Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Problema GPS - nu trece de BOOT screen

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
eL3ctr1c4L

eL3ctr1c4L

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 05.02.2013
Salutare, am un GPS TTi L559, display de 5", rez. 480 x 272 pixeli, 128 DDR RAM, stocare 4GB.

Problema consta in felul urmator: i-am editat registrul Windows-ului CE 6.0 sa faca bypass la interfata GPS-ului si sa intre direct in Windows, a functionat, insa nu pentru mult timp. I-am instalat apoi Mio-Pocket.4.0, la fel, a functionat OK, dupa care am vrut sa renunt si sa ma intorc inapoi la setariile initiale de fabrica, dar am uitat sa sterg ceva in registrul INIT si acum nici nu mai intra in interfata Windows-ului, nici in cea a GPS-ului, ramane blocat la boot screen/splash screen si imi arata logo-ului MEDIATEK.

Cand il contectez la PC cu cablul USB, il vede ActiveSync-ul totul OK, pot umbla in memoria interna de 4GB (ResidentFlash), in cardul SD (SDMMC) si respectiv in directorul Windows-ului ( / ).
Am incercat sa editez registrul INIT cu CeRegEditor, se conecteaza la el, editez dar nu ramane salvat. Dupa ce ii dau restart/reset, registrul revine la valoarea initiala.
Am de modificat doua chestii:
-Launch50 - launch1.exe ( trebuie sa fie launch.exe )
-Launch110 - explorer.exe ( asta trebuie sters )

Am mai tot incercat sa il flash-uiesc cu diferite imagini firmware, dar se pare ca nici cardul SD nu-l vede pentru ca ramane blocat la boot screen.

Modul exact este asta:

http://www.mo.ro/sis...ransmitter.html

...acum vad ca este PNI, pe al meu scrie TTi dar este 100% identic si inca o chestie, in descrierea produsului specifica faptul ca are procesor MediaTek MT3351C, dar l-am desfacut si al meu are procesor MediaTek MSB2521, probabil ceva mai nou.

Ma puteti ajuta cu niste sfaturi ? Ce i-as putea face sa-l readuc la starea initiala ?
Din cat am citit trebuie rescris firmware-ul original cu PNAFlash Tool dar pentru asta trebuie sa intru in SERVICE-MODE / BOOTLOADER si pentru PCB-ul acesta habar n-am cum se face.
PCB-ul este: YG-912T-V1.0 20121210

Multumesc anticipat Posted Image

Attached Files


Edited by eL3ctr1c4L, 09 July 2014 - 09:46.


#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
ai facut o mare prostie, tot asa mi-am stricat si eu GPS-ul umbland in key-ul de init din registri.
In fine, dupa multe multe incercari nereusite m-am dus cu el la un service unde baiatul respectiv avea mult mai multe imagini pe care le-a incercat si el...din pacate niciuna nu a mers.
GPS_ul il aveam de la de la domnul Dan PADURE din Brasov........poate era o idee sa il intreb pe el daca nu are o copie a fisierului bootimge...... intr-un final pentru ca aparatul arata foarte bine fizic, baiatul de la service mi-a oferit 1 mil pe el ca piese am acceptat.

Tie iti recomand cu caldura sa citesti un thread dedicat EXACT acestei probleme > cauta in google asta > Chinese GPS Firmware Austech > intra pe primul rezultat listat !
Mult succes !

numele fisierului pe card trebuie sa fie exact pe care BOOTloaderul il cauta !!...FIX ALA !
Informatia asta te va ajuta sper sa iti repari GPS_ul.

Edited by Mihai_3, 09 July 2014 - 11:00.


#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
te rugam posteaza daca ai rezolvat...si cum ai rezolvat.

#4
eL3ctr1c4L

eL3ctr1c4L

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 05.02.2013

View PostMihai_3, on 09 iulie 2014 - 12:40, said:

te rugam posteaza daca ai rezolvat...si cum ai rezolvat.

In sfarsit l-am reparat Posted Image Iti multumesc Mihai_3 ! Am tot cautat cu search pe Google "YG-912T-xxxx... dar nimic, insa luat la bibilit pagina cu pagina din forumul 4PNA, intr-un final am gasit ce cautam.


Cum am procedat:

- am formatat un card SD de 2GB in format FAT16 (eu il formatam FAT32 si din cauza asta nu citea firmware-ul)
- am bagat aparatul in priza la incarcat, am asteptat 5 min (era deja descarcat complet)
- am introdus cardul SD si am apasat POWER

Firmware-ul pe care l-am gasit pe acel forum este  YG-912T-FSJ-4G-1D-7L3S fata de YG-912T-FSJ-4G-1D-4LS cu care venise initial, dar a functionat Posted Image
Ce-mi place la acest firmware este ca imi da posibilitatea sa intru direct in interfata Windows-ului cu ajutorul unui shortcut, nimic mai simplu de atat, fara complicatii in registrii...etc :D

IMPORTANT:

- se copiaza pe SD in primul rand fisierul UPD si se seteaza ca Read Only !
- dupa care se copiaza restul de fisiere din firmware

Cine are nevoie de acel firmware, sa-mi dea un PM si i-l trimit.

Edited by eL3ctr1c4L, 09 July 2014 - 19:01.


#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
ma bucur ca ai rezolvat ;)
in momentul asta ai mai invatat ceva ....

cu respect
mihai

#6
gogu_2929

gogu_2929

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.07.2014

View PosteL3ctr1c4L, on 09 iulie 2014 - 18:57, said:

In sfarsit l-am reparat Posted Image Iti multumesc Mihai_3 ! Am tot cautat cu search pe Google "YG-912T-xxxx... dar nimic, insa luat la bibilit pagina cu pagina din forumul 4PNA, intr-un final am gasit ce cautam.


Cum am procedat:

- am formatat un card SD de 2GB in format FAT16 (eu il formatam FAT32 si din cauza asta nu citea firmware-ul)
- am bagat aparatul in priza la incarcat, am asteptat 5 min (era deja descarcat complet)
- am introdus cardul SD si am apasat POWER

Firmware-ul pe care l-am gasit pe acel forum este  YG-912T-FSJ-4G-1D-7L3S fata de YG-912T-FSJ-4G-1D-4LS cu care venise initial, dar a functionat Posted Image
Ce-mi place la acest firmware este ca imi da posibilitatea sa intru direct in interfata Windows-ului cu ajutorul unui shortcut, nimic mai simplu de atat, fara complicatii in registrii...etc Posted Image

IMPORTANT:

- se copiaza pe SD in primul rand fisierul UPD si se seteaza ca Read Only !
- dupa care se copiaza restul de fisiere din firmware

Cine are nevoie de acel firmware, sa-mi dea un PM si i-l trimit.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate