Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Anii '90

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2527 replies to this topic

#2341
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate când m-am întors să pozez televizorul era deja mătrășit   :(

Attached File  DSC09716.JPG   397.36K   19 downloadsAttached File  DSC09718.JPG   365.88K   20 downloadsAttached File  DSC09724.JPG   510.75K   18 downloads Attached File  DSC09696.JPG   313.83K   16 downloads

#2342
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dar când aţi avut primul P.C. cu 'Uindosache'?    :huh:

#2343
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Eu in 1991 parca, un AMD 386 DX40 4MB RAM, Windows 3.0 si DOS 5.0 si un printer Panasonic 24 ace color
Il mai am in pod si acum

[ https://i.gyazo.com/1c0831208c0fac381c9d8d353cd02aaa.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 25 August 2021 - 19:46.


#2344
MariusMIonescu

MariusMIonescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 26.04.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uUbN6DXJwFg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2345
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cine are banconte cu eclipsa?   Posted Image
@ WestPoint : mişto "turnul". Aş vrea şi eu ceva retro cu multe în el.
Unele imprimante cu ace (matriciale) aveau şi 4 culori. Ţepene matricialele, deşi încete şi zgomotoase.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D1jojSZsoqo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 05 October 2021 - 23:28.


#2346
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Apropo de filmul de mai sus, in videoul cu Tele7abc foloseau pentru subtitrari WordPerfect, nu stiu daca versiunea 5.1 - l-am folosit pana am descoperit Wordul. Era ca un fel de wordpad sau notepad, puteai sa scrii textul in el si apoi il formatai cu alt program de editare. Puteai sa alegi fontul dar pagina era vizibila numai in modul de print preview, altfel interfata si textul primar avea fontul de baza din Dos (nu mai stiu daca suporta formatarile bold, italic, underline sau si ele erau vizibile numai in print preview).

#2347
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Care film?    Posted Image
Interesant că foloseau un program care permitea şi diacritice. La P.C.-urile compatibile "I.B.M." (adică cele care foloseau 'Windows') mult timp au fost probleme cu diacriticele. P.C.-urile tip "Apple/Mac" au permis diacritice de mai devreme. Probabil şi pe 'Windows' existau programe care să poată rula diacritice, însă erau programe dedicate. Din păcate nu cunosc ce softuri de editare foloseau cei din televiziune şi industria poligrafică. Ah, şi cred că ceva scris cu diacritice pe un "Mac" precis nu mergea pe ceva care rula 'Windows' (sau nu afişa diacriticele).
Când era la televizor reclamă la "Apple/Mac"? Era mai frumoasă sigla aia veche, cu mărul multicolor.
"MacIntosh" e şi o firmă care produce amplificatoare pe lămpi    Posted Image   şi care nu are legătură cu firma de computere.
În anii '90 în Bucureşti unii nici nu ştiau cum se scrie C.D. Că era încă sărăcie...
Cine avea computer şi imprimantă, putea scoate ceva bani. Imprimantele laser jet erau scumpe rău de tot.
Ce era pe vremea aia să ai computer. Chiar fără internet. Mai scriai ceva, mai băgai un joc, mai mergeai la internet cafe şi luai chestii pe dischetă.
Designul chestiilor I.T. din prima jumătate a anilor '90 cred că a fost cam printre ultimele chestii frumoase în materie de design în general. Hai că asta mă întristează    Posted Image

Edited by djl, 06 October 2021 - 23:17.


#2348
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Cine stie afisa o litera pe ecran poate sa-i puna si o caciula pentru diacritice. Problema era interoperabilitatea, sa inteleaga toata lumea aceleasi caractere cand muti documente de pe un sistem pe altul. Pentru asta s-a inventat standarul Unicode, pe la inceputul anilor 90.

View Postdjl, on 06 octombrie 2021 - 23:17, said:

Designul chestiilor I.T. din prima jumătate a anilor '90 cred că a fost cam printre ultimele chestii frumoase în materie de design în general. Hai că asta mă întristează Posted Image

Posted Image

Edited by dani.user, 07 October 2021 - 00:02.


#2349
Krafty

Krafty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.10.2016
Să nu uităm de „Întâlnirea de la miezul nopții” a lui Petre Magdin. Un fel de Headbangers Ball autohton.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rl0vjKiW9Iw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dintr-o perioadă în care rockul era la putere, depeșarii cu metaliștii se urau de moarte, iar punkerii îi urau și pe unii și pe alții.

Cantitatea de rock și metal la tv în acea vreme era imensă, de neconceput în prezent, când aproape nu mai există așa ceva.
O zi perfectă pentru un rocker era să aibă Vanessa Warwick o ediție Headbangers Ball care se întindea pe o jumătate de zi întreagă la MTV, apoi seara era MTV Unplugged și la miezul nopții dădeai pe TVR la emisiunea nebunului de Magdin, care începuse să dea metal destul de extrem, la el am văzut primele clipuri de black metal, mi se ridica părul în cap, era mai ceva ca filmele horror :D
Ce-și putea dori un roacăr mai mult de atât? ;)

#2350
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă erai pasionat de Rock, emisiunile alea erau tari. Ulterior a apărut şi Lenţi Chiriac la Radio 3 România Tineret, făcând emisiunea "Istoria Rockului" (din care am prins din păcate doar ultima emsiunie dedicată Rock'n'Roll-ului). Cred că era unul dintre cei mai tineri prezentatori de la posturile de stat.
Da, M.Tv. dădea Rock. Nu mă uitam. Că în afară de Rock'n'Roll (sau Rockul Elvisan cum îl numeam, că cine difuza pe vremuri Rock'n'Roll ca să ştiu că şi alţii intrepretau genul... abia când am început să ascult Radio Total şi Radio Romantic am mai aflat şi de alţii... sau poate de la Lenţi Chiriac am aflat... teoretic ar trebui să mai am caseta cu emisiunea din 1997) şi Queen, nu suportam Rockul, că era satanist. Nici acum nu ascult din alea ultra. Cea mai "heavy" chestie pe care o pot digera sunt Iris (piesele vechi) şi Iron Maiden.
Azi Peter Gabriel a împlinit 72 de ani.
Numai pe metaliştii îi urau depecharii? Eu auzisem că pe rockeri în general şi mai ieşea şi cu bătăi (ce prostie). Pe un zid când mergeam dinspre şcoală spre casă vedeam "Depeche Mode". Credeam că înseamnă "moda de peşte"... bine că nu m-a auzit un depechar. De Depeche Mode cred că am auzit abia după 1999.
Punkerii sunt cam dobitioci. S-a legat unul dintr-un grup într-o zi de mine. Punk înseamnă derbedeu ca f.d. În generală, prin 1995-1996 cred că era unul (avea coama aia de păr faţă spate) la o clasă de la etajul III, dar nu am avut conflicte cu el. Prima chestie Punk pe care am auzit-o cred că au fost 2 piese de la The Offspring (credeam pe vremea aia că The Offspring înseamnă Vara Terminată), formaţie care a abordat mai multe stiluri. Acum văd că formaţia a apărut înainte de anii '90.

Krafty, m-ai făcut să fac un post interesant. Mulţumesc  :)


@ dani.user : la performanţe I.T.-ul era sub ce e azi, dar la aspect, chestiile I.T. (măcar alea de top) erau mult mai frumoase!

#2351
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Exemplu concret?

#2352
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Erau la începutul anilor '90 desktopurile şi towerurile "I.B.M.". Mă refer la PS/2. Dar am mai găsit ceva cu design interesant: https://www.reddit.c...ram_425mb_hard/
Pe urmă ar fi scannerele. Design, plastic mult mai de calitate decât la cele post 200x. Inclusiv unele ieftine aveau plastic mai de calitate sau cel puţin mai frumos.
Şi unele imprimante inspirau calitate.
Iar unele plăci de computer erau ca un fel de mini oraşe    Posted Image
Oh, şi monitoarele 'Trinitron'. "Sony" Trinitron.

Edited by djl, 14 February 2022 - 11:18.


#2353
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Erau frumosi anii 90. Pacat ca nu putem da timpul inapoi. Eu mi-as dori sa fie din nou si anii 2000, si primii ani din anii 2010, adica 2010,2011, 2012.

#2354
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Plasticul acela ingalbenit numai frumos nu e. Ma duce cu gandul la un spital ce n-a mai fost renovat de 50 ani.

https://www.apple.com/mac-mini/specs/ e infinit mai elegant ca aspect. Nu mai zic de https://www.apple.com/mac-pro/

Edited by dani.user, 14 February 2022 - 11:47.


#2355
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
@ florinpopa1 : din păcate era şi multă sărăcie. Lucruri care pentru un Vestic obişnuit nu erau scumpe, la noi erau de lux. De exemplu un amărât de walk-man. Sau un film foto.
@ dani.user : am văzut plastice albe din anii '90 care nu au prins îngălbenire. Deci nu tot plasticul îngălbeneşte. În fine, fiecare cu gusturile lui.
Când am scris-o pe cea de mai sus cu sărăcia m-am gândit la cărţi. Pe lângă ziare şi reviste, care erau cu duiumul, se vindeau şi cărţi. În general din alea cu conţinut de slabă calitate dacă e să ne referim la literatură, precum cele de Sandra Brown şi Danielle Steel. Existau colecţii precum "S.A.S.", "War".
La carte tehnică am stat mai prost decât în comunism (cu excepţia celor de uz intern poate). Exceptând I.T. şi ceva electronică. "Teora" se ocupa în general de partea tehnică şi au mai fost puţin şi unii de la Cluj. Am o carte interesantă de la "Teora" despre principile de funcţionare ale unui computer   :)

#2356
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ah, unele laptopuri vechi aveau taste mai înalte. Eu nu mă descurc cu tastele actuale de laptop. Nu-mi plac tastele scunde. Bine ar fi să poată lăsa un spaţiu între tastatură şi monitor pentru a putea pune unele mai înalte, dar vor să le facă cât mai subţiri.
Mă întreb cine avea la noi în anii '90 laptop. Că la cât de scumpe erau raportat la veniturile noastre, şi în 2004-2006 era încă scump unul, dar păi în anii '90. În 1998-1999 dacă aveai laptop 486 (deja foarte uzat moral), cred că era ceva. Un Pentium 1, care încă făcea faţă era deja de lux. Laptop, personal, nu am văzut decât după 2000. Poate dacă mă învârteam prin alte medii, vedeam unul.
Aparat foto digital (a la "Sony" Mavica) a avut cineva de pe aici în anii '90. Era mai mult de comoditate aşa ceva, că la partea de calitate a imaginii şi o "săpunieră" pe film era peste un digital atunci. Doar unele D.S.L.R.-uri scoteau imagini mai bune, dar alea erau mai scumpe şi decât un laptop, aşa că probabil nici Ion Ţiriac nu se arunca la aşa ceva.
Apropos de electronoică (şi pentru că tot spăl la maşină acuma), maşinile de spălat cu programtor/timer electronic au fost destul de populare până spre sfârşitul decadei, că erau mai ieftine. "Whirpool" era o marcă tare pe atunci.

#2357
MariusMIonescu

MariusMIonescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 26.04.2009

View Postdjl, on 05 octombrie 2021 - 23:25, said:

Cine are banconte cu eclipsa?   Posted Image
Eu.

#2358
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Krafty, dacă mai intrii pe aici, să ştii că am pentru tine 2 reviste "Heavy Metal Magazine". Una din 1999, alta din 2002. Din păcate le-am îndoit colţurile din dreapta jos. Mai am şi un poster cu o formaţie Tankcrima sau ceva de genul (pe revers e ăla de era solistul Prodigy, formaţie pe care şi acum o consider cam satanistă). Dacă nu le vrei, poate le vrea abancor.
Am făcut selecţie azi între revistele "Bravo" (şi ceva "Popcorn"). Plus parcă 1-2 "Vox-Pop-Rock". 1997-2000. Să văd ce păstrez. Mai zilele următoare poate le aşez în ordinea anilor şi poate un index a ce mă interesează. Mi-au trecut anii menţionaţi prin faţă ca hârtia printr-o rotativă de ziare. După ce m-am uitat pe ceva reviste "Bravo", mi-am amintit că unele lucruri le-am văzut la vremea lor.
Ca şi calitate a tipăriturii "Popcorn" era sub "Bravo", ca şi calitate a articolelor, era peste.
Mai am şi cel puţin 10 coli cu postere.
Majoritatea revistelor au şi posterele înăuntru.
Am găsit într-un "Popcorn" din 1997 participanţii la "Cerbul de Aur" din acel an. Iar tot în 1997, la Sala Palatului, pe 16-23 Decembrie a fost un Târg de Muzică. Prezente case de discuri, cică au fost şi lansări (aşa spunea în anunţ), prezentare de echipament pentru muzică.
În 1997-1999 ne-au vizitat Steve Vay, Yes (cel puţin urmau să ajungă), Brooklin Bounce.

Aminitire ... i-am găsit într-un "Bravo" (erau adolescenţi, 15-16 ani), am găsit şi versurile.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bnbL0js_spo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate