Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Lake House Residence - lacul morii

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Andrasss

Andrasss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.08.2014
Salutare,

A fost cineva la Lake House langa Lacul Morii? I-am gasit pe facebook si le-am vazut site-ul pelac.ro.

Inteleg ca pe acolo va trece drumul expres al lui Oprescu insa nu am vazut cat de aproape e proiectul de bloc.

Info ceva?

#2
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Cine crezi ca s-ar duce in pustietatea aia? Izolat de lume?

#3
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Andrasss, on 08 august 2014 - 23:09, said:

Salutare,

A fost cineva la Lake House langa Lacul Morii? I-am gasit pe facebook si le-am vazut site-ul pelac.ro.

Inteleg ca pe acolo va trece drumul expres al lui Oprescu insa nu am vazut cat de aproape e proiectul de bloc.

Info ceva?
Sa dea dracu ! Ai gasit asta si te-ai gindit sa intrebi aici !?  daca te interesa sa vezi drumul expres , gaseai zeci de schite si harti pe net , sau chiar puz-ul ...
Totusi iti multumim ca ne-ai aratat ca mai exista un nou " complex imobiliar " ....

#4
paradox_security

paradox_security

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.06.2014

 maximg, on 09 august 2014 - 05:08, said:

Totusi iti multumim ca ne-ai aratat ca mai exista un nou " complex imobiliar " ....

supraevaluat si nevandut Posted Image

#5
Andrasss

Andrasss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.08.2014

 paradox_security, on 09 august 2014 - 06:26, said:


supraevaluat si nevandut Posted Image

Ai fost acolo? Ai mai multe info?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu am fost acolo de cateva ori. ce te intereseaza sa stii?

#7
Andrasss

Andrasss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.08.2014
Cum sunt finisajele? Blocul? Pe mine ma intereseaza un apartament cu 3 camere, insa m-a speriat putin pretul ... 100k. Pentru 75 mp pare cam mare pretul raportat la zona.

#8
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Este enorm de mult pt. 75 mp, care cred ca-s si construiti, nu? Eu zic sa te orientezi catre alte ansambluri..

#9
Andrasss

Andrasss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.08.2014
75 utili + 8 balcon. Ma gandesc ca mai negociaza. Acum depinde si de cum arata, din cate am vazut pe site folosesc materiale ok. O sa ma duc sa il vad cum arata.

#10
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Cu banii aia poti lua intr-o zona mai decenta, mai aproape de mijloace de transport in comun, mai spre centru chiar, si posibil cu o suprafata mai mare. Trebuie doar sa verifici atent toate ansamblurile. Eu iti mai propun, daca mai ai posibilitatea de a suplimenta bugetul, sa-ti iei un teren si sa iti faci tu o casa dupa bunul plac, e mai ok asa, nu se devalorizeaza precum un apartament si ai garantia ca totul este in regula.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Andrasss, on 09 august 2014 - 23:29, said:

Cum sunt finisajele? Blocul? Pe mine ma intereseaza un apartament cu 3 camere, insa m-a speriat putin pretul ... 100k. Pentru 75 mp pare cam mare pretul raportat la zona.


compartimentarea apartamentelor cam lasa de dorit. constructorul e un turc (eu nu am o parere prea buna despre turci) iar beneficiarul e un machidon.

finisajele sunt foarte bune, s-a lucrat cu grija la finisaje.

ei se lauda cu modul de constructie (radier general de 1.1m si extensie petrimetrala e 1.5m ) dar nu e nimic iesit din comun. fierul e BST500 (cel mai probabil de origine turceasca/bulgareasca etc) care e mai casant decat PC52-ul romanesc (indicat pentru particularitatile seismelor din romania)

se mai negociaza preturile (cu 10% as spune) dar totusi sunt destul de scumpe pentru zona in care e situat. e foarte aprope construit de un alt bloc de 5 etaje, au fost si niste procese (castigate).

autostrada suspendata, daca va fi construita, va trece foarte aproape de bloc.. ei ziceau 5m si ca va avea 2 benzi pe sens. eu in puz am vazut ca ar avea 3 benzi pe sens deci va fi mai aproape.

Edited by MembruAnonim, 10 August 2014 - 10:23.


#12
Andrasss

Andrasss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.08.2014
Merci pentru informatii si pentru comentariul pertinent. O sa ma gandesc la ce ai scris.

#13
Xadrian

Xadrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.12.2008
Acolo isi cumpara o prietena de-a mea. Se pare ca autostrada va trece intradevar foarte aproape de bloc, insa din ce am inteles in dreptul blocului va fi deja la nivelul solului. Oricum datorita proceselor castigate de catre proprietarii de case din zona (care vor trebui demolate), constructia autostrazii va dura extrem de mult... fiind deja amanata de cativa ani.
Ea a cautat foarte mult timp (1 an jumătate) un apartament aproape de statiile de metrou si cat mai in centru, insa la un pret bun si construit cel putin ok nu a gasit. Am fost si eu la 30 % din vizionari cu ea. Din ce am observat la acest bloc, constructia e foarte solida, materiale si finisaje bune. Ceea ce nu mi-a placut sunt apartamentele de 2 camere si garsonierele care nu detin geam la bucatarie. De asemenea, faptul ca geamurile de la camere in majoritatea imobilelor, nu se deschid, singurele care se pot deschide sunt usile de la balcon, insa si acelea doar normal (p.s.: tamplariile sunt salamander - foarte bune de altfel). Un alt neajuns apare in cazul apartamentelor de pe partea cu blocul construit foarte aproape, care nu cred ca primesc prea multa lumina naturala pe timpul zilei.
La lake house am observat ca sunt doua tipuri de preturi: apartamentele care sunt pe latura cu lacul sunt mai scumpe cu vreo 150 de euro m patrat si mai greu de negociat, celelalte fiind mai ieftine si mai usor de negociat la ele. Aici e o smecherie totusi pentru ca cele care sunt pe latura cu lacul vor avea autostrada (daca se construieste) exact sub geam. Ceea ce nu cred ca e prea bine. Apropo toate preturile acolo sunt pe metru patrat construit unde intra si balconul (atentie !!! balcoane foarte mari = platiti mai mult). Un alt lucru important de stiut (din ce am experimentat pe propria piele), discutiile de obicei se tin cu fiul proprietarului si cu constructorul (care este turc... nu ca ar fi relevant, dar am o parere foarte buna despre constructiile turcilor...pentru cei care se dau cunoscatori si spun altfel ar trebui sa mai caute proiecte realizate de turci sau sa mearga in Turcia). Fiul proprietarului se cam ocupa cu vânzarea, insa nu prea are o calitate exacta in firma. Ceea ce e bine de stiut, este ca acesta nu se pricepe la acest job si te poate duce cu vorba foarte mult (nu este nici eficient, nu isi face treaba, foarte neprofesional din punctul meu de vedere). Insa daca reusiti sa vorbiti cu patronul (tatal) este deja altceva, totul se va misca mult mai repede si va veti simti ca ati vorbit cu cineva cu adevarat serios.
Cateva avantaje ale acestui complex (pana acum am fost cam negativist): distanta foarte mica fata de statia de metrou semanatoarea (5-7 min pe jos, depinde de viteza de mers a fiecaruia), foarte aproape de statia lui 41, foarte aproape de regie, Carrefour, cora, parcul crangasi (pentru cel care a zis ca e pustietate ... crek habar n-are unde e blocul), apartamentele cu 3 camere sunt foarte frumoase si incapatoare (insa e adevarat, putin cam scumpe 100k+... poate se negociaza si sub 100k, insa nu cred ca foarte mult sub), zona foarte linistita si frumoasa, cu o priveliste superba, plus luxul pe care ti-l creeaza atat interiorul cat si exteriorul constructiei.
Eu sincer cred ca achizitionarea unui apartament de 2 camere sau a unei garsonieri in acest bloc ar fi buna pentru cei care vor sa o inchirieze mai departe sau nu au copii, pentru ca in afara de apartamentele cu 3 camere, celelalte imobile nu sunt chiar potrivite pentru o familie cu copii.

Edited by Xadrian, 18 October 2014 - 13:02.


#14
valeriu2020

valeriu2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.11.2015
Salut,
Pentru cei care stau in acest bloc/zona,am rugamintea sa ma ajutati cu ceva detalii pentru :
-cum este zona vara?galagie seara?mirosuri neplacute dinspre lac?
-cum ramane cu acest drum express a lu Oprescu?
-solul este ok in aceasta zona pentru blocuri de 8 etaje?
Multumesc!

#15
valeriu2020

valeriu2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.11.2015
Hello,
Dar nu poate nimeni sa dea detalii,please?
Thank You!!!

#16
alexivan80

alexivan80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.03.2016
Salut, cunosc si zona si ansamblul, o ruda s-a mutat aici si este foarte multumita.
Vara nu este galagie care sa deranjeze, sunt oameni care alearga pe lac, biciclisti etc
Nu exista un miros care sa te deranjeze dinspre lac, cel mai bine iti poti da seama facand o plimbare pe acolo. Vara sunt chiar showuri acvatice si aviatice.
Drumul e in plan, ca multe altele. Nu stie nimeni cand si daca o sa fie implementat.
Solul nu are o problema atata timp cat structura este conforma cu normele in viguare. Matusa mea a mers aici cu un structurist si a verificat documentatia acestui ansamblu inainte sa cumpere. A reiesit ca este bine lucrat, chiar cu un plus pe materialele folosite.
Din cate stiu, nu mai sunt decat cateva apartamente disponibilie.
Bafta!

Edited by alexivan80, 14 April 2016 - 10:33.


#17
snake89

snake89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.06.2014
Salut ,
Revin asupra discutiei desi a trecut ceva vreme , a mai cumparat cineva relativ recent in acest bloc ? Cand am trecut pe acolo parea ca nu ar fi vandut integral ?

Stie cineva  preturi pt studiouri si/sau 2cam ? Cu parcarea cum e , se vand locurile /pret? Exista cumva si boxe /pret?

Si bineinteles , orice feedback privind imobilul este binevenit , cu atat mai mult cu cat au trecut si ceateva sezoane iarna/vara?
Cu administratia cum s-a procedat , taxa de management ceva ?

Multumesc anticipat ,
Toate cele bune

#18
Mytro

Mytro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.09.2015

 snake89, on 17 august 2017 - 20:11, said:

Salut ,
Revin asupra discutiei desi a trecut ceva vreme , a mai cumparat cineva relativ recent in acest bloc ? Cand am trecut pe acolo parea ca nu ar fi vandut integral ?

Stie cineva  preturi pt studiouri si/sau 2cam ? Cu parcarea cum e , se vand locurile /pret? Exista cumva si boxe /pret?

Si bineinteles , orice feedback privind imobilul este binevenit , cu atat mai mult cu cat au trecut si ceateva sezoane iarna/vara?
Cu administratia cum s-a procedat , taxa de management ceva ?

Multumesc anticipat ,
Toate cele bune

Salut ! Am cumparat eu de curand, 2 camere in bloc si reprezint firma care administreaza blocul din 01 Octombrie . Blocul este foarte bine construit si solid , ceea ce nu m-a incantat au fost termopanele, desi de foarte buna calitate au diverse defecte de lovituri / zgarieturi . Parcari nu mai sunt de vanzare , s-au vandut toate de la subsol . Cele de afara sunt de inchiriat de la dezvoltator deoarece terenul este al lui in continuare . Studiouri nu mai sunt . 2 camere mai sunt cateva si mai sunt penthouse-urile de la etajul 8 care sunt uriase, sunt doar 4 iar la restul etajelor sunt 11 apartamente . Eu am dat 95 mii euro pentru aprox 55 mp utili + 20 mp 2 balcoane . Modelul acesta l-am achizitionat http://www.pelac.ro/...nt&etaj=5&ap=51 .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate