Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

okazii vs tocmai vs olx

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

Poll: okazii vs tocmai vs olx (133 member(s) have cast votes)

Pe care din aceste site-uri ati vandut mai bine?

  1. Voted Okazii (41 votes [30.83%] - View)

    Percentage of vote: 30.83%

  2. Tocmai (17 votes [12.78%] - View)

    Percentage of vote: 12.78%

  3. Voted Olx (75 votes [56.39%] - View)

    Percentage of vote: 56.39%

Vote Guests cannot vote

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
De acord că trebuia să rămînă M€rcad.or

Edited by crisstonne, 12 December 2014 - 23:36.


#38
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
De acord, dar daca tot au schimbat numele, sa faciliteze accesul la pagina de cautare, pentru ca la inceput, in loc sa ma duca la cautare, ma duce pe o pagina unde imi spune ca oleicsu e fostu merca.dor Am inteles, am bagat la cap.

Edited by master_oz, 13 December 2014 - 01:01.


#39
Geo880

Geo880

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.02.2015
Cam slabute siteurile..De 5 luni am 2 produse bune puse la vanzare pe OLX si tocmai si de 5 luni care ma suna spune ca mai revine si PA..Altii au cerut sa le tyrimit in tara prin posta si nu sau mai dus la posta sa le ridice..Asa ca acum am sters anunturile ca se vand foarte greu pe siteurile astea..

#40
Daser

Daser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 01.06.2011
http://www.zf.ro/zf-...mai-ro-13821434

Ce parere aveti ?

#41
IslamGambit

IslamGambit

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 21.03.2015
olx mi se pare cel mai tare.

#42
oxid

oxid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2008
Singurul avantaj la okazii degeaba sustin unii ca nu ar fi raman calificativele , pe olx poti trimite prin cargus cu comanda facuta pe  site de la ei dar surpriza majoritatea vanzatorilor refuza si doresc sa trimita prin posta romana de parca platesc ei transportul , plus ca la cargus costa 25 lei transportul cu verificare 5 min. si la posta undeva la 15 lei si nu verifici nimic Posted Image .Nu ma pot abtine sa nu va pun conversatia mea cu un user olx sa vedeti atitudine si mentalitate de vanzator .

Eu -salut , pot sa vin eu dupa ceas ....072numarul meu de tel . Multumesc (am vazut ca nu ati pus numarul de tel )
Citit: 5 ore
Azi, 05:19 mihai_manolii50
nu stau de intalniri si nu am pus numarul pentru ca sant unii asa mofturosi de te freaca pe urma la telefon asa ca ce avem de discutat discutam aici, iar daca nu aveti incredere nu cumparati nu e nici o problema
  Blocheaza utilizatorul
Azi, 10:38 Raspunsul tau
Eu- ok nu cumpar .

Anuntul nu este din orasul meu si suna asa .

Vand 1 ceas mecanic lat barbatesc .... nu e nou a fost utilizat e adus de afara nu trimit decat cu posta romana cu ramburs pretul transportului e 10 ron deci ramburs 50 de ron NU FAC SCHIMBURI si NU NEGOCIEZ!! nu insistati

E ce este de facut cand gasesti un asa specimen de om care nu are numar de telefon nu trimite decat cu posta sa nu poti verifica nu doreste intalniri deci ????Daca puteam nu i tranteam eu un calificativ la vedere  ....

Edited by oxid, 30 August 2015 - 10:09.


#43
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 01.07.2007
Mda, m-am cam lamurit si eu cu olx-ul. Am reusit sa vand un telefon sony ericsson dupa vreo 2 luni si multe telefoane si negocieri, dar acum am un sistem fujitsu siemens la vanzare si cineva m-a pacalit deja ca vine sa-l ia si cu altul m-am enervat la telefon pentru ca ma tot intreba de configuratie (care era descrisa detaliat in anunt) si apoi ca sa mai las un pic la pret (desi in anunt era specificat PRET FIX), apoi ca poate vreau un laptop la schimb, la care i-am dat viteza.
Sunt fel si fel de oameni, dar unii chiar sunt enervanti.

#44
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pentru a evita astfel de situatii, cei mai vechi/consacrati - ebay, de exemplu -  nu folosesc numere de telefon. Mai mult, recomanda contactul direct prin site (pentru a-i filtra pe cei care se "plictisesc"). La noi, telefonul a ramas rege, desi e-mailul este mai rapid, poti raspunde oricand si, in plus, ai toata conversatia "inregistrata". Iar cine nu are timp sa stea sa scrie un e-mail (care acum il scrii ca pe un sms, de oriunde), poate fi un cumparator serios?

#45
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
La telefon poţi comunica în "timp real". Şi eu prefer uneori să vorbesc direct decât să stau pe mail. Iar unele anunţuri de pe olx sunt puse pentru persoane în vârstă, care nu au computer.
Pe De aLtă parte, unii nu vor să trimită cu poşta română.
Dar, în general, am o problemă cu vânzătorii care cică au produse funcţionale, dar nu pun imagini cu ele în stare de funcţionare. Hai, că la  un D.V.D. player nu merge, da' cât poate să fie o baterie pt. un ceas digital? De aia prefer să cumpăr unele produse din locuri unde le pot verifica.

Edited by djl, 07 November 2015 - 15:06.


#46
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 djl, on 07 noiembrie 2015 - 15:04, said:

Iar unele anunţuri de pe olx sunt puse pentru persoane în vârstă, care nu au computer.
Si cum ajunge pe OLX daca nu are computer?!

 djl, on 07 noiembrie 2015 - 15:04, said:

Pe De aLtă parte, unii nu vor să trimită cu poşta română.
Normal, prea multe tepe, prea mare riscul.

#47
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Merg vinzarile mai prost, clar, marfa este girla, adio vinzarea nes-ului ca in '90.
De unde idea ca pui un produs, ceri cit vrei si il vinzi si repede ?!  :eek:

Pare răsfăț de fetite care vind prima data, de obicei ele gindesc asa, am avut ocazia sa vad asa ceva, dupa trei ani cu acelasi pret, produsul era tot in vinzare.

Tenacitate, nu gluma  :D

#48
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 oxid, on 30 august 2015 - 10:07, said:

Singurul avantaj la okazii degeaba sustin unii ca nu ar fi raman calificativele , pe olx poti trimite prin cargus cu comanda facuta pe  site de la ei dar surpriza majoritatea vanzatorilor refuza si doresc sa trimita prin posta romana de parca platesc ei transportul , plus ca la cargus costa 25 lei transportul cu verificare 5 min. si la posta undeva la 15 lei si nu verifici nimic Posted Image .Nu ma pot abtine sa nu va pun conversatia mea cu un user olx sa vedeti atitudine si mentalitate de vanzator .

Eu -salut , pot sa vin eu dupa ceas ....072numarul meu de tel . Multumesc (am vazut ca nu ati pus numarul de tel )
Citit: 5 ore
Azi, 05:19 mihai_manolii50
nu stau de intalniri si nu am pus numarul pentru ca sant unii asa mofturosi de te freaca pe urma la telefon asa ca ce avem de discutat discutam aici, iar daca nu aveti incredere nu cumparati nu e nici o problema
  Blocheaza utilizatorul
Azi, 10:38 Raspunsul tau
Eu- ok nu cumpar .

Anuntul nu este din orasul meu si suna asa .

Vand 1 ceas mecanic lat barbatesc .... nu e nou a fost utilizat e adus de afara nu trimit decat cu posta romana cu ramburs pretul transportului e 10 ron deci ramburs 50 de ron NU FAC SCHIMBURI si NU NEGOCIEZ!! nu insistati

E ce este de facut cand gasesti un asa specimen de om care nu are numar de telefon nu trimite decat cu posta sa nu poti verifica nu doreste intalniri deci ????Daca puteam nu i tranteam eu un calificativ la vedere  ....
Da, e un real avantaj calificativul de pe Okazii, insa multa vreme n-am putut cumpara un produs deoarece nu puteam contacta vanzatorul in timp real. Acum am vazut ca au un telefon afisat. Pe olx desi in multe situatii am scris vanzatorului, mai repede am primit raspuns la telefon, ba chiar de la unii carora le scrisesem si mi-au spus ca isi verifica mesajele de pe cont foarte rar. Bine, si aici am dat peste aberatii gen: nu raspund la mesaje, dar uitase sa-si treaca numarul de telefon, probabil utiliza telepatia pentru a fi contactat.

Nu mai stiu daca exista in prezent optiunea de a trimite coletul cu cargus dar nu mi se pare foarte avantajoasa pentru ca, da: vanzatorul plateste transportul sau cumparatorului ii este pus in carca, adica pretul produsului creste cu 25 lei. Poate ca unele produse merita achizitionate astfel, dar altele nu. Eu nu pot lucra cu cargus nici in calitate de vanzator nici in calitate de cumparator deoarece nu au sediu in oras si curierii se pot contacta indirect, numai cu acordul lor, prin intermediul dispecerului, asadar pierd timp. Pot lucra cu un alt curier, dar atunci cer plata banilor in avans deoarece in caz de retur platesc uneori cat nu face produsul in sine.

Imi aduc aminte ca vindeam un mp3 player si, desii specificasem costul acestuia si al coletului cu tot cu transport, potentialul cumparator a inceput sa urle ca el nu da mai mult de 3 lei pentru transportul prin posta romana.
Sunt si oameni care nu citesc continutul anuntului. Ba chiar suna sa intrebe daca am telefon Apple de vanzare, bazanduse pe faptul ca aveam intr-o perioada incarcatoare de telefon.

Local m-am intalnit cu vanzator/cumparator si pentru produs de 2 lei. Nu vad de ce era asa capsoman vanzatorul tau.

Pana la urma fiecare face cum crede de cuviinta pentru a cumpara si pentru a vinde cat mai avantajos.

Edited by master_oz, 06 December 2015 - 13:52.


#49
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Cea mai mare problema a OLX este lipsa suportului si goana disperata dupa bani aparuta in luna decembrie. Schimba conditiile peste noapte, nu anunta nimic, nu au un nr de telefon unde sa poti discuta cu cineva, la mail se raspunde dupa vreo 2-3 saptamani...
Okazii au foarte multe probleme pe care efectiv nu vor sa le rezolve, singurul lucru pe care-i intereseaza e cum sa-si sustina niste oameni pe primele pagini cu vanzarile, la fel schimba des regulile fara sa anunte, au suport dar tot ce primesti in anumite cereri sunt scuze si "vom analiza" de ani de zile primesc aceste raspunsuri standard indiferent ce problema am ridicat.

#50
mircea11

mircea11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.03.2010
Olx ,-un mate cacat

#51
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Da, exact: un mate. Posted Image

#52
Bogu15

Bogu15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 09.02.2015
va salut. am pus si eu la vanzare un telefon pe olx si nu stiu care sunt urmatorii pasi in cazul in care ma suna cineva. cum se procedeaza? daca suntem din orase diferite cum fac?  il fac eu colet si il trimit la posta? la curier? trebuie sa-i cer adresa cumparatorului? transportul curierului cum se plateste?

#53
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
Ai in platforma de Olx solicitare curier. Iti tiparesti awb-ul si selectezi cu plata la cumparator 25 lei. Daca nu accepta coletul ti se intoarce inapoi si platesti 5 lei. Simplu si avantajos.

#54
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Eu am gasit un site de anunturi ce ofera livrarea gratuita, www.publi24.ro

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate