Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Prima Casa 2015 sau Noua Casa?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
26 răspunsuri în acest subiect

#19
TheMaster

TheMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 09.03.2006
Avand in vedere ca s-a discutat deja prea mult despre case,terenuri si preturile mari ale apartamentelor vechi si sa nu se piarda ideea principala, eu va pun urmatoarele intrebari:

1. Daca ati afla azi ca Prima Casa nu va mai continua din Ianuarie 2015, ati dorii ca programul sa continue?

2. Daca nu, de ce, ce a fost benefic si ce a fost gresit, ce ati dorii sa se schimbe ?

3. Programul Noua Casa pentru constructiile noi, va ajuta la scaderea preturilor apartamentelor vechi sau sa va bloca o perioada piata?

4. Daca programul Noua Casa ar intra, cam care ar fi plafonul minim de finantare avand in vedere pretul cam mare al apartamentelor noi (1200euro/mp)

5. Oare cati s-ar mai incadra la un apartament semifinisat care ar costa sa zicem cel putin 75k euro ?

6. Daca finantarea se va face tot in RON dar nu si in EURO, ati fi interesati?

#20
maxanghel

maxanghel

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 02.04.2014
1 nu
2 a fost un ajutor pt banci
3 rezultatul va fi o scadere a preturilor
4 plafon minim?
5 probabil f putin. care era media garantiiilor pc in ultimii 3 ani? in jur de 40-45?
6 nu sunt interest de nici o varianta

#21
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.087
  • Înscris: 14.08.2007
Repet, exista credite ipotecare in conditii comparabile cu prima casa, mai putin avansul minim. Asa ca Prima Casa nu mai e mare smecherie. Din acelasi motiv apartamentele vechi nu o sa fie afectate, tocmai pentru ca exista credite in conditii comparabile. Cat despre lei sau euro, la dobanzi comparabile (aprox 6%), prefer lei.

#22
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.269
  • Înscris: 03.01.2007

 TheMaster, on 26 iulie 2014 - 23:04, said:

Asa ca, decat sa iau 57000 de euro pe un apartament vechi si sa dau 134000 euro pe el si pe langa sa mai bag 15000 euro in finisaje .... mai bine sa pice Prima Casa, prefer sa iau apartamentul cu 35000 euro si sa dau 70000 euro inapoi, pierderile ar fi mai suportabile decat ce ar fi in momentul asta,daca as lua Prima Casa.
În banii ăia dați înapoi intră și inflația, care la lei e destul de mare.
Altef spus cu 200000 de lei de peste 20 de ani (sau euro) nu vei putea cumpăra aceleași chestii pe care le cumperi acum.

 utopium, on 28 iulie 2014 - 22:57, said:

Repet, exista credite ipotecare in conditii comparabile cu prima casa, mai putin avansul minim. Asa ca Prima Casa nu mai e mare smecherie. Din acelasi motiv apartamentele vechi nu o sa fie afectate, tocmai pentru ca exista credite in conditii comparabile. Cat despre lei sau euro, la dobanzi comparabile (aprox 6%), prefer lei.
Chiar m-am documentat un pic; o primă diferență e că în creditele ipotecare se folosește un indice de dobândă cu frecvență mai mare (de exemplu ROBOR 6 luni față de ROBOR 3 luni cum e la Prima Casă) iar acesta e mai mare cu cel puțin jumate punct procentual; pe lângă asta rata băncii peste indicel de dobândă variabilă e mai mare ~2.4 față de ~2 la Prima casă. Si de asemenea sunt costuri aproape duble la notar în credit ipotecare față de prima casă.

#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.087
  • Înscris: 14.08.2007

 m3th0dman, on 01 august 2014 - 21:52, said:

Chiar m-am documentat un pic; o primă diferență e că în creditele ipotecare se folosește un indice de dobândă cu frecvență mai mare (de exemplu ROBOR 6 luni față de ROBOR 3 luni cum e la Prima Casă) iar acesta e mai mare cu cel puțin jumate punct procentual; pe lângă asta rata băncii peste indicel de dobândă variabilă e mai mare ~2.4 față de ~2 la Prima casă. Si de asemenea sunt costuri aproape duble la notar în credit ipotecare față de prima casă.
Eu am facut simulari la vreo 2 banci si nu era mare diferenta ... aveam chiar listat exemplu cu cele doua credite. Si la Prima Casa aparea si plata aia anuala extra intr-o anumita luna.

Editat de utopium, 01 august 2014 - 21:55.


#24
maustec

maustec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 07.07.2007
salut !

pun si eu o problema:
as dori sa fac un credit pt. prima casa, dar as dori sa pun o valoare mai mare in credit, suma ce reprezinta renovarea si dotarea apartamentului. ceea ce ma framanta este faptul ca banca vireaza toata valoarea creditului in contul vanzatorului, eu trebuie sa am garantia ca vanzatorul imi va returna suma pusa in plus in valoarea creditului.
stie cineva cum as putea sa procedez (ce act as putea sa fac cu el) sa nu iau teapa? deoarece el daca nu e de buna credinta poate sa spuna dupa ce se vede cu banii in cont ca asta a fost valoarea creditului si eu raman cu buza umflata.
multumesc.

#25
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Banca nu iti da bani pentru asa ceva. Daca faci treaba asta e ilegala. :)

#26
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.126
  • Înscris: 05.02.2009

 maustec, on 10 august 2014 - 08:46, said:

salut !

pun si eu o problema:
as dori sa fac un credit pt. prima casa, dar as dori sa pun o valoare mai mare in credit, suma ce reprezinta renovarea si dotarea apartamentului. ceea ce ma framanta este faptul ca banca vireaza toata valoarea creditului in contul vanzatorului, eu trebuie sa am garantia ca vanzatorul imi va returna suma pusa in plus in valoarea creditului.
stie cineva cum as putea sa procedez (ce act as putea sa fac cu el) sa nu iau teapa? deoarece el daca nu e de buna credinta poate sa spuna dupa ce se vede cu banii in cont ca asta a fost valoarea creditului si eu raman cu buza umflata.
multumesc.

Sa nu te superi,insa din ceea ce vrei sa faci rezulta ca nu-ti permiti casa respectiva,creditul respectiv.Ce o sa faci de acum inainte? Iti dai seama ca te bagi singur in gura lupului daca tu nu ai nici bani sa renovezi la o adica apartamentul ala? Acum intelegi de ce unele tari,care aveau si au conditii nu prea relaxate la creditare,nu au ajuns in criza?

#27
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Eu nu inteleg ce va strang pe voi chilotii de felul in care isi iau unii apartamente. Atata timp cap are venitul necesar accesarii creditului si banii de avans, ce va intereseaza pe voi daca are el bani sa o renoveze sau nu. E mai bine sa stea in chirie si sa dea tot banii aia?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate