Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Intrebari pentru sustinatorii cauzei palestiniene

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
236 replies to this topic

#19
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
PS.
Nu sunt de acord cu varianta ca numele Palestina ar veni de la Philistini, chiar de ii pomeneste Herodot ca atare.
Nu este nici-o legatura intre arabii coborati din Siria, Iordania,peninsula arabica, ce au format populatia acelei regiuni pe timpul turcilor, romanilor, englezilor, cu filistinii veniti din Marea Aegee .

#20
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

 marcuzzzo, on 05 iulie 2014 - 17:43, said:

Palestina a fost infiintata cu ceva secole in urma...

Tu ce-ai baut, marcutza?

 Pisa4you, on 06 iulie 2014 - 06:12, said:

Evreii au trait timp de 2500 de ani neintrerupt pe teritoriul Irakului de azi. S-a gindit cineva, vreodata, inclusiv ei insisi, ca ar merita aiutomat o tara, sau macar un teritoriu evreiesc autonom, in acele locuri?

Argument beton. Beton armat. Mai ales ca evreii constituiau vasta majoritate a locuitorilor Iraqului, spre deosebire de arabii palestinienii care erau o minoritate nesemnificativa... in Palestina.

Edited by Boshaft_Sylvester, 07 July 2014 - 13:18.


#21
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 Boshaft_Sylvester, on 07 iulie 2014 - 13:18, said:

Tu ce-ai baut, marcutza?



Argument beton. Beton armat. Mai ales ca evreii constituiau vasta majoritate a locuitorilor Iraqului, spre deosebire de arabii palestinienii care erau o minoritate nesemnificativa... in Palestina.

Si tu ce ai baut?  Dece nu te duci la cinema?

#22
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 vio69a, on 06 iulie 2014 - 22:41, said:

Adevarat....Otomanii au facut cai ferate, au dezvoltat ceva industrie, administratia,.
Sa nu uitam ca Palestina a fost cea mai arida si saraca regiune a imperiului otoman.
si cea mai putin scolita.

Dar dupa 48, cand evreii au stapanit West Bamk si Gaza in mare masura, nu au facut chiar nimic.
Nu infrastructura, nu scoli, nu spitale.





====



Domnul meu, palestinienii se lupta deabea pentru recunoasterea si proclamarea statului lor.
Deocamdata cu statut de observator la ONU ce l-a capatat, ca in curand cu drepturi depline.
Se vorbeste de palestinieni si de pamanturile palestiniene ce se vor constituite intr-o tara.
In istoria, pamant palestinian nu inseamna "Statul Palestina"
Statul Palestina la care ceri tu insemnele unui stat, a fost denumit asa de romani si preluata apoi denumirea de Englezi.

Astazi suntem la faza

"Autoritatea Palestiniana"
Capitala, pana la statutul definitiv al Ierusalimului, -Ramallah
Cu parlament, presedinte, steag, imn, dar fara moneda si armata,fara aeroport,fara port,  caci trebuie aprobare de la Israel

Tu esti buna de legat tu.  Israelienii au stapanit Vest bank  dupa 48 ?  Dece bati capul ? Dece te bagi obsesiva in discutii in care nu ai habar ?

Ai scris:

"  Dar dupa 48, cand evreii au stapanit West Bamk si Gaza in mare masura, nu au facut chiar nimic.
Nu infrastructura, nu scoli, nu spitale."

Sa mori tu ca-i adevarat ce ai scris?    Apa ,electricitate si  drumuri este putin?  Transferarea importurilor la Cisiordania de la porturile israeliene?   Israelul nu este dator nimica AP si  ar fii putut sa zica ca palestinienii in loc sa se ocupe cu terorismul sa sape,sa gaseasca apa,sa construiasca o uzina de electricitate si marfa importata sa o aduca cu vapoarele la Marea Moarta. Sa nu uitam petrolul si gazul care si ei trec prin Israel.

Ai mai scris o inca :

Statul Palestina la care ceri tu insemnele unui stat, a fost denumit asa de romani si preluata apoi denumirea de Englezi.

La catunul din Moldova unde ai fii trebuit sa inveti, nu ti sa zis ca numele de "palestinieni" care au adoptat arabii veniti tin toate tarile arabe din prejur , acest nume a fost adoptat numai din anii 60 a secolului trecut  cu scopul sa induca in eroare cum incerci tu sa faci acuma.
Palestin  numele vine din ebraica  in care campie se numeste Palese.  In istoria evreilor,au fost multe cazuri cand iudeii care traiau la deal si munte se luptau cu Filistinii (cei care traiesc la campie) un popor care traiau la rasaritul malului marii mediterane de la  Grecia si pana la Libia.
Numele de palestinieni  are scop ca sa dovedeasca ca ei au trait in regiune inainte cu mii de ani in tara propiuzisa.

Adevarul este ca arabii traiesc in regiune cam 650 de ani si niciodata nu s-au gandit sa infinteze o tara de a lor.

Apropo:  cand am emigrat din Romania bagajele noastre, fiecare avea drept la 75 de kg numai haine.Astea erau impachetate in lazi de lemn alb . Cand amajuns in Israel am vazut ca pe lada cineva din echipajul vaporului a scris  "evreii la palestina".  Frumos ca nu a scris "jidanii  "dar dece ne-ar fii trimes la tara arabilor daca Palestina este tara arabilor??

#23
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Edgaroropsitul, on 07 iulie 2014 - 14:10, said:

nu ai inteles nimic din ce am scris.
greseala e a mea, ca scriu prea mult.

 Edgaroropsitul, on 07 iulie 2014 - 14:10, said:

Adevarul este ca arabii traiesc in regiune cam 650 de ani si niciodata nu s-au gandit sa infinteze o tara de a lor.


Poate au trait tot timpul cu senzatia ca traiesc in tara lor ??
Care avea o minoritate evreiasca?

Edited by vio69a, 07 July 2014 - 14:20.


#24
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Edgaroropsitul, on 07 iulie 2014 - 14:10, said:


Adevarul este ca arabii traiesc in regiune cam 650 de ani si niciodata nu s-au gandit sa infinteze o tara de a lor.


[ https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t1.0-9/10462510_774727869236302_3227319574350650977_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Safia Shihab, al carui sat a fost ras in 1948 de evrei, se refugiaza cu familia in tabara de refugiati de la Al -Arroub de langa Beethlehem
A murit de boala infectioasa acum cateva zile.
A pastrat toata viata cheia casei sale cu speranta ca poate va revedea locurile unde s-a nascut.

Cheia casei tale unde este, EdgarOropsitul ??

#25
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 vio69a, on 07 iulie 2014 - 15:54, said:

Safia Shihab, al carui sat a fost ras in 1948 de evrei, se refugiaza cu familia in tabara de refugiati de la Al -Arroub de langa Beethlehem
A murit de boala infectioasa acum cateva zile.
A pastrat toata viata cheia casei sale cu speranta ca poate va revedea locurile unde s-a nascut.

Mai usor cu sentimentalismele pe scarile istoriei. Refugiatilor din West Bank si Gaza li s-a oferit, dupa 1967, posibilitatea sa se intoarca acolo unde traisera inainte, plus cetatenia israeliana. Au refuzat, pentru ca liderilor arabi nu le-a convenit sa piarda asa mindrete de carne de tun. Sa le fie de bine, cu chei cu tot.

Nu stiu cine ti-a trimis poza, dar spune-i din partea mea ca nu le are cu faptele. Iraq al-Manshiyya nu era sat, ci orasel, nu a fost ras, ci locuitorii l-au abandonat pur si simplu dupa ce, la armistitiul dintre Israel si Egipt, si-au dat seama ca vor ramine de partea sionista a granitei. Acolo traiau si evrei, by the way.

#26
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Pisa4you, on 07 iulie 2014 - 16:16, said:

Refugiatilor din West Bank si Gaza li s-a oferit, dupa 1967, posibilitatea sa se intoarca acolo unde traisera inainte, plus cetatenia israeliana. Au refuzat, pentru ca liderilor arabi nu le-a convenit sa piarda asa mindrete de carne de tun. Sa le fie de bine, cu chei cu tot.


Pardon ???
800.000 ?? interesant
buna gluma....
Iar liderii arabii...
Cum aflam sub ce forma au fost invitati refugiatii palestineni sa vina in tara numai a evreilor?
dupa 67
Caci doar celor ce in urma razboiului de independenta si-au mutat locatita in alt loc, dar tot pe teritoriul israelului li s-a promis si li s-a acordat cetatenie israeliana.
asta dupa Hilel Cohen care a studiat putin mai mult ca noi problema.


 Pisa4you, on 07 iulie 2014 - 16:16, said:

Iraq al-Manshiyya nu era sat, ci orasel, nu a fost ras, ci locuitorii l-au abandonat pur si simplu dupa ce, la armistitiul dintre Israel si Egipt, si-au dat seama ca vor ramine de partea sionista a granitei. Acolo traiau si evrei, by the way.

De ce pomenesti satul sau oraselul asta de langa Gaza?
Au pastrat si acolo cheile?

Edited by vio69a, 07 July 2014 - 16:34.


#27
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 vio69a, on 07 iulie 2014 - 16:24, said:

Pardon ???
800.000 ?? interesant
buna gluma....

Ti s-au spart ochelarii pentru limba engleza? Am precizat ca este vorba de arabii din WEST BANK si GAZA, aia refugiati in urma razboiului din '48.

 vio69a, on 07 iulie 2014 - 16:24, said:


De ce pomenesti satul sau oraselul asta de langa Gaza?
Au pastrat si acolo cheile?

Pentru ca de acolo era tanti din poza ta. Tu nu verifici materialele primite?

#28
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Pisa4you, on 07 iulie 2014 - 21:52, said:

Ti s-au spart ochelarii pentru limba engleza? Am precizat ca este vorba de arabii din WEST BANK si GAZA, aia refugiati in urma razboiului din '48.


Dupa centrul de monitorizare מרכז מציל"ה  
centru sionist, iudaist, umanitar, evreiesc, si tot ce vrei, au fost intre 7-800000 refugiatii palestinieni dupa razboiul din 48 in diverse directii
Sper ca la astia te-ai referit sa fie primiti inapoi,
Cei ce au avut casele pe teritoriul revenit Israelului prin impartirea ONU si in zonele adiacente de razboi care nu i-au apartinut, dar au fost ocupate dupa 48.

si -  cred ca ai vrut sa scrii refugiati in West Bank si Gaza si nu din

Edited by vio69a, 07 July 2014 - 22:16.


#29
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 vio69a, on 07 iulie 2014 - 22:05, said:

Dupa centrul de monitorizare מרכז מציל"ה  
centru sionist, iudaist, umanitar, evreiesc, si tot ce vrei, au fost intre 7-800000 refugiatii palestinieni dupa razboiul din 48 in diverse directii
Sper ca la astia te-ai referitsa fie primiti inapoi,.
Cei ce au avut casele pe teritoriul revenit Israelului prin impartirea ONU si in zonele adiacente de razboi care nu i-au apartinut, dar au fost ocupate dupa 48.

si -  cred ca ai vrut sa scrii refugiati in West Bank si Gaza si nu din

Ti s-au spart si ochelarii de romana. Naspa.

Am vrut sa scriu exact ce am scris. O parte din toti refugiatii arabi palestinieni s-au stabilit in West Bank si Gaza. Despre acei refugiati din West Bank si Gaza era vorba (adica cei care locuiau acolo in '67), nu de toti refugiatii.

Numarul refugiatilor este cu totul alt subiect.

#30
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Pisa4you, on 07 iulie 2014 - 22:16, said:

Ti s-au spart si ochelarii de romana. Naspa.

Am vrut sa scriu exact ce am scris. O parte din toti refugiatii arabi palestinieni s-au stabilit in West Bank si Gaza. Despre acei refugiati din West Bank si Gaza era vorba (adica cei care locuiau acolo in '67), nu de toti refugiatii.

Numarul refugiatilor este cu totul alt subiect.

Desi nu poti face diferenta intre ei, caci toti au plecat din acelasi loc indiferent unde au ajuns, hai sa zicem ca Big Brother face o mica mitzva si i se face mila doar de aia din Cisiordania si Gaza.
si cu un gest de marinimie, se obliga sa le dea inapoi pamanturile, casele si sa le ofere cetatenia

Sunt curioasa ce document a stipulat reintoarcerea lor in Israel si conferirea cetateniei israeliene.
Iti promit ca il citesc si fara ochelari.

Edited by vio69a, 07 July 2014 - 22:20.


#31
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 vio69a, on 07 iulie 2014 - 15:54, said:

[ https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t1.0-9/10462510_774727869236302_3227319574350650977_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Safia Shihab, al carui sat a fost ras in 1948 de evrei, se refugiaza cu familia in tabara de refugiati de la Al -Arroub de langa Beethlehem
A murit de boala infectioasa acum cateva zile.
A pastrat toata viata cheia casei sale cu speranta ca poate va revedea locurile unde s-a nascut.



Dar in ce casa a trait Safia Shihab in satul acela ?

De cate ori vad chei de asemenea dimensiuni, (nu este prima persoana care sustine ca asta este
cheia din casa din care-a fost alungata), nu pot sa nu asociez in imaginatia mea unde se potriveste
asa o cheie.
Oricum, nu la o casa dintr-un sat, sau chiar oras arab...

Nu vi se pare ca o cheie ca asta se potriveste mai curand aici ? :
Si spun asta fara nici o intentie de bataie de joc...


[ http://i1060.photobucket.com/albums/t450/bede8/kings_zps4ef7d6b3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 vio69a, on 07 iulie 2014 - 22:19, said:

Sunt curioasa ce document a stipulat reintoarcerea lor in Israel si conferirea cetateniei israeliene.
Iti promit ca il citesc si fara ochelari.

Nu am un link. Stiu asta demult, nu e ceva ce am citit pe internet.

#33
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

 Pisa4you, on 07 iulie 2014 - 22:29, said:

Nu am un link. Stiu asta demult, nu e ceva ce am citit pe internet.

Confirm.

Si eu stiu asta demult.

Nici eu n-am vreun link.

Edited by Boshaft_Sylvester, 07 July 2014 - 22:39.


#34
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 vio69a, on 07 iulie 2014 - 15:54, said:

Safia Shihab, al carui sat a fost ras in 1948 de evrei, se refugiaza cu familia in tabara de refugiati de la Al -Arroub de langa Beethlehem
A murit de boala infectioasa acum cateva zile.

Safia,  a trait langa Ierusalim si a avut un baiat
Aziz Shihab, nascut 1927 care imediat dupa daramarea casei lor in 48, transmutarea familiei in tabara de refugiati  Al -Arroub , pleaca in America in 1950 in St Louiz unde se casatoreste cu o americana.
Se naste fiica Naomy care ca si tatal devine scriitoare.
Liceul il face la Ramalah si aici descopera Palestina, descopera conflictul israeliano-palestinian.
Tatal ei a fost toata viata marcat de pierderea locului locul unde s-a nascut.
A scris de altfelmai multe carti despre dorul lui de Palestina:

[ http://ecx.images-amazon.com/images/I/219P41WNMSL._AA160_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://ecx.images-amazon.com/images/I/51Qmh4SSXgL._AA160_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Naomi Nye, fata lui si nepoata lui Safia Shihab ajunge cunoscuta scriitoare.
Incearca sa prinveasca relatia Israel-Palestina fara patima, detasat:
"asa cum a spus tatal meu va fi pace in acea zona.Va fi pace cand ambele parti vor obosi de razboi..."
spune ea unui interviu luat de Melissa Tuckey in 2008
viata mi-a fost influentata de minunata carte a lui  Raja Shehadeh -  Palestinian Walks
Toata lumea ar trebui sa citeasca cartea asta...spune ea
Si de asemeni poeziile lui Darwish.

o parte din cele 4 ce le are interviul cu Ann Helmke -Texas.USA

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3nAqdGd3wGU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


-------


Fii fericit Marcuzzzo....ti-am gasit, nu unul....doi scriitori palestinieni si cu Darwish chiar trei si cu inca multi altii,
nu o sa-ti ajunga timpul sa-i citesti pe toti.....

si tot nu am aflat.....
Cheia casei tale unde este, EdgarOropsitul ??    
  

Edited by vio69a, 07 July 2014 - 23:02.


#35
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 vio69a, on 07 iulie 2014 - 23:01, said:

Safia,  a trait langa Ierusalim si a avut un baiat

Aha.

Daca Safia ta e chiar aia din poza, inseamna ca cineva minte.

A 102-year-old Palestinian woman holds the key of her home in the village of Iraq al-Manshiyya, in what is now Occupied Palestine, on 14 May 2013 in al-Aroub Palestinian refugee camp, just north the West Bank town of Hebron. (Photo: AFP - Hazem Bader)

http://english.al-ak....com/node/15811

#36
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Pisa,
daca voia sa se refugieze o facea la 30 Km in Gaza si nu la 80 de km in Hebron
Iraq al-Manshiyya, a fost ocupata si distrusa in 49 de catre Brigada Alexandroni.
In 1991 cale cateva case semiprabusite au fost complet daramate si terenul nivelat
Astazi pe acele pamanturi se afla sectia israeliana a lui Intel Corporation din Qiriat Gat


1949.....Iraq al-Manshiyya.....Nu stiu ce conducatori arabi  "i-a pacalit" pe locuitori, eu vad soldati in camioane

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/irakalmashvia_zpsf4418854.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate