Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

De ce multi oameni sunt impotriva progresului tehnologic ?

- - - - -
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 10nut, on 30 iunie 2014 - 00:50, said:

E posibil sa fiu si putin dezinformat. Cand zic climatizare, ma refer sa nu fie ca la aparatul de aer conditionat, sa bata aerul direct spre tine, sa produca curenti de aer.
Pai te informezi citind manualul de utilizare, de exemplu. Multe dintre aparatele de aer conditionat ofera posibilitatea sa directionezi aerul in sus, in jos, spre mijloc etc.

 10nut, on 30 iunie 2014 - 00:50, said:

Da' oare de cine?
Nu stiu, zi-mi tu, ca de aceea am intrebat :).

 10nut, on 30 iunie 2014 - 00:50, said:

Cel putin mie, imi place mai mult cum ramane pamantul in urma cand, se sapa manual, ma refer la o vie. Cand e vorba de suprafete mari este bun un utilaj.
Pai si care este diferenta intre 2x2m cat are o gradina mica la casa si 100x100m cat are un hectar? De ce este mai buna sapatura manuala?

#20
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

 10nut, on 30 iunie 2014 - 00:50, said:


Da' oare de cine?
Cel putin mie, imi place mai mult cum ramane pamantul in urma cand, se sapa manual, ma refer la o vie. Cand e vorba de suprafete mari este bun un utilaj.

Da', I0nut, stiu ca Dumnezeu ne-a dat munca, ca pedeapsa (sa ne chinuim cu ea) dar tu personal ai experienta sapatului, eventual pe arsita de 37 de grade? Eu da.
Traiasca motosapa si ala de-a inventat-o..

#21
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
@dexteras tu crezi ca viata o sa fie roz tot timpul pe Pamant? ce faci cand se termina petrolul? dar daca maine incepe razboiul? te asigur ca o sa inceapa cu distrugerea a tot ce inseamna centrala electrica. Sa-ti traga mie sau tie un glont in cap o sa fie cu totul secundar. Ei atunci sa te vad daca mai sti sa pui timbrul pe o scrisoare. In doua saptamani se sterge orice urma de civilizatie si o sa umblam desculti prin boscheti si cu ghioaga pe spinare. Atunci o sa te gandesti cu regret ca nu ai avut candva chef sa inveti cum este sa dai cu sapa ori macar sa recunosti cum arata un cartof (adica altfel decat congelat la punga). Am vazut nemti care se cacau pe ei in mijlocul padurii pentru ca nu concepeau ca poti sa o faci stand pe ciuci, in spatele unui pom, cu o frunza de brustur la indemana, fara apa calda si hartie....iar cu alti am ajuns la spital din cauza de diaree acuta de la cartofi copti in jar (deliciosi apropos). Eu nu pot sa pricep cum este sa te duci la sala sa tragi doua ore de fiare dar sa-ti fie lene sa deschizi geamul la masina altfel decat din buton. Nu mi-e frica de tenologie, sunt inconjurat de ea...dar nu vreau sa ma expun intratat incat sa nu mai pot sau sa nu mai stiu sa traiesc fara.

Edited by alexpet, 30 June 2014 - 01:29.


#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cand se termina petrolul de suprafata (sau cel gasit pana acum), se vor gasi alte surse de energie sau se vor valorifica cele existente (solar, eolian etc).

 alexpet, on 30 iunie 2014 - 01:13, said:

te asigur ca o sa inceapa cu distrugerea a tot ce inseamna centrala electrica.
Asa, si? Imi da jos electricitatea... Dar cam toate sistemele sunt centralizate/redundante - deci energie din alta parte. Comunicatiile mai stau in picioare cateva ore si fara curent (baterii de backup). Telefonul tau mai tine si el ceva timp. In tot acest timp (de 2-3 ore) ar trebui sa fii capabil sa iei decizii asupra a ceea ce vei face in urmatoarele 24 de ore. In plus, lemnul de foc inca nu a disparut...

 alexpet, on 30 iunie 2014 - 01:13, said:

Ei atunci sa te vad daca mai sti sa pui timbrul pe o scrisoare.
Degeaba pun timbrul pe scrisoare, cand infrastructura de trimitere scrisori tot pe electricitate/electronica se bazeaza.

 alexpet, on 30 iunie 2014 - 01:13, said:

Nu mi-e frica de tenologie, sunt inconjurat de ea...dar nu vreau sa ma expun intratat incat sa nu mai pot sau sa nu mai stiu sa traiesc fara.
Nu te expui cunoscand-o si folosindu-te de ea. Te expui mai rau cand te feresti de ea.

L.E.
P.S.

 alexpet, on 30 iunie 2014 - 01:13, said:

macar sa recunosti cum arata un cartof (adica altfel decat congelat la punga)
Daca te tii de scoala si nu de rahaturi, stii si cum arata un cartof si cum sa il cresti. Cu sau fara tehnologie, educatia de acest fel si scoala are rolul ei!

Edited by dexterash, 30 June 2014 - 01:35.


#23
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
@dexterash regret, nu ai inteles mare lucru din ce am spus eu. Nu este vorba de rezistat cat te tine bateria la telefon. Iar scrisoare cu timbru se poate trimite cu postalionul, plus apa, paie si bataie la cal. Sunt mai multe de explicat. Ia niste carti mai vechi si vezi cum se traia in lipsa tehnologiei, Deja vad ca nici nu se mai concepe viata altfel. Sper sa ma insel dar cred ca o sa ai surprize mari in anii ce urmeaza. Apropo zilele trecute am vazut cum se chinuiau niste baieti (18-20 de ani) sa aprinda un foc cu chibrituri, Nu ca erau lemnele verzi, astea sunt fineturi deja, ci pentru ca nu reuseau sa manuiasca betele fara sa le rupa. Într-un final au gasit o bricheta. Si tot nu le-a iesit. Ca fapt divers.... toti erau lucrati la sala de plezneau tricourile pe ei si le baraiau smartfoanele prin buzunare. Daca era o situatie in care trebuia sa te folosesti de foc pe bune, mureau navigand pe net. Hai ca te-am lasat, seara buna.

Edited by alexpet, 30 June 2014 - 01:47.


#24
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
@Alexpet, tind/vreau sa cred ca am inteles ce ai spus tu, dar...

Scrisoare cu timbru nu poti trimite daca nu ai de unde sa cumperi timbru. Postalioane nu mai exista. Am citit ce mi s-a parut interesant de dupa aparitia dezvoltarii tehnologice (de exemplu, ce a facut Edison).

Sa stii ca nu navigarea pe Internet iti omoara capacitatile de supravetuire, ci prostia acceptata ca fiind normala si lipsa educatiei. Daca ei nu stiau ce inseamna focul, cum obtii foc sau cum sa aprinda un chibrit, nu tine de tehnologie, ci tine de cultura!

#25
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
hai ca nu m-am dus la somn inca. Nu ai inteles sigur. Eu am dat doar niste exemple. Apropo, timbrele postale se utilizau cu mult inaintea electricitatii folosite pe scara larga, asta legat de scoala, educatie si de ce a facut Edison si cand. Crezi ca timbrele (ca sa folosesc acelasi exemplu) se plateau cu cardul la hypermarket acum 150 de ani? Iar postalionul este un fel de caruta, daca nu sti cum arata, exista pe toate drumurile, stai linistit. Treaba cu focul si cu supravietuirea in general nu tine (numai) de cultura si scoala ci in special de experienta si exercitiu!

Edited by alexpet, 30 June 2014 - 02:13.


#26
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Eu de exemplu sunt impotriva pretului imens pus pe niste gadgeturi de care nu ai nevoie neaparat.

#27
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 alexpet, on 30 iunie 2014 - 02:03, said:

hai ca nu m-am dus la somn inca. Nu ai inteles sigur. Eu am dat doar niste exemple. Apropo, timbrele postale se foloseau cu mult inaintea electricitatii folosite pe scara larga, asta legat de scoala si educatie. Crezi ca timbrele (ca sa folosesc acelasi exemplu) se plateau cu cardul la hypermarket acum 150 de ani? Iar postalionul este un fel de caruta, daca nu sti cum arata, exista pe toate drumurile, stai linistit. Treaba cu focul si cu supravietuirea in general nu tine (numai) de cultura si scoala ci in special de experienta si exercitiu!

Scenariu: Maine pica tot curentul din Romania.
Eu din Iasi in Bucuresti cum pot trimite cu postalionul maine o scrisoare? De la cine cumpar un timbru si la cine apelez? Sau cam cat trebuie sa astept sa apara vehiculul respectiv si unde?

Cat despre foc...
Nu ai nevoie sa faci fizica sau chimie, ci mai degraba iti trebuie un Bear Grylls care sa te invete sa faci foc? Serios?!

 andrei_210, on 30 iunie 2014 - 02:08, said:

Eu de exemplu sunt impotriva pretului imens pus pe niste gadgeturi de care nu ai nevoie neaparat.
Si cine te pune sa le cumperi? Si carnea de vita Black Angus este scumpa, de ce ai cumpara-o?

#28
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

 dexterash, on 30 iunie 2014 - 02:11, said:

Si cine te pune sa le cumperi? Si carnea de vita Black Angus este scumpa, de ce ai cumpara-o?
Nu le cumpar, dar ma enerveaza la culme. Asa le prezinta in reclame de parca 1500-2000 de ron sunt maruntis. "Cum?? N-ai 20 de milioane sa dai pe asta?? Esti taran!"

Edited by andrei_210, 30 June 2014 - 02:19.


#29
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
E clar....tollezi. Cumperi timbru de la tutungerie cu cash sau cu ce mai ai prin gospodarie la troc, ce dracu! Si da o sa dureze trei zile. Restul se organizeaza rapid, mult mai rapid decat sa reconstruiesti centrala de la Cernavoda. Sper sa nu fi tu ala care o sa reorganizezi lumea dupa o catastrofa, razboi sau epidemie.
Deja imi doresc sa mor inainte sa apuc sa fiu dependent de pensia platita de cei care invata la scoala la orele de chimie cum se aprinde un chibrit. Apropo, ce varsta ai, daca nu te superi?

Edited by alexpet, 30 June 2014 - 02:28.


#30
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 andrei_210, on 30 iunie 2014 - 02:18, said:

Nu le cumpar, dar ma enerveaza la culme. Asa le prezinta in reclame de parca 1500-2000 de ron sunt maruntis. "Cum?? N-ai 20 de milioane sa dai pe asta?? Esti taran!"
Asa le vezi tu, din Romania. 20 de milioane(adica 2000 de lei) = 450 euro sau 600 de USD.

Un salariu minim in SUA pentru cei avizi de tehnica este 6000 USD, iar in Europa sare de 2000-2500 Euro. Deci pretul nu este de "speriat". Veniturile din Romania sunt problema :).

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 djl, on 30 iunie 2014 - 00:18, said:

2) Nu e sănătasă toată "mâncarea rapidă". Şi cui îi place să vadă oameni burtoşi/graşi?
Trebuie sa nu manance mult, atata tot :) Ingrasarea se face de la prea multa energie nu felul mancarii.

#32
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 alexpet, on 30 iunie 2014 - 02:20, said:

E clar....tollezi. Cumperi timbru de la tutungerie
!Buna asta. Ar fi chiar de pus in rama, daca nu ar fi de plans!

P.S. Nu, tie nu ti se va intampla!

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 LunaCrystal, on 30 iunie 2014 - 00:00, said:

7. Coca-cola, Pepsi-Cola, Energizantele - Majoritatea zic ca nu sunt sanatoase, lucru real. Dar daca avem nevoie de ele pentru a putea sta trezi pentru a putea munci mai mult pentru ca asta se cere in societatea actuala, de ce sa nu apelam la ele ? Sau daca pur si simplu ne place gustul ? Acum 200-300 de ani multi ar fi baut asa ceva fara sa se gandeasca de doua ori.
Ca sa nu ne imbolnavim.

>1. Aerul conditionat, ca tot a venit vara

Scump si curentul si aparatele.  Nu stiu daca ati observat dar pretul aparatelor AC este de 2x sau 3x din cat erau in 2005 spre exemplu si nu vorbesc de alea soft start sau cu modulare/inverter care costa chiar mult.

>8. Incurajarea la sport, miscare - Ok, e o activitate placuta pentru unii, dar nu mai e obligatorie, in secolul nostru exista masini, utilaje, nu mai muncim toti fizic. Nu vad de ce sa o incurajam/obligam lumea sa faca sport

Ca sa nu devina legume, sa nu moara tanara si sa nu coste bugetul asigurarilor de sanatate mai mult decat poate da.

>5. Televizoarele - Nu mai bine te uiti cand vrei la ce vrei, daca apare ceva pui pauza si reiei exact de unde ai ramas ? Posibil destul de simplu, insa online.

Nu e simplu si nici confortabil pentru cei care n-au treaba cu it-ul...

#34
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 dexterash, on 30 iunie 2014 - 02:25, said:

!Buna asta. Ar fi chiar de pus in rama, daca nu ar fi de plans!

P.S. Nu, tie nu ti se va intampla!
Da? de ce? tutungeria s-a inventat odata cu energia electrica sau ce? nu inteleg ce vrei sa jelesti! Daca nu sti ca la tutungerie se vindeau timbre inseamna ca ai undeva sub 15 ani. Ia baga cateva pagini din Morometii inainte de culcare. Daca spuneam de la birt, posta sau ABC erai satisfacut? iar nu intelegi ca sunt exemple alese la intamplare, iar la asa intrebari asa raspunsuri primesti. Cred ca deja plictisim lumea.

Edited by alexpet, 30 June 2014 - 02:42.


#35
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 alexpet, on 30 iunie 2014 - 02:34, said:

Da? de ce? tutungeria s-a inventat odata cu energia electrica sau ce? nu inteleg ce vrei sa jelesti! ia baga cateva pagini din Morometii inainte de culcare. Daca spuneam de la birt sau ABC erai satisfacut? iar nu intelegi ca sunt exemple alese la intamplare, iar la asa intrebari asa raspunsuri primesti.
La asa solutii pe 4 roti din lemn date, asa intrebari/raspunsuri primesti!

#36
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
daca taceai doar banuiam cu cine vorbesc...acum sunt sigur. Asta ai priceput tu? ca eu afirm ca solutia este pe patru roti de lemn?! Esti practic definitia trollului, chintesenta lui....ignora-ma te rog.

Edited by alexpet, 30 June 2014 - 02:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate