Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Copertină cadru metalic și policarbonat celular sau compact (plexiglas)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Buna ziua.
Așa cum se intelege din titlu doresc să construiesc o copertină în dreptul peretelui cu ușa de acces.
Inițial eram hotărât pe copertină acoperită cu policarbonat celular insa după ce am citit ca acesta nu rezistă în cazul unei ploi cu grindină m-am orientat spre policarbonat compact (plexiglas).
Am gasit un policarbonat transparent cu grosime de 3 milimetri cu urmatoarele specificatii:

Rezistenta la impact 10 sec : 2000 kp/cm2
Rezistenta la impact 60 sec : 1200 kp/cm2

Pot dormi liniștit dacă dă cu grindină?
Nu îmi este frică de căldură și am nevoie neapărat de un material care să nu îmi ia din lumina naturală. Dimensiuni copertină 4.00 x3.05.
Mulțumesc.

#2
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Policarbonatul celular (impropriu denumit astfel... este de fapt tubular), chiar si cel de 4 mm grosime, rezista cu succes grindinei, chiar si cea de mari dimensiuni.
Din acela am eu pus pe solar, de vreo 3 ani si nu a lovit doar o grindina de atunci.

#3
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"Pot dormi liniștit dacă dă cu grindină?"
Linistit in privinta grindinei dar mare grije la sprijin , cadrul metalic pe care va fi aplicata flansa de policarbonat sa fie rigid si cu suficiente grinzi transversale pentru a putea prelua incarcarile de tip permanent de la zapada .

#4
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Nu îmi fac emoții cu structura metalică. Asta știu să o fac.
Policarbonatul și grosimea lui nu îmi dă pace.
Nu mă dau banii afară din casă dar chiar sunt exagerat cu plexiglasul?

#5
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Esti exagerat ptr ca diferenta de pret fata de policarbonat este f. mare desi grosimea este de 3 mm. La asa costuri daca peste ceva timp  vrei sa il schimbi ( si motive vei avea - zgarieturi, matuire, microfisuri, etc) o sa te doara sufletul.

#6
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
În cazul meu diferența, datorită dimensiunilor standard, înseamnă cheltuieli la dublu pentru plexiglas.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate