Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Intrebari pentru sustinatorii cauzei palestiniene

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
236 replies to this topic

#1
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Va rog sa raspundeti la cateva simple intrebari:

Daca asa cum sustineti, Palestina a fost infiintata cu ceva secole in urma, n-ar fi cineva asa de politicos sa-mi spuna de catre cine a fost infiintata?

Care erau hotarele ei?
Care era capitala ei?
Care erau orasele cele mai importante?
Care era baza economiei ei?
Care era forma de guvern a ei?
Puteti sa citati numele catorva lideri palestinieni inainte de Arafat si de Amin Al Husseini, muftiul Ierusalimului, prietenul lui Hitler?
Palestina a fost recunoscuta de vreo tara inainte de venirea evreilor?
Care era limba vorbita in palestina inainte de sosirea evreilor?
Care era sistemul politic al ei?
Exista un presedinte/suveran/prim-ministru al ei?
Exista in Palestina un parlament sau un sfat inainte de venirea evreilor?
S-au luptat statul Palestinian in cateva batalii?
A existat o carte/carti scrise de un autor palestinian in primul patrar al secolului XX?
Puteti sa aduceti aminte numele catorva personalitati palestiniene: arhitect, sculptor, muzician, scriitor la acea data?
Exista o specialitate tipica din bucataria palestiniana si daca da, s-o pomeniti.
Un costum caracteristic?
Ce religie se practica inainte de sosirea Islamului in palestina?
Care era numele monedei statului Palestina?
Exista cateva manufacte palestiniene intr-un muzeu?
Deoarece tara nu este recunoscuta astazi, puteti pomeni data sau datele cand aceasta si-a incetat existenta?
Daca palestinienii nu sunt doar un puzzle de imigranti arabi din tarile din jur, puteti explica de ce nu si-au cerut independenta fata de tarile musulmane inainte de razboiul celor 6 zile?
De ce se dateaza inceputul ocupatiei in 67' daca palestina era guvernata inainte de alte tari "non-palestiniene" precum Egiptul sau Iordania?

Ultima intrebare: cum explicati locul nasterii asa-zisilor lideri palestinieni:

Yasser Arafat: Egipt.

Saeb Erekat, Iordania

Faisal Abdel Qader Al-Husseini, Iraq

Sari Nusseireh, Siria

Mahmoud Al-Zahar, Egipt.

Va multumesc.

#2
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
lmgtfy:

http://en.wikipedia...._name_Palestine

#3
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postmarcuzzzo, on 05 iulie 2014 - 17:43, said:

Va rog sa raspundeti la cateva simple intrebari:

Daca asa cum sustineti, Palestina a fost infiintata cu ceva secole in urma, n-ar fi cineva asa de politicos sa-mi spuna de catre cine a fost infiintata?
-----------
Ultima intrebare: cum explicati locul nasterii asa-zisilor lideri palestinieni:

Yasser Arafat: Egipt.
Saeb Erekat, Iordania
Faisal Abdel Qader Al-Husseini, Iraq
Sari Nusseireh, Siria
Mahmoud Al-Zahar, Egipt.



Poate mentionezi cui te adresezi ?

Cat priveste locul nasterii conducatorilor palestinieni, nu toata lumea are norocul sa se nasca in Rusia, Polonia, Ungaria, Cehia, Franta, Belorus, Ucraina, Republica Modova.


M-ar bucura desigur,  cateava intrebari personale, daca vrei sa afli despre situatia din zona.
Ce ai reprodus tu aici au postat pe rand Ben_Gal, Perpetumobile, Corneliu, si cam toti evreii care se agata de trecut, uitand ca traiesc in prezent

Si in final, cred ca trebuie mutat subiectul pe Istorie, daca vrei sa afli istoria unei regiuni.


=====

Daca vrei sa-ti imbogatesti lista de intrebari, consulta Golda Meir, Joseph Farah din "Miturile Orientului Mijlociu",
consulta asta:
http://lascaupetru.w...u-palestinieni/

si inca 100 de liste cu eceleasi intrebari

Edited by LoveDemon, 05 July 2014 - 21:31.
Evitare flame


#4
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Pe scurt, problema e ca pe teritoriul cu pricina erau niste oameni, indiferent cum au ajuns acolo si ce religie practica (sunt arabi crestini, druzi, samariteni, pe langa musulmani), care nu prea au unde sa se duca si nici nu prea au de ce sa se duca in alta parte - stau pe pamantul ala de multe generatii. Intre timp au venit diversi cu agende politice si interese mari, economice si nu numai, unii fanatici, altii doar oportunisti, si se cearta intre ei, indobitocind si spaland pe creier populatia, si asa oprimata si fara mari prospecte de viitor. Sunt vai de soarta lor oamenii obisnuiti din Palestina, tradati din toate partile.

#5
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostLoveDemon, on 05 iulie 2014 - 21:38, said:

Sunt vai de soarta lor oamenii obisnuiti din Palestina, tradati din toate partile.

Ani si ani zeci de ani, sute de ani au trait alaturi.
Faceau cumparaturile unii in orasele altora, munceau unii in orasele altora, exista un status -quo care permitea daca nu o mare prietenie si fratie, macar o oarecare vecinatate onorabila.

Adevarat, veneticii din alte parti ale orientului Mijlociu si nu localnicii au ajuns la putere.
si care pentru ideologie si religie sunt gata sa ucida.
Asta la palestinieni.
Si oameni nostalgici dupa tara cea mare promisa sau nu de la Dumnezeu
Pentru care sunt dispusi sa faca crima.
Asta la israelieni

Fara islamizare si fara neo-sionuism si azi se putea trai daca nu in mare prietenie,
macar intr-o vecinatate onorabila

Edited by vio69a, 05 July 2014 - 22:20.


#6
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View PostLoveDemon, on 05 iulie 2014 - 21:38, said:

Pe scurt, problema e ca pe teritoriul cu pricina erau niste oameni, indiferent cum au ajuns acolo si ce religie practica (sunt arabi crestini, druzi, samariteni, pe langa musulmani), care nu prea au unde sa se duca si nici nu prea au de ce sa se duca in alta parte - stau pe pamantul ala de multe generatii. Intre timp au venit diversi cu agende politice si interese mari, economice si nu numai, unii fanatici, altii doar oportunisti, si se cearta intre ei, indobitocind si spaland pe creier populatia, si asa oprimata si fara mari prospecte de viitor. Sunt vai de soarta lor oamenii obisnuiti din Palestina, tradati din toate partile.

Argumentul stabiiliriii pe un teritoriu de generatii ar fi valabil daca ar fi aplicat in mod nediscriminatoriu la toti. Evreii au trait timp de 2500 de ani neintrerupt pe teritoriul Irakului de azi. S-a gindit cineva, vreodata, inclusiv ei insisi, ca ar merita aiutomat o tara, sau macar un teritoriu evreiesc autonom, in acele locuri?

In rest, sint de acord cu indobitocitul si spalatul pe creier. Cu observatia ca la proces participa cu drag si avint proletar comunitatea internationala, prin donatiile generoase catre Autonomia Palestiniana si Gaza, fara un control asupra felului in care sint cheltuiti acesti bani. Manuallele scolare folosite pentru activitatile recreative pomenite sint finantate si de tari europene democrate, pasnice si corecte politic.

View Postvio69a, on 05 iulie 2014 - 22:16, said:

Ani si ani zeci de ani, sute de ani au trait alaturi.
Faceau cumparaturile unii in orasele altora, munceau unii in orasele altora, exista un status -quo care permitea daca nu o mare prietenie si fratie, macar o oarecare vecinatate onorabila.

Ai uitat sa mentionezi legile care discriminau evreii in timpul Imperiului Otoman, cum ar fi legea care interzicea cumpararea de pamint de catre evrei. Ma intreb ce ai spune de vecinatatea onorabila dintre evrei si arabi in eventualitatea legiferarii unei asemenea interdictii azi, in Israel, pentru arabi.

View Postvio69a, on 05 iulie 2014 - 22:16, said:

Fara islamizare si fara neo-sionuism si azi se putea trai daca nu in mare prietenie,
macar intr-o vecinatate onorabila

OEP a fost dintotdeauna o organzatie seculara. Acesta este unul dintre motivele pentru care i se opune Hamas. Nazismul, precum si pan-arabismul anilor 50-60, au jucat un rol crucial in atitudinea arabilor fata de Israel. Islamizarea a venit mai tirziu. Si coloniile, tot mai tirziu. Vecinatatea a incetat de a mai fi onorabila mult inainte de infiintarea statului Israel, dar cine sta cu ochii bleojditi numai la colonisti scapa din vedere pogromurile din Gaza, Hebron, Silwan, Ierusalim, Yaffo, precum si epurarea etnica a Ierusalimului vechi de catre iordanieni - petrecute toate mult inainte de infiintarea primei colonii.

Vrei o lista cu atacurile teroriste in Israel pina in 1967, adica linainte de sosirea neo-sionistilor stricatori de bune vecinatati pe teritoriile care nu erau atunci sub control israelian?

#7
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostPisa4you, on 06 iulie 2014 - 06:12, said:

Ai uitat sa mentionezi legile care discriminau evreii in timpul Imperiului Otoman, cum ar fi legea care interzicea cumpararea de pamint de catre evrei. Ma intreb ce ai spune de vecinatatea onorabila dintre evrei si arabi in eventualitatea legiferarii unei asemenea interdictii azi, in Israel, pentru arabi.

am uitat si cateva lucruri din epoca de bronz, Pisa.
O sa ne ocupam de ele in amanunt ci vre-o ocazie.

Tacit Israelul are interdictie pentru arabi de a se aseza in unele locuri afara de orasele cu popuatie mixta araba-evreiasca.
Stii bine asta.
Nu e asa de fraier sa aprobe lege, dar asta e realitatea pe teren
Dupa cum si la arabi este pedeapsa cu moartea pentru instrainarea pamanturilor la evrei
S-a terminat de mult buna vecinatate.
De ambele parti.

Dar , pentru ca ai pomenit de 1967, de ce nu pomenesti si 1948-1967, de ce nu pomenesti 1946-1948, de ce nu pomenesti si tu zecile de localitatii si zecile de mii de locuitori fie omorati, fie alungati.de cvei 800.000 refugiati de pe pamantul lor in Gaza si in Cisiordania..
Hagana  a facut crime Pisa, daca vorbesti de "pogromuri" povesteste-le si pe ale lui Lehi.
Trebuiesc si ele mentionate.


Stiu ca la scoala ti s-a spus ca arabii  au plecat amagiti de conducatorii arabi....
Pisa...atac la inteligenta umana....!
Daca tu crezi ca populatia araba isi lua bocceluta sa paraseasca pamanutul si casa pe promisiuni de care el ca falah si aproape analfabet nici nu avea cum sa stie....
Omul, arab cau altceva isi ia bocceluta si pleaca din fata parjolului razboiului

Si in final , pentru ca tu nu o sa poti, am sa ma pun eu in locul ecelei familii care cultiva maslini din vremuri cand inca familia de evrei din Romania habar nu avea de Palestina
Ma pun eu in locul celor 1.200.000 arabii ce traiau langa 600.000 evrei.
Ma pun in locul lor si vad ca vin mereu rusi si polonezi si germani,gruzini si romani si bulgari
care se poarta deja ca stapanii

Cam ce rezultat poate avea asta ??

Edited by vio69a, 06 July 2014 - 10:20.


#8
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postvio69a, on 06 iulie 2014 - 09:59, said:

am uitat si cateva lucruri din epoca de bronz, Pisa.
O sa ne ocupam de ele in amanunt ci vre-o ocazie.

[ http://media-cache-ec0.pinimg.com/736x/16/d9/7d/16d97d3bebceee8fe3b0dcde27e9ae99.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postvio69a, on 06 iulie 2014 - 09:59, said:

Tacit Israelul are interdictie pentru arabi de a se aseza in unele locuri afara de orasele cu popuatie mixta araba-evreiasca.
Stii bine asta.
Nu e asa de fraier sa aprobe lege, dar asta e realitatea pe teren

Nu, nu exista nici un fel de interdictie, nici tacita nici explicita. Sint unii care nu ar vinde sau inchiria casa la arabi, adevarat , dar asta tine de mentalitate, nu de politica. Citeste interviul luat lui Khaled Abu Toameh, ziarist arab israelian musulman, ca sa te lamuresti cum se vad lucrurile din partea cealalta a baricadei.

View Postvio69a, on 06 iulie 2014 - 09:59, said:

S-a terminat de mult buna vecinatate.
De ambele parti.

Buna vecinatate de care vorbesti (banuiesc ca te referi la arabii din West Bank si Gaza) a fost intotdeauna fragila. Tin minte primul drum in Qalqilya cu unchiul meu, la piata. S-a invirtit doua ore ca sa gaseasca loc de parcare, iar cind l-am intrebat de ce nu parcheaza pe una dintre stradutele laterale mi-a raspuns ca trebuie sa parcheze intr-un loc central, cu multa lume, ca sa nu i se puna o bomba in masina. Intoarcerea a fost o experienta de neuitat...

Mai tin minte si arabul sosit in orasul meu cu un topor, ca sa omoare evrei. Mai tin minte si atentatul din autobuzul spre Ierusalim, unde a murit un coleg. Mai tin minte si rapirea unui autobuz cu muncitori din Dimona. Mai tin minte si singura victima de pe Achile Lauro, evreul invalid aruncat in mare de Abu Mazen si acolitii sai. Hai sa fim seriosi, buna sau reaua vecinatate nu au avut niciodata de-a face nici cu colonistii, nici cu Netaniahu, nici cu orientarea politica a guvernelor din Israel. Nici macar cu teritoriile. Problema lor este existenta Israelului, punct.

View Postvio69a, on 06 iulie 2014 - 09:59, said:

Dar , pentru ca ai pomenit de 1967, de ce nu pomenesti si 1948-1967, de ce nu pomenesti 1946-1948, de ce nu pomenesti si tu zecile de localitatii si zecile de mii de locuitori fie omorati, fie alungati.de cvei 800.000 refugiati de pe pamantul lor in Gaza si in Cisiordania..
Hagana  a facut crime Pisa, daca vorbesti de "pogromuri" povesteste-le si pe ale lui Lehi.
Trebuiesc si ele mentionate.

N-ai fost atenta. Exact despre perioadele amintite am vorbit, de m-ai amenintat ca ma intorci la epoca de bronz (cind nu era asa de rau, daca te gindesti ca stramosii mei erau venerati in Egipt...deh, oameni civilizati, egiptenii).

Ce pogromuri au savirsit Haganah si Lehi? Ai o lista?

Ai uitat sa mentionezi ca in satele palestiniene intrasera mercenari arabi, in special irakieni, care luptau impotriva evreilor. Ai mai uitat se mentionezi ca arabii insisi recunosc ca au plecat pentru ca asa le-au spus liderii lor. Unii au fost expulzati, da, dar majoritatea au plecat de buna voie, ca sa lase mina libera armatelor arabe.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9iR5nDFhBL0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In aceasta problema se pot consulta si memoriile lui Khaled Al-Azm, primul ministru sirian in 1948.

View Postvio69a, on 06 iulie 2014 - 09:59, said:

Si in final , pentru ca tu nu o sa poti, am sa ma pun eu in locul ecelei familii care cultiva maslini din vremuri cand inca familia de evrei din Romania habar nu avea de Palestina
Ma pun eu in locul celor 1.200.000 arabii ce traiau langa 600.000 evrei.
Ma pun in locul lor si vad ca vin mereu rusi si polonezi si germani,gruzini si romani si bulgari
care se poarta deja ca stapanii

Cam ce rezultat poate avea asta ??

Bine. Atunci eu ma pun in locul acelor evrei care traiau de sute de ani in provincia otomana devenita mandat britanic, numita Palestina, si care vedeau ca vin mereu arabi din Egipt, Siria, Libia. Am vorbit deja despre doua dintre iubitele tale "sate palestiniene" - Abu Kabir si Sumeil - construite in secolul XIX de arabi emigrati in Palestina din Egipt si Siria, precum si de beduini din Sinai. Daca o sa am rabdare, o sa caut si articolul din Guardian unde se vorbeste de imigrantii arabi sositi in Palestina la inceputul secolului XX pe urmele evreilor, pentru a gasi de lucru.

Cit despre cultivarea maslinilor, destul de putini arabi palestinieni isi cultivau propriul pamint. Majoritatea erau arendasi pe terenuri detinute de marii proprietari de pamint, arabi nepalestinieni. In acelasi link vei vedea ca o parte din cele mai fertile terenuri le-au primit arabii palestinieni in dar de la englezi, prin Acordul Beisan, asa ca nu aveau de ce sa se uite strimb la polonezi, gruzini, sau romani, mai ales ca stapinii erau, pe atunci, vorbitori de engleza.

Nu a existat niciodata un "atunci" cind vreo familie de evrei, fie ea in Romania sau in alta parte, sa nu stie de Palestina, din moment ce timp de doua mii de ani evreii au rostit de cinci ori pe an fraza "la anul la Ierusalim". Si din moment ce li se striga, inainte de '48, "evreii la Palestina".

#9
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostPisa4you, on 06 iulie 2014 - 12:41, said:


Bine. Atunci eu ma pun in locul acelor evrei care traiau de sute de ani in provincia otomana devenita mandat britanic, numita Palestina, si care vedeau ca vin mereu arabi din Egipt, Siria, Libia. Am vorbit deja despre doua dintre iubitele tale "sate palestiniene" - Abu Kabir si Sumeil - construite in secolul XIX de arabi emigrati in Palestina din Egipt si Siria, precum si de beduini din Sinai. Daca o sa am rabdare, o sa caut si articolul din Guardian unde se vorbeste de imigrantii arabi sositi in Palestina la inceputul secolului XX pe urmele evreilor, pentru a gasi de lucru.


Eu am sa-ti spun de anii 65-70 cand cand prietena noastra, ce statea la Askelon in Amidar, lua autobuzul, adevarat, nu avea masina , cobora aproape  de suk -piata- in Gaza oras, si mergea 2-3 strazi pe jos, doua trei femei singure,nu bombe, nu cutite, nu frica, nimic.
Era jumatate pret totul, daca nu si mai jos.Era perioada cand arabii erau angajati la primarii oficial sa faca lucrari in orase.
Si tot mai multi evrei mergeau in satele din Cisiordania sa cumpere oua sau branza sau portocale ieftine....

"Pogrom" tu ai folosit cuvantul pogrom si chiar nu am chef sa fac liste de sate arabesti distruse sau furate
Tu vei veni mereu cu o lista impotriva, iar altora de fapt nu le pasa nici de ce a fost, nici de ce e acum
si stii ceva si mie mi s-a acrit de a vedea ca doar altii sunt de vina, iar daca si evreii au o oarecare vina este ca au fost obligati de altii

Exact cum nu-i pasa lui marcuzzo care pur si simplu a facut un gest de camaraderie voind sa demonstreze ce sublim e poporul evreu si ce idiot ala palestinian care nici la independenta, moneda si steag nu s-a gandit.

Pot la randul meu sa il intreb ce au pazit evreii atatia ani daca se considerau pe pamantul stramosesc, dupa ce le-a facut favoarea Faraonul sa-i lase sa plece pe "veneratii " lui sclavi...
Ce ua facut cei ce doar cantau "la anul la ierusalim" dar nu lasau afacerile bune printre antisemiti, sa vina in nisip si printre sacali
(cu exceptii desigur)
Cantau "la anul la Ierusalim", ca asa e cantarea de paste, dar te asigur Pisa ca stiau unde e Palestina, doar cei ce transferau bani la Banca Palestina cu gandul ca odata vor ajunge acolo.

Ei Marcuzzzo....cum e cu tara strabuna a evreilor din locul aflat intre Iordania si mare, Liban si Egipt?

Care erau hotarele ei?
Care era capitala ei?
Care erau orasele cele mai importante?
Care era baza economiei ei?
Care era forma de guvern a ei?
Puteti sa citati numele catorva lideri [...][...]?
[...] a fost recunoscuta de vreo tara inainte de venirea evreilor in masa din europa?
[...]
Care era sistemul politic al ei?
Exista un presedinte/suveran/prim-ministru al ei?
Exista in [...] un parlament sau un sfat inainte de venirea evreilor?
S-au luptat statul [...] in cateva batalii?
A existat o carte/carti scrise de un autor palestinian in primul patrar al secolului XX?
[...]
Exista o specialitate tipica din bucataria [...]  si daca da, s-o pomeniti.
Un costum caracteristic?
[...]
Etc..etc....


Stiu...urmeaza imperiul Otooman, imperiul Roman, Mandatul britanic....
Toata lumea si toata istoria are ce are cu evrei......

Sa ne intoarcem in epoca de bronz....
Pisa zice ca atunci le-a mers bine evreilor.

#10
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postvio69a, on 05 iulie 2014 - 20:56, said:


Poate mentionezi cui te adresezi ?

Cat priveste locul nasterii conducatorilor palestinieni, nu toata lumea are norocul sa se nasca in Rusia, Polonia, Ungaria, Cehia, Franta, Belorus, Ucraina, Republica Modova.


M-ar bucura desigur,  cateava intrebari personale, daca vrei sa afli despre situatia din zona.
Ce ai reprodus tu aici au postat pe rand Ben_Gal, Perpetumobile, Corneliu, si cam toti evreii care se agata de trecut, uitand ca traiesc in prezent

Si in final, cred ca trebuie mutat subiectul pe Istorie, daca vrei sa afli istoria unei regiuni.


=====

Daca vrei sa-ti imbogatesti lista de intrebari, consulta Golda Meir, Joseph Farah din "Miturile Orientului Mijlociu",
consulta asta:
http://lascaupetru.w...u-palestinieni/

si inca 100 de liste cu eceleasi intrebari
Omul a pus niste intrebari cat de poate de simple si de bun simt  la care tu nu ai raspuns pt ca nu ai raspunsuri. Vii tot cu paralele si colaterale asa cum faci si la islam . "Beat around the bush " sa ametesti si sa prostesti. Imi place insa cum ti-o iei peste bot de fiecare data .
Viorico, te ghidezi dupa minciuni si prostii inventate de mincinosi . Chiar nu te-ai saturat sa etalezi din nou si din nou ineptiile mincinosilor?

#11
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostLoveDemon, on 05 iulie 2014 - 21:38, said:

Pe scurt, problema e ca pe teritoriul cu pricina erau niste oameni, indiferent cum au ajuns acolo si ce religie practica (sunt arabi crestini, druzi, samariteni, pe langa musulmani), care nu prea au unde sa se duca si nici nu prea au de ce sa se duca in alta parte - stau pe pamantul ala de multe generatii. Intre timp au venit diversi cu agende politice si interese mari, economice si nu numai, unii fanatici, altii doar oportunisti, si se cearta intre ei, indobitocind si spaland pe creier populatia, si asa oprimata si fara mari prospecte de viitor. Sunt vai de soarta lor oamenii obisnuiti din Palestina, tradati din toate partile.

Sunt de acord in mare parte din ce ai scris dar ca "au fost tradati",asta se intelege ca au fost tradati de cei pe care se bazau si asta nu este adevarat.   "Palestinienii"  de azi sunt de fapt o adunatura de nomazi si emigranti care au venit din tarile OM  incepand cu inainte cu cca 650 de ani. In toata istoria lor,acesti arabi nu au dorit niciodata sa intemeieze o tara de a lor. Li-e era comod ca otomanii care au stapanit regiunea sute de ani sa-si bata capul cu  edificii de interes public. Arabii acestia care numai inainte cu  cam 40 de ani  nu se numeau palestinieni ,au trait intr-o tara la care trona pustiul. Li "sa deschis ochii" numai dupa ce au vazut cum evreii au schimbat in mare parte  pustiul in  gradini,livezi si terenuri agricole. Ce-i de mirare ca azi arabii-palestinieni jindesc la asa o tara ca Israelul. Ar vrea sa o primeasca  "de gata"  fara sa munceasca peste o suta de ani  ca sa ajuga la ce este.  Nimeni nu a tradat palestinienii afara de ei insusi.  Din 1947 si pana azi ei nu au ratat nici o ocazie sa faca greseli istorice in detrimentul lor. Incepand cu refuzarea propunerii a ONU-lui de a infinta o tara a lor si pana azi cand resping toate propunerile de a face pace in regiune  din motive strani. Se pare ca acest popor are doctrina  speciale care au acapart-o in peste 60 de ani de  trai asigurat de ONU.  Palestinienii sunt singurul popor din lume care se bucura de complecta intretinere a  lui  de catre ONU cu toate ca sunt multe popoare cu mult mai multi oameni care sunt azi emigranti .  Poate ista este  si raspunsul la intrebarea "dece palestinienii sunt poporul in care inmultirea lui este formidabila ?"  Raspunsul este ca ista este singura ocupatie   ce au sa faca .

#12
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 06 iulie 2014 - 14:01, said:

Palestinienii sunt singurul popor din lume care se bucura de complecta intretinere a  lui  de catre ONU cu toate ca sunt multe popoare cu mult mai multi oameni care sunt azi emigranti .

Posted Image Posted Image

Edited by vio69a, 06 July 2014 - 14:31.


#13
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Siria,somalia.sudanul de sud, nigeria, congo,afganistan,irak,etiopia  etc.  Milioane de  emigranti

#14
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postvio69a, on 06 iulie 2014 - 13:11, said:

Sa ne intoarcem in epoca de bronz....
Pisa zice ca atunci le-a mers bine evreilor.


[ http://www.picturesnew.com/media/images/funny-cat-image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu despre alti stramosi vorbeam...

#15
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ok.
apreciez ca nu ai ping-pong-at mingea.
Tu stii unde am eu dreptate , eu stiu unde ai tu dreptate.
Oricum, fiecare extrage informatia care i se potriveste
si o evita pe cea care il deranjeaza.

Cei ce trec pe aici din plictiseala, care nu stiu zona, nu stiiu conflictul si nici nu doresc sa le stie, nu ma intereseaza.
Se pot intoarce linistiti sa toarca pe Islam sau la clubul veteranilor nelinistiti

Edited by vio69a, 06 July 2014 - 14:58.


#16
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postvio69a, on 06 iulie 2014 - 14:57, said:

Ok.
apreciez ca nu ai ping-pong-at mingea.
Tu stii unde am eu dreptate , eu stiu unde ai tu dreptate.
Oricum, fiecare extrage informatia care i se potriveste
si o evita pe cea care il deranjeaza.

Cei ce trec pe aici din plictiseala, care nu stiu zona, nu stiiu conflictul si nici nu doresc sa le stie, nu ma intereseaza.
Se pot intoarce linistiti sa toarca pe Islam sau la clubul veteranilor nelinistiti

Si cei care scuipa incontinuu si fara rusine pe Israel desi stau si huzuresc in Israel , se pot intoarce linistiti la coada vacii din fundul Moldovei de unde or plecat. Nu cred ca Israelul le va duce lipsa iar palestinienii nici atat. Pot ei  (palestinienii) rapi, teroriza si raspandi mincinoasa lor propaganda  linistiti in continuare si fara ajutorul vioricesc.

View Postvio69a, on 06 iulie 2014 - 14:57, said:

Ok.


Oricum, fiecare extrage informatia care i se potriveste
si o evita pe cea care il deranjeaza.

Asta faci tu si de aia scoti numai ineptii din taste. Nu-ti proiecta asupra altora actiunile proprii.

Edited by mihaela5, 06 July 2014 - 21:30.


#17
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postmarcuzzzo, on 05 iulie 2014 - 17:43, said:

Va rog sa raspundeti la cateva simple intrebari:

Daca asa cum sustineti, Palestina a fost infiintata cu ceva secole in urma, n-ar fi cineva asa de politicos sa-mi spuna de catre cine a fost infiintata?

Care erau hotarele ei?
Care era capitala ei?
Care erau orasele cele mai importante?
Care era baza economiei ei?
Care era forma de guvern a ei?
Puteti sa citati numele catorva lideri palestinieni inainte de Arafat si de Amin Al Husseini, muftiul Ierusalimului, prietenul lui Hitler?
Palestina a fost recunoscuta de vreo tara inainte de venirea evreilor?
Care era limba vorbita in palestina inainte de sosirea evreilor?
Care era sistemul politic al ei?
Exista un presedinte/suveran/prim-ministru al ei?
Exista in Palestina un parlament sau un sfat inainte de venirea evreilor?
S-au luptat statul Palestinian in cateva batalii?
A existat o carte/carti scrise de un autor palestinian in primul patrar al secolului XX?
Puteti sa aduceti aminte numele catorva personalitati palestiniene: arhitect, sculptor, muzician, scriitor la acea data?
Exista o specialitate tipica din bucataria palestiniana si daca da, s-o pomeniti.
Un costum caracteristic?
Ce religie se practica inainte de sosirea Islamului in palestina?
Care era numele monedei statului Palestina?
Exista cateva manufacte palestiniene intr-un muzeu?
Deoarece tara nu este recunoscuta astazi, puteti pomeni data sau datele cand aceasta si-a incetat existenta?
Daca palestinienii nu sunt doar un puzzle de imigranti arabi din tarile din jur, puteti explica de ce nu si-au cerut independenta fata de tarile musulmane inainte de razboiul celor 6 zile?
De ce se dateaza inceputul ocupatiei in 67' daca palestina era guvernata inainte de alte tari "non-palestiniene" precum Egiptul sau Iordania?

Ultima intrebare: cum explicati locul nasterii asa-zisilor lideri palestinieni:

Yasser Arafat: Egipt.

Saeb Erekat, Iordania

Faisal Abdel Qader Al-Husseini, Iraq

Sari Nusseireh, Siria

Mahmoud Al-Zahar, Egipt.

Va multumesc.
De la bun inceput am vrut sa iti spun ca toti propagandistii care se vaita Palestinaaaa...aaaaa... lacrima meaaaa... nu or sa iti raspunda la nici una dintre intrebarile de mai sus din simplul motiv ca nu ii intereseaza adevarul. Ei traiesc din minciuni , respira minciuni si ingurgiteaza minciuni pe care le regurgiteaza mai apoi din diferite interese.
Unii castigau  pe vremea lui Ceausescu bani frumosi din propaganda, dezinformari si lins de papuci. Numai stomac,obraz gros si lipsa constiintei  se cerea. In rest nimic.

#18
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 06 iulie 2014 - 14:01, said:

Li-e era comod ca otomanii care au stapanit regiunea sute de ani sa-si bata capul cu  edificii de interes public.


Adevarat....Otomanii au facut cai ferate, au dezvoltat ceva industrie, administratia,.
Sa nu uitam ca Palestina a fost cea mai arida si saraca regiune a imperiului otoman.
si cea mai putin scolita.

Dar dupa 48, cand evreii au stapanit West Bamk si Gaza in mare masura, nu au facut chiar nimic.
Nu infrastructura, nu scoli, nu spitale.
Singurul lucru cu care s-au ales palestinienii de la evrei au fost punctele de trecere impanzite de armata si colonii.Colonii si drumuri ce le leaga, toate pe pamantul fagaduit de dumnezeu poporului ales.


View PostEdgaroropsitul, on 06 iulie 2014 - 14:01, said:

Ce-i de mirare ca azi arabii-palestinieni jindesc la asa o tara ca Israelul.

Nu sunt sigura.
Jinduiesc dupa ce ei considera ca le apartine.
La concurenta cu  cejinduiesc  evreii considerand ca le apartine.

Dar nu uita stimate colega cum o regiune, cum am spus extrem de subeducata, astazi este cea mai educata din Orientul Mijlociu.
Ma refer la palestinieni, draga domnule Marcuzzzo.
Ia vezi matale care este numarul studentilor palestinieni, al absolventilor de scoli superioare, chiar raportat la evrei.....
Si nu numai la arabii crestini ci chiar si la cei musulmani.

====

Asa ca -sa ma ierti stimate Marcuzzzo, dar ai pus intrebari -copiate adevarat de prin bloguri- stupide.

Daca le raportam la orientul Mijlociul al anilor 1500-1948, ca sa nu maerg mai jos in timp nu ai sa gasesti un an, un singur an in care acea regiune nu este sub ocupatie.
Si dupa 48 tot a fost ocupata de Iordania, azi tot este partial ocupata de Israel
si Dumneata  ma intrebi de moneda, de savanti, de steag,de editura de carti, de parlamentari, de folclor, de bucatarie, de deputati, presedinti sau armata.....
spune, chiar nu sesizezi ridicolul intrebarilor ???

Plus ca faci si o greseala grosolana:

"Palestina a fost recunoscuta de vreo tara inainte de venirea evreilor?"
"Care era numele monedei statului Palestina?"
"-au luptat statul Palestinian in cateva batalii?"
etc...etc....

Domnul meu, palestinienii se lupta deabea pentru recunoasterea si proclamarea statului lor.
Deocamdata cu statut de observator la ONU ce l-a capatat, ca in curand cu drepturi depline.
Se vorbeste de palestinieni si de pamanturile palestiniene ce se vor constituite intr-o tara.
In istoria, pamant palestinian nu inseamna "Statul Palestina"
Statul Palestina la care ceri tu insemnele unui stat, a fost denumit asa de romani si preluata apoi denumirea de Englezi.

Astazi suntem la faza

"Autoritatea Palestiniana"
Capitala, pana la statutul definitiv al Ierusalimului, -Ramallah
Cu parlament, presedinte, steag, imn, dar fara moneda si armata,fara aeroport,fara port,  caci trebuie aprobare de la Israel

Edited by vio69a, 06 July 2014 - 23:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate