Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Pierdut NIE

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
castreader

castreader

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.08.2014
Am venit in Spania in 2011 si prin luna iunie am obtinut NIE. Am urmat cursuri de spaniola la o scoala de adulti un an de zile, timp in care am cautat de munca. Cum nu am gasit nimic care sa imi faca contract sau sa imi plateasca asigurarea m-am intors pentru o vreme in tara si apoi am mai revenit pentru perioade destul de lungi. Prietena lucreaza aici dinainte sa fi venit eu si ma ajuta. Ma rog, ideea este ca nu am nici un alt act: tarjeta santaria, empadronamiento, etc.
Problema este ca intre timp mi-am pierdut NIE si, din cate am inteles, legislatia a devenit mai drastica astfel incat cei care stau mai mult de 3 luni poti fi expulzati.
De aceea imi fac griji ca, daca voi merge la politie sa il declar pierdut, ma vor chestiona in privinta sederii mele pe aici.
Ma poate sfatui cineva?

Edited by castreader, 06 August 2014 - 11:38.


#2
Cpmcvp

Cpmcvp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.07.2014
nie , e un fel de act de rezidenta ?

Edited by Cpmcvp, 06 August 2014 - 11:39.


#3
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Da.

castreader
Depinde daca NIE-ul era permanent sau temporar. In ambele cazuri, vei fi intrebat cu ce te ocupi. Daca nu esti inregistrat nicaieri, precum ca muncesti sau esti in somaj, poti risca sa nu ti-l mai aprobe. Ai putea sa te duci sa-l declari pierdut, dar trebuie sa gasesti pe cineva care sa te angajeze cu contract, si-n felul asta au un motiv bun pentru care ti-l aproba.

Uite aici cateva detalii.

Edited by 10nut, 06 August 2014 - 11:43.


#4
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Am 8 ani aici si mie hartia care este NIE-le pe ea mi s-a deteriorat si am fost sa mi-o schimbe. Mi-au spus ca s-a schimbat legea si nu ma pot ajuta deoarece daca nu demonstrez ca muncesc nu imi pot inlocui hartia. Si sunt student... Nu stiu ce sa zic, dar vor sa izgoneasca romanii de aici prin orice mijloc posibil. Daca nu ai grija de acte ramai fara tot.

#5
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Deci, daca tu esti student, inseamna ca esti asigurat de catre parintii tai, care probabil ei muncesc, asa-i?

#6
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Este complicata situatia. Posted Image

Edited by archaeus5, 06 August 2014 - 21:41.


#7
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Deducem, ca trebuie sa avem grija de documentele noastre ca si de ochii nostrii. Eu personal, mi-am plastificat NIE-ul, este nou-nout dupa 6 ani de cand il am. Am si o copie de marimea buletinului romanesc, deci niciodata nu port originalul dupa mine. Asa sfatuiesc pe oricare dintre voi.
Multi mi-au vazut NIE-ul, si ziceau: "¡moamaaaPosted Image , da' ce bini arata!". Asta fiindca mi-am dat intersul sa-mi pastrez documentul.

Acum, pentru cei doi de mai sus, n-o luati in nume de rau, dar v-o meritati. Da' nu-i bai, se asteapta populatia romana sa revina inapoi in tara ei. Deci, pierdeti-va cati mai multi NIE-urile (numere de identificare de emigrant).

#8
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Din cate mi s-a spus daca il plastifici isi pierde valabilitatea. Asa mi s-a spus la politie asa iti spun si eu tie.

#9
castreader

castreader

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.08.2014
Deci, sa nu ma risc mergand la politie in situatia data?

#10
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Te vor lua la intrebari. Daca te poti angaja undeva, atunci este bine, dar daca nu, vor fi piedici.

 PlasticBoy18, on 06 august 2014 - 23:40, said:

Din cate mi s-a spus daca il plastifici isi pierde valabilitatea. Asa mi s-a spus la politie asa iti spun si eu tie.
Ha, chiar nu inteleg. Ce valabilitate sa-si piarda daca, este originalul, cu semnatura si stampila, doar ca este bagat in plastic. Oricand poti sa-l scoti din plastic.
Ceea ce imi spui tu, pare o politica de-a lor.

Edited by 10nut, 07 August 2014 - 13:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate