Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

De ce Dumnezeu nu-ti asculta rugile?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
554 replies to this topic

#55
danielionutb

danielionutb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 21.08.2012

 inginerule, on 09 august 2014 - 22:25, said:

asta-i diferenta. voi doar credeti si atat. una e sa crezi si alta e sa stii sigur ca e adevarat.
traiti in sperante false cauzate de teama de adevar

Pentru mine este adevarat ce face Dumnezeu asa ca n-am ce sa mai discut.

#56
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008

 altul2, on 09 august 2014 - 22:46, said:

De la cine?
De la acea firma la care-a plecat.  Si unde, din ce zicea tot ea, pe alt topic, doar salariul era bun, ca programu' era de tot rahatu', de sclav pe plantatie.  Asa ca, dupa un timp, si-a bagat picioarele si-a plecat.  Deci Dumnezeu nu prea i-a dat ce-i trebuia.


Pe mine chiar ma distrati.  Cand va merge prost / nu va ies lucrurile cum vreti: "Dumnezeu ma caleste / pregateste / stie ca asa-i mai bine".
Cand va merge bine / reusiti ceva: "Dumnezeu ma protejeaza / ajuta / are grija de mine".   Posted Image

Edited by Barboso, 09 August 2014 - 22:54.


#57
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 02.12.2007

 Jericho77, on 09 august 2014 - 20:51, said:

De ce Dumnezeu nu-ti asculta rugile?
Pentru ca nu stii sa te rogi.
Sau poate l-au durut urechile.

Edited by Tipiric, 09 August 2014 - 23:53.


#58
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
User JERICHO77,daca imi permiti,iti dau si eu un raspuns:
Te-ai rugat degeaba!
De ce?
Pentru ca probabil Dumnezeu are altceva de facut(sta pe Forum uneoriPosted Image )
Cam toate astea(bani,gagici,femei,sanatate,noroc,succes,reusite,nevasta,copii,masina,casa,etc.)nu le vei primi datorita unei rugaciuni sau mai multor rugaciuni indiferent catre cine(Dumnezeu,Isus,Budha,Allah,sau Posted Image ).
Cam la fel si cu:
Dumnezeu iti hotaraste soarta.
Nici Dumnezeu,nici partea negativa(intelegi la ce ma refer) nu intervin direct in viata noastra a oamenilor.
Nici noi,oameni,nu ne putem decide singuri soarta(eu nu imi decid soarta,tu nu iti decizi soarta,el nu isi decide soarta),sau de ce sa avem parte in viata.
Nu-ti recomand sa incetezi sa te rogi,doar spun ca daca te rogi pentru ceva din ce am enumerat mai sus s-ar putea sa fie pirdere de timp(sa nu primesti ceea ce ai cerut in rugaciunea pe care ai adesat-o lui Dumnezeu,Isus,etc).
Fiecare dintre ei au altele de facut.

Edited by ascended, 10 August 2014 - 00:21.


#59
EscapE_

EscapE_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.06.2014
Voi va ganditi mult cand deschideti asemenea topice pt copii de gradinita? Nu exista zei, nici mos craciun.

#60
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008

 ascended, on 10 august 2014 - 00:19, said:

User JERICHO77,daca imi permiti,iti dau si eu un raspuns:
Te-ai rugat degeaba!
De ce?
Pentru ca probabil Dumnezeu are altceva de facut(sta pe Forum uneoriPosted Image )
Cred c-ar fi trebuit sa-I trimita un PM.   :lol:

#61
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
In urma cu 5 minute, D-zeu mi-a comunicat:"Peste 20 de milioane de ani vor exista pe planeta asta fiinte care se vor kaka pe religiile voastre, tot asa cum va holbati voi acum la scheletul unui mastodont sau un dinozaur, si va amuzati de stangacia si primitivismul acelei creaturi, asa se vor holba puii acelor fiinte din viitor, la ramasitele Omului. Procesul evolutiv al materiei vii continua, sub supravegherea Mea"

#62
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 12.07.2010
Jericho, nu cumva esti Gadea?

#63
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 Barboso, on 10 august 2014 - 00:26, said:

Cred c-ar fi trebuit sa-I trimita un PM.   Posted Image

Si totodata sa-l intrebe si in ce fel sa ne rugam,la ce ore,etc.Posted Image

#64
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
Vad ca nu catadicseste sa-i raspunda nici macar cand a intrebat public.   :D

#65
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Jericho77, on 09 august 2014 - 20:51, said:

Ei bine, nu a fost asa. oricat m-am rugat , acele lucruri nu s-au intamplat niciodata.

De ce Dumnezeu nu-ti asculta rugile?
si ce daca nu s-au intimplat niciodata? de aici nu rezulta ca nu ti le-a ascultat. si io-i ascult pe cersetori de fiecare data cind vin sa-mi ceara ceva, dar niciodata nu le dau nimic.
ziceam mai demult ca dumnezeul biblic e cam idiot, da' ce observ? ca credinciosilor chiar le-ar place ca dumnezeu sa fie idiot. Posted Image

Edited by cirus6, 10 August 2014 - 06:12.


#66
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,516
  • Înscris: 10.08.2005

 Jericho77, on 09 august 2014 - 20:51, said:

Imi amintesc ca , in viata mea, au fost perioade lungi, ani intregi,  in care ma rugam zilnic sa se intample un lucru sau alt lucru
Imi spuneam ca totul este sa crezi si Dumnezeu iti va asculta rugile.
Ei bine, nu a fost asa. oricat m-am rugat , acele lucruri nu s-au intamplat niciodata.
De ce Dumnezeu nu-ti asculta rugile?
uite o iluzie
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jk6ILZAaAMI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,057
  • Înscris: 06.02.2012
Voi cei ce credeti in dumnezeu, sfinti si alte treburi bisericesti, nu vedeti ca credinta a fost o chestie de a macelari omeni nevinovati ( vezi cruciadele), e o treaba de a manipula masele si  acumula averi.

#68
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 Golem, on 10 august 2014 - 01:56, said:

In urma cu 5 minute, D-zeu mi-a comunicat:"Peste 20 de milioane de ani vor exista pe planeta asta fiinte care se vor kaka pe religiile voastre, tot asa cum va holbati voi acum la scheletul unui mastodont sau un dinozaur, si va amuzati de stangacia si primitivismul acelei creaturi, asa se vor holba puii acelor fiinte din viitor, la ramasitele Omului. Procesul evolutiv al materiei vii continua, sub supravegherea Mea"

Diavolul s-a trezit tarziu sa dea comunicate.
Este adevarat ca va veni vremea cand ateii vor invada romania desi ei sunt doar 0,1%.
Dar si raspunsul va fi pe masura: inundatii, boli, catastrofe din ce in ce mai mari. Pana cand? Pana toti vor fi distrusi.

 leomagic44, on 10 august 2014 - 07:06, said:

Voi cei ce credeti in dumnezeu, sfinti si alte treburi bisericesti, nu vedeti ca credinta a fost o chestie de a macelari omeni nevinovati ( vezi cruciadele), e o treaba de a manipula masele si  acumula averi.

Cine acumuleaza averi?
Eu stiu ca cei mai bogati din lume sunt niste atei.
Doar Gigi Becali e corect.

#69
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
Biserica (institutia) face averi, chiar foarte mari, pt mafiotii, pardon, "fericitii" din varf, nu pt tine.
Si cam toti popii o duc de la bine in sus.

#70
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,516
  • Înscris: 10.08.2005

 leomagic44, on 10 august 2014 - 07:06, said:

Voi cei ce credeti in dumnezeu, sfinti si alte treburi bisericesti, nu vedeti ca credinta a fost o chestie de a macelari omeni nevinovati ( vezi cruciadele), e o treaba de a manipula masele si  acumula averi.
asta este alta disctutie - te rog eu, nu starni oamenii

#71
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,137
  • Înscris: 03.12.2005

 Jericho77, on 09 august 2014 - 20:51, said:

Imi amintesc ca , in viata mea, au fost perioade lungi, ani intregi,  in care ma rugam zilnic sa se intample un lucru sau alt lucru

Imi spuneam ca totul este sa crezi si Dumnezeu iti va asculta rugile.

Ei bine, nu a fost asa. oricat m-am rugat , acele lucruri nu s-au intamplat niciodata.

De ce Dumnezeu nu-ti asculta rugile?

fiindca dumnezeu nu exista asa cum nu exista nici Odin, Ra, Zeus, Cthulhu etc.
iar daca vrei cu adevarat ceva, tu esti singurul caruia trebuie sa te rogi sa indeplinesti.

mare pacat ca atat de multa lume e indobitocita de religie, mai ales de o religie care iti spune de la inceput ca nu esti decat un pacatos ordinar, si ca numai "EL" te poate salva.
practic crestinismul are grija ca de la nastere sa-ti omoare orice urma de  vointa si incredere in tine insuti.

mare pacat.

#72
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,064
  • Înscris: 16.03.2004

 Jericho77, on 09 august 2014 - 20:51, said:


De ce Dumnezeu nu-ti asculta rugile?

Traiesti in pacat. Asta e explicatia.

ci nelegiuirile voastre pun un zid de despartire intre voi si Dumnezeul vostru; pacatele voastre va ascund fata Lui si-L impiedica sa v-asculte! (Isa.59:2)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate