Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Agentia Studline Galati

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
azyrra

azyrra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2014
Salutare tuturor
Ati putea sa imi spuneti daca stie cineva ceva despre agentia Studline de recrutare a fortelor de munca pentru strainatate din Galati? Am aplicat pentru postul de agent vanzari cosmetice pentru Londra, am depus CV-ul, am fost acceptata in cadrul targului de job-uri care a avut loc in Brasov cu angajatorul, mie mi s-a parut ok tipul, nimic dubios, am scapat de taxa de mediere de 700 Lire, iacum trebuie sa platesc avionul 1190 de lei, bilet cu data deschisa am intelea prin agentia de bilete Condor tot din Galati, firma de cosmetice e ceva cu Flamingo si cica are magazine in 2 shopping center din Londra si in 5 locatii din Berlin. Imi pare rau ca nu mi-a venit in minte sa imi notez exact locatiile si sa cer site-ul lor. Partea nasoala este ca eu nu am gasit nimic despre firma asta Flamingo. Daca stie cineva ceva detalii, sau a mai fost acolo, eu zilele astea ar trebui sa platesc pentru bilet si vreau sa stiu daca sa mai merg mai departe sau nu. Nu am inteles daca firma e englezeasca, nemteasca sau israeliana. Asta nu am inteles in interviu.
Va rog daca puteti face ceva cercetari pana maine sa stiu daca sa ma risc sau nu se merita.
As dori chestii concrete gen site-uri, date de contact si nu doar vorbe ca se gasesc unii sa vorbeasca aiurea de nu stiu ce agentie.
O seara faina.

#2
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
12 milioane un bilet dus la Londra? Cam suna a teapa.

#3
azyrra

azyrra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2014
http://www.skyscanne...2014.html?rtn=0
Am cautat pe site-ul asta sa vad biletele si pare posibil, Nu pot spune ca e teapa doar din cauza biletului. Sunt si mai scumpe de atat si fara agentie, direct prin compania aeriana.

#4
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
6. Contractul de munca:
Dupa selectia finala, angajatorul trimite contractele de angajare, iar firma noastra va cheama pentru semnarea acestora.
7. Plecarea la locul de munca:
Dupa semnarea contractului de munca firma noastra va organiza plecarea dvs. la viitorul loc de munca. Costurile de transport pana in tara de destinatie sunt in general suportate de catre angajat, iar agentia noastra va poate oferi pentru biletele de transport cele mai mici preturi, datorita organizarii de grupuri.
sursa: http://www.studline....re-locuri-munca

Ai semnat contractul?

#5
azyrra

azyrra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2014
Inca nu. Dupa plata zborului voi primi si contractul. Mi-au explicat ca o data ce fac plata ei au siguranta ca eu voi semna contractul si voi pleca sigur pentru ca daca eu semnez comtractul si nu mai plec agentia studline este amendata de catre angajator cu pana la 1000 lire pe motiv ca a incalcat conditiile contractuale intre compania agajatoare si agentie sau ceva de genu . Asta mi-au spus ei, si ar avea o logica pe de o parte, dar... (ramane un "dar..." fara continuare).

Mai sus spune ca "in general" deci nu este obligatoriu, deci ramane de inteles ca este posibil sa imi platesc singura transportul.

#6
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 azyrra, on 07 iulie 2014 - 21:45, said:

http://www.skyscanne...2014.html?rtn=0
Am cautat pe site-ul asta sa vad biletele si pare posibil, Nu pot spune ca e teapa doar din cauza biletului. Sunt si mai scumpe de atat si fara agentie, direct prin compania aeriana.

E 60-70 de euro un bilet la wizzair. Evident ca sunt si mai scumpe, dar nu vad rostul. Dar daca dai 12 mil si te trimit aia cu wizz, nu crezi ca e posibil sa fie o intelegere intre agentia de voiaj si firma? Daca nu ti-au dat nici un contract, nimic, si doar vorbe si tu trebuie sa cumperi un bilet de avion de 3 ori mai scump, nu prea suna ok...ai grija sa nu ramai numai cu biletul.

#7
azyrra

azyrra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2014

 wiseguy76, on 08 iulie 2014 - 11:11, said:


E 60-70 de euro un bilet la wizzair. Evident ca sunt si mai scumpe, dar nu vad rostul. Dar daca dai 12 mil si te trimit aia cu wizz, nu crezi ca e posibil sa fie o intelegere intre agentia de voiaj si firma? Daca nu ti-au dat nici un contract, nimic, si doar vorbe si tu trebuie sa cumperi un bilet de avion de 3 ori mai scump, nu prea suna ok...ai grija sa nu ramai numai cu biletul.


Pretul 1200 era cu compania british air. Astazi mi-a spus si numele companiei.
Cred ca voi merge mai departe. Am sa platesc, maine voi semna contractul final iar cand voi ajunge acolo am sa scriu un feedback. Cu riscul cunoscut voi alege sa merg mai departe.
Va multumesc pentru pareri.
Toate cele bune.

#8
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
Training-ul se plateste,taxa de mediere se retine din primele salarii.Citeste cu atentie contractul.Ai citit cu atentie conditiile?Compara-le cu cele din contract.Mult succes !!!
http://www.studline....ancies/view/156

#9
sumedreaL

sumedreaL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.07.2014
draga azyrra, am semnat contract de mediere cu Studline din Galati acum 2 zile pentru acelasi job. eu nu am fost la nici un targ, mi-au spus ca o sa am sapt viit un interviu. As vrea ceva feedback-uri. ce s-a intamplat la targul acela? am inteles c-ar fi aceleasi conditii de la targ. am emotii. astept raspunsul tau.

#10
azyrra

azyrra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2014
Servus

Ca feedback pot sa iti spun ca sunt ok. Eu am ajuns aici de doua zile, si a fost ok.
La targ a venit angajatorul si a tinut interviul.
Pentru ce job ai aplicat si unde? Ce ti-au spus in legatura cu taxa de mediere, nu taxa de dosar.
Trimite-mi mai multe detalii despre job.
Eu unde am ajuns e ok si intr-adevar am primit ceea ce mi s-a spus cu singura exceptie ca Roxana de la Studline mi-a zis ca voi lucra in Londra si de fapt punctul de lucru este langa Birmingham. Insa nu pot da vina pe ea deoarece nici ea nu a fost informata corect.
In rest de colaborarea cu Studline a fost ok. Trebuie doar sa fii atent sa faci toate actele la timp daca va fi sa fii acceptat pentru job si sa nu le lasi pe ultima zi.
O seara placuta si astept mai multe detalii.

#11
sumedreaL

sumedreaL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.07.2014
salut
eu am avut interviul pe skype si mi s-a spus ca nu platesc eu taxa de mediere, ci angajatorul din germania. urmeaza sa plec la sfarsitul saptamanii. este un job de vanzator articole cosmetice. multa bafta!

#12
azyrra

azyrra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2014
:) Inseamna ca este acelasi post ca si al meu. Poti sa ai incredere ca sunt ok si prodsele sunt ok. Nu am voie sa iti psun mai multe din cauza contractului de confidentialitate. Insa tot ce pot sa iti spun este ca e un job foarte fain, Daca tu colaborezi cu Roxana atunci e ok. Biletul de avion daca nu l-ai platit inca sa stii ca va fi un pic cam scump. Adica 1000 sau 1000 si ceva de lei. Pentru asta tre sa fii pregatit.
Poti avea incredere. Este un job ok. Trebuie sa muncesti dar o sa te si distrezi maxim daca o sa prinzi trainer-ii ok si colegi ok.
Munta bafta si mult succes.
Sa scrii te rog cand ajungi acolo si sa lasi un feedback. ok? :)
Toate cele bune.

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 sumedreaL, on 29 iulie 2014 - 11:34, said:

mi s-a spus ca nu platesc eu taxa de mediere, ci angajatorul din germania.

Asta este diferenta intre un recruiter OK si un tepar ... ca regula de baza (asta nu inseamna ca nu pot fi tepari care sa spuna una si sa faca alta).
Oricum, angajatul nu trebuie sa plateasca nici un cent nimanui - el este resursa de bani pentru angajator prin munca depusa (de aia il angajeaza, teoretic) deci comisioanele si toate cheltuielile aferente trebuiesc suportate de angajator.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate