Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

okazii vs tocmai vs olx

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

Poll: okazii vs tocmai vs olx (133 member(s) have cast votes)

Pe care din aceste site-uri ati vandut mai bine?

  1. Voted Okazii (41 votes [30.83%] - View)

    Percentage of vote: 30.83%

  2. Tocmai (17 votes [12.78%] - View)

    Percentage of vote: 12.78%

  3. Voted Olx (75 votes [56.39%] - View)

    Percentage of vote: 56.39%

Vote Guests cannot vote

#19
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Ca orice sistem care este perfectibil, toate cele trei variante sunt viabile si in top 3 , bineanteles cu plusuri si minusuri:
-Okazii, au sistemul de calificative care poate garanta o oarecare siguranta dar au si comision.
-Tocmai, sunt in verva si crestere accentuata, decand cu promovarea agresiva mai ales  cu livrarile gratuite si verificarea coletului.
-Olx, pare ultima dar jocurile nu sunt inca facute (a trecut prea putin de la preluarea Mercador).
In rest este acel gen de comert asumat ("pe persoana fizica", chiar daca exista si cealalta varianta) pentru doritori si cei cu mai putin timp la dispozitie.
Alernative sunt, de la magazine online pana la implicarea personala in shopping direct de la sursa. Aici intervine liberul arbitru.

Edited by gicaru, 23 June 2014 - 09:09.


#20
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,700
  • Înscris: 09.11.2010
Niciunul. Vrei un bun? Cumpara-l din magazin. Nou nout. Cu garantie.

#21
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014

View PostAutumn_Dream, on 23 iunie 2014 - 09:36, said:

Niciunul. Vrei un bun? Cumpara-l din magazin. Nou nout. Cu garantie.

Am si eu o intrebare pentru tine. Ce faci cu electronicele si lucrurile functionale, dar pe care nu le mai folosesti sau vrei sa le schimbi? Le dai de pomana?

#22
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009

View PostVortexx, on 23 iunie 2014 - 09:47, said:


Am si eu o intrebare pentru tine. Ce faci cu electronicele si lucrurile functionale, dar pe care nu le mai folosesti sau vrei sa le schimbi? Le dai de pomana?
Poate o avea omu'vreun magazin online,nu e normal sa te indrume spre directia asta?Eu am cumparat lucruri bune la jumatate de pret fata de magazine online.Cine nu risca nu castiga.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMichidoo, on 22 iunie 2014 - 22:44, said:

Precizez inca de la inceput: am deschis acest topic pentru a primi informatii din partea celor care vand pe okazii, tocmai si olx.

Pentru ca tocmai mi se termina banii din contul okazii si pentru ca au cam luat-o in jos in ultimul timp, ma gandesc serios la alternative. Nu m-am imbogatit vanzand pe okazii, e adevarat ca nici n-am acordat multa atentie contului (promovarea am exclus-o demult, sunt bani aruncati pe geam), e mai mult o extensie a magazinului online (daca tot am produsele pe stoc, le pot vinde si prin alta parte). Seriozitatea din partea mea a fost 100%, lucru care se vede in calificative si (culmea) am reusit sa atrag si clienti seriosi, astfel incat nu pot sa ma plang ca am luat multe tzepe in ultimii ani. Dar am citit despre cum un singur taran neserios poate sa-ti distruga reputatia (eu ii dau negativ, el imi da negativ etc) iar okazii nu se implica deloc, deci inca un motiv sa migrez...

Astfel incat ma gandesc ca prin alte parti o fi mai bine. Cum punerea produselor la vanzare si (re)construirea unei reputatii cere timp si energie, probabil si bani, nu m-as inhama la toata treaba asta decat daca as gasi o varianta superioara fata de okazii.

Deci, as aprecia daca v-ati smulge din timp pentru a face o comparatie rapida intre cele 3 site-uri, din punctul de vedere al unui vanzator. Ma intereseaza daca pentru voi este profitabil (castig vs bani si timp investiti), daca sunt aceiasi clienti de pe okazii sau ceva mai spalati, dar in special, care sunt mizeriile pe care poate sa le faca fiecare site sau cumparatorii, cu ajutorul site-ului.
Michidoo, am vrut si eu sa vand pe okazii in 2012, ieseau toti taranii ca sa liciteze  si nu mai sunau, mie imi luau comisionu si imi retrageau bani din cont
Mai bine olx/tocmai

#24
danbooks23

danbooks23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.06.2012
Le-am incercat pe toate 3 de-a lungul timpului. Pe okazii.ro nu am vandut mai nimic, in schimb pe tocmai.ro si olx.ro am avut ceva feedback-uri.

#25
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
da tocmai, super, cel mai tare!

#26
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Eu am avut meciuri mari cu astia de la Okazii...scopul lor este DOAR sa iti ia banii ca afisezi un anunti si apoi ca il vinzi (deci taxat de doua ori in cazul finalizarii licitatiei), in rest...sunt praf. Un mare + fata de celelalte doua site-uri este sistemul de calificative care iti confera o imagine despre vanzatori sau cumparatori, atat, in rest...le doresc un mare si brusc faliment. Nu intru acum in detalii cu ce probleme am avut cu ei ca nu e cazul

In schimb, imi place foarte foarte mult cum este organizat vechiul Mercador, actualul OLX, site-ul ca si prezentare este ok, singurul - este faptul ca nu au un sistem de calificative. Le-am propus la un moment dat sa introduca asa ceva dar mi-au raspuns ca ei sunt doar intermediari intre cumparatori si vanzatori si nimic mai mult si nu vor introduce un astfel de sistem. Pacat, nu au inteles ca asa ceva chiar este necesar spre binele site-ului , in afara de binele celor care iau contact cu el. Pe astfel de site-uri se pot da tepe foarte grave in lipsa sistemului de calificative, bineanteles ca site-ul este privat de raspundere ca altfel nu se poate.

Tocmai este cam pe acelasi principiu ca si OLX, dar, dupa parerea mea, mai prost organizat si mai greoi de utilizat, e doar o parere personala.

Pe cele doua le-am asteptat de foarte multa vreme ca replica la Okazii, ma bucucr ca exista OLX si tocmai deoarece a mai rupt din monopolul celor de la Okazii. Acum, repet, le doresc celor de la Okazii multe "eshece" si sa se duca cat mai in cap, la cat de magari au fost cu unii utilizatori care chiar au bagat bani in fundul lor si i-au tratat cu acelasi fund.

View PostAutumn_Dream, on 23 iunie 2014 - 09:36, said:

Niciunul. Vrei un bun? Cumpara-l din magazin. Nou nout. Cu garantie.
Ai postat si tu ca sa te aflii in treaba...nu ai inteles ce rol au aceste site-uri dar nici nu ma obosesc sa iti explic

Edited by cuculea, 23 June 2014 - 12:32.


#27
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View PostVortexx, on 22 iunie 2014 - 22:58, said:

Chestii scumpe cumpar de pe Okazii pentru ca am garantia ca a mai cumparat si altcineva de la acel vanzator. De obicei pt lucrurile mai de valoare caut vanzatori cu calificative multe. Pe Olx si Tocmai caut doar chestii ieftine pana in 200 de lei pentru ca nu pot sti ce recomandari are respectivul. Chiar si livrarea cu verificare poate sa te intepe. Ca doar nu stai juma de ora sa verifici produsu. Tot poate sa aiva defecte ascunse.
Pe okazii un calificativ negativ la un produs scump e un cui batut in sicriu. Pe olx si tocmai nu ai unde sa ii dai calificativ si sa stie si altii ce fel de om e.
garantia care ti-o imaginezi tu eu iti spun ca nu exista. imi pot face 10 conturi cu diferite numere de tel. si imi dau voturi singur. si mai apelez si la prieteni si imi dau voturi. ai sa spui ca nu am cum ca tre sa cumpar ceva.... si eu iti spun asa, pun 10 cutii de chibrit si vand si cumpar tot eu cu conturile mele la fel si prietenii. si am cont de mult timp pe okazii si nu am incarcat nimic, cu niciun ban

#28
under-cover

under-cover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 01.09.2014

View Posttziggy, on 26 octombrie 2014 - 18:12, said:

dar faptul ca au comision ii trage in jos

okazii.ro e cel mai nesimtit site de anunturi online "tocmai" Posted Image datorita comisioanelor mari, nejustificate

slava cerului ca mai sunt alte site-uri cu acelasi profil gen olx.ro sau chiar tocmai.ro asta cica ar plati din buzunarul propriu si transportul coletului (nu am incercat dar daca asa se lauda asa o fi Posted Image )

okazii.ro suks Posted Image ...... sper sa dispara cat mai curand ...... sau sa-si scoata comisionale grase ca nu le merita

Edited by under-cover, 26 October 2014 - 18:18.


#29
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014

View Postflavius18, on 26 octombrie 2014 - 18:16, said:

garantia care ti-o imaginezi tu eu iti spun ca nu exista. imi pot face 10 conturi cu diferite numere de tel. si imi dau voturi singur. si mai apelez si la prieteni si imi dau voturi. ai sa spui ca nu am cum ca tre sa cumpar ceva.... si eu iti spun asa, pun 10 cutii de chibrit si vand si cumpar tot eu cu conturile mele la fel si prietenii. si am cont de mult timp pe okazii si nu am incarcat nimic, cu niciun ban

Si tu crezi ca eu nu ma uit sa vad de la ce vin calificativele alea? Cand ma uit si vad 10 cutii de chibrituri fi sigur ca iti plasez comanda, te las sa o trimiti si platesti si transportul inapoi. Asta asa ca sa fie treaba ok.

#30
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
okazii a bagat cu plata pentru ca a vazut ce traffic mare are in urma vizitelor si tranzactiilor efectuate pe site. oricum vanzatorii au migrat catre olx si tocmai, si astea sunt doar unele din site-urile unde poti posta gratuity. in plus ca pe olx ai un mare avantaj si anume ca vezi direct nr de tel si nu astepti ca vanzatorul sa citeasca mesajul tau

#31
under-cover

under-cover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 01.09.2014

View Postflavius18, on 26 octombrie 2014 - 18:18, said:

okazii a bagat cu plata pentru ca a vazut ce traffic mare are in urma vizitelor si tranzactiilor efectuate pe site. oricum vanzatorii au migrat catre olx si tocmai, si astea sunt doar unele din site-urile unde poti posta gratuity. in plus ca pe olx ai un mare avantaj si anume ca vezi direct nr de tel si nu astepti ca vanzatorul sa citeasca mesajul tau

si "tocmai" din cauza asta or sa si dispara definitv ....... cat de curand!

acum vazand care-i situatia si ca raman fara utilizatori cauta prin tot felul de tertipuri sa-si recastige clientela zicand ca ei ofera amaratul ala de sistem de 2 lei cu calificative.

nesimtitii ........ comisionale nu s-au gandit sa le scoata

se vede de la posta ca nu mai vinde nimeni pe okazii.ro ......... adio okazii.ro Posted Image ....... ai calificativ negativ din partea noastra!

Edited by under-cover, 26 October 2014 - 18:25.


#32
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
imi aduc aminte ca aia de la prima tv cu emisiunea lor "carcotasii" le faceau o ditamai reclama.

#33
under-cover

under-cover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 01.09.2014

View Postflavius18, on 26 octombrie 2014 - 18:26, said:

imi aduc aminte ca aia de la prima tv cu emisiunea lor "carcotasii" le faceau o ditamai reclama.

pai ei sunt si proprietarii site-lui ........ din asta traieste criminalu' de huidu ....

Edited by under-cover, 26 October 2014 - 18:28.


#34
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
am inteles.

#35
johnae78

johnae78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.10.2008

View Postaazz, on 23 iunie 2014 - 11:46, said:

da tocmai, super, cel mai tare!
Tocmai este slab, nu inteleg politica siteului, daca exista vreuna.

okazii a cazut mult si din cauza politiciilor de promovare preferentiala, in care au promovat subiectiv anumiti useri cu 3 calificative si 3000 produse cu reduceri false: pretul crescut cu 200% si apoi aplicat discount de 50%.
Pe langa aceste manevre siteul s-a umplut cu produsele luate din Europa, vandute ca produse originale.
Nu se mai triaza anunturile, se accepte replicile postate ca originale, inainte inchideau contul fara discutii (acum e criza si se accepta).
Olx este pe primul loc, tinand cont de raportul pret/calitate. daca introduc si feedback, okazii vor disparea in 2-3 ani


View Postunder-cover, on 26 octombrie 2014 - 18:27, said:

pai ei sunt si proprietarii site-lui ........ din asta traieste criminalu' de huidu ....

pe vremea aia, okazii era pe val.
celelalte siteuri nici nu existau, pe langa okazii

View Postflavius18, on 26 octombrie 2014 - 18:16, said:

garantia care ti-o imaginezi tu eu iti spun ca nu exista. imi pot face 10 conturi cu diferite numere de tel. si imi dau voturi singur. si mai apelez si la prieteni si imi dau voturi. ai sa spui ca nu am cum ca tre sa cumpar ceva.... si eu iti spun asa, pun 10 cutii de chibrit si vand si cumpar tot eu cu conturile mele la fel si prietenii. si am cont de mult timp pe okazii si nu am incarcat nimic, cu niciun ban

degeaba faci 10 conturi, ala nu este feedback

View PostAutumn_Dream, on 23 iunie 2014 - 09:36, said:

Niciunul. Vrei un bun? Cumpara-l din magazin. Nou nout. Cu garantie.

Alegere iti apartine 100%. Nou si cu garantie poti lua mai ieftin, fara sa platesti comisionul de 100-300% aplicat de multe reprezentante.

Edited by johnae78, 17 November 2014 - 11:38.


#36
Claudiu911

Claudiu911

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.08.2013
Sincer să fiu eu prefer OLX fiindca au aplicatia mobila ceva mai facila ca Tocmai plus de asta cred că OLX are ceva mai multe licitatii active că Tocmai.

De Okazii nici nu vreau să aud, comisionul perceput de ei ultima data cand l-am folosit era exagerat.

Anyway trebuie să recunoastem că filtrele și interfata Okazii este mult mai dezvoltat fata de concurenta.

Daca Tocmai/OLX va face un sistem pentru notarea cu calificative a userilor Okazii se va inchinde sau va renunta la comisioane pentru a mai rezista pe piata. Au avut monopol, dar în ultimii 2 ani au fost loviti în plin din cauza ignorantei lor și de viziunea invechita.

BTW imi placea mai mult numele Mercador, OLX suna prosteste mai ales cand îl pronunta dl. din vechile reclame TV (cred că stiti la cine am facut referire, dl acela cu bormasina daca nu mă insel). Sunt sigur că era mai placut urechilor ####ro și intr-un colt să s powered by OLX.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate