Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Prima Casa 2015 sau Noua Casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
TheMaster

TheMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 09.03.2006
Salutare forumisti,


Decand a inceput acest program, dintotdeauna am fost sceptic in privinta rentabilitatii lui, cum ar fii: avansul pierdut daca fondul nu aproba dosarul in timp util, dobanzile mari , vechimea apartamentului, costul total cam mare al creditului etc.

Nu mi-a facut deloc cu ochiul acest program si dupa cum am pus si titlul topicului mi-as dorii sa traga usor pe dreapta Prima Casa si sa apara programul Noua Casa.

Astfel in sfarsit dupa 6 luni de la intrarea programului Noua Casa preturile la imobilele vechi vor scadea vertiginos in jos (5000-8000 euro) sau mai mult , acolo unde ar fi trebuit sa fie si inainte de Prima Casa si criza.

Stiu ca multi dintre voi o sa-mi sariti in cap , dar oameni buni si eu am azi banii necesari de avans (in functie de credit, 15-20%) pentru orice ap. cu 3-4 camera cu preturi intre 57000-65000 euro.

Dar nu ma lasa inima sa cred ca la aderarea Romaniei la euro in 2019 nu o sa plang daca imi I-au un credit in lei cu un anumita marja a dobanzii , care mai tot timpul  e mare (e.g. BT - ROBOR 3M + 2 pp ) si sa ma trezesc cu EURIBOR 3M + 2pp, EURIBOR care sigur nu o sa mai fie e.g. 0,209 % si sa platesc niste dobanzi uriase pana la trecerea noii monede, sume care dupa cum stiti nu se cunosc la credit, in primii 10 ani platesti doar dobanzi, ca asa e filmul.

Variante in momentul de fata nu sunt, numai daca bancile din Romania ar renunta sa finanteze pe termen lung credite in lei si sa acorde si credite in euro si marja bancii sa fie max 1-1.5 pp , dar astea sa fie la creditele ipotecare standard.

Eu consider ca stiti foarte bine ce au facut guvernanti nostrii in ultimii 10 ani si tot ce au incercat ei sa "faca bine" a fost exact taman invers si e mai bine sa fugim fratilor de orice lucru propus de ei, nu e normal sa dai 57000 euro pe un apartament care are deja 30-40 de ani, oare cat ar avea dupa 30 de ani, oare copii nostril il mai vor avea?

Ma refer binenteles la structura blocului, nu la finisajele interioare care oricare dintre noi le facem , betonul are o durata de viata de 80-100 de ani ,dar ciclurile climatice de la noi isi vor spune cuvantul in max. 20 de ani, numai spunem de izolarea cu polistiren, care si el are durata de viata de max.20 -25 ani, trebuie si ala schimbat si cand se schimba, fereasca sfantul, toata tencuiala si zidurile sunt puscate cand le dai jos.

Ce am vrut sa subliniez aici e valoarea foarte mare de achizitie a unui apartament vechi, fie el in orice zona, nu merita banii aia !

Sa ma scuze rechinii imobiliari, mostenitorii si cei care vor sa se imbogateasca peste noapte, dar pe mine " pretul pietei", "zona accesibila" , "potentialul de investitie" si "panorama" , nu ma face sa dau atatia bani pe un cotet comunist.

Asa ca, decat sa iau 57000 de euro pe un apartament vechi si sa dau 134000 euro pe el si pe langa sa mai bag 15000 euro in finisaje .... mai bine sa pice Prima Casa, prefer sa iau apartamentul cu 35000 euro si sa dau 70000 euro inapoi, pierderile ar fi mai suportabile decat ce ar fi in momentul asta,daca as lua Prima Casa.

Pe cand si la noi asa ceva ,desi e finantare de 50% ,dar astea sunt dobanzi  : https://www.deutsche...nanzierung.html

Edited by TheMaster, 26 July 2014 - 23:08.


#2
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011

View PostTheMaster, on 26 iulie 2014 - 23:04, said:

Pe cand si la noi asa ceva ,desi e finantare de 50% ,dar astea sunt dobanzi  : https://www.deutsche...nanzierung.html
Banuiesc ca atunci cand locul de munca de la noi o sa fie la fel de sigur/stabil ca-n Germania o sa avem si noi dobanzi asemenatoare.

View Postalexman6x6, on 26 iulie 2014 - 23:56, said:

5.000- 8.000  (Euro ?) un "cotet comunist " . Vise erotice tata, vise erotice .  Conform logicii tale de fier , probabil  "adevaratele " preturi ar fi ceva de genul, una suta euro, palatul parlamentului, desi poate si acest pret ar putea fi exagerat.
Cred ca se referea sa scada preturile cu 5-8000EUR (fata de pretul actual), nu sa scada la 5-8000EUR.

#3
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014

View Postiseteqiube, on 27 iulie 2014 - 00:02, said:

Banuiesc ca atunci cand locul de munca de la noi o sa fie la fel de sigur/stabil ca-n Germania o sa avem si noi dobanzi asemenatoare.


Cred ca se referea sa scada preturile cu 5-8000EUR (fata de pretul actual), nu sa scada la 5-8000EUR.
Chiar si asa , se face un pic de confuzie intre dorinta si putirinţa .

Edited by alexman6x6, 27 July 2014 - 00:07.


#4
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostTheMaster, on 26 iulie 2014 - 23:04, said:

Salutare forumisti,


Decand a inceput acest program, dintotdeauna am fost sceptic in privinta rentabilitatii lui, cum ar fii: avansul pierdut daca fondul nu aproba dosarul in timp util, dobanzile mari , vechimea apartamentului, costul total cam mare al creditului etc.

Nu mi-a facut deloc cu ochiul acest program si dupa cum am pus si titlul topicului mi-as dorii sa traga usor pe dreapta Prima Casa si sa apara programul Noua Casa.

Astfel in sfarsit dupa 6 luni de la intrarea programului Noua Casa preturile la imobilele vechi vor scadea vertiginos in jos (5000-8000 euro) sau mai mult , acolo unde ar fi trebuit sa fie si inainte de Prima Casa si criza.

Stiu ca multi dintre voi o sa-mi sariti in cap , dar oameni buni si eu am azi banii necesari de avans (in functie de credit, 15-20%) pentru orice ap. cu 3-4 camera cu preturi intre 57000-65000 euro.

Dar nu ma lasa inima sa cred ca la aderarea Romaniei la euro in 2019 nu o sa plang daca imi I-au un credit in lei cu un anumita marja a dobanzii , care mai tot timpul  e mare (e.g. BT - ROBOR 3M + 2 pp ) si sa ma trezesc cu EURIBOR 3M + 2pp, EURIBOR care sigur nu o sa mai fie e.g. 0,209 % si sa platesc niste dobanzi uriase pana la trecerea noii monede, sume care dupa cum stiti nu se cunosc la credit, in primii 10 ani platesti doar dobanzi, ca asa e filmul.

Variante in momentul de fata nu sunt, numai daca bancile din Romania ar renunta sa finanteze pe termen lung credite in lei si sa acorde si credite in euro si marja bancii sa fie max 1-1.5 pp , dar astea sa fie la creditele ipotecare standard.

Eu consider ca stiti foarte bine ce au facut guvernanti nostrii in ultimii 10 ani si tot ce au incercat ei sa "faca bine" a fost exact taman invers si e mai bine sa fugim fratilor de orice lucru propus de ei, nu e normal sa dai 57000 euro pe un apartament care are deja 30-40 de ani, oare cat ar avea dupa 30 de ani, oare copii nostril il mai vor avea?

Ma refer binenteles la structura blocului, nu la finisajele interioare care oricare dintre noi le facem , betonul are o durata de viata de 80-100 de ani ,dar ciclurile climatice de la noi isi vor spune cuvantul in max. 20 de ani, numai spunem de izolarea cu polistiren, care si el are durata de viata de max.20 -25 ani, trebuie si ala schimbat si cand se schimba, fereasca sfantul, toata tencuiala si zidurile sunt puscate cand le dai jos.

Ce am vrut sa subliniez aici e valoarea foarte mare de achizitie a unui apartament vechi, fie el in orice zona, nu merita banii aia !

Sa ma scuze rechinii imobiliari, mostenitorii si cei care vor sa se imbogateasca peste noapte, dar pe mine " pretul pietei", "zona accesibila" , "potentialul de investitie" si "panorama" , nu ma face sa dau atatia bani pe un cotet comunist.

Asa ca, decat sa iau 57000 de euro pe un apartament vechi si sa dau 134000 euro pe el si pe langa sa mai bag 15000 euro in finisaje .... mai bine sa pice Prima Casa, prefer sa iau apartamentul cu 35000 euro si sa dau 70000 euro inapoi, pierderile ar fi mai suportabile decat ce ar fi in momentul asta,daca as lua Prima Casa.

Pe cand si la noi asa ceva ,desi e finantare de 50% ,dar astea sunt dobanzi  : https://www.deutsche...nanzierung.html

La veniturile din Ro,sa dai atatia bani pe un apartament eu zic ca e nebunie curata sau prosteala pe fata.
Ia uite aici,asa la prima cautare,cam la ce bani se vinde un apartament pe la altii:
http://www.daft.ie/s...-offaly/488083/

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postady_77, on 27 iulie 2014 - 00:13, said:


La veniturile din Ro,sa dai atatia bani pe un apartament eu zic ca e nebunie curata sau prosteala pe fata.
Ia uite aici,asa la prima cautare,cam la ce bani se vinde un apartament pe la altii:
http://www.daft.ie/s...-offaly/488083/
Intr-un mini-orasel de 6500 de locuitori, la 60 de km de Dublin? Pai asa si in Urziceni (sau alte orasele aflate in jurul Bucurestiului la cativa zeci de km) iti iei apartamente la 25.000 de euro. Deci tot iesi de 3 ori mai ieftin fata de exemplul tau.

#6
pasarea_penix

pasarea_penix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 10.05.2007
Poți să stai liniștit ddacă îți permiți să faci credit pe 10 ani.  Primul termen era ca România să adere la moneda euro în 2012. Deși îndeplinim toate condițiile începând din 2014 nu e treaba chiar așa simpla. Misiunea 2012 s-a transformat în 2015 apoi 2019 și v-a continua

#7
TheMaster

TheMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 09.03.2006

View Postalexman6x6, on 27 iulie 2014 - 00:05, said:

Chiar si asa , se face un pic de confuzie intre dorinta si putirinţa .

Draga alex, vad ca-ti place sa improsti in stanga si-n dreapta, relax omule si discuta la subiect.

Topicul asta nu a fost creat ca sa discutam noi doi, oamenii trebuie sa inteleaga ce a fost benefic si ce nu este cu acest program , reprezentantii Fondului spun ca e la final si nu o sa mai continue.

Sunt tineri care inca aplica si trebuie sa inteleaga riscurile la care sunt expusi pe termen lung, scuza-ma daca tie ti se pare ok sa platesti ~150000 euro in 30 de ani pe un ap. vechi.

View Postpasarea_penix, on 27 iulie 2014 - 05:06, said:

Poți să stai liniștit ddacă îți permiți să faci credit pe 10 ani.  Primul termen era ca România să adere la moneda euro în 2012. Deși îndeplinim toate condițiile începând din 2014 nu e treaba chiar așa simpla. Misiunea 2012 s-a transformat în 2015 apoi 2019 și v-a continua

Pai asta e problema ca nu-ti permiti pe termen scurt un credit pe 10-20 de ani, fie el si un credit ipotecar cu avans de > 25%, cum e cel de la BRD (Habitat Plus, nu stiu daca mai este, avea dobanda lunara 3.72% la euro), stiu ca tu te-ai referit la Prima Casa in RON pe 10 ani,dar si asa e mult,dobanzile sunt mari ... inca.

Daca ar fi dupa mine, eu nu as adera deloc la moneda unica, nici in 2025, dar cum noua guvernare vrea sa fie bagata in seama, vor incerca sigur mutarea.

#8
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 02.12.2007
Personal nici nu cred ca vom adera vreodata. Daca s-ar dori aderarea la euro s-ar face si maine. Deja toate facturile, preturile din anunturi, masinile au preturi in euro. Pana si preturile din magazine sunt calculate in euro apoi trecute in lei.
Dar pana la urma e imposibil sa iti spuna cineva ce se va intampla in viitor.
Creitele se iau in moneda in care iti castigi veniturile.

#9
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postutopium, on 27 iulie 2014 - 01:29, said:

Intr-un mini-orasel de 6500 de locuitori, la 60 de km de Dublin? Pai asa si in Urziceni (sau alte orasele aflate in jurul Bucurestiului la cativa zeci de km) iti iei apartamente la 25.000 de euro. Deci tot iesi de 3 ori mai ieftin fata de exemplul tau.


  Tu ce compari? Fie si 25K unde spui tu,cat e venitul la Urziceni? Ce perspective ai acolo? 60 km de Dublin e tot una cu 60 km fata de Bucuresti? Si daca iesi mai ieftin de 3 ori decat in ex meu,salariile in Ro sunt doar de 3 ori mai mici? .....

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Pai poti locui in jurul Bucurestiului (nu neaparat Urziceni, ca gasesti multe alte localitati mici mai apropiate si semnificativ mai ieftine decat Bucurestiul) si sa lucrezi in Bucuresti, cine te opreste? Si sa castigi 1500 de euro pe luna. Daca intrebarea ta era daca merita mai mult sa dai 80.000 de euro pe un apartament la 60 de km de un oras mare in Irlanda sau la noi intr-un oras mare, eu aleg sa stau la noi intr-un oras mare de banii aia. Iar daca vreau ceva mai ieftin, ma duc la 15 km de orasul mare din Romania unde imi iau ceva la 30.000 de euro si lucrez tot in orasul mare.

Sugestia ta era ca un apartament la 60 de km de Dublin de 80.000 de euro e preferabil unuia de 80.000 de euro dintr-un oras mare din Romania, eu unul nu sunt de acord. Parerea mea e ca in 10 ani apartamentul din oraselul de la 60 de km de Dublin va costa tot in jur de 80-90.000 de euro, pe cand asta de aici din Bucuresti, Cluj, Timisoara, etc va trece de 100.000. Eu mi-am luat apartament acum 11 ani si, cu toata criza, tot valoreaza de vreo 2.5 ori mai mult decat valora cand l-am luat.

Si stai linistit, ca cine isi ia apartament de 80.000 de euro in Romania castiga mai mult de jumate din salariul mediu din Irlanda (care vad ca e cam 2100 de euro net). In Cluj de exemplu exista cel putin 15.000 de persoane care castiga mai mult decat salariul mediu din Irlanda, pentru ei exista acele apartamente de peste 80.000 de euro. Pentru cei cu venituri mici se gasesc si apartamente mici/in zone proaste/la marginea orasului, la 35-40.000 de euro.

Edited by utopium, 27 July 2014 - 15:17.


#11
TheMaster

TheMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 09.03.2006

View Postutopium, on 27 iulie 2014 - 15:12, said:

...
Si stai linistit, ca cine isi ia apartament de 80.000 de euro in Romania castiga mai mult de jumate din salariul mediu din Irlanda (care vad ca e cam 2100 de euro net). In Cluj de exemplu exista cel putin 15.000 de persoane care castiga mai mult decat salariul mediu din Irlanda, pentru ei exista acele apartamente de peste 80.000 de euro. Pentru cei cu venituri mici se gasesc si apartamente mici/in zone proaste/la marginea orasului, la 35-40.000 de euro.

Offtopic: Nu sunt deacord cu tine, pentru ca si eu in CJ lucrez, in IT si am salariul mare, dar nu as da 80000 de euro pe un apartament vechi nici daca m-ar impusca cineva,am vazut destule apartamente in toate zonele bune ale Clujului, in ultimii 2 ani de cautari.

Decat sa dau 80000 euro pe o cloaca comunista care altii au primit-o pe gratis de la Nea Nicu' (apropo era rau atunci, nu ?) si sa-mi dea mie casuta in care mai trebuie sa bag 10-15k in ea ca sa o fac cum trebuie, mai bine cumpar la anul teren in Faget cu 35-40k plus casa in regie proprie, la 90k e casa de vis cu teren de 500-600mp.

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Pai nici nu ziceam sa iei apartament vechi la 80.000 ... si eu caut unul, dar nu caut vechi. Si nu prea sper sa gasesc ce vreau sub 75-80.000.

PS: Ma indoiesc ca faci cu 50k casa de vis (daca ai teren) ... faci o casa si atat.

Edited by utopium, 27 July 2014 - 17:05.


#13
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postutopium, on 27 iulie 2014 - 15:12, said:

Pai poti locui in jurul Bucurestiului (nu neaparat Urziceni, ca gasesti multe alte localitati mici mai apropiate si semnificativ mai ieftine decat Bucurestiul) si sa lucrezi in Bucuresti, cine te opreste? Si sa castigi 1500 de euro pe luna. Daca intrebarea ta era daca merita mai mult sa dai 80.000 de euro pe un apartament la 60 de km de un oras mare in Irlanda sau la noi intr-un oras mare, eu aleg sa stau la noi intr-un oras mare de banii aia. Iar daca vreau ceva mai ieftin, ma duc la 15 km de orasul mare din Romania unde imi iau ceva la 30.000 de euro si lucrez tot in orasul mare.

Sugestia ta era ca un apartament la 60 de km de Dublin de 80.000 de euro e preferabil unuia de 80.000 de euro dintr-un oras mare din Romania, eu unul nu sunt de acord. Parerea mea e ca in 10 ani apartamentul din oraselul de la 60 de km de Dublin va costa tot in jur de 80-90.000 de euro, pe cand asta de aici din Bucuresti, Cluj, Timisoara, etc va trece de 100.000. Eu mi-am luat apartament acum 11 ani si, cu toata criza, tot valoreaza de vreo 2.5 ori mai mult decat valora cand l-am luat.

Si stai linistit, ca cine isi ia apartament de 80.000 de euro in Romania castiga mai mult de jumate din salariul mediu din Irlanda (care vad ca e cam 2100 de euro net). In Cluj de exemplu exista cel putin 15.000 de persoane care castiga mai mult decat salariul mediu din Irlanda, pentru ei exista acele apartamente de peste 80.000 de euro. Pentru cei cu venituri mici se gasesc si apartamente mici/in zone proaste/la marginea orasului, la 35-40.000 de euro.

Man,nu ne lua de prosti! Cine castiga in Ro,mai mult decat salariul mediu din Irl,isi ia tata vila cu banii jos,nu-i curg balele dupa o buda de apartament pe care unii cer 80K!

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Aia e parerea ta ... am mai multi prieteni care castiga mai bine decat salariul mediu din Irlanda in Cluj si nici unul nu are vila, toti stau la bloc. Am un singur prieten care sta la vila, insa el si-a facut banii in alte parti. De fapt mai stiu pe cineva care tocmai s-a mutat la vila, insa el are firma lui si probabil castiga mult peste 2000, restul de care zic sunt doar angajati in diverse firme, excludem intreprinzatorii care pot avea venituri semnificativ mai mari. Vila cat de cat decenta intr-o zona cat de cat ok te duce in minim 150-200.000 de euro (mult mai mult pentru zone bune), nu e asa de usor sa strangi cash banii aia chiar daca castigi peste 2000 de euro. Daca ai si familie, poti cheltui usor 1500 de euro lunar (daca iti permiti sa traiesti pe "picior mare"), asa ca nu e deloc asa de usor sa strangi cash 150.000 ca sa iei vila cu banii jos. Iar in zonele bune doar terenul e 150-200.000.

Edited by utopium, 27 July 2014 - 22:40.


#15
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postutopium, on 27 iulie 2014 - 22:22, said:

Aia e parerea ta ... am mai multi prieteni care castiga mai bine decat salariul mediu din Irlanda in Cluj si nici unul nu are vila, toti stau la bloc. Am un singur prieten care sta la vila, insa el si-a facut banii in alte parti. De fapt mai stiu pe cineva care tocmai s-a mutat la vila, insa el are firma lui si probabil castiga mult peste 2000, restul de care zic sunt doar angajati in diverse firme.

   Daca ai avea salariul din Irl,tu ai sta la bloc? Dar daca si nevasta-ta ar avea si ea un salariul de ala,ati sta la bloc?

#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Daca as avea 2x2000=4000 de euro venit pe familie m-as gandi la o casa, la 2500 pe familie as sta la bloc. Nu vreau vila doar de dragul de a avea vila, decat vila in zona proasta, mai bine apartament bun in zona buna. O casa decenta ar trece usor de 200.000 de euro (o buna parte ar fi pretul terenului).

Edited by utopium, 27 July 2014 - 23:13.


#17
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postutopium, on 27 iulie 2014 - 23:11, said:

Daca as avea 2x2000=4000 de euro venit pe familie m-as gandi la o casa, la 2500 pe familie as sta la bloc. Nu vreau vila doar de dragul de a avea vila, decat vila in zona proasta, mai bine apartament bun in zona buna. O casa decenta ar trece usor de 200.000 de euro (o buna parte ar fi pretul terenului).

Deci ajungem la concluzia ca preturile sunt exagerate in Ro. Si cand spun vila nu ma gandesc la figuri,o casa decenta cu teren decent....

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Daca vrei sa stai in zona buna intr-un oras mare la vila, te costa. Daca vrei sa stai ca in exemplul tau la 60 de km de un oras mare intr-un orasel sub 10.000 de locuitori, iesi incomparabil mai ieftin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate