV87FFF, 26 August 2014 - 23:36.


#69
UlbisnesForever

UlbisnesForever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2014
ai nevoie de un dictionar?

#70
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
La 12000e ai sane la un diesel cu pana in 200k km,acum sa nu te astepti sa fie masina noua,dar in niciun caz nu va fi un sac fara fund.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate