Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Automatica si calculatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
MiluAlex

MiluAlex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.01.2009
As vrea si eu sa stiu cam ce nivel de informatica se fac la cele 2 profile din cadrul acestei specializari.Care e diferenta dintre ele?
Sincer sa fiu nu m-a pasionat informatica la inceput dar acum a inceput sa imi placa cand stiu ca are foarte multe aplicatii practice si sunt destul de hotarat sa ma apuc sa invat serios daca este nevoie.Multumesc anticipat si astept raspunsuri!

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nici limba romana nu pare sa te pasioneze prea mult.

#3
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014

View Postgumball3000, on 07 iulie 2014 - 11:41, said:

Nici limba romana nu pare sa te pasioneze prea mult.
Ești incredibil omule. Ai terminat de comentat/criticat pe "Bac 2014"? Posted Image

#4
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostMiluAlex, on 07 iulie 2014 - 11:21, said:

As vrea si eu sa stiu cam ce nivel de informatica se fac la cele 2 profile din cadrul acestei specializari.Care e diferenta dintre ele?
Sincer sa fiu nu m-a pasionat informatica la inceput dar acum a inceput sa imi placa cand stiu ca are foarte multe aplicatii practice si sunt destul de hotarat sa ma apuc sa invat serios daca este nevoie.Multumesc anticipat si astept raspunsuri!

Eu am terminat la sectia de calculatoare acum 2 ani, dar am amici care au terminat si automatica.
Pe scurt, la calculatoare se face cam de 3 ori mai mult informatica ca la calculatoare (cam asta am observat din discutiile cu amicii mei). Notiunile de programare/informatica se iau de la ZERO in facultate, dar ritmul este foarte alert si depinde doar de tine daca tii pasul sau nu.

Nu toate materiile facute au o utilitate practica, dar sunt destule materii bine predate.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMiluAlex, on 07 iulie 2014 - 11:21, said:

As vrea si eu sa stiu cam ce nivel de informatica se fac la cele 2 profile din cadrul acestei specializari.Care e diferenta dintre ele?
La una inveti despre proiectarea si programarea calculatoarelor (a dispozitivelor de calcul in general) iar la cealalta automatizarea proceselor industriale.

#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
E o facultate grea. Si nici nu inveti ceva prea folositor cat sa merita efortul. Se merge pe principiul mult si prost (si cat mai criptic explicat) :)). Ca om ce am terminat si eu facultatea asta acu' ceva ani nu as mai repeta experienta. Mi-a mancat 5 ani din viata. 5 ani in care am stagnat si nu am invatat nimic folositor (trebuia sa invat matematica si fizica sovietica inutila...). Daca as fi iarasi a 12-a, m-as duce la Titu Maiorescu sau la una d-asta privata si acreditata. Sau daca vrei neaparat la stat du-te la CSIE sectia Info. Ec. E cea mai usoara. Ideea e sa-ti bati capu' cat mai putin. Oricum ce se invata in facultati daca nu e mult prea abstract pt. a fi aplicat in realitate e doar 10% din ceea ce ar trebui sa stii...

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

dar acum a inceput sa imi placa cand stiu ca are foarte multe aplicatii practice si sunt destul de hotarat sa ma apuc sa invat serios daca este nevoie

desi, dupa cum pune omul problema, nu cred ca e domeniul potrivit pentru el

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpotae, on 07 iulie 2014 - 12:41, said:

la una d-asta privata si acreditata
Strict dupa acte, si de la cea autorizata provizoriu dai licenta insa nu la ei.

Edited by neagu_laurentiu, 07 July 2014 - 13:01.


#9
MiluAlex

MiluAlex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.01.2009
Baza pentru mine este matematica si fizica ,dar am observat ca informatica are legatura destul de mare cu matematica , sincer in liceu nu am dat prea multa atentie acestei materii de aceea intreb nu as vrea sa ma duc undeva unde sa ma chinui inutil ,dar daca este nevoie ma apuc si invat.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Matematica ai la toate. Fizica ai in plus la inginerie. Insa depinde si ce vrei sa practici dupa asta, ca e mult mai important sa alegi cursurile optime/aplicate dorintelor tale.

Edited by neagu_laurentiu, 07 July 2014 - 18:05.


#11
MiluAlex

MiluAlex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.01.2009
Tocmai de asta m-am indreptat spre automatica si calculatoare,am inteles ca sunt cautati stundetii de la aceasta specializare,nu as opta neaparat la un job la birou dar nu m-as supara daca ar fi pe un salariu de 3 ori mai mare.Nu as vrea sa termin o facultate si sa stau ani buni sa imi caut un loc de munca...(poate nu toti sunt de acord cu opinia mea)

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt cautati in aceeasi masura si cei de la Informatica. De la acestea din IT nu stai pe tusa daca esti foarte bun. Dar ca sa fii e mult de munca, mereu.

Edited by neagu_laurentiu, 07 July 2014 - 21:28.


#13
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
MiluAlex: citeşte topicul despre Universitatea Politehnica Bucureşti, iniţial se numea UPB - fac de automatică şi calc. dar a fost rebotezat. Sînt multe chestii scrise acolo, nu mai le repetăm o dată. Sînt mulţi care au avut "dilema" ta, vezi acolo şi păreri de studenţi, si de absolvenţi...

PS dacă o să zici că n-ai răbdare atunci UPB nu e de tine - nu vei face faţă în mod garantat !

#14
MiluAlex

MiluAlex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.01.2009
Am citit si sincer nu am gasit nimic din ce ma interesa pe mine.M-a cam sperie informatica nu de alta dar nu am avut nici un profesor care si-a dat interesul chiar daca nu a fost neaparat vina lui ci mai mult a colectivului,si sincer tot ce stiu am invatat eu din proprie initiativa fara sa fac pregatiri sau mai stiu eu ce.Si aici vine intrebarea pe care am pus-o si mai devreme nu as vrea sa fiu ingropat in paginii pline de algoritmi pe care sa nu pot sa ii invat din cauza ca nu am o baza stabila.Matematica si fizica nu-s o problema,ba chiar sunt atuurile mele,dar nu as vrea sa o incurc cu informatica...
Daca este vreun link pe care l-am omis va rog sa il lasati intr-un reply,dar sincer m-am uitat in peste 30 de pagini de topic-uri si nu am gasit nimic din ce ma interesa pe mine doar chesti mai mult de informatica pura...

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMiluAlex, on 10 iulie 2014 - 18:20, said:

M-a cam sperie informatica nu de alta dar nu am avut nici un profesor care si-a dat interesul chiar daca nu a fost neaparat vina lui ci mai mult a colectivului
Toti sunt de vina mai putin tu !  Posted Image

View PostMiluAlex, on 10 iulie 2014 - 18:20, said:

nu as vrea sa fiu ingropat in paginii pline de algoritmi pe care sa nu pot sa ii invat din cauza ca nu am o baza stabila.Matematica si fizica nu-s o problema,ba chiar sunt atuurile mele,dar nu as vrea sa o incurc cu informatica...
Si ce vrei ? Sa se faca specializari dupa profilul tau ?!
Daca nu vrei info nu merge acolo, ai altele pe baza de matematica si fizica. Pe de alta parte, nu de facultate trebuie sa-ti fie frica ori de "paginii pline de algoritmi" ci de viata, ea te va pune sa-ti iasa aplicatii din mana pentru angajator, altfel somer scrie pe tine.
Mergi la Informatica Economica. Jumatate din durata inveti economie si in cealalta informatica. Nici una la nivel performant. Da' poti compensa tu.

Edited by neagu_laurentiu, 10 July 2014 - 18:41.


#16
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Hai să fim serioși, dar la Poli nu se face la fel de multă programare (mă refer Informatică) decât la Uniersitate. Problema e că fiecare universitate dintre acestea se axează strict pe anumite materii.

De ex., la Poli te axezi mult pe Fizică, Mate și faci printre altele 5-6 cursuri de programare (Informatică pură) in 4 ani
La Universitate, faci Matematică si Informatică pe pâine (adica 3-4 cursuri de programare pe an), și matematică până vomiți. Fizică ceva ceva - printre altele 2-3 cursuri.

Deci, Informatica la Poli e mai ușoară (mult mai ușoară) decât Informatica și toată teoria algoritmilor și toate paradigmele de programare de la FMI. În schimb recuperezi la fizica !!!
Oricum, la oricare facultate mergi, de Informatică nu scapi. Doar că la Poli ,,scapi” de Informatică în favoarea fizicii, circuitelor, etc.

Edited by Rhesus, 10 July 2014 - 18:58.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRhesus, on 10 iulie 2014 - 18:55, said:

La Universitate, faci Matematică si Informatică pe pâine (adica 3-4 cursuri de programare pe an), și matematică până vomiți. Fizică ceva ceva - printre altele 2-3 cursuri.
Nu face deloc fizica la FMI.

#18
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Aaaa da! Că e la Măgurele Fizica..am uitat.

Ideea e că am subliniat ce se face mai mult la o facultate și la alta. Dar asta nu înseamnă că se exclude Informatica la una din ele.

Acuma e de ales:
- Dacă digeri informatica bine, și vrei programare alegi FMI.
- Dacă digeri fizica de 10x ori, și visezi automate finite, clar Poli

Dacă termini Poli ești mai deschis, adică știi din toate câte ceva... dincolo știi foarte bine-excelent programare dar te limitezi la codat.

PS. Cred că tandemul un om de la poli, unul de la unibuc e perfect. Cel putin pt. o firma asa as proceda.

Edited by Rhesus, 10 July 2014 - 19:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate