Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Stocare cereale - solutii practice.

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#91
vis87

vis87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.01.2013
Am si eu nevoie de cateva lamuriri de la cei care stiu, s-au au trecut prin asa ceva:
Ma intereseaza pt o magazie / hala:
- cam care sa fie inaltimea acesteia?
- pereti daca sunt din tabla, este vre-o problema?
- cat de gros sa fie stratul de porumb, pt a nu crea probleme la o umidate de 14-15 %?
- daca umidatea este buna, trebuie neaparat lopatat?


Multumesc!

Edited by vis87, 22 August 2014 - 08:06.


#92
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Daca ai umiditate buna nu trebuie lopatat. Eu am tinut 20 tone in magazie din octombrie pana in mai fara sa ii fac nimic. La umiditate de 14-15

#93
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
inaltimea halei cu cat e mai mare cu atat poti intra in ea cu remorca .

la peretii din tabla nu vad nici o problema ,,a mea e din tabla.

la umididate de 17 deja la mine anu trecut nu au fost probleme si a fost strat de cereale si de 1,3 metri .

o aerare la cereale nu strica mai ales toamna cand temperaturile si umiditatea scade..stiu pe cineva cara nu are ziloz dar are o hala mare si pune sub cereale un tub de dren si le ventileaza astfel asa ca solutii ai numa chef de treaba mai trebe si dragoste de agricultura

succes

#94
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

 irimiaciprian1, on 22 august 2014 - 08:36, said:

inaltimea halei cu cat e mai mare cu atat poti intra in ea cu remorca .

la peretii din tabla nu vad nici o problema ,,a mea e din tabla.

la umididate de 17 deja la mine anu trecut nu au fost probleme si a fost strat de cereale si de 1,3 metri .

o aerare la cereale nu strica mai ales toamna cand temperaturile si umiditatea scade..stiu pe cineva cara nu are ziloz dar are o hala mare si pune sub cereale un tub de dren si le ventileaza astfel asa ca solutii ai numa chef de treaba mai trebe si dragoste de agricultura

succes

Ajuta-ma,te rog,cu un sfat!
Cand sa dau drumul la ventilator,in siloz,noaptea?Pe la ce ora?
Când punctul de roua este cel mai mic chiar dacã umiditatea e mare?
Adicã pe la ora 3-4?
Multumesc!

#95
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
de obicei roua cade devreme  ..asta se vede in iarba ..

si se intocmesc doua conditiii temperetura e mica si umiditate mice in aer..

#96
mecanick

mecanick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.12.2011
Sa inteleg ca daca am grau, orz, triticala, floarea soarelui sa am silozuri pentru depozitare, iar daca am porumb sa il pastrez in patule stiuletele intreg ?

#97
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Nu neaparat, il poti pastra la fel de bine in boabe ca si graul,orzul...etc.

#98
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Daca scazi sub 13% umiditate, orice poti pastra. doar ca graul, orzul etc il recoltezi iniulie august si il poti usca la soare. Porumbul il recoltezi in sept.-octombrie si uscarea e mai dificila. Ziua e mai scurta, soarele mai slab, ploi mai multe.

#99
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
deci toamna nui ca varaPosted Image

#100
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
La ce umiditate oare se poate baga porumbul in silo bag? (saci d-aia mari care se pun direct pe pamant in locul silozului)
Oare cat costa o masina de bagat/scos porumbul in silobaguri?
Sunt refolosibili sacii aceia?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5UBCFBBJPoI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#101
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Se poate baga si marfa cu umiditate mai mare...cum ar fi un 17% la porumb poate si mai mult.

Masina aia de bagat-scos boabe nu stiu cat costa dar stiu ca taie sacul atunci cand il goleste...deci sacii nu sunt refolosibili.

Sacul este vreo 3 euro/tona parca...

#102
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
http://agrointel.ro/...rea-cerealelor/

#103
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
sunt uscatoare de cereale care sa mearga pe lemne?

#104
Ventadix

Ventadix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.09.2013

 alexandrusas, on 15 noiembrie 2014 - 20:43, said:

sunt uscatoare de cereale care sa mearga pe lemne?
Stimate domn,
Se pot realiza uscatoare de cereale cu incalzire pe lemne in regie proprie  folosind  apa calda ca agent termic (incalziti apa la 80C -90C) si transferand caldura agentului termic (apa calda) la un schimbator de caldura apa-aer (baterii pentru apa calda  similare radiatorului de la masina) . Eu va pot furniza astfel de baterii (schimbatoare de caldura apa-aer) cu puteri de 20kw, 53kw, 90kw, 120kw, 178kw precum si ventilatoare axiale si centrifugale pentru preluarea caldurii din baterii si pentru injectia aerului (cald sau rece)  in/din stratele de cereale. Deasemeni, va pot ajuta la dimensionarea instalatiei de ventilare - incalzire - racire si la alegerea  ventilatoarelor adecvate (calcule si mini-proiect)
Ventilatoarele se aleg in functie de cerealele ce trebuiesc uscate (ex. presiune mai mare la grau fata de porumb, mazare,etc) de debitul de aer, de viteza de patrundere a aerului si de presiunea statica necesara fiecarei instalatii (pierderi de presiune in instalatie + presiunea necesara asigurarii unei anumite viteze de patrundere a aerului cald prin  straturile de cereale). In afara de aceste elemente, ventilatoarele se caracterizeaza prin anumite caracteristici aeraulice si din acest motiv trebuiec corect alese pentru a avea o eficienta buna, consum mai redus ulterior, timp mai rapid de uscare, etc
Daca sunteti interesat ma puteti contacta.

Edited by scaiba, 29 November 2014 - 22:03.


#105
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
uscatoarele de cereale au circuit inchis de aer in acest timp se extrage umiditatea din aer si din cereale ...poti sa bagi aer cald in cereale cat vrei nu rezolvi nic inafara co sa ai mult conndens, umiditatea migreaza de la produsul cald spre produsul rece .
consumul la ventilator este influentat f mult de unghiul palelor ...

USCATORUL CEREALE NU ESTE UN CIUBAR PLIN CU CEREALE IN CARE SE INTRODUCE AER CALD ,,,DE ASTA COSTA O CARUTA DE PARALE PT CA E MULT MAI SOFISTICAT ...

maine o sa vin cu poze cu un uscator pt granule de plastic principiul de functionare este la fel

SANATATE

#106
Ventadix

Ventadix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.09.2013

 irimiaciprian1, on 26 noiembrie 2014 - 19:46, said:

uscatoarele de cereale au circuit inchis de aer in acest timp se extrage umiditatea din aer si din cereale ...poti sa bagi aer cald in cereale cat vrei nu rezolvi nic inafara co sa ai mult conndens, umiditatea migreaza de la produsul cald spre produsul rece .
consumul la ventilator este influentat f mult de unghiul palelor ...

USCATORUL CEREALE NU ESTE UN CIUBAR PLIN CU CEREALE IN CARE SE INTRODUCE AER CALD ,,,DE ASTA COSTA O CARUTA DE PARALE PT CA E MULT MAI SOFISTICAT ...

maine o sa vin cu poze cu un uscator pt granule de plastic principiul de functionare este la fel

SANATATE

Exista mai multe tipuri de uscatoare pentru cereale si nu sunt sisteme inchise. Desigur , cu cat instalatiile  sunt de mai mare capacitate cu atat  sistemul trebuie sa fie mai sofisticat dar principiile de lucru raman aceleasi eventual combinate cu altele. In toate situatiile in care instalatiile sunt eficiente, acestea sunt construite in urma unor proiecte bazate  pe calcule. Depinde ce iti propui si cat te tin buzunarele. Daca faci o instalatie dupa ureche sau dupa indicatiile "meseriasilor" atotstiutori de care tara nu duce lipsa, cu siguranta se poate intampla ceea ce povestiti dumneavoastra.
PS: Eu n-am afirmat ca proiectez instalatia intreaga ci ca il pot ajuta pe cel interesat sa aleaga ventilatorul potrivit pentru instalatia pe care o are deja sau doreste sa si-o construiasca. Sa vorbim la subiect.

CELE BUNE.

#107
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Arunci daca nu te superi daca mu stii cum sta treaba cu instalatia cum poti dimensiona ventilatoru ????

#108
Ventadix

Ventadix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.09.2013

 irimiaciprian1, on 29 noiembrie 2014 - 19:07, said:

Arunci daca nu te superi daca mu stii cum sta treaba cu instalatia cum poti dimensiona ventilatoru ????
N-am spus ca nu stiu cum sta treaba cu instalatia ci ca nu ma apuc sa proiectez instalatia.Daca stiu dimensiunile ei si in special dimensiunile partilor componente  aflate pe traseul prin care  circula aerul, sectiunea si inaltimea maxima de stocare,  tipul cerealelor  si mai tinem seama si de parametrii recomandati  in lucrarile de specialitate pentru fiecare produs (porumb, grau, mazare, seminte .. ), atunci pot calcula debitul si presiunea necesara respectivei  instalatii incarcata LA MAXIM  dar si  LA GOL  pentru a stii  care este domeniul de functionare (Pres.min/Debit max - Pres.max/Debit min) si care  ventilator  are o nomograma care cuprinde acest domeniu de functionare  
Nota: Pentru protectia motorului si a investitiei, e bine de stiut care sunt limitele de presiune si debit ale ventilatorului. Domeniul de debite si presiuni determinat pentru instalatia in cauza trebuie sa fie continut de nomograma ventilatorului si este de preferat sa nu se gaseasca la limitele curbei

Daca ar fi nevoie de proiectarea unor instalatii de uscare  simple , n-ar fi o problema  insa pentru instalatii mai complexe etajate, cu recirculare, aport de aer suplimentar, amestecuri  de aer , etc, n-as vrea sa reinventez eu roata si as prefera sa am un model. Apoi lucrurile devin similare doar ca e mai mult de calcul pentru a determina domeniul de lucru presiuni/debite (Pmin/Dmax-Pmax/Dmin). Cand stiu acest domeniu de lucru pot sa caut apoi ventilatorul potrivit (pot fi mai multe variante desigur)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate