Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Caseta cu nunta deteriorata

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
mgmm

mgmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2012
Va salut!Vin in disperare cu o intrebare care m-a pus intr-o dilema foarte mare si in acelasi timp intr-o situatie foarte penibila!Sa incep cu inceputul sa inteleaga toata lumea!
Am avut o nunta zilele trecute cu camera!Nunta era de 5H de filmare!ZIs si facut!Am terminat nunta in regula,a iesit foarte frumos....A treia zi am decis sa ma apuc de prelucrat!Am facut captura primei casete,am prelucrat-o si am scos materialul final pregatit pentru a fi pus pe disc!La a doua caseta am avut marea surpriza neplacuta sa constat ca sunetul era "varza"...la varza ma refer ca se auzea (slujba biserica) dar se auzea intrerupt!Adica mergea cateva secunde 10 sec se intrerupea,iar 10-15 sec iar se intrerupea asadar mai mult de jumatate de slujba este compromisa!Mentionez ca nu lipsesc parti de sunet si doar sunetul este in linie dar cu intreruperi!Intrebarea mea este!!!!Exista un program sau vreo modalitate de a repara sunetul casetei sau al face cat de cat "comercial" sa pot preda nunta??Motivul acestei "defectiuni" este dupa cum am constatat portiunea de banda unde este imprimat sunetul era usor undoita din cauza unei rulari imperfecte de catre mecanismul camerei>(A fost folosita caseta pe alta camera iar aceia avea probleme...eu in nestiinta am folosit-o la nunta)Va multumesc din suflet tuturor care vine cu o idee sau o rezolvare!

Edited by mgmm, 17 August 2014 - 15:29.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Mai faci o data nunta.

#3
mgmm

mgmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2012
Daca ai avea ceva constructiv sa ne inveti tare bine ar fi!La de'astea se pricep toti!

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
sa o luam cu inceputul.

1. nu mai scrie boldat, e foarte deranjant pt ochi >>> citeste regulamentul
2. de ce ai filmat cu caseta? cel mai indicat e in format direct digital, nu pe banda
3. din moment ce ai folosit casetele de mai multe ori, nu te mai astepta sa ai calitate buna in timp, se deterioreaza
4. daca banda era defecta si nu a imprimat tot, ce pretentii ai acum?
5. nu mai face asemenea prostii in viitor ca o sa auzim de tine la stiri

in concluzie, nu ai ce sa-i mai faci, e ca si cum ai face o stampila cu foarte putin tus, daca nu o imprimi pe toata suprafata (pt ca e defecta si lipsesc litere), de unde stii ce era in partea lipsa? asa si la caseta, banda defecta, de unde sa recuperezi informatia lipsa? eventual sa canti tu pe deasupra si sa adaugi audio

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai si daca sunetul nu este acolo. pe banda (ca era indoita sau ce avea...ce sa faca softul ala...sa prelungeasca el cuvintele popi ? Pune si tu sunetul de la o alta slujba. ...vezi sa fie tot nunta. Posted Image

#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Pui sunetul de la alta slujba la biserica, cat de cat sincronizat. Doar la numele mirilor bagi sunet de la original.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 mgmm, on 17 august 2014 - 15:27, said:

dar se auzea intrerupt!Adica mergea cateva secunde 10 sec se intrerupea,iar 10-15 sec iar se intrerupea asadar mai mult de jumatate de slujba este compromisa!Mentionez ca nu lipsesc parti de sunet si doar sunetul este in linie dar cu intreruperi!Intrebarea mea este!!!!
Am intalnit si eu la nunta unui var acelasi lucru, cel care filma ii era lene sa ia casete noi si avea erori pe ele. Nu exista solutii altele decat mascarea cu material copiat din alta parte.

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Presupun ca clientul a platit pentru o caseta noua iar tu ai folosit una uzata
De ce ?

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 florinel, on 17 august 2014 - 15:41, said:

Pui sunetul de la alta slujba la biserica, cat de cat sincronizat. Doar la numele mirilor bagi sunet de la original.
Buna ideea :)

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 mgmm, on 17 august 2014 - 15:27, said:

Mentionez ca nu lipsesc parti de sunet si doar sunetul este in linie dar cu intreruperi
Hotaraste-te: nu lipsesc parti dar e cu intreruperi.????

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
si ne mai intrebam de ce serviciile in romania nu sunt calitative, chipurile vrem sa concuram cu restul lumii, la ce? la prostie, hotie si lacomie?

Edited by Dany_Darke, 17 August 2014 - 15:47.


#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Sa te feresti de mire, cand o afla....Roaga-te, la propriu, sa nu te bata beneficiarul cand o afla ca n-are filmari de la un moment presupus unic.
Retoric: in 2014 un asa-zis profesionist filmeaza o nunta pe caseta?

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Pai..sa-ți răspund: nu exista nicio metoda prin care poți recupera parți lipsa de pe suport magnetic. Punct.
Soluția cu sunet de la alta slujba mi se pare foarte ingenioasa și...singura viabila. #########!

Nu mai folosi casete. Un DVD costa mai putin și rezistă infinit mai mult.

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
prin '98 am vazut ultima data o caseta de genu, nici nu stiam ca mai sunt aparate de filmat cu caseta
vai ce mari erau camerele alea, grele ....

#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 crocko.dilul, on 17 august 2014 - 15:55, said:

Retoric: in 2014 un asa-zis profesionist filmeaza o nunta pe caseta?

Pai daca profesionistul, mai batraior asa, probabil fost cameraman pe la vreo televiziune doar cu atata tehnologie stie sa lucreze, sau doar camera respectiva a putut-o fura de la munca, asta este.

Multa lume pune botul la faze din astea, adica da bine de tot sa scrii in CV ca ai lucrat cameraman xspe ani la o televiziune, lumea nu mai e interesata de alte aspecte daca te-ai laudat cu asta.

Sunt multe motive pentru care in 2014 se mai trage pe caseta.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 crocko.dilul, on 17 august 2014 - 15:55, said:

Retoric: in 2014 un asa-zis profesionist filmeaza o nunta pe caseta?
Asta e formatul de baza si la profesionisti Posted Image

 YOUR_GOD, on 17 august 2014 - 15:58, said:

Nu mai folosi casete. Un DVD costa mai putin și rezistă infinit mai mult.
E pilaf imprimarea dvd pentru ca e mpeg2, deci deja e comprimat. Pe caseta ai 30Mbit/sec DV sd. Ca sa prelucrezi in premier sau altele si sa mai ai si calitate e nevoie ca sursa sa vina la birate mare, dvd nu e o solutie pentru cei care vor sa si editeze. Nu mai zic ca formatul pe mini dvd recordable este ciudat rau, campuriel sunt inversate, top field first in loc de bottom si trebuie sa faci decodarea in mpeg streamclip sau altele asemanatoare care sunt capabile sa "repare" aiurelile din formatul de pe dvd rw.

#17
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Cred ca sunt mai multe aspecte implicate aici.
1.Caseta vs alt mediu de stocare. Cel mai probabil autorul a filmat pe caseta miniDV, adica digital. Contrar parerilor de pe aici, caseta e unul din cele mai sigure medii de stocare - tocmai pentru ca e liniar. Daca se intampla ceva cu caseta poti recupera majoritatea filmarii mutand banda, lipind-o...etc.Daca se buseste DVD-ul sau cardul, sau HDD-ul pe care ai filmat , sansele de-a recupera ceva sunt aproape 0.
Mai nou exista camerele care pot filma concomitent pe 2 carduri - o solutie de backup care ne si arata cat de sigur este acest mediu de stocare.
2.Cel mai probabil autorul face parte din cei care ofera aceste servicii pe bani putini.Probabil undeva pe la 1500 ron foto+video.
In toata lumea exista produse scumpe, de calitate si produse ieftine, slabe calitativ.La fel, exista clienti pentru ambele categorii de produse. De aceea spun ca nu e cazul sa-l judecati - el ofera un serviciu la un pret. Clientul dispus sa lucreze cu un pret redus isi asuma si riscurile ce vin la pachet.

3.Serviciile din domeniu nu sunt calitative(intr-o mare proportie - insa sunt multi cameramani si fotografi talentati) tocmai pentru felul in care e privit acest aspect de client. Filmarea si fotografia sunt vazute ca "o chestie" "sa fie acolo". O anexa neimportanta si cat mai ieftina posibil.
Nu mai vorbesc de lipsa de cultura vizuala - cand fotograful se chinuie(si reuseste in mare masura) sa faca arta la nunta - iar clientu vede doar "waaaaaa....ce clare sunt'.

Domaniul necesita investitii costisitoare. 2000 eur o camera video decenta(nu buna), 2000-3000 eur aparat foto/obiective, 2-3000eur accesorii(steadycam, lumini, blitzuri, carduri....etc), 2000 eur un PC decent care sa poata procesa HD; apoi 5-600 eur/an in workshop-uri, 1500 in programe de editare...etc Toate astea devin depasite in maxim 3 ani. Deci, la 3 ani trebuie sa recuperezi investitia de 10.000-14.000 eur, sa si traiesti, sa platesti si impozite la stat.
La 1500 ron cat e media de pret pe care romanul e dispus sa o plateasca, faci 2000 eur/an, intr-un an bun.
Asa ca totul se reduce la asta: Iau camera de 1000 eur, mai bag 1000 in foto si 6-700 in PC si lucrez asa.
Toate astea vi le spun din experienta de 6 ani ca fotograf de nunta(bunicel, as zice).Intr-un final am renuntat tocmai pentru ca ma saturasem de cerinte de prost gust si de nesfarsitele tentative de negociere ale clientilor.

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Era culmea sa-i recomand, de la caseta VHS, filmarea pe SSD. Înțeleg la ce te referi, dar colegul nostru va trebui sa facă un efort mărișor sa treacă direct la nivelul pro. Sa nu mai spun ca omul, aka clientul, cumpără de cât îl tine buzunarul, asa ca dacă iți iei o camera 3D într-o localitate mica, riști sa mori de foame și unul cu un JVC din 2005 sa facă bani frumoși.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate