Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Caseta cu nunta deteriorata

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
mgmm

mgmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2012
Va multumesc tuturor chiar si pentru critici!
Filmez pe casete mini-dv,cu un VX si vreau sa va zic ca inca nu este demodat!1 h de filmare este undeva la 150 ron iar 1 h de filmare cu DSLR-UL este la 300 ron...puterea financiara la un eveniment este impartita!A fost o intamplare,ce sa-i faci...nu mi s-a mai intamplat dar toate au un inceput!Partea proasta este ca nunta este de lipoveni si nu prea am de unde s-a fac rost de "dublura" la sunet!Si nu m-am dat profesionist...pentru ce-i ce au comentat mai sus!Mi-am exprimat problema fara sa ma cataloghez pe un clasament!Inca o data multumesc si sper sa o rezolv cumva!
florinel ai perfecta dreptate...o persoana  care cunoaste aspectele acestei munci!

Edited by mgmm, 17 August 2014 - 16:31.


#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postflorinel, on 17 august 2014 - 16:26, said:

Cred ca sunt mai multe aspecte implicate aici.
1.Caseta vs alt mediu de stocare. Cel mai probabil autorul a filmat pe caseta miniDV, adica digital. Contrar parerilor de pe aici, caseta e unul din cele mai sigure medii de stocare - tocmai pentru ca e liniar. Daca se intampla ceva cu caseta poti recupera majoritatea filmarii mutand banda, lipind-o...etc.Daca se buseste DVD-ul sau cardul, sau HDD-ul pe care ai filmat , sansele de-a recupera ceva sunt aproape 0.
Mai nou exista camerele care pot filma concomitent pe 2 carduri - o solutie de backup care ne si arata cat de sigur este acest mediu de stocare.
Fiecare are in oarecare măsură dreptate, dar exista metode software de recuperare a informației si de pe DVD, SSD, SD. Chiar nenumărate si eficiente. DVD-ul nu se va rupe. SSD-ul sau HDD-ul, după caz, rezista multișor. Totuși, nicio metoda nu este infailibila, de aceea recomand încheierea unui contrat care sa specifice ca exista unele situații in care informația poate fi pierduta.

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Plus că discurile optice au prostul obicei să se zgârie... şi asta nu e bine. Singurul disc care suportă zgârieturile mai bine e LaserDiscul, dar discurile alea sunt mari precum cele de vinil   :lol:
Casete video sunt de mai multe tipuri: V.H.S. (-C) cu varianta Super (S)-V.H.S. (-C), D-V.H.S. Video-2000, Hi 8, U-Matic, Betamax, Betacam S.P.-L., Betacam S.P.-S, Digital Betecam, cele tip D.V. Video-2000 e mort din anii '80, Betamax (din care s-a dezvoltat Betecam) poate doar pe la pasionaţi. D(gitial)-V.H.S. nu au fost prea multe şi ştiu dacă au fost camere video cu aşa ceva (la videocasetofoane pentru casetele alea mergeau şi casetele V.H.S.)
Casete profesionale sunt cele U-Matic, Betecam, D.V. Digitale sunt Betcam Digital şi cele D.V. (Digital-Video) - populară este caseta mini-D.V.
Ca f.d. există şi aparate profesionale cu casete S.-V.H.S. (la o Super-V.H.S. rezoluţia pe orizontală este de 400 de linii vs. 240 la V.H.S.)

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmgmm, on 17 august 2014 - 16:27, said:

A fost o intamplare,ce sa-i faci...nu mi s-a mai intamplat dar toate au un inceput!!
Se poate întâmpla oricui, nu-ți face griji. Alege tu soluția care se potrivește cel mai bine, pentru a ieși basma curata. Ai totuși partea video..ce te-ai fi făcut dacă nu s-ar fi înregistrat nimic?!

#23
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Your God. Stiu ce spui tu acolo, exista metode si sa previi(carduri mici, back-up permanent...etc) pierderea de informatie, insa asta e alta discutie... asta fac cei care lucreaza la cu totul alte preturi.

@mgmm. O caseta miniDV e 9-10 ron.Fa si tu 160 ron ora de filmare cu vx si foloseste intotdeauna casete noi. Vei scapa de probleme din astea.

Edited by florinel, 17 August 2014 - 16:37.


#24
mgmm

mgmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2012

View Postdorin_2k, on 17 august 2014 - 15:46, said:

Hotaraste-te: nu lipsesc parti dar e cu intreruperi.????
Una este sa-ti lipseasca 20-30 sec sunetul si alta este sa ai intreruperi la interval de cateva secunde...eu cred ca am explicat oarecum pe inteles!

View PostYOUR_GOD, on 17 august 2014 - 16:31, said:

Se poate întâmpla oricui, nu-ți face griji. Alege tu soluția care se potrivește cel mai bine, pentru a ieși basma curata. Ai totuși partea video..ce te-ai fi făcut dacă nu s-ar fi înregistrat nimic?!
Asa este....partea video e sticla,fara probleme dar ce fac cu sunetul sacadat!?Sa decupez sunetul si ce sa bag in loc???...o melodie ??in biserica?...nu prea merge,m-am gandit eu!La ce m-am mai gandit nu demult este sa largesc sunetul in timeline pana la cateva sutimi de secunda si sa inlatur partile lipsa asadar formand o continuitate dar vezi ca dupa aceia nu o sa mai aiba noima ce spune popa...ar iesi cam asa :TATAL CARE ESTI FIE TA,VOIA PRECUM SI PE .....ma intelegeti ce vreau sa zic!

#25
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Din ce stiu eu, miniDVul este digital. Daca "tragi" RAW de pe caseta, in zona respectiva nu ai deloc date?

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Cat dureaza intreruperea?

Daca ai intreruperi sub 100 ms te apuci si le "umpli" cu ceva sau faci cut si fade pe imagine acolo.

#27
mgmm

mgmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2012

View Postdexterash, on 17 august 2014 - 16:39, said:

Din ce stiu eu, miniDVul este digital. Daca "tragi" RAW de pe caseta, in zona respectiva nu ai deloc date?
M-ai bagat in ceata!!eu fac captura cu Sony Vegas...nu-mi aduc aminte sa am optiuni de captura de acest fel!

View Postdorin_2k, on 17 august 2014 - 16:39, said:

Cat dureaza intreruperea?
Cam 1/2 din slujba bisericii adica aproximativ cam 35 min

#28
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu as lua sunet din alta parte. Nu exista soluție eleganta la problema ta, asa ca începe sa faci compromisuri... Sau poate are cineva o viziune mai buna, căci eu doar atât pot.

#29
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postmgmm, on 17 august 2014 - 16:43, said:

M-ai bagat in ceata!!eu fac captura cu Sony Vegas...nu-mi aduc aminte sa am optiuni de captura de acest fel!
GO:
https://www.google.r...sm=122&ie=UTF-8

E cu bataie lunga, dar hai sa iti spun teoria mea: lipsesc niste biti la compresie/header. Daca ai destula iscusinta si reusesti sa te prinzi ce/unde/cum lipseste(adica sa studiezi modul in care se face stocarea/comprimarea sunetului), poate poti reface ceea ce lipseste. Intre noi fie vorba, acum iti dai seama de ce nu se merita sa ceri putin pe o filmare ;).

#30
mgmm

mgmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2012
Acesta este un segment cu problema mea sa va puteti da seama!
http://picosong.com/cxYT

View Postdorin_2k, on 17 august 2014 - 16:42, said:

Cat dureaza intreruperea?

Daca ai intreruperi sub 100 ms te apuci si le "umpli" cu ceva sau faci cut si fade pe imagine acolo.
Sunt prea dese si dureaza cam mult!In 35 de minute "umplutura" s-ar auzi ca ceva mecanic....ca o bataie de ciocan la fiecare 5-10 secunde
Astept idei....am pus un link mai sus!

View Postdexterash, on 17 august 2014 - 16:47, said:

GO:
https://www.google.r...sm=122&ie=UTF-8

E cu bataie lunga, dar hai sa iti spun teoria mea: lipsesc niste biti la compresie/header. Daca ai destula iscusinta si reusesti sa te prinzi ce/unde/cum lipseste(adica sa studiezi modul in care se face stocarea/comprimarea sunetului), poate poti reface ceea ce lipseste. Intre noi fie vorba, acum iti dai seama de ce nu se merita sa ceri putin pe o filmare Posted Image.
Multumesc DEXTERASH ...e logica ideea ta!Problema este ca trebuie sa invat sa remediez ca nu am mai facut asa ceva...oricat ar dura dar trebuie sa o scot la capat!Stiu ca exista o rezolvare dar nu stiu de unde trebuie sa o iau si cu ce sa incep!Dupa cate se vede v-a trebui sa sap mai adanc!

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Te duci cu un reportofon in aceiasi biserica, la o alta nunta? Eventual aranjezi cu preotul?

Edited by MembruAnonim, 17 August 2014 - 17:03.


#32
mgmm

mgmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2012

View PostMembruAnonim, on 17 august 2014 - 17:02, said:

Te duci cu un reportofon in aceiasi biserica, la o alta nunta? Eventual aranjezi cu preotul?
Nu e o idee rea

Acesta este un segment cu problema mea sa va puteti da seama!
http://picosong.com/cxYT

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
La o noua redare de pe caseta, apar in aceleasi locuri intreruperile? Poate doar la redare a fost problema si inregistrarea e ok. Pe vremuri la magnetofon tot trebuia sa curat capul ca sa nu apara intreruperi.

#34
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postdorin_2k, on 17 august 2014 - 17:39, said:

La o noua redare de pe caseta, apar in aceleasi locuri intreruperile? Poate doar la redare a fost problema si inregistrarea e ok. Pe vremuri la magnetofon tot trebuia sa curat capul ca sa nu apara intreruperi.
Ai pus punctul pe I !
Pe langa asta,cei ce fac ceva profesional , au ceva numit "mixer"care este legat la un PC cu capacitate mare de stocare,pe langa cele doua , trei camere,ce inregistreaza brut!

Edited by whitewizard, 17 August 2014 - 17:51.


#35
mgmm

mgmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2012

View Postdorin_2k, on 17 august 2014 - 17:39, said:

La o noua redare de pe caseta, apar in aceleasi locuri intreruperile? Poate doar la redare a fost problema si inregistrarea e ok. Pe vremuri la magnetofon tot trebuia sa curat capul ca sa nu apara intreruperi.
Da...in aceleasi locuri...chestia este ca asa a fost inregistrata!

#36
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Există acum camere care fac backup şi pe 3 carduri şi chiar două formate diferite.
Nu are nici o legătură caseta folosirea casetei minidv cu profesionalismul, oricum pînă acum vreo 2 ani majoritatea trăgeam pe casete. Iar VX era considerată mama camerelor video SD.
Ai valabilă doar soluţia cu înregistrarea audio a altei nunţi făcute în acelaşi loc şi de acelaşi preot sau cum se întîmplă mai nou, dacă mirii nu apreciază prea mult partea cu biserica faci o selecţie cu momentele importante cu condiţia ca ele să aibă sunetul bun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate