Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Securizare usa lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
An nevoie sa securizez o usa de lemn normala, la un apartament nefolosit.

Nu vreau sa pun usa metalica, ca sa dau impresia ca cine stie ce este de ascuns in el, cand el este aproape gol, mai ales ca majoritatea usilor de pe scara respectiva nu sunt metalice.

Ideea este sa o securizez suficient, cat sa reziste la sut dat asa din scurt cat sa vada daca sare sau altfel spus, sa fie nevoie de destul timp incat sa nu merite efortul de a fi prins pe scara de altii.

Balamale pot sa mai adaug ca partea aia sa fie rezistenta insa nu stiu in partea cu incuietoarea ce sa fac.

O sa mai adaug si o yala suplimentara desi n-am prea gasit una de genul celor cu bolt, care intra suficient de adanc in toc.

As fi vrut insa (am vazut acum vreo 2 ani insa atunci nu-mi trebuia si acum nu mai gasesc) un fel de yala care pe langa functia clasica, la inchidere, mai impingea intr-o camasa metalica ce era prinsa pe usa, doua bare, stanga-dreapta, care intrau in tocuri. Practic era ca si cum ai pune pe interior o bara metalica, prinsa in lateralele usii in pereti.

Din pacate nu mai gasesc (sau daca se gaseste, unde?) si am nevoie de alte idei de securizare.

In plus, cred ca ar fi bine si broasca sa fie schimbata, ca butucul desi e alb si ciudatel nu cred ca e din cele cu pastila sau ma rog, mai dure. Prin urmare si aici as avea nevoie de ceva idei.

Am fost prin bricostore, dedeman si alta astea insa pe la feronerie bate vatul. Exista magazine dedicate?

#2
cappucino

cappucino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.02.2008
Kale in cruce sau similar .
Yale standard cu dinti se deschide in 5-30 secunde ,iar cele cu amprenta in cca 1 min.

#3
hesu154

hesu154

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.08.2013
Schimbi usa cu una metalica, dar bricolezi aspectul ca sa para veche?

#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002

 cappucino, on 31 iulie 2014 - 16:11, said:

Kale in cruce sau similar .
Din pacate, am aflat ca astea se desfac cu o surubelnita in cruce :(

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,042
  • Înscris: 24.02.2006
tu cauti de fapt "yala aplicata cu inchidere multipunct". adica ceva de genul asta: http://blindat.ro/14...dere-multipunct

#6
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 _Smiley_, on 31 iulie 2014 - 16:55, said:

tu cauti de fapt "yala aplicata cu inchidere multipunct". adica ceva de genul asta: http://blindat.ro/14...dere-multipunct

Da, ceva de genul ala. Mersi de link, o sa vad ce pot sa gasesc la ei.

 cappucino, on 31 iulie 2014 - 16:11, said:

Kale in cruce sau similar .
Yale standard cu dinti se deschide in 5-30 secunde ,iar cele cu amprenta in cca 1 min.

Stiu ca nu rezista majoritatea, insa ceva mai mult decat standard, trebuie sa fac.

 hesu154, on 31 iulie 2014 - 16:34, said:

Schimbi usa cu una metalica, dar bricolezi aspectul ca sa para veche?

Nu are rost sa investesc, mai ales ca momentan nu e folosit.

#7
LaurentiuTL

LaurentiuTL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.12.2013
Nu exista nici o yala care sa nu poata fi sparta. Cunosc un tip care are bani si si-a pus niste yale foarte smechere care aveau alarme, etc (aduse de afara) si o usa metalica tot de afara adusa.
S-a tot laudat cu usa lui si au venit niste tipi si i-au deschis-o in fix 3 minute. Asa ca chestia cu yale scumpe si tot felul de usi nu tine. Ideea este sa nu tii lucruri de valoare sau bani in casa, ca daca te-au mirosit indivizii, nu prea poti sa scapi necalcat.
Asa ca ai grija ce tii in apartamentul respectiv.

Spor.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ai putea pune o bara transversala(yala la 4 mil) sau ce se zice mai sus, dar triplezi valoarea
recomand sa iti iei o prastie de usa metalica 2-3 mil multipunct si ai si shield de protectie antigaurire. Nu aloca mai multi bani
un exemplu bunicel http://www.dedeman.r...talica-eco.html

Edited by MembruAnonim, 01 August 2014 - 09:44.


#9
cappucino

cappucino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.02.2008

 Alice, on 31 iulie 2014 - 16:50, said:


Din pacate, am aflat ca astea se desfac cu o surubelnita in cruce :(
Creeaza mai multe probleme decât sistemul "standard"
2-3 sisteme diferite sunt mai sigure decât unul singur .
Se poate opta si pentru sisteme cu 8-10 pini ( ale noastre au 6 )

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nu e cheie cu 8 10 dinti catei, ma refer la cilindru normal, care sa fie si ieftin ca pret

#11
LaurentiuTL

LaurentiuTL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.12.2013
Intra pe site-ul
http://www.assaabloy...eme-Master-key/

Attached Files



#12
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 LaurentiuTL, on 01 august 2014 - 07:52, said:

Asa ca ai grija ce tii in apartamentul respectiv.

Tocmai ca am fost calcat, n-a furat nimic ca n-ai ce sa iei cand inauntru e un pat si un dulap acoperite cu un plastic si un radio de pe vremea bunicii.

Dar usa/yala a trebuit schimbata, tocul reparat, respectiv cheltuileli de pomana

 MembruAnonim, on 01 august 2014 - 09:42, said:

ai putea pune o bara transversala(yala la 4 mil) sau ce se zice mai sus, dar triplezi valoarea
recomand sa iti iei o prastie de usa metalica 2-3 mil multipunct si ai si shield de protectie antigaurire. Nu aloca mai multi bani
un exemplu bunicel http://www.dedeman.r...talica-eco.html
Nu pot sa pun usa, ca devine si mai interesanta zona + ca nu merita investitia in momentul asta pentru ceva complicat.

Care e treaba cu yala la 4 mil cu bara transversala? Unde ai vazut asa ceva?

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
are in Bucuresti la un magazin. Faza e ca nu trimit aia prin curier Posted Image .Tre sa mergi frumos la ei la sediu ! Foarte secretosi frate si pe mail, raspund cu anii, si daca le dai reply nu iti mai raspunde neam. La telefon cand am vorbit era o femeie mai in varsta, nici vorba sa trimita cu curierul. M-am invoit de la job sa merg sa vad bara minune, atentie ca e pe dimensiuni si trebuie sa iti masori usa ta cu/fara toc(foarte important). Dar la usa de lemn nu se merita, ca sa o pui cel mai simplu scoti vizoru, pe la mijloc are cheia Posted Image  deci sperii si mai mult hotul :) si ii dai de gandit

Edited by MembruAnonim, 01 August 2014 - 13:33.


#14
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 MembruAnonim, on 01 august 2014 - 13:31, said:

are in Bucuresti la un magazin. Faza e ca nu trimit aia prin curier Posted Image .Tre sa mergi frumos la ei la sediu ! Foarte secretosi frate si pe mail, raspund cu anii, si daca le dai reply nu iti mai raspunde neam. La telefon cand am vorbit era o femeie mai in varsta, nici vorba sa trimita cu curierul. M-am invoit de la job sa merg sa vad bara minune, atentie ca e pe dimensiuni si trebuie sa iti masori usa ta cu/fara toc(foarte important). Dar la usa de lemn nu se merita, ca sa o pui cel mai simplu scoti vizoru, pe la mijloc are cheia Posted Image  deci sperii si mai mult hotul Posted Image si ii dai de gandit

Pai sunt in Bucuresti :)

Cum se numeste si unde este?

#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Bara transversala ikon pentru usa de lemn sau metalica se gaseste aici: http://blindat.ro/ya...rsala-ikon.html
SporPosted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate