Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Lag in orice joc

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
40 răspunsuri în acest subiect

#1
Adrian98765

Adrian98765

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 18.05.2014
Am instalat de curand Windows 7 , toate driverele si antivirusul. De cand am bagat Windows 7 Ultimate 32-bit , am lag in toate jocurile.

PC :

Intel Pentium 4 3.0GHz
2GB Ram
ATi Radeon HD 3450 256MB (m-am documentat :X )

Am ultimele drivere instalate.

Printre jocurile care imi merg greu mentionez si FlatOut Ultimate Carnage si PES 2010.

#2
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.923
  • Înscris: 18.10.2010
Ai mai facut cate topicuri despre asta, puri si simplu e placa video slaba si procesorul si mai slab, sau e ceva in neregula cu ''windowsu ala ultimate'' luat de pe net.

#3
Adrian98765

Adrian98765

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 18.05.2014
N-am mai facut topicuri cum ca am lag in jocuri. pe XP duceam PES 2010 pe High..iar akm imi meerge greu si pe Low

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
E prea slab sistemul. Poti juca doar jocuri foarte vechi sau jocuri noi ce nu au cerinte mari (gen Solitaire).

#5
MrPufuletee

MrPufuletee

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 432
  • Înscris: 29.12.2013
Nu e nici o problema ca e windowsu luat de pe net, nu mai comentati despre locul din care e luat windowsul daca nu cunoasteti. Chiar daca nu e original merge la fel de bine. Tot vad topicuri inchise pentru ca ai mentionat ca ai windowsul piratat chiar daca problema nu se trage de acolo.
Pentru OP, problema e placa video.,

#6
Adrian98765

Adrian98765

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 18.05.2014
@MrPufuletee . Sa stii ca nu am chiar "lag" , adica , am dropframe-uri , 2 secunde merge ok , 1 merge greu..2 merge ok , 1 merge greu..si tot asa..

Am un prieten , care avem aceeasi placa video , doar ca el are procesor dual core ,acelasi windows , si lui ii merge FlatOut Ultimate Carnage pe High si 1440 x 9xx ..

Pe cand eu , am dropframe-uri chiar si pe Low

Editat de Adrian98765, 31 iulie 2014 - 13:49.


#7
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.923
  • Înscris: 18.10.2010

 MrPufuletee, on 31 iulie 2014 - 13:46, said:

Nu e nici o problema ca e windowsu luat de pe net, nu mai comentati despre locul din care e luat windowsul daca nu cunoasteti. Chiar daca nu e original merge la fel de bine. Tot vad topicuri inchise pentru ca ai mentionat ca ai windowsul piratat chiar daca problema nu se trage de acolo.
Pentru OP, problema e placa video.,
Mare prostie ai zis...Eu de exemplu, pana acum am avut windows piratat, windows 8.1 professional piratat. De cand am pus Windows 8.1 Enterprise varianta trial de 90 de zile de la ei de pe site, totul se misca parca putin repede, dar cel mai important este ca nu mai sunt buguri peste buguri si alte rahaturi enervante, multumita update-urilor.

Pentru initiator, daca zici ca pe XP jucai jocurile alea bine, poate driverele pt. windows 7 sunt prost facute. Stiu ca inainte ca Ati avea probleme cu driverele inainte sa fie cumparati de AMD.

Editat de Robiacs, 31 iulie 2014 - 14:00.


#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.057
  • Înscris: 10.09.2005
Daca zici ca pe xp merge bine atunci clar placa nu are nimic. Eu cred ca sunt de vina driverii, probabil nu foarte compatibili cu win 7. Si oricum win 7 cere mai mult, deci clar jocurile nu vor merge identic ca pe xp pe o configuratie mai slabuta.

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004

 MrPufuletee, on 31 iulie 2014 - 13:46, said:

Nu e nici o problema ca e windowsu luat de pe net, nu mai comentati despre locul din care e luat windowsul daca nu cunoasteti. Chiar daca nu e original merge la fel de bine. Tot vad topicuri inchise pentru ca ai mentionat ca ai windowsul piratat chiar daca problema nu se trage de acolo.
Daca e o varianta trial, da, ar trebui sa mearga la fel de bine.
Daca este una "rezolvata" cu diversi activatori (care mai vin la pachet cu niste RootKituri sau alte tipuri de Malware, de preferat instalate/folosite inainte de instalarea antivirusului), pot aparea probleme.

Daca tot vrei sa-i rezolvati problema omului: cereti-i mai intai un PrintScreen la TaskManager sa vedeti daca nu cumva vreun svchost ii tine CPUul ocupat.

#10
Adrian98765

Adrian98765

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 18.05.2014
dar , de ce prietenului meu ,( el are dual core , eu single core)  cu acelasi windows , aceeasi placa video , acelasi driver video ,descarcat din acelasi loc,  ii merge FlatOut Ultimate Carnage pe High si 1440 x 9xx?? si mie nici pe Low bine?

O sa revin cu poza cu task manager

Editat de Adrian98765, 31 iulie 2014 - 13:56.


#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.057
  • Înscris: 10.09.2005
Dual core nu se poate compara cu single core chiar pe aceeasi configuratie de rami si placa video. Uita-te cum merge youtube pe procesorul lui si apoi uita-te cum merge la tine. Sau poate chiar ai ceva care iti tine cpu la 100% cum au zis si colegii.

#12
Adrian98765

Adrian98765

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 18.05.2014
http://postimg.org/image/e8is1p1id/

si

http://postimg.org/image/5o22xdq3d/

in poza a 2-a se vede clar , la fiecare 3-4 secunde , CPU Usage se duce peste 70%

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004

 Adrian98765, on 31 iulie 2014 - 13:55, said:

dar , de ce prietenului meu ,( el are dual core , eu single core)  cu acelasi windows , aceeasi placa video , acelasi driver video ,descarcat din acelasi loc,  ii merge FlatOut Ultimate Carnage pe High si 1440 x 9xx?? si mie nici pe Low bine?
Pe langa diferentele de hardware, ceea ce nu intelegeti multi dintre voi este ca s-ar putea sa aveti un malware care se activeaza doar intr-o anumita zi/la o anumita ora aleatorie. Acea zi poate diferi intre tine si el. Asta asa, ca o explicatie simpla.

 Adrian98765, on 31 iulie 2014 - 14:05, said:

http://postimg.org/image/e8is1p1id/

si

http://postimg.org/image/5o22xdq3d/

in poza a 2-a se vede clar , la fiecare 3-4 secunde , CPU Usage se duce peste 70%
Pune o lista cu procesele si sorteaza-le dupa utilizarea procesorului.

#14
Adrian98765

Adrian98765

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 18.05.2014
O poza cum ca, timp de 5 secunde am avut incontinuu CPU Usage 100% http://postimg.org/image/ky8duat4x/

Poza cu procesele dupa CPU :   http://postimg.org/image/44ihklbc9/

Ce-i aia System Idle Process?

+ nu inteleg de unde am CPU Usage 100% , ca doar n-am svchost , si cand System Idle Process la CPU ii 88 , la CPU Usage imi arata doar 10% ( a 2-a poza)

Editat de Adrian98765, 31 iulie 2014 - 14:16.


#15
nknwn666

nknwn666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.364
  • Înscris: 27.09.2007
De ce Ultimate cand ai tot ce o sa ai nevoie din Home Premium sau Professional? Vezi aici diferentele.

#16
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 8.045
  • Înscris: 26.09.2010
Pentru ca Ultimate suna mai bine cand spui, or sa rada tovrasii de el ca umbla cu Home Premium...

Ontopic, incearca o varianta trial cum ti-a spus colegul de mai sus, si vezi daca tot asa face. Dar nu mai pune Ultimate pe el.

#17
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 08.03.2008

 Seb, on 31 iulie 2014 - 13:45, said:

E prea slab sistemul. Poti juca doar jocuri foarte vechi sau jocuri noi ce nu au cerinte mari (gen Solitaire).

Ce Solitaire omule, sistemul ala poate sa ruleze Quake 1 de zboara pe maximum de rezolutie!

#18
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005

 rickysyv, on 31 iulie 2014 - 14:35, said:


Ce Solitaire omule, sistemul ala poate sa ruleze Quake 1 de zboara pe maximum de rezolutie!

Am zis asa: jocuri foarte vechi (aici se incadreaza Quake) SAU jocuri noi, dar care nu au cerinte mari (gen de jocuri bine reprezentat de Solitaire).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate