Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Extrem de obosit dupa munca

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cafelele nu au efect,iar energizantele ma fac sa imi rod unghiile pana in carne.

#20
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Mai mult sex, caci ce altceva a mai ramas de recomandat ?!

Edited by jumborom, 06 August 2014 - 22:23.


#21
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
cu glicemia cum stai.diabetul provoaca oboseala.

#22
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
am schimbat jobu, dar nu pe IT:))

#23
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postmasni, on 06 august 2014 - 22:23, said:

cu glicemia cum stai.diabetul provoaca oboseala.
Si hepatita,cumnata mea are hepatita b si mai mereu o aud planganduse ca e obosita..si ea e casnica.

Edited by I2O, 07 August 2014 - 00:11.


#24
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Alimentatie proasta si sedentarism cat cuprinde. Te-ai apucat de miscare acum, la spartul targului, tii, probabil, un regim (prost facut si ala), iei pastile si nu intelegi de ce nu te simti mai bine desi faci toate treburile astea neplacute. Raspunsul simplu: e   f o a r t e  tarziu. Probabil ca nu e prea tarziu, doar ca o sa-ti fie de 100 de ori mai greu acum.

Am si eu o intrebare, offtopic: Esti fericit? Posted Image

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
XELERON

Daca nu-s indiscret,ce varsta ai?

#26
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut,23,la restu va raspund mai incolo,cand ies de la munca.

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Cum stai cu pofta de viata?

#28
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
23? Hmmm... Pare mai mult a surescitare nervoasa.

#29
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostBob493, on 07 august 2014 - 04:49, said:

Alimentatie proasta si sedentarism cat cuprinde. Te-ai apucat de miscare acum, la spartul targului, tii, probabil, un regim (prost facut si ala), iei pastile si nu intelegi de ce nu te simti mai bine desi faci toate treburile astea neplacute. Raspunsul simplu: e   f o a r t e  tarziu. Probabil ca nu e prea tarziu, doar ca o sa-ti fie de 100 de ori mai greu acum.

Am si eu o intrebare, offtopic: Esti fericit? Posted Image
Salut,alimentatia nu e proasta,n-a fost vreodata(decat poate un aport caloric mai mare decat cel necesar),cat despre sedentarism,da,a fost cazul,am luat-o rau pe aratura din punctul asta de vedere cand am pierdut facultatea,atunci am luat in greutate masiv,corelat cu faptul ca m-am lasat de fumat.
Cat despre fericire,mai,asta la mine e un termen ce defineste bucuria pe termen scurt.Pot spune ca sunt fericit cand fac sport,cand imi iau o haina noua etc etc,intrebarea mai degraba e daca sunt implinit.Aici raspunsul e categoric nu,intrucat vroiam sa ma intorc la facultate,dar la momentul actual,nu vad nicio cale spre ea.Problema e ca eu doresc sa stau treaz pentru a putea face altceva pe langa munca,o iesire la o bere cu prietenii ceva,plm nu sa vin acasa si sa dorm.
Pentru unii care nu au inteles.Eu nu sunt obosit tot timpul(a se citi toata ziua),ci doar dupa ce vin de la munca,altfel spus,am o stare de somnolenta exagerata in intervalul 14-17,fapt ce ma obliga sa dorm,fiindca daca raman treaz sunt absolut vraiste.
P.S:Onlyone,am luat vitamax,imi da energie,problema e ca imi da energie cand eu o am deja(adica dimineata pana spre ora 14-15).Interesant este ca nu sufar de insomnii si nici nu am probleme in a ma trezi la alarma(sunt treaz aproape instantaneu).

#30
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
deci ficatul da o oboseala fizica (cronica ca sa zic asa) si incapacitate de efort
somnolenta exagerata cum ii spui tu... gen iti cade capul stand pe scaun, e de la diabet... adormi mergand pe strada si nu te poti opune
mai poate fi o chestie legata de vedere... daca nu dicleşti bine, obosesti! sau de concentrare... stai concentrat prea mult timp
mananci dimineata?
schimba putin programul dupa ce vii de la servici... baga o activitate recreativa poate chiar inainte de a merge acasa

Edited by Nero-d, 09 August 2014 - 06:05.


#31
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
La mine e partea 1 ,aia cu ficatul.Luni la prima ora fac o ecografie abdominala si va zic ce si cum.

#32
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Mi se pare normal sa fii obosit dupa serviciu, nu vad de ce oboseala ar fi semn de boala sau de nu mai stiu ce lipsuri. Exista indivizi care nu simt nevoia sa se odihneasca dupa serviciu, la fel cum exista indivizi care au aceasta nevoie.
Asa ca, respecta ce iti cere organismul si dormi 1-2 ore in timpul zilei.

(s-ar putea ca oboseala sa fie si o consecinta a dietei, incearca sa mananci mai putine cereale si dulciuri rafinate).

#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postxeleron, on 06 august 2014 - 19:51, said:

Salut,am o problema deosebit de suparatoare pentru mine.Mai precis,ma ia o oboseala extraordinara cand vin de la munca astfel incat sunt nevoit sa dorm si imi strica toata ziua(fiindca dorm cate 2-3 ore,deci ma trezesc la 7).Problema se manifesta de ceva luni bune insa o vreme credeam ca este din cauza medicatiei pe care o iau(luam gabapentin +arcoxia+ inca ceva) pentru ca am ceva probleme cu vertebrele,ei bine problema este ca m-am oprit din a lua medicamente fiindca mi s-au ameliorat simptomele insa oboseala nu a trecut.Ceea ce ma deranjeaza este faptul ca nu stiu (cel putin momentan) de unde se trage oboseala,mi-am facut un set de analize si mi-au iesit mari VLDL si trigliceridele(ceea ce e oarecum normal fiindca sunt supraponderal insa trag din greu),ALAT e ok,la fel si parametrii sangelui(nr hematii,marimea hematiilor etc),testele de urina au iesit ok.Luni mi-am programat o ecografie abdominala,insa pana atunci mai este.In concluzie,ce parere aveti?

Mai consulta un medic.

#34
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Revin,am facut o ecografie abdominala.Toate organele se prezinta in parametrii optimi exceptand ceea ce ma temeam:ficatul este marit.Am fost diagnosticat cu steatoza hepatica astfel ca acum sunt sub un regim foarte strict(carbohidrati derivati din cereale deloc),insa mi-a fost recomandat sa fac si niste analize pentru a determina starea tiroidei.

#35
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postxeleron, on 11 august 2014 - 20:34, said:

Revin,am facut o ecografie abdominala.Toate organele se prezinta in parametrii optimi exceptand ceea ce ma temeam:ficatul este marit.Am fost diagnosticat cu steatoza hepatica astfel ca acum sunt sub un regim foarte strict(carbohidrati derivati din cereale deloc),insa mi-a fost recomandat sa fac si niste analize pentru a determina starea tiroidei.
Daca ai ficatu marit eu zic ca e bine sa faci si cateva analize de sange pentru ficat...parerea mea.

#36
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut,enzimele sunt in parametrii normali.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate