Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Automatica si calculatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
MiluAlex

MiluAlex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.01.2009
Nu zic ca eu nu sunt de vina deloc,am si eu o parte din vina.(nu vreau sa intru in detalii despre clasa mea)

"Rhesus" la ce specializari ai facut referire in postul tau anterior despre politehnica?

#20
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Din cate stiu (adica nu o lua 100% - colegii de pe forum pot infirma daca e cazul:

Dacă e să faci ceva mai multă Informatică la Poli, alege clar Calculatoare din cadrul F.A.C.
Dacă vrei să faci ceva ceva Informatică și multe circuite (părți ale Fizicii), alege Automatică sau Robotică
Dacă vrei să scapi cat se poate de Informatică, alege orice in afara de Automatica, Calculatoare si ETTI.
La ETTI nu cunosc situatia. (dar in principiu, si acolo se merge pe mai multa fizica, mai putina informatica).

Poli = inginerie = hard+soft
Unibuc = Informatica = soft.

Partea de IT imbina hardul cu softul. Daca vrei domeniul IT alege ori ETTI Poli ori Unibuc. IT-ul nu e strict calculatoare sau strict automatica.

Dar de ce nu compari programa de studii sa vezi ce faci? Daca nu-ti place fizica? Sau mai rau nici fizica nici informatica?
Nu e informatica si nu e fizica de liceu, te anunt. E fizica cu derivate partiale, unde matematicile speciale sunt baza. La fel, informatica nu e C-ul din liceu. E medii de dezvoltare soft, tehnici superioare de programare, paradigme s.a.m.d

Edited by Rhesus, 10 July 2014 - 19:23.


#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRhesus, on 10 iulie 2014 - 18:59, said:

Dacă termini Poli ești mai deschis, adică știi din toate câte ceva... dincolo știi foarte bine-excelent programare dar te limitezi la codat.
Piata software e mult mai mare decat cea hardware iar 2 in 1 si nimic tot nu-i bine. Insa lucrurile-s mai detaliate, software-ul se imparte in doua mari categorii: "peste un sistem de operare" si "direct pe hardware" (microcontrolere) ori fiecare te pregateste pe una din categorii. Sigur, nu putem la socoteala ce invata fiecare extrascolar.

Edited by neagu_laurentiu, 10 July 2014 - 19:24.


#22
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Ai perfectă dreptate. Ai punctat f bine.

Suntem in era in care hard-ul stagnează iar soft-ul e in crestere (fix partea opusa de prin anii 70-80). Depinde si pe ce principii mergi:

Daca mergi pe principiul fac din toate să știu de toate, riști să nu faci nimic....
Daca mergi pe principiul fac doar X și las Y (unde X e soft si Y e hard), riști să faci totul mecanic fără să vezi mecanismul din spate, dar să excelezi în domeniul tău

Ideea e că oriunde merge , ceea ce invată extrascolar nu se poate plăti........ Poți face Poli și să înveți autodidact programare ca lumea. La fel și cu Unibuc (invers, inveti electronica ca lumea). Cunosc prieteni buni care sunt in situatiile de mai sus.

Edited by Rhesus, 10 July 2014 - 19:29.


#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Insa initiatorul se sperie mai mult de cursuri decat de ce vrea viata de la el. Prin scoala mai treci, asa cum au trecut atatia, insa pe angajator nu-l mai pacalesti. El sa se gandeasca bine ce vrea sa practice.

#24
MiluAlex

MiluAlex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.01.2009
Ok multumesc de raspunsurii . Mi-am facut o idee de ansamblu si cred ca voi ramane la ideea mea initiala ,Politehnica.

#25
mychel

mychel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.04.2007
Nu veni la Politehnica la Automatica, e am terminat-o si sunt somer cu diploma.

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai si facultatea e de vina?

#27
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Stiti unde pot gasi subiectele care s-au dat anul acesta la admitere in Politehnica ??

#28
ICRobert17

ICRobert17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2017

View Postjudas, on 13 septembrie 2017 - 15:51, said:

Stiti unde pot gasi subiectele care s-au dat anul acesta la admitere in Politehnica ??
Aici: http://www.physics.pub.ro/Admitere/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate