Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Extrem de obosit dupa munca

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut,am o problema deosebit de suparatoare pentru mine.Mai precis,ma ia o oboseala extraordinara cand vin de la munca astfel incat sunt nevoit sa dorm si imi strica toata ziua(fiindca dorm cate 2-3 ore,deci ma trezesc la 7).Problema se manifesta de ceva luni bune insa o vreme credeam ca este din cauza medicatiei pe care o iau(luam gabapentin +arcoxia+ inca ceva) pentru ca am ceva probleme cu vertebrele,ei bine problema este ca m-am oprit din a lua medicamente fiindca mi s-au ameliorat simptomele insa oboseala nu a trecut.Ceea ce ma deranjeaza este faptul ca nu stiu (cel putin momentan) de unde se trage oboseala,mi-am facut un set de analize si mi-au iesit mari VLDL si trigliceridele(ceea ce e oarecum normal fiindca sunt supraponderal insa trag din greu),ALAT e ok,la fel si parametrii sangelui(nr hematii,marimea hematiilor etc),testele de urina au iesit ok.Luni mi-am programat o ecografie abdominala,insa pana atunci mai este.In concluzie,ce parere aveti?

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
schimba alimentatia cu una saraca in lipide si glucide si bogata in proteine, incearca sa consumi in loc de masa de seara un concentrat proteic, fa o cura cu vitamine de calitate gen vitamax, in weekend fa miscare in natura.

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Analizele pt hepatita le-ai facut ?

#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
stresu nene, serviciu de cacat, nemultumire si volum mare de munca pe salariu poate nu prea ok. Eu am renuntat la viata aia.

Edited by xkos, 06 August 2014 - 20:05.


#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Schimba regimul alimentar, sigur nu este unul bun si incearca sa slabesti. Stiu ca este greu dar merita. Cam pe acolo am fost si eu acum cativa ani buni. Ajunsesem la aproape 105 kg, dar cu rabdare intr-un an am ajuns la 74 kg la 1,75 m si de atunci sunt cam 7 ani cu mici variatii de +- 2 kg. Alta viata.

#6
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014

 xkos, on 06 august 2014 - 20:05, said:

stresu nene, serviciu de cacat, nemultumire si volum mare de munca pe salariu poate nu prea ok. Eu am renuntat la viata aia.

Cum ai reusit, sa stim si noi :)

#7
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
S-a mutat intr`o cutie de carton :)

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
@onlyone,am facut asta deja,asta a fost primul lucru care l-am facut,l-am facut inainte de analize,miscare fac o data la 2 zile(alergat),iar vitamine iau de ceva vreme.
@petre69 inca n-am facut,dar ma asteptam ca nivelul enzimatic ALAT sa fie alterat de o infectie.
@Xkos,serviciul e ok,e o treaba chiar foarte usoara,practic am o camera uriasa in care eu am un creion special si un set de tipare cu care liniez material(lucrez intr-o croitorie).Nu trebuie sa stau in picioare sau in conditii improprii,ba dimpotriva nu ma bate nimeni la cap.
@SuperChief,sunt pe drum de ceva saptamani,momentan am 96 de la 100.

#9
al3xiss

al3xiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.12.2007
e din Valcea, "munceste" de acasa in domeniul "it" Posted Image

#10
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014

 xeleron, on 06 august 2014 - 20:17, said:

iar vitamine iau de ceva vreme.

Sa ai grija cu astea, ce iei apropos?

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
9Vita,ceva slab fiindca medicul a considerat ca nu sunt necesare cantitati mari.Am uitat sa va spun ca am o imbunatatire minora a simptomelor de cand iau Sole,care e practic saramura facuta cu sare de himalaya,initial eram sceptic dar vad ca ceva ceva misca.

#12
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
9vita sunt pastile de palcebo, nu vitamine - mai bine nu le iei
ia o cutie de vitamax - scumpe dar cu efect.

#13
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Cum stai cu aciditatea din corp ? Este responsabila si de tesutul adipos , de oboaseala etc .

#14
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
oboseala nu apare doar din cauza hepatitei, kilogramele in plus afecteaza muschiul cardiac lasa dracului mancarea aia mai usor tu poate nu ai impresia ca mananci mult dar crede-ma chiar o faci ia masoara tu cate calorii bagi in tine zilnic sa vezi ca treci de 4000 cand defapt ar trebui in jur de 2000.
Sport, macar miscare asta iti recomand eu si un EKG la inima. NU lua vitamine pentru ca iti cresc semnificativ pofta de mancare!

#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut,n-as putea spune,pe analizele sanguine nu pare sa apara PH,iar ph-ul urinar este 6.

#16
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Recomand doctorul Pamanteanu!!!Iar ca medicamente,cimitirol,gropatin,lopatin,zeama de clopot...din gama asta!!!
Scuze,dar nu m-am putut abtine!!!Posted Image
Cu analizele in mana da o fuga la un nutritionist BUN,nu boschetari de media.Ala o sa iti faca un regim calumea si in vreo jumate de an o sa fii ca nou.Stiu mai multe cazuri cu aproximativ aceleasi simtome si care s-au pus pe picioare dupa un regim ca la carte.
Dar in acelasi timp mai am un prieten care aveam unele din simtomele tale si care a descoperit ca are diabet cu toate ca glicemia o avea 110 in analize.Nu stiu cum dar uite ca atat avea.Si acum e pe insulina....Deci mare atentie!

#17
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut george,ma indoiesc de diabet,intrucat examenul la urina a iesit normal.

#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da... diabet, ficat sau cancer (sau combinate)
nu-ti pune mare baza in analize... astia le fac la misto
ca sa fii cat de cat sigur trebuie sa faci analize in aceeasi zi la mai multe centre

incearca cafele, ceai verde, energizante, dulciuri (ciocolata)
daca te pui in pat, normal ca te ia somnul

Edited by Nero-d, 06 August 2014 - 22:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate