Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce mancau romanii inainte de `89 (II)

- - - - -
  • Please log in to reply
1865 replies to this topic

#1837
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postpetit_christian, on 06 mai 2021 - 00:09, said:

Oare chiar or fi avut morun ? Azi e prohibie in Ro la aceasta specie. Fam sturionilor e f gustoasa.

Gasesti si acum, dar de import de prin cine stie ce crescatorie. Din Delta sau din Dunare doar asa..pe ȚneveȚ

View Postlucifer76, on 06 mai 2021 - 10:45, said:

Nutria nu o mancai ca o delicatesa, ea era crescuta pentru blana de fapt


Ehehe..aveam coleg de camera de prin Focsani care aducea carne de nutrie prajita. Evident, nu-i lipsea caciula din blana de nutrie, avea tata-su crescatorie. Buna, putin dulceaga.

#1838
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am avut un unchi, mare crescator de nutrii. Carnea nu era cine știe ce, mult sub cea de iepure. O mancam ca nu aveam altceva.

#1839
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Nutrie de la Georgy Kavkaz. M-am abonat la canalul lui
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LCx41ZcavcA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1840
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Aoleeeeuuu...pe la 0:30 arata exploatarea copiilor. Ii pune la munca, sa care lemneeee..
Sariiiti, protectia copiluluuuuiiii..

Pentru cine nu pricepe, AM GLUMIT. Sau am "peiorat."

Edited by diaconuliviu, 07 June 2021 - 08:44.


#1841
Ioana_TRex

Ioana_TRex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.02.2019
perioada respectiva are, dupa cum e si normal, lumini si umbre, nu sunt de acord nici cu cei care o resping cu totul, nici cu cei care o idealizează. ca sa fi putut merge mai departe, ar fi trebui sa ne-o asumam cu totii, pentru ca volens-nolens neimpotrivindu-ne am fost partasi.
am gasit articolul asta despre cum, in epoca respectiva, vedeau turistii straini viata din Romania. Relatarea are iz propagandistic, dar nu unul foarte patimas, asa cum sunt multe din prezent...
https://3dots.ro/pov...1989-12264.html

#1842
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
De la 21:00
Chiftele, sarmale vegetale existau pe atunci?   Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3jc7stJqjKc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 11 March 2023 - 13:27.


#1843
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Vegetale, adica Vegan? Asta sunt prostii venite din occident de la cei cu figuri in cap ca si aia cu genul.
Toate lumea se plange ca s-a mancat prost pe vremea lui Ceaska. Prostii. S-a mancat prost exact vreo 6 ani, adica 1982-1989.
Eu mancam mult in oras cum s-ar spune. Ba la un restaurant, ba la un local de specialitate, varza a la Cluj, fasole cu carnat, sau la restaurantul Express tip autoservire care
avea cel putin 3-4 feluri de supe sau ciorbe si vreo 4 feluri de felul 2, plus bere la sticla sau halba. Mai erau si rotiserii unde se vindea pui prajit.
Sau mancam peste la Pescarul, sau vanat la restaurantul vanatoresc Gambrinus.
Era mancare peste tot inainte de 1980

Edited by WestPoint, 11 March 2023 - 16:11.


#1844
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,674
  • Înscris: 03.10.2014

View Postdjl, on 11 martie 2023 - 13:27, said:

De la 21:00
Chiftele, sarmale vegetale existau pe atunci?   Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3jc7stJqjKc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Baniesc ca nu ai auzit de sarmalele de post!
Daca aveai de facut un parastas in timpul unui post cu ce crezi tu ca il faceai ca sa sfinteasca popa(sau ce face el)?

#1845
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Sarmalele de post pot fi mult mai gustoase decât cele care au carne în compoziție, depinde de calitatea verzei murate, cum este fiert orezul si apoi călit împreuna cu ceapa, ciupercile, mirodeniile, etc. Cu puțin bulion sau pastă de roșii adăugate în compoziție.

#1846
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostWestPoint, on 11 martie 2023 - 16:09, said:

Vegetale, adica Vegan? Asta sunt prostii venite din occident de la cei cu figuri in cap ca si aia cu genul.
Toate lumea se plange ca s-a mancat prost pe vremea lui Ceaska. Prostii. S-a mancat prost exact vreo 6 ani, adica 1982-1989.
Eu mancam mult in oras cum s-ar spune. Ba la un restaurant, ba la un local de specialitate, varza a la Cluj, fasole cu carnat, sau la restaurantul Express tip autoservire care
avea cel putin 3-4 feluri de supe sau ciorbe si vreo 4 feluri de felul 2, plus bere la sticla sau halba. Mai erau si rotiserii unde se vindea pui prajit.
Sau mancam peste la Pescarul, sau vanat la restaurantul vanatoresc Gambrinus.
Era mancare peste tot inainte de 1980

Dupa tine cat timp ar fi trebuit sa fi mancat prost ca sa intelegi ca acel sistem socio-politic era la capat de drum? ...



#1847
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu speculam ce ar fi fost sau nu. Am spus exact cand am dus-o rau cu mancare. Restul e Cancan.

#1848
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,515
  • Înscris: 02.09.2006

View PostWestPoint, on 11 martie 2023 - 16:09, said:

Vegetale, adica Vegan? Asta sunt prostii venite din occident de la cei cu figuri in cap ca si aia cu genul.
Toate lumea se plange ca s-a mancat prost pe vremea lui Ceaska. Prostii. S-a mancat prost exact vreo 6 ani, adica 1982-1989.
Eu mancam mult in oras cum s-ar spune. Ba la un restaurant, ba la un local de specialitate, varza a la Cluj, fasole cu carnat, sau la restaurantul Express tip autoservire care
avea cel putin 3-4 feluri de supe sau ciorbe si vreo 4 feluri de felul 2, plus bere la sticla sau halba. Mai erau si rotiserii unde se vindea pui prajit.
Sau mancam peste la Pescarul, sau vanat la restaurantul vanatoresc Gambrinus.
Era mancare peste tot inainte de 1980

stii ce-i ciudat??? e ca au trait oameni si dupa 1980!
Si nu-i destul 6 ani? cit ar fi trebuit sa fie??? iar cei de 6-8 ani inseamna ca mincasera prost intreaga viata!

View PostWestPoint, on 11 martie 2023 - 22:34, said:

Nu speculam ce ar fi fost sau nu. Am spus exact cand am dus-o rau cu mancare. Restul e Cancan.
iar intrebarea se referea la numarul de ani necesar pentru a fi si tu de acord ca mincarea era proasta? citi, daca 6 nu erau suficienti?

#1849
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu a fost intrebarea cati ani ar fi fost necesari, dar daca insisti, iti raspund; nici macar o zi
Dar lumea spune ca s-a flamanzit in timpul lui Ceaska. Nu-i adevarat. Din momantul in care a preluat conducerea Ceaska, adica 1965 pana in 1982 nu s-a flamanzit in
Romania din lipsa alimentelor. Astea sunt 17 ani in comparatie cu 6 ani.

#1850
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View PostSidorin, on 11 martie 2023 - 17:07, said:

Sarmalele de post pot fi mult mai gustoase decât cele care au carne în compoziție, depinde de calitatea verzei murate, cum este fiert orezul si apoi călit împreuna cu ceapa, ciupercile, mirodeniile, etc. Cu puțin bulion sau pastă de roșii adăugate în compoziție.

Sa nu uitam ca la sarmalele de post stafidele fac diferenta!

#1851
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View PostTarzy, on 11 martie 2023 - 18:06, said:

Dupa tine cat timp ar fi trebuit sa fi mancat prost ca sa intelegi ca acel sistem socio-politic era la capat de drum? ...

Pai din '90 pina acum, se maninca tot mai prost: din salam CU soia la salam MAJORITAR soia si resturi de carne..ca sa ne legam numai de un produs mult hulit in vremea aia, e suficient? Crezi ca actualul sistem, dupa teoria ta, e in cap de drum?.

View Posttytysor, on 12 martie 2023 - 00:04, said:

stii ce-i ciudat??? e ca au trait oameni si dupa 1980!
[...]

Devine leitmotiv asta, ai mai spus-o.

Da, ai dreptate, au trait oameni si dupa '80, cu lipsuri. Dar au trait si dupa '89. Si unii mai traiesc si azi..greu, cu mincare mai proasta si mai "din resturi" ca ieri.
De aia ce zici? Gindeste putin ca aia care azi is batrini au fost formati atunci..e greu sa dezveti un om dupa 45 de ani de "sa se dea, sa primeasca" cu "nu mai ai drept la nimic, lupta singur".
Pe de alta parte, am cunostinte mai tinere ca mine care lucreaza la opc. Si? Imi spun ca nu pot face nimic pentru alimente proaste. La fel cum au zis ca daca un operator de servicii telefonice iti spune "te trec la abonament mai mare" si tu nu refuzi, se cheama ca accepti. Deci nu mai e "daca nu accept explicit, nu ma executi" ci invers. Adica eu pot sa-ti scriu tie ca iti dau pe casa un leu. Daca nu refuzi, e de bun  augur pt mine, am luat casa cu un leu.
Si daca in urma acelei taxari in plus lunare de ..sa zicem 100 lei tu faci reclamatie la opc, telefonistul spune "compensam ultima factura si am inchis conflictul" ala de la opc zice "s-a incercat aplanarea conflictului, s-a compensat ultima factura de 30 lei.
Si? Ramii cu banii dati..70 lei sa spunem.
Astea sint legi de dupa '89..cu asa zisul acord tacit..asa zisa dovedire a bunei credinte (am sa-ti dau un miliard, ma executi dar iti platesc un leu..cica dovedesc buna credinta..)..

Edited by diaconuliviu, 13 March 2023 - 15:00.


#1852
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
In cazul meu:
Tata lucra la un mare complex de crestere a porcilor, era personal intretinere instalatii.
Mama magazionera la un combinat.
Aveam bunicii din partea ambilor la sat.
Am dus-o foarte bine, nu am dus lipsa de nimic ... dar mie tot parizerul ala ieftin de la alimentara imi place :)
Imi amintesc ca spunea tata: Nu mai manca porcaria aia! In cazul in care el aducea salam de sibiu, cremvusti adevatati si alte buntatati.
Nu mai spun de carne macra si mușchi. Bateau fripturile pe picior sa nu se auda in bloc ...

Nu aveam masina si traiam intr-un bloc comunist la periferia unui oras, dar in rest a fost OK dpdv al mancarii.

#1853
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Inainte de armata faceam rost de niste parizer la care se simtea carnea..era putin "ciltos" dar subtire, cam 60 mm diametru.
Ieseau niste snitele..super.
Ei, in armata a adus unu' parizer cu diametrul maaare...cam 18-20 cm
Scirtiia in dinti ca polistirenul pe geam, gust nema dar..mincam de foame.

Edited by diaconuliviu, 13 March 2023 - 15:56.


#1854
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View PostWestPoint, on 12 martie 2023 - 10:31, said:

Nu a fost intrebarea cati ani ar fi fost necesari, dar daca insisti, iti raspund; nici macar o zi
Dar lumea spune ca s-a flamanzit in timpul lui Ceaska. Nu-i adevarat. Din momantul in care a preluat conducerea Ceaska, adica 1965 pana in 1982 nu s-a flamanzit in
Romania din lipsa alimentelor. Astea sunt 17 ani in comparatie cu 6 ani.
Tytysor cred ca este obsedat de foamete,acum cred ca este satul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate