Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Eliminarea banilor lichizi

- - - - -
  • Please log in to reply
1197 replies to this topic

#523
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Nu.  Poate gresesc, da' nu cred ca-s asa de multe.  Si-s compensarile, e negocierea la furnizor...
La medicamente chiar nu stiu, dar la tigari stiu ca se fac si niste reduceri, la furnizor, fata de pretul "de lista".

#524
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mai eu nu stiu exact dar de fiecare data cind iau o aspirina, un ibuprofen sau niste picaturi de pus in nas au preturi random, cu variatii enorme pentru acelasi produs. Ca sa nu mai spun de cardurile de fidelizare de la farmacii cu reduceri procentuale.

Chiar daca exista ceva produse cu pret fix stabilit prin vreo lege ponderea lor in "cosul zilnic" este absolut infima. Mina sus cine a luat ceva cu pret fix astazi. Ieri? Alaltaieri? Saptamina trecuta? Luna trecuta?

#525
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Eu.  Iau regulat tigari.   :smoke:

#526
change_me

change_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 25.11.2013

View Postloock, on 19 iulie 2014 - 08:19, said:

Este mai rentabil sa dispara saracii - nu ai oricum ce sa storci de la ei, sunt prea multi, si mai degraba storc ei prea multe resurse.
Daca pentru tine sarac inseamna niste parinti care traiesc intr-o casa de chirpici dar in schimb se chinuie sa tina un copil in scoala gresesti.Pana si betivi saraci au utilitate prin canalizari sau mai stiu eu ce jeguri,cat despre aurolaci,poate doar pt sobolani reprezinta o amenintare ca nu le mai lasa gunoaie in tomberon.

Problema Terrei in prezent este reciclarea care nu este deloc tratata serios.Problema o reprezinta cei care pt 100 de metri mers pe jos iau masina,cei care aprind un tv sau un calculator si pleaca de acasa,stingandu-l peste saptamani sau o luna ,cei care defriseaza paduri si lasa craci ca pe un picior sa putrezeasca in loc sa le stranga si sa le duca la termoficat.Pe acestia as fi de acord si eu ca cineva sa-i extermine.

#527
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca era sarcasm aia cu sa dispara saracii.

Daca vrei neaparat sa o dam in off-topic complet problema fundamentala nu-i cu reciclarea ci cu inmultirea. Poate unii mai in virsta (dar totusi nu matusalemici) isi amintesc cind au invatat la scoala ca sint 3 miliarde de oameni. Si acum sint 7 si ceva. Nu merge asa, oricit ai recicla.

#528
change_me

change_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 25.11.2013

View Postf300, on 21 octombrie 2014 - 15:31, said:

invatat la scoala ca sint 3 miliarde de oameni. Si acum sint 7 si ceva.
nu cred ca populatia a ajuns la un nr ingrijorator.Probleme cu populatia este  doar in africa si pe continentul asiatic in rest nu este chiar asa de ,,aglomerat''

Si ca sa revin la titlul topicului,atata timp cat nu iti planteaza un cip in tine,plata cu cardul este destul de ok dar greu de introdus.Am fost in londra prin februarie si chiar daca majoritatea lucrurilor se plateau cu cardul,tot era nevoie de cash.Cash-ul nu o sa dispara asa de curand

Edited by change_me, 21 October 2014 - 15:40.


#529
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Breaking news, breaking news: Selgros (deci nu un butic, nu un bordel) dupa 50+ de activitate accepta (si) in Germania credit carduri! Cash-ul este la buda.

Pardon, usor cu pianul pe scari, stai ca e un small print. De fapt doua.

a. accepta UNELE credit carduri (adica nu accepta Visa, sa le lasam pe alea cu adevarat obscure)
b. trebuie sa platesti 1% extra (probabil de aia nu au reusit sa negocieze cu Visa, contractul standard cu companiile de cc e ca trebuie sa ascunzi comisionul si nu cumva sa il pui explicit)

Cum ramine aia ca e mai scump cash-ul, ca aia care platesc cu cardul platesc si parte din cheltuielile alora cu cash-ul? Oare sint asa timpiti astia de la Selgros sa nu poata sa calculeze ce tot zice pletosu cu numarul de casiere extra de care au nevoie sa tot numere banii? Astia descurajeaza credit cardurile (si la un magazin ca Selgros 1% extra ESTE o descurajare clara) desi de fapt cash-ul ii dezavantajeaza? Mai ce prosti...

Attached Files

  • Attached File  sg.JPG   22.24K   20 downloads


#530
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postchange_me, on 21 octombrie 2014 - 15:39, said:

nu cred ca populatia a ajuns la un nr ingrijorator.Probleme cu populatia este  doar in africa si pe continentul asiatic in rest nu este chiar asa de ,,aglomerat''

Asta e TOTAL gresit.

Africa are densitate 30/km2 si chiar si Asia cu 87 poate parea mare chestie, dar EU are 112!

Numarul in sine nu este asa mare chestie (pina cind devine cu adevarat o problema....) dar evolutia, aia e mare problema. Cu o dublare la ceva de ordinul zecilor de ani nu ai cum sa rezisti pe termen lung. Chiar daca spui, meh, avem de 15 ori mai multe resurse de orice fel decit ne trebuie ... dupa 4 dublari tot ai pus-o.

Edited by f300, 22 October 2014 - 08:29.


#531
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postf300, on 22 octombrie 2014 - 08:11, said:

Daca Selgros n-a reusit sa negocieze decat 1%, iti dai seama ca unu' mai micut plateste 2 - 3.

Poate, in sfarsit, or sa accepte unii evidenta.  Desi... prea mari asteptari nu am.  Vor veni cu niste explicatii abracadabrante... motanu' meu deja sta in coada, in asteptarea lor.
Si sa nu uitam ca, asa cum s-a trecut de la monede la bancnote...     :roflmao:

#532
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postpletosu, on 21 octombrie 2014 - 10:04, said:

De ce gîndești tu numai în termenii zilei de azi? De ce crezi că orice cumpărătură, oricît de mică, presupune obligatoriu deplasarea fizică a cumpărătorului pînă la mall sau la magazin? Chiar nu știi că orice cumpărător de azi (ca să nu mai vorbesc de cumpărătorul din viitor) poate să dea comenzi telefonice sau pe internet sau mai știu eu cum?

acesta este contextul ...!...in termenii zilei de azi...!...oamenii pot da comenzi telefonice sau pe internet si sunt incurajati sa faca acest lucru !....asta presupune plata fara numerar....adica prezenta in umbra a bancii !
userul f300 a sesizat foarte bine aspectul.
daca puteai cumpara foarte simplu o inghetata...cash...si nu stia nimeni acest lucru...plin plata cu cardul mai castiga din umbra si banca ceva, pentru simplul motiv ca ai folosit un card....banca  este cea care castiga
din orice tranzactie !

#533
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Din fericire, inca mai accepta cam toti plata ramburs / cash la livrare / cum vrei sa-i spui.   :P

#534
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011

View Postpletosu, on 21 octombrie 2014 - 10:15, said:

Evident că bucata aia de plastic are și ea dezavantajele ei, pe care eu personal le consider totuși mai mici decît dezavantajele banului lichid. În orice caz, eu nu sînt și n-am fost niciodată și nu voi fi niciodată partizanul total al cardului. Dacă pe viitor se va dovedi că acea bucată de plastic va fi mult mai vulnerabilă decît în zilele noastre, o să dispară și ea fără probleme, fiind înlocuită prin alte mijloace de plată mai avansate. Ți se pare că ar fi vreo mare scofală dacă dispar cardurile în forma lor actuală? Mie nu.

Cum nici eu nu sint partizanul total al banilor lichizi. E o mare diferenta intre a accepta existenta ambelor metode de plata, respectiv limitarea la una singura (asa cum se induce din titlul topicului). Variantele de incasare, pastrare si plata ar trebui lasate, pe cit posibil, la alegerea fiecaruia... in functie de mediul in care ne aflam, sumele pe care le invirtim, puterea fizica, siguranta de sine si alti factori.

#535
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Ce "frumos"... sa tot folosesti cardul !   :death:

#536
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
O tranzactie sub 2 lei cu cardul facuta ieri Posted Image
Attached File  tranzactie suma mica.jpg   144.76K   26 downloads

#537
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Mda... mai mult a costat curentu' consumat, plus hartia si tusul.
Voi distrugeti resursele planetei !  :sarcasm:

Edited by Barboso, 24 October 2014 - 02:16.


#538
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View PostBarboso, on 20 octombrie 2014 - 20:23, said:

pletosu said:

De vreme ce aici vorbim despre posibilele transformări ale mijloacelor de plată în viitor, mi se pare cît se poate de normal să ne referim și la modificările din trecut ale acelorași mijloace de plată.
De cand iti tot repet ca aia n-a fost decat o schimbare de forma, nu si de fond, a priceput chestia asta si motanu' meu.  Numai tu nu.
Ti-as face si-un desen, da' ma tem ca-i tot degeaba.
Știu foarte bine că ai repetat asta de multe ori, și nu mă deranjează absolut deloc dacă vei repeta în continuare același lucru. La rîndul meu, și eu ți-am repetat de nenumărate ori că nu-i deloc obligatoriu ca schimbările din viitor să fie identice cu cele din trecut. Faptul că schimbările din trecut au fost doar de formă nu împiedică cu nimic apariția pe viitor a unor schimbări de fond. Nici măcar n-ar fi prima oară în istoria lumii cînd s-ar întîmpla așa ceva. Schimbări de fond au tot existat de-a lungul timpului în diverse domenii, deci n-ar fi de mirare dacă vom vedea că și mijloacele de plată vor trece într-o bună zi prin schimbări de fond. Deși n-am avut ocazia să-l cunosc, aș pune pariu că motanu' tău are suficientă minte ca să priceapă acest adevăr extrem de simplu fără nici un desen.

View PostBarboso, on 20 octombrie 2014 - 20:23, said:

pletosu said:

În viitor, va fi perfect posibil pentru oricine să facă orice fel de cumpărături fără să mai meargă la nici o piață. A, scuze, stai că mi-am dat seama de o mică greșeală: așa ceva nu numai că va fi posibil în viitor, ci e posibil chiar și azi! Prietenii ăia nu trebuie nici măcar să iasă din casă pentru a face niște cumpărături absolut elementare.
Daca te poate servi atunci cand ai tu nevoie. Vreau sa vad cum iti cumpara prietenu' calciu, fara sa iasa din casa, la 3 noaptea, cand iti intra nevasta in criza de spasmofilie. Sau cum iti plateste plinu' la masina, de-acasa.  Sau...
În principiu, cine știe că e bolnav trebuie să aibă în casă un mic stoc de medicamente, nu de cash, deoarece cumpărăturile la 3 noaptea sînt la fel de dificile și cu bani lichizi și cu bani electronici. În privința plinului, este evident că prietenul care vrea să dea o mînă de ajutor trebuie să fie prezent fizic la benzinărie în momentul achiziției, dar asta nu-i mare scofală, că nimeni nu face plinul în fiecare zi sau la ore dubioase, deci prietenii au posibilitatea să stabilească între ei, de comun acord, o zi și o oră cînd vor merge împreună să facă plinul.

View PostBarboso, on 20 octombrie 2014 - 20:23, said:

pletosu said:

problema asta a fost deja rezolvată cu mult timp în urmă prin alte țări. Nu trebuie să luăm ca etalon situația din România, pentru simplul motiv că noi sîntem prea înapoiați pentru a fi considerați etalon. Tu ai auzit vreodată de asemenea blocări ale conturilor prin Canada sau Japonia sau Slovenia?
Ai auzit vreodata de-un "catun" numit Australia ?  Da' de "satul" SUA ?  Ori de "comuna" Europa ?
Cica era unu', Julian Assange, care lucra la un "butic", unu' WikiLeaks, care-a patit-o pe la inapoiatii aia.
Nu cunosc în detaliu cazul Wikileaks, dar pun pariu că ăsta e singurul exemplu pe care poți să mi-l dai. Mai cunoști cumva vreun caz similar prin țările occidentale avansate?

View PostBarboso, on 20 octombrie 2014 - 20:23, said:

Am vazut eu intr-un film ca nici nu mai avem nevoie de bani.  Exista "replicatoare" ce ne asigura tot ce ne trebuie.  Si teleportare, ca sa nu mai poluam cu masinile.
Da-s niste uameni rai care nu ne lasa sa folosim toate astea...
Dacă n-ai fi scris fraza asta ironică din final, te-aș fi lăudat pentru că ai început să ai imaginație, să te gîndești un pic și la ziua de mîine, nu numai la cea de azi. Din păcate, se pare că nu e cazul.

View PostBarboso, on 20 octombrie 2014 - 20:23, said:

pletosu said:

Ești absolut convins că banul fizic e atît de greu de copiat?
Mai greu de copiat decat niste biţi.  Si-ti trebuie mai mute chestii.
Te înșeli. Uite aici niște exemple de dispozitive care garantează securitatea totală a biților din conturile bancare:
http://garantibank.r...atic/index.html
https://www.24bankin...435343038313134
Cît despre bancnote, eu n-am auzit de nici una care să fie imposibil de falsificat sau de contrafăcut.

Edited by pletosu, 24 October 2014 - 22:02.


#539
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

View PostBarboso, on 23 octombrie 2014 - 22:55, said:

Ce "frumos"... sa tot folosesti cardul !   Posted Image

Şi eu sunt partizanul banilor lichizi, da' să fim sinceri, asta cu ţepele la reduceri se pot întâmpla indiferent de cum plăteşti. Cică erau faze în care era un pachet de n produse la reducere, dar, când făceai calculul, dacă luai o bucată, era mai ieftin decât dacă luai pachetul la "reducere".

#540
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View PostLORELYAN, on 20 octombrie 2014 - 20:45, said:

pletosu said:

............. iar deținătorul nu va putea niciodată să-l reseteze...........
asta e problema....!    ...  detinatorul ....nu va putea ...!
Fraților, hotărîți-vă! Unul spune că e foarte rău dacă deținătorul poate să facă orice cu dispozitivul din dotare (inclusiv să-l reseteze după cheltuirea în totalitate a sumelor stocate), iar altul spune că tocmai asta ar fi problema, adică e foarte rău dacă deținătorul nu poate să facă orice cu dispozitivul. Spuneți-mi și mie odată pentru totdeauna: care variantă ar fi bună și care ar fi rea?



View Postf300, on 21 octombrie 2014 - 10:18, said:

pletosu said:

Ca să revin un pic la exemplele tale de mai sus, te-aș întreba dacă scrie ceva în articolele respective despre blocarea conturilor bancare ale celor care au fost arestați ilegal. Eu n-am găsit așa ceva pe-acolo. Tu ai găsit?
Nu au fost blocate conturile pentru ca ACUM nu exista nici o modalitate simpla sa o faci. Daca lumea isi lua o apa sau un hot dog de la un stand din zona aproape sigur platea cash citiva dolari. Si chiar daca le blocau conturile era enervant dar nu distrugator (puteai inca sa imprumuti bani dupa cum am spus sau sa ai o suma oarecare cash deja oricum, etc). Daca exista posibilitatea sa te arunce in evul mediu cu un click stai linistit ca o faceau, e o chestie mult mai simpla decit sa pui oamenii in catuse (si mult mai justificabila, domle aveam suspiciunea ca cei care vindeau chestii in zona erau clonatori de carduri sau teroristi sau mai stiu eu ce).
Și tu crezi că va fi mai simplu pentru un guvern să blocheze conturile oricui după dispariția banilor lichizi? După cum se prezintă lucrurile acum, se pare că rivalitățile și contradicțiile dintre guvernele diferitelor țări nu numai că nu se vor atenua pe viitor, ci chiar se vor acutiza. Va fi extrem de simplu pentru oricine să-și mute banii în mai multe bănci din mai multe țări, deci riscul de a rămîne fără bani va fi chiar mai mic decît acum, deoarece guvernele din China sau Cuba sau Iran nu vor accepta să blocheze conturile unei persoane la cererea guvernului american sau britanic sau francez. Dacă stau să mă gîndesc, și în ziua de azi este extrem de simplu pentru oricine să-și creeze mai multe conturi bancare în mai multe țări, iar în viitor va fi cu certitudine mult mai simplu.

View Postf300, on 21 octombrie 2014 - 10:18, said:

Sa nu uitam ca in US dreptul la arme nu este asa cum cred multi pentru vinatoare sau alte alea ci este doar asociat dreptului mult mai important de a avea o forta militara organizata in stare sa dea jos guvernul in cazul in care oamenilor nu le mai convine ce se intimpla. Desigur asta nu se mai intimpla in momentul in care ai cea mai mare forta armata din lume, cu portavioane, submarine nucleare si mai stiu eu ce - nu o sa poti da jos guvernul cu armele de vinatoare si pistolasele de la civili. Dar asta a fost spiritul constitutiei.
Ce legătură are dreptul americanilor de a purta armă cu eventuala dispariție a banilor lichizi?
Cît despre spiritul Constituției SUA, discuția ar fi mult prea lungă și fără nici o legătură cu acest topic. Îți dau cuvîntul meu de onoare că știu foarte multe despre asta și aș face față fără probleme unei polemici pe această temă, dar pur și simplu consider că nu este cazul aici și acum.

View Postf300, on 21 octombrie 2014 - 10:18, said:

When government fears the people, there is liberty. When the people fear the government, there is tyranny. (Thomas Jefferson)
Te sfătuiesc să nu-l absolutizezi pe Jefferson. El a fost fără îndoială un om deosebit, unul dintre părinții fondatori ai SUA, pătruns în profunzime de spiritul iluminismului din secolul XVIII. Cu toate astea, el n-a fost nici pe departe o personalitate eminamente pozitivă. Nu te uita doar la lumini, ci și la umbre. De exemplu, ai dreptate cînd spui că el a acordat o importanță deosebită libertății, a vorbit și a scris enorm pe tema asta, dar în același timp a fost proprietarul unei mari ferme unde lucrătorii erau sclavi de culoare, iar una din sclavele lui i-a fost amantă și i-a făcut cîțiva copii. În aceste condiții, eu aș fi ceva mai sceptic cu citatele astea din Jefferson. Ele sună frumos, nimic de zis, dar nu prea au legătură cu realitatea concretă a zilei de azi, uneori n-au legătură nici cu realitățile din timpul vieții lui Jefferson - plus că în mod sigur n-au nici cea mai mică legătură cu problema pe care o discutăm noi aici, și anume posibilitatea dispariției banilor lichizi.

Edited by pletosu, 25 October 2014 - 07:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate