Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Anii '90

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2527 replies to this topic

#2305
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Am auzit că Marinero a făcut rele contra C.D.R., dar ce a făcut mai exact în coaliţie? Din păcate C.D.R. a fost un amalgam în care fiecare cam trăgea într-o anumită direcţie. Şi ce bucurie a fost când au câştigat. Şi după aia dezamăgărie. Însă nu vreau să ştiu cum ar fi arătat 1996-2000 cu P.D.S.R.... deşi în 2000-2004 parcă nu au mai făcut acelaşi rău cei de la P.D.S.R., pardon, era deja P.S.D.
Mai sus am înjurat pulticienii pentru rău. Dar şi boborul fura în duşmănie. Şi destui nu o făceau din sărăcie, o făceau pentru că era în sânge. Kokoshmare zicea mai demult că furau din "Coca Cola" pe care trebuia să fie livrată... eh, uneori nici ziarele nu ajungeau la destinaţie în cantitatea în care plecau de la tipografie. Parcă în România e făcut în aşa fel încât să câştigi dacă eşti necinstit.
Voi avea o ură eternă faţă de ce care mi-au distrus visele.

Pe De aLtă parte, există un contrast între toate multele aspecte negative şi alte anumite aspecte ale epocii. De exemplu C.F.R. încă nu era în colaps, deşi scădea numărul de călători şi erau şi naşi şpăgari. Ba dimpotrivă, era unul dintre puţinele lucruri care evoluau cât de cât pe atunci.
Şi au fost anii de aur ai mass-mediei din România. Existau şi gunoaie (precum ce devenise ziarul "Libertatea" după ce a ajuns la "Ringier"... iar să mă pui să citesc presa pro-P.D.S.R. ... mai bine ascult manele; "Evenimentul Zilei" = începutul tabloidizării în România), dar exista jurnalism de calitate, nu erau atâtea gunoaie la televizor, radioul era ceva ascultabil. Iar chestiile astea sunt alea care trezesc o anumită nostalgie în mine şi o anumită aversiune faţă de prezent, chiar dacă financiar mai mulţi o duc bine ca atunci (sunt şi ăia care o duc mai rău). Pentru ăştia care au maxim 18-20 de ani acuma ar fi interesant de făcut un experiment mass-media atunci versus acuma.
Iar de la radio şi televizor îţi făceai şi o anumită cultură. Inclusiv de la posturile comerciale! Pe un alt subiect am avut contre că nu toţi suntem pasionaţi de aşa ceva. Adevărat. Dar un minim de cultură trebuie. Mai fă asta de la posturile urmărite de majoritatea azi... Cu toate mizeriile existente pe atunci la unele posturi tv (Pro Tv avea şi ceva gunoaie) televiziunea parcă era mai mult despre oameni.
Eu nu am dus-o super atunci, dar nici la fund nu am fost. Regret că nu am avut unele chestii, regret că nu am insistat să am unele chestii, regret că nu am ştiut unele chestii, dar am avut perioada mea de distracţie. Păcat că la ce am visat să fie România şi lumea/societatea va fi doar un vis nouzecist... hai că "Un vis nouzecist" ar fi bun ca titlu de film.

Edited by djl, 26 February 2021 - 22:05.


#2306
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Iar când am zis că dacă ar fi fost ca statul să fi fost altfel, mă referam la o situaţie ipotetică, nu la ce a fost în realitate.
Internetul la începuturi se mişca greu, dar cine intra pe vremuri, descoperea o altă lume. Când am intrat pentru prima oară, de acasă, în 1999-2000 a fost uau!, am descoperit o altă lume. Mai puteai să descoperi din unele tipărituri, dar cine să-ţi spună despre ele.
O să fiu puţin off-topic şi am să sar la anii '000... în 2000 mai puteai naviga pe internet cu un 'Petium' 1, în 2006 cu un 'Pentium' 2 sau 3... azi e hămesit la resurse interentul    :disgust:

#2307
seaman

seaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 16.12.2006
In anii 2000 , o pagina web "lua" cativa kb . Acum o pagina e cativa zeci de Mega .
Raspuns la o intrebare mai veche - "Marinero" a avut "sarcina" sa saboteze guvernarea CDR  - de la o parte a securitatii . Avea niste ramasite de dosar care trebuiau uitate . Dosarul principal si l-a scos in primele zile ale revolutiei de la Comisariatul Judetean Constanta . Ceva a mai ramas prin alte dosare de a ajuns acuzat acum .
Pe de alta parte , a avut dreptate cand a spus ca nu am fi fost in stare niciodata sa punem pe picioare flota aia  fara fonduri, subventii mari . Oricum nu rezista datorita management-ului prost, comunist .
Am lucrat in flota aia incepand din 1985, cand am terminat facultatea .

#2308
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Ah, de aia eŗti seaman (om al mćrii) ... ai fćcut Academia "Mircea cel Bćtrân".
Vai de sćracii marinari care rćmâneau prin porturi în anii '90 cć nu erau bani de plata unor chestii.
Bćsescu a fost înjurat pentru cć "România nu are nevoie de autostrćzi". Paržial ŗi vina lui, cć nu s-a exprimat corect, când el dorea sć zicć: deocamdatć nu avem bani de autostrćzi, aŗa cć mćcar sć reparćm drumurile nažionale.
Lui Traiana Bćsescu nu-i pot ierta faptul cć a spart (cicć la ordinul U.E.) C.F.R. (scriam C.D.R.) în mai multe. A dus la decćderea C.F.R. Îmi amintesc de trenurile lungi cu care mergeam în vacanžele la mare... de la mare am poze, cu trenurile încć nu am.

Attached File  Eu la Mamaia (1995) cu consoile de jocuri.jpg   144.45K   19 downloads

Nu poži sć ai pretenžia azi sć umbli cu un 'Petium' 1-3 pe internet. Dar nici sć fie prea încćrcate paginile.

#2309
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
si Deutsche Bahn s-a spart in 3. asta pentru privatizare si pregatirea IPO-ului, care din fericire n-am mai avut loc.

#2310
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
La e în 3, la noi în nu ştiu câte. Dar ce e aia IPO?    :huh:
Nu mai e documentarul ăla din 1992-1993 cu C.F.R.    :disgust:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k1eNB3iNXow?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pengoon, dacă eşti din Timişoara, de ce a fost închisă Întreprindera Poligrafică Banat = Tipografia "Helicon Banat" S.A. Au şi demolat-o   :disgust:
La Timişoara produceau detergent "Omo"?

#2311
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
IPO=Initial Public Offering=lansarea unei societati la bursa
propriterii terenului au gasit ceva mai bun de facut. investitor strain care n-a prea fost interesat sa continue productia de jocuri table-top ca dacii si romii
nu cred ca am vazut vreodata detergent din ala

io prin 2003 am fost cu fostu meu butic la bucale la ministerul transporturilor cu o prezentare despre tracking de vagoane cu RFID. s-o ales fix nimic din proiectu ala. insa aia de la GFR erau interesati la modul serios.

Edited by Pengoon, 02 March 2021 - 21:29.


#2312
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Nu tipăreau numai aşa ceva. Eu am un album cu Reşiţa tipărit la ei în 1996.
Cine a avut mobil (celular) în anii '90?
Şi cam ce ziare şi reviste citeaţi pe atunci?

#2313
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
tipareau ei, dar nu mai aveau cu si din ce sa supravietuiasca.

io de prin martie '97.
Sport Vest.
Si de cand aveam internet NY Times. Era pe gratis atunci.

#2314
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
La ce foame de tipărituri era pe atunci, nu mai făceau profit? Că Timişoara şi zona adiacentă cred că erau destul de dezvoltate, deci cititori de reviste şi ziare ar fi existat.

Cine mai ţine minte reclama de la 0:55?    Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1whja32xEJM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Măi dragă, la tinereţile mele şi la cât am să trăiesc, am să apuc să povestesc cum am servit în primul "McDonald's" din România.    Posted Image    Posted Image

Attached File  McDonald's Unirii si Nea Nelu acolo (1995).jpg   123.05K   19 downloads

Edited by djl, 11 March 2021 - 14:34.


#2315
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
in '90 a fost o explozie de ziare, iar prin '95 mai existau un sfert. deja oamenii aveau alte prioritati decat sa dea bani pe fitzuici locale.

#2316
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
În Bucureşti se mai consuma presă, chiar dacă probabil şi pe aici dispăruseră ziare. De unele ziare (şi reviste format ziar) am aflat întâmplător căutând pe okazii.ro
"Ziarul de Iaşi" are în arhiva on-line şi articole din anii '90. Nu cu poze, dar le are.
Pengoon, ai ajuns să foloseşti medii de stocare mai exotice precum casete de date şi Discuri Magneto-Optice? Eu trebuie să testez o unitate cu casetă de 5,25" (am casetă) şi una de Disc M.O. (nu am reuşit să găsesc încă disc de 640 M.B. ... alea de capacitate mai mare nu funcţionează cred).

#2317
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
prin '99-2000 am vazut servere de la HP, seria E35 iirc. aia aveau un drive pentru casete de backup, nu mai tin minte ce capacitate, ca optiune. D-astea vedeai in firme mici. Firmele mari aveau sisteme intregi. Am lucrat la o asigurare in proiect in 2002, aia aveau ca legacy un perete de casete de data si un robot care se misca pe 2 sine in incaperea aia si lua caseta ceruta si o aseza intr-unul din drive-uri. Cand am ajuns io acolo erau in process de inlocuire a acelui sistem cu unul nou de la IBM care mai ocupa doar jumate de dulap.

#2318
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Unele casete din alea au ajuns şi la capacităţi mari... 18 T.B.   Posted Image    Posted Image   Posted Image      https://en.wikipedia...inear_Tape-Open
În anii '90 se depăşise 1 G.B. per casetă... la firme 1 G.B. cred că era puţin, acasă cine avea hard de 1 - 10 G.B. era şmecher, că în afară de muzică, nu prea aveai ce să pui pe aşa ceva. Oricum, casetele de date nici nu prea au fost folosite în deocorul domestic, că erau extrem de scumpe unităţile... uneori făceau cât juma de computer s.h. C.D.-urile au apărut în decorul domestic în număr mai mare probabil mai prin 1996-1997 (vorbes ce România).
Eu nu ştiu ce capacitate avea Hard Discul (Discul Dur) la primul meu P.C., primit cadou în 1997 sau 1998. Era un 'Petium' 1, cu procesor de 133 M.Hz. (şi cred că avea şi faimosul buton Turbo) şi conector A.T. (adică D.I.N.) la mufa de tastatură - conectorii ăştia erau mari, dar ţepeni. Era deja cam uzat moral (dar la ce făceam eu acasă era bun), probabil era ceva simplu dacă avea mufă A.T. (am avut 386 cu procesor 286 care avea mufe P.S./2 şi mergea să foloseşti mouse optic!), dar ce să-i faci, alea erau vremurile. De parcă ăsta de la care scriu e prea nou   Posted Image   Posted Image   Primul computer de pe care am navigat pe internet - tot de acasă avea cu doar 33 M.Hz. în plus la procesor - aveam 2 uzate moral, dar erau 2! (ăla mai puternic era pentru sora mea).
Am văzut pe wikipedia un robot din ăla de mutat casetele. După ce mi-a spus colegul Pengoon. Nici nu-mi trecea prin cap că a existat aşa ceva!   Posted Image
Mai pun reclame din 1997. Doar una dintre ele are legătură cu o firmă de computere, dar primele 2 (hai să eu o să-mi fac o cacao cu lapte, că nu beau cafea) au şi ele conectică cu computerele. Ultima nu e la computere şi nici nu are legătură cu ele, dar m-a făcut să cumpăr produsul cu pricina.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xpe6t8cMHb4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Casete... hai că abia aştept să repar casetofonul să mai bag muzichie. De pe C.D. probabil am să bag zilele astea.
La noi mai existau cinematografe cu sunet multi-canal în anii '90?   Posted Image   În afară de ăla de la Mall Bucureşti (Vitan) care a apărut în 1999. Că la Sala Paltului fusese pe vremuri.

Edited by djl, 12 March 2021 - 12:06.


#2319
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Dar a avut cineva în 1998-1999 cartelă de navigat pe net via G.S.M.?

#2320
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru Pengoon, care e de la Timişoara

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k7uPwFdmkrs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LLDIWQJK3nI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Şi pentru Bucureşteni - filmarea 2 începe cam de la 2:46 pentru Bucureşti

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/73zh7UzsS8A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tgIizTxIXXM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2321
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Daaaa.... Panterele Roz, nemtoaicele, indigenele, vechiul capat de la Piata Presei (1964-2001), autobuze, locuri...

Edited by malmoth, 13 March 2021 - 03:59.


#2322
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
numarul de betii la "Vaporul" in vremea aia a fost epic, precum si calitatea lor. Ungurul are un cuvant special pentru asta: mulatság

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate