Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

O banca ii invata pe copiii din Romania cum sa devina viitorii lor vasali financiari?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,885
  • Înscris: 27.06.2006
Priveam astazi la ghita/raitaru_tv si mi-a atras atentia o reclama mascata sub forma de reportaj de la o banca:
"Volksbank România organizează sâmbătă, 19 iulie, un proiect educațional, prin care copiii între 5 și 12 ani învată cum funcționează o bancă și cum să cheltuiască banii într-un mod responsabil.
Banca invită copiii si părintii la “Sâmbăta micilor bancheri”, un proiect educational destinat copiilor cu vârste cuprinse între 5 și 12 ani, prin intermediul căruia acestia învată cum funcționează o bancă și cum să cheltuiască banii într-un mod responsabil.
Copiii vor face un tur de sucursală interactiv si vor asculta o poveste scrisă special pentru ei, de către autoarea Simona Tache - "Povestea pușculiței".

Evenimente similare vor avea loc și în alte orașe din țară" Surse: evz si romania_tv

In reportajul prezentat la ghita/raitaru_tv erau niste copii carora le era prezentata o masina de numarat bani si un bancomat.
Copiii mei sunt deja mari dar, daca ar fi fost mici, ii invatam sa nu calce nici o data intr-o banca ci sa-si cheltuiasca banii in mod responsabil in functie de venituri.

"Educarea copiilor pentru cheltuirea banilor in mod responsabil" si cuvantul "banca" imi par disjuncte.

Presupun ca CNA este de acord ca niste copii cu varsta 5-12 ani sa fie folositi si aratati ne_blurati (macar figura) in reclame/adventoriale bancare difuzate la romania_tv.

#2
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

 gabicen, on 19 iulie 2014 - 20:42, said:

"Educarea copiilor pentru cheltuirea banilor in mod responsabil" si cuvantul "banca" imi par disjuncte.



Nu sunt de acord.

Copiii trebuie sa cunoasca ambele fatete ale monedei, cu bune si rele.


In plus, nu stiu cat e reclama aici, stirea a fost prezentata si in presa de profil .

Edited by Jericho77, 19 July 2014 - 20:51.


#3
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 02.02.2006

 gabicen, on 19 iulie 2014 - 20:42, said:

Copiii mei sunt deja mari dar, daca ar fi fost mici, ii invatam sa nu calce nici o data intr-o banca ci sa-si cheltuiasca banii in mod responsabil in functie de venituri.
Tu-ți ții banii la saltea? Posted Image

Băncile și creditele nu sunt același lucru. Să ai un minim înțeles asupra modului de funcționare al unei bănci (inclusiv creditele, dar nu numai!) nu poate fi decât benefic. Nu de alta, dar oricum suntem 100% dependenți de bănci. Și tot e bine să știi să compari o dobândă cu alta, să înțelegi ce e ăla cont de economii sau la termen, etc... Că vei avea nevoie de ele. Măcar pentru cultura generală.

#4
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 14.02.2010
Informatia inseamna putere, indiferent ca iti place sau nu domeniul. Altfel, vei fi ca strutul cu capul in nisip.

#5
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,885
  • Înscris: 27.06.2006

 alexcrist, on 19 iulie 2014 - 21:02, said:

Nu de alta, dar oricum suntem 100% dependenți de bănci. Și tot e bine să știi să compari o dobândă cu alta, să înțelegi ce e ăla cont de economii sau la termen, etc... Că vei avea nevoie de ele. Măcar pentru cultura generală.

Poate dumneata esti 100% dependent de banci. Eu nu...
Nu am facut nici o data imprumuturi la banci si, multumesc Lui Dumnezeu, am casa, masina si concedii (modeste). Deci sa poate trai si fara "banci".

Totusi nu inteleg de ce sunt folositii copii de 5-12 ani in reclamele bancare si de ce incearca bancherii sa-i prosteasca pe copii inca de cand sunt mici?

Cum pot reprezentantii bancii Volksbank sa le explice copiilor de 5 ani, adusi la banca de mamele lor (pentru "Sambata micilor bancheri - sic), ce inseamna a "cheltui bani in mod responsabil"?

Sper ca in afara de CNA (care inca nu reactioneaza la reportajul difuzat pe Romania TV) sa se implice si directia de protectie a copilului sau alte organe abilitate care protejeaza minorii.

Edited by gabicen, 19 July 2014 - 21:36.


#6
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011

 gabicen, on 19 iulie 2014 - 21:16, said:

Nu am facut nici o data imprumuturi la banci si, multumesc Lui Dumnezeu, am casa, masina si concedii (modeste). Deci sa poate trai si fara "banci".
In primul rand, bancile nu inseamna doar credite.
In al doilea rand, esti tu sigur ca veniturile tale nu depind intr-o anumita masura si de existenta bancilor si a creditelor?

#7
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 02.02.2006

 gabicen, on 19 iulie 2014 - 21:16, said:

Nu am facut nici o data imprumuturi la banci si, multumesc Lui Dumnezeu, am casa, masina si concedii (modeste). Deci sa poate trai si fara "banci".
Mai scriu odată, poate nu s-a văzut din prima: băncile și creditele NU sunt același lucru!

Tu n-ai salariu? Nu primești banii pe un card? Nu ai un cont de niciun fel? Casa și mașina le-ai plătit cu bani legați cu elastice de borcane, păstrați în dulap în sacoșe de Kaufland? Toate facturile le plătești stând la cozi la ghișee în toate părțile?

Sau poate nu ești angajat, ești patron. Toate fondurile firmei le ține secretara în sertar? Toate salariile angajaților le plătești în plic? Ei ce zic, sunt la fel de independenți și bucuroși ca tine?

Poate că ar trebui să participi la acel eveniment. Chiar dacă e pentru copii, sigur ai avea multe de învățat din el. Posted Image

#8
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014
Nu stiu cat e vorba de invatat cat e vorba de cunoastere.Una peste alta,pare-se ca-i ceva educativ ori asta nu strica pustilor din Romania.

#9
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 alexcrist, on 19 iulie 2014 - 21:02, said:

...
Băncile și creditele nu sunt același lucru. Să ai un minim înțeles asupra modului de funcționare al unei bănci (inclusiv creditele, dar nu numai!) nu poate fi decât benefic. Nu de alta, dar oricum suntem 100% dependenți de bănci. Și tot e bine să știi să compari o dobândă cu alta, să înțelegi ce e ăla cont de economii sau la termen, etc... Că vei avea nevoie de ele. Măcar pentru cultura generală.
Parerea mea este ca aceste lucururi se pot afla si citindu-le pe internet, nu neaparat participand la un astfel de eveniment.

Posibil sa fie prima/ul iniativa/eveniment de acest gen (eu n-am mai auzit, dar nici nu m-a interesat subiectul)? Posibil ca, in viitor, toate banicle sa recurga la astfel de manifestari.
Pot participa sa zicem la eveniment, dar asta nu inseamna ca ma si obliga sa le devin client, nu?
Cred ca initiatoarea/ul a pus problema un pic gresit.

#10
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,885
  • Înscris: 27.06.2006

 catalina1, on 19 iulie 2014 - 21:19, said:

In primul rand, bancile nu inseamna doar credite.
In al doilea rand, esti tu sigur ca veniturile tale nu depind intr-o anumita masura si de existenta bancilor si a creditelor?

Subiectul deschis de mine nu se refera la "creditele oferite de banci", nici la "veniturile mele" si  nici la dependenta unora de banci.
Daca este posibil, va rog sa comentati doar problema prezentata de mine la deschiderea subiectului (...copii 5-12ani...).
Multumesc anticipat.




#11
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011

Quote

Copiii mei sunt deja mari dar, daca ar fi fost mici, ii invatam sa nu calce nici o data intr-o banca ci sa-si cheltuiasca banii in mod responsabil in functie de venituri.
"Educarea copiilor pentru cheltuirea banilor in mod responsabil" si cuvantul "banca" imi par disjuncte.
Tu ai pus asa problema, iar eu chiar nu-mi dau seama ce ar trebui sa discutam in acest topic. Sper ca nu ai pretentia ca toti sa fim de acord cu ipoteza de la care pleci tu (vezi ce am bolduit).

Edited by catalina1, 19 July 2014 - 22:03.


#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,167
  • Înscris: 14.08.2007

 gabicen, on 19 iulie 2014 - 20:42, said:

Copiii mei sunt deja mari dar, daca ar fi fost mici, ii invatam sa nu calce nici o data intr-o banca ci sa-si cheltuiasca banii in mod responsabil in functie de venituri.

"Educarea copiilor pentru cheltuirea banilor in mod responsabil" si cuvantul "banca" imi par disjuncte.
Pai daca ai sti ce sa-i inveti, relatia cu banca le-ar aduce bani mai multi decat le-ar lua pe comisioane/dobanzi ... chiar si pe banii bancii, nu ai tai. Eu de exemplu cheltui banii bancii (de pe credit card, deci nici macar nu sunt banii mei) aproape zilnic, iar la final de an cand trag linia am castigat de vreo 20 de ori mai mult de pe urma bancii (din bonusuri castigate pe credit card) decat am dat bancii pe comisioane/dobanzi. Crezi ca e imposibil? Eu fac asta de multi ani. Folosesc doua credit carduri de multi ani, unul de vreo 8-9 ani ... stii cat am platit pana acum dobanzi bancilor pentru credit carduri? Zero. Iar bonusurile au fost net mai mari decat comisioanele.

#13
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Bonusurile nu sunt de la banca/ale bancii, deci da, pierzi in raport direct cu banca.
Iar la alimentarea cardurilor, nu se percepe comision?

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Eu nu inteleg ce castiga.
Sperca ca o sa fie pe piata peste 6-12 ani cand copii aia o sa aibe dreptul la un cont bancar? Nu voiau sa-si ia talasita dupa ce au pierdut ditamai procesul colectiv?

#15
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 02.02.2006

 colombo2003, on 19 iulie 2014 - 21:42, said:

Parerea mea este ca aceste lucururi se pot afla si citindu-le pe internet, nu neaparat participand la un astfel de eveniment.
Bineînțeles. Dar asta nu înseamnă că evenimentul e unul rău.

În plus, una e să pui puștiu de 5 ani să citească pe net despre bănci, alta e să-l duci la un eveniment cu alți copii de aceeași vârstă, unde probabil li se explică pe limba lor (adică lucruri de bază, spuse simplu).

 don_dannielo, on 19 iulie 2014 - 22:07, said:

Eu nu inteleg ce castiga.
Sperca ca o sa fie pe piata peste 6-12 ani cand copii aia o sa aibe dreptul la un cont bancar? Nu voiau sa-si ia talasita dupa ce au pierdut ditamai procesul colectiv?

Ce contează ce câștigă ei? :) Tu ți-ai duce copilul acolo de dragul câștigului băncii? :)
Atâta timp cât copilul tău are de câștigat din asta, iar tu nu ai nimic de pierdut, nu văd care e problema. Tu (și copilul) ieși(ți) pe plus și asta e tot ce-ar trebui să vă intereseze. Ce și cât câștigă banca, e problema lor.

#16
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,762
  • Înscris: 13.10.2003
Chiar nu inteleg ce vor sa-i invete pe copiii de 5-12 ani. Daca ziceau 15-18 ani mai intelegeam, dar asa sa plimbi copii de gradinita prin banci este hilar. Nici macar prin fabrici cum se mai poarta nu ajuta prea mult, eventual la spui ca uite, oamenii muncesc cu totii, etc. Dar intr-o banca ce sa vada interesant un copil atat de mic?

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 utopium, on 19 iulie 2014 - 22:03, said:

Pai daca ai sti ce sa-i inveti, relatia cu banca le-ar aduce bani mai multi decat le-ar lua pe comisioane/dobanzi ... chiar si pe banii bancii, nu ai tai. Eu de exemplu cheltui banii bancii (de pe credit card, deci nici macar nu sunt banii mei) aproape zilnic, iar la final de an cand trag linia am castigat de vreo 20 de ori mai mult de pe urma bancii (din bonusuri castigate pe credit card) decat am dat bancii pe comisioane/dobanzi. Crezi ca e imposibil? Eu fac asta de multi ani. Folosesc doua credit carduri de multi ani, unul de vreo 8-9 ani ... stii cat am platit pana acum dobanzi bancilor pentru credit carduri? Zero. Iar bonusurile au fost net mai mari decat comisioanele.
Dar stii ca magazinele decarteaza niste bani bancii in urma cumparaturilor tale cu cardul ei (si/sau altei banci, proprietara pos-ului), si magazinul mareste pretul produselor mai mult decat daca n-ar accepta carduri. Deci costurile tale zero sunt o utopie, inspirat nume ti-ai ales.

Edited by don_dannielo, 19 July 2014 - 22:18.


#18
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
OMG, cate discutii despre niste lectii cu notiuni de baza privind economisirea, folosirea cardurilor, cheltuirea responsabila si creditarea, predate chiar de catre unii implicati in acest proces, adica banca.

Dupa ce ca traim ca in epoca de piatra fata de occident, tinem banii in ciorap, platim mertanul cu sacosa de 1 leu plina cu dolari si lipim pe frunte la manelisti plata pentru prestatia lor, sa-i tinem si pe copii in bezna, nu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate