Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

okazii vs tocmai vs olx

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

Poll: okazii vs tocmai vs olx (133 member(s) have cast votes)

Pe care din aceste site-uri ati vandut mai bine?

  1. Voted Okazii (41 votes [30.83%] - View)

    Percentage of vote: 30.83%

  2. Tocmai (17 votes [12.78%] - View)

    Percentage of vote: 12.78%

  3. Voted Olx (75 votes [56.39%] - View)

    Percentage of vote: 56.39%

Vote Guests cannot vote

#1
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Precizez inca de la inceput: am deschis acest topic pentru a primi informatii din partea celor care vand pe okazii, tocmai si olx.

Pentru ca tocmai mi se termina banii din contul okazii si pentru ca au cam luat-o in jos in ultimul timp, ma gandesc serios la alternative. Nu m-am imbogatit vanzand pe okazii, e adevarat ca nici n-am acordat multa atentie contului (promovarea am exclus-o demult, sunt bani aruncati pe geam), e mai mult o extensie a magazinului online (daca tot am produsele pe stoc, le pot vinde si prin alta parte). Seriozitatea din partea mea a fost 100%, lucru care se vede in calificative si (culmea) am reusit sa atrag si clienti seriosi, astfel incat nu pot sa ma plang ca am luat multe tzepe in ultimii ani. Dar am citit despre cum un singur taran neserios poate sa-ti distruga reputatia (eu ii dau negativ, el imi da negativ etc) iar okazii nu se implica deloc, deci inca un motiv sa migrez...

Astfel incat ma gandesc ca prin alte parti o fi mai bine. Cum punerea produselor la vanzare si (re)construirea unei reputatii cere timp si energie, probabil si bani, nu m-as inhama la toata treaba asta decat daca as gasi o varianta superioara fata de okazii.

Deci, as aprecia daca v-ati smulge din timp pentru a face o comparatie rapida intre cele 3 site-uri, din punctul de vedere al unui vanzator. Ma intereseaza daca pentru voi este profitabil (castig vs bani si timp investiti), daca sunt aceiasi clienti de pe okazii sau ceva mai spalati, dar in special, care sunt mizeriile pe care poate sa le faca fiecare site sau cumparatorii, cu ajutorul site-ului.

Edited by Michidoo, 22 June 2014 - 23:10.


#2
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Chestii scumpe cumpar de pe Okazii pentru ca am garantia ca a mai cumparat si altcineva de la acel vanzator. De obicei pt lucrurile mai de valoare caut vanzatori cu calificative multe. Pe Olx si Tocmai caut doar chestii ieftine pana in 200 de lei pentru ca nu pot sti ce recomandari are respectivul. Chiar si livrarea cu verificare poate sa te intepe. Ca doar nu stai juma de ora sa verifici produsu. Tot poate sa aiva defecte ascunse.
Pe okazii un calificativ negativ la un produs scump e un cui batut in sicriu. Pe olx si tocmai nu ai unde sa ii dai calificativ si sa stie si altii ce fel de om e.

#3
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
niciunul nu-i 100% sigur.....dar okazii pare mai serios...sunt mai rasariti un pic.....doar comisioanele lor sunt parca prea mari..in rest.....idioti gasesti oriunde...

#4
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 14.02.2010
de pe tocmai am vandut bine, dar ma cam enerveaza in ultimul timp.

#5
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Da s-au cam intepat astia de la tocmai cu livrarea gratuita platita de ei. Eu am patit sa cumpar si de olx si de pe okazii cu livrare gratuita prin curier. Ghiciti ce scria in mesajul de la curier? Aveti un colet din partea tocmai.ro Posted Image)). Produsele se vand prin intermediul altor site-uri, dar s-au gasit prosti care sa asigure transport.

Edited by Vortexx, 22 June 2014 - 23:16.


#6
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
De pe okazii iau si eu ce e mai scump, au istoric. Cand vand ceva, deobicei pun peste tot anuntul si nu stiu de unde sunt cautat :D

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,477
  • Înscris: 19.04.2009
Nici unul. Am un anunt pe toate 3, pe okazii e si promovat ( pe minus, gen tre sa le dau banii luna viitoare ) dar n-am rezolvat nimic. Drept urmare, nici n-o sa vada aia 3€+

Cred ca am mai multe sanse daca ma duc in piata :lol:

#8
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013

View PostVortexx, on 22 iunie 2014 - 22:58, said:

Chestii scumpe cumpar de pe Okazii pentru ca am garantia ca a mai cumparat si altcineva de la acel vanzator. De obicei pt lucrurile mai de valoare caut vanzatori cu calificative multe. Pe Olx si Tocmai caut doar chestii ieftine pana in 200 de lei pentru ca nu pot sti ce recomandari are respectivul. Chiar si livrarea cu verificare poate sa te intepe. Ca doar nu stai juma de ora sa verifici produsu. Tot poate sa aiva defecte ascunse.
Pe okazii un calificativ negativ la un produs scump e un cui batut in sicriu. Pe olx si tocmai nu ai unde sa ii dai calificativ si sa stie si altii ce fel de om e.

Din calitate de cumparator as gandi cam la fel.. Din pacate n-avem alternativa serioasa la okazii in Romania, tocmai si olx nu ofera chestia asta cu calificativele, macar nu mai tre sa-ti bati capul cu luatul de la zero pe tocmai si olx.. Poti sa postezi pe toate trei.

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostMichidoo, on 22 iunie 2014 - 22:44, said:

Precizez inca de la inceput: am deschis acest topic pentru a primi informatii din partea celor care vand pe okazii, tocmai si olx.

Pentru ca tocmai mi se termina banii din contul okazii si pentru ca au cam luat-o in jos in ultimul timp, ma gandesc serios la alternative. Nu m-am imbogatit vanzand pe okazii, e adevarat ca nici n-am acordat multa atentie contului (promovarea am exclus-o demult, sunt bani aruncati pe geam), e mai mult o extensie a magazinului online (daca tot am produsele pe stoc, le pot vinde si prin alta parte). Seriozitatea din partea mea a fost 100%, lucru care se vede in calificative si (culmea) am reusit sa atrag si clienti seriosi, astfel incat nu pot sa ma plang ca am luat multe tzepe in ultimii ani. Dar am citit despre cum un singur taran neserios poate sa-ti distruga reputatia (eu ii dau negativ, el imi da negativ etc) iar okazii nu se implica deloc, deci inca un motiv sa migrez...

Astfel incat ma gandesc ca prin alte parti o fi mai bine. Cum punerea produselor la vanzare si (re)construirea unei reputatii cere timp si energie, probabil si bani, nu m-as inhama la toata treaba asta decat daca as gasi o varianta superioara fata de okazii.

Deci, as aprecia daca v-ati smulge din timp pentru a face o comparatie rapida intre cele 3 site-uri, din punctul de vedere al unui vanzator. Ma intereseaza daca pentru voi este profitabil (castig vs bani si timp investiti), daca sunt aceiasi clienti de pe okazii sau ceva mai spalati, dar in special, care sunt mizeriile pe care poate sa le faca fiecare site sau cumparatorii, cu ajutorul site-ului.
Depinde ce faci - bisHnitZ sau doar vanzari ocazionale.

Riscurile bisnitei apar peste tot, nu tin de un site anume. Te-ai gandit ca poate au invatat romanii sa cumpere de pe siteuri legitime de comert online sau poate ca au invatat si ei sa comande din China, fara sa plateasca vreun comision de "nestiutor"?

In rest, daca faci vanzari ocazionale, riscurile sunt (cam) egale.

View Postn-amname, on 23 iunie 2014 - 02:59, said:

Din calitate de cumparator as gandi cam la fel.. Din pacate n-avem alternativa serioasa la okazii in Romania, tocmai si olx nu ofera chestia asta cu calificativele, macar nu mai tre sa-ti bati capul cu luatul de la zero pe tocmai si olx.. Poti sa postezi pe toate trei.
Ai o alternativa extrem de serioasa: Magazine Online!

Edited by dexterash, 23 June 2014 - 03:04.


#10
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Istoricul de pe okazii il face sa fie cel mai bun site de vanzari.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,275
  • Înscris: 13.01.2011
Toate sînt la fel.

Okazii a făcut greșeli mari, nu mai este ce a fost.

Criza a picat la fix pt. concurență.

#12
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
Am vandut pe Okazii din 2007 pana anul trecut. Am fost dezamagit dupa ce un cumparator mi-a cerut sa trimit un colet in valoare de 1800RON cu "Garantie de livrare". Cand am mers la Fan Courier cu fisa de transport generata automat se uitau aia la mine de zici ca le-am dat in cap si tot ma avertizau ca nu e vina lor daca se rataceste coletul sau nu ajunge. Toate acestea sa aflu ca dupa ce coletul a ajuns in Bucuresti nimeni de la punctul de livrare Okazii nu dorea sa il ridice deoarece era inchis temporar (apropo, cu 2 zile inainte am vorbit la asistenta clienti sa ma lamureasca cu aceasta procedura si nu mi-au spus ca se inchide punctul de livrare). Mers pe drumuri degeaba, bani de transport cheltuiti aiurea, comision luat. Cu comisionul am rezolvat dupa ce am facut putin scandal dar banii de transport nu i-am mai vazut niciodata. Si, intradevar, comisioanele sunt umpic cam exagerate. Recent am incercat Tocmai si OLX si trebuie sa recunosc ca vand mult mai rapid decat pe Okazii iar cumparatorii par mai hotarati.

#13
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
okazii devine istorie(comisionul l-a prabusit),tepa iti poti lua de oriunde

#14
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
eu pe ocazii am o suparare mare .
am avut 100% pozitive am primit 1 negativ ca nu era buna marimea ....dar tipa nu am vrut sa schimbe iar ratingul a sarit la 99.62 si de atunci chiar daca am primit cam 100 de pozitive tot scade .
ce algoritm or avea astia eu nu stiu , am vorbit cu o duduie dar era pasta asa ca am last-o balta . De curand vad ca a scazut iar desi primesc doar pozitive
Si da vanzarile au scazut dramatic
Si da de cand cu comisioanele marite care bineintele se regasesc in pret , poate nu e doar vina lor dar de la vanzari de 6-7000 pe luna la 15-2000 e dezastru

Edited by botelucian, 23 June 2014 - 08:08.


#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,976
  • Înscris: 06.09.2008
Eu vand putin, chestii pe care nu le mai folosesc...am cont pe okazii dar nu am vandut niciodata acolo, comision = nu :)
Am avut bafta cu olx, am cont si pe tocmai dar nici nu mai pun anunt acolo ca e degeaba, n-am vandut nimic pe tocmai, are functionalitate mult mai limitata ca olx, interfata mai nasoala imo...

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,651
  • Înscris: 29.03.2006
Este riscant sa cumperi si de pe ebay, cascand ochii mari de tot, insa fara feedback/calificative nici nu se pune problema, nici nu mi-ar trece prin cap sa cumpar ceva, nici macar o nanosecunda.

#17
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postionutzm05, on 23 iunie 2014 - 07:14, said:

...am incercat Tocmai si OLX si trebuie sa recunosc ca vand mult mai rapid decat pe Okazii iar cumparatorii par mai hotarati.

Corect.

Pe ocazii pierd timp pana primesc raspuns. Pe celelalte, vad numarul de telefon afisat si pot lua legatura cu vanzatorul mai rapid. Eu vand doar pe OLX.

Edited by master_oz, 23 June 2014 - 08:55.


#18
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
eu cumpar numai de pe olx...ma uit mai intai la vechimea pe site a vanzatorului(cu cat este mai mare cu atat este mai credibil)si apoi la nr.de produse vandute(cu cat mai multe cu atat mai bine)daca are 2-3 produse ,mai bine evit

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate