Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cartela SIM se plateste sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010

 pustiux, on 21 iunie 2014 - 09:23, said:

Si cu schimbarea asta e o poveste lunga si diferita, de la oras la oras, valabila si la alti operatori. Eu, n-am platit la digi, pt schimbare, dar am platit la oranj(in atentia lui aris:)).


Daca ai fi citit mai sus, am spus ca se plateste si la orange, anu trecut am dat 7 eur pe un sim, care a fost furat.

Edited by aris86, 21 June 2014 - 09:51.


#20
andrei_xzi

andrei_xzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.05.2013

 bitanu_daniel, on 21 iunie 2014 - 08:27, said:

Bun, inteleg ca RCS-RDS trebuie sa extinda reteua de antene, dar fa-o nene si pe partea asta cu pregatirea si inmultirea personalului, dar si a unor puncte noi plasate stategic sau macar noi contracte de alianta cu magazine partenere, daca tot nu au bani de investit in asemenea ,,prostii,, , dar nu ma pune sa platesc atata pentru un sim penibil.

  O mai luam pe partea ai-lalta. Mi-a furat telefonul, dar eu nu doresc inlocuirea sim-ului intr-u-cat consider ca nu-mi mai este de folos abonamentul asta care se apropie de sfarsit, tot platesc?

Intrebare de zece puncte: cand e vorba de portare catre altii, mai vor sim-ul sau banii pe el?


PS: Cum se poate proba aceasta ,,demagnetizare,, si de catre cine? Ei cum pot proba ca este din vina mea, ca eu sa platesc prostia asta? Doar ca am semnat contractul in care este scris bla, bla, bla = 5 euro?
La noi in ROMANICA se plateste orice rahat.
daca te uiti atent in contractele noi, fiecare capat de ata se plateste Posted Image
plus ca personalul se comporta tipic romaneste, cu sictir si nepasare, iar cand dai sa suni la relatii cu clientii nu tot timpul iti raspunde robotul ala.

#21
brasoveanu1009

brasoveanu1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.06.2014
Se stieeeee!

Acum doua zile cand am facut cele doua abonamente am observat ca noile cartele albastre sunt decupabile in micro-sim (2 in 1) si daca nu suntem atenti cu manevrarea sim-ului normal putem pierde foarte usor interiorul (micro-sim). Si hop, iar 5 euro!!!

#22
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

Quote

O cartela SIM pentru PrePay se poate schimba gratuit daca ea s-a defectat.

Pentru cartelele deteriorate, taxa pentru schimbare este de 7 euro (fara TVA) in cazul in care vechimea contului PrePay este mai mica de 1 an, consumul mediu anual este mai mic de 40 de euro si nu ai beneficiat in ultimii 2 ani de o schimbare de SIM.

Procesarea inlocuirii unui SIM se poate face numai la un magazin Orange.

http://www.orange.ro...repay/iq/485543

#23
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Una scrie, alta se intampla. Cele 2 prepay-uri se incarca 5-7 euro/luna, 1x mini-sim - 2008 si 1 x mini-sim - 2011, nu erau deteriorate...indeplineam toate conditiile, dar...

Cine vrea intelege cine nu, nu! Toti operatorii au bube si experientele sunt diferite, de la oras, la oras. Am terminat cu off-topicul! Succes!

#24
OctiPsy

OctiPsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.06.2010
Eu am fost informat că simurile și huaweiurile vechi nu se mai returnează, nu se mai percepe nicio taxă pentru ele, indiferent dacă treci la complet 2 / 3 și iei alt telefon sau dacă reziliezi numărul respectiv. Pentru terminalele în custodie după ZTE F101 și celelalte încă se mai percep taxe.

#25
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 pustiux, on 21 iunie 2014 - 10:38, said:

Una scrie, alta se intampla. Cele 2 prepay-uri se incarca 5-7 euro/luna, 1x mini-sim - 2008 si 1 x mini-sim - 2011, nu erau deteriorate...indeplineam toate conditiile, dar...
Problema e ca ceea ce scrie acolo e postat in 2013, iar tu vorbesti de anii 2008 respectiv 2011. Pe de alta parte, e important sa precizezi daca te-ai adresat unui Orange Shop sau unui dealer fiindca dealerii intotdeauna te taxeaza.
Daca intr-un Orange Shop nu ar respecta ce scrie pe site, pe moment m-as conforma (fiindca as avea nevoie de cartela), dar le-as lasa si o reclamatie scrisa cu nr. de inregistrare cu privire la acest aspect. Nu spun neaparat ca as rezolva ceva cu asta, dar nu m-ar durea mana sa fac asta.

#26
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Din anii, respectivi sunt cartelele, schimbarea s-a facut in 2014 - Orange Shop Braila. La dealer, mi-au spus direct ca numai in shop se poate face.

M-ai facut sa mai scriu off-topic Posted Image

Edited by pustiux, 21 June 2014 - 11:42.


#27
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 pustiux, on 21 iunie 2014 - 11:41, said:

Din anii, respectivi sunt cartelele, schimbarea s-a facut in 2014 - Orange Shop Braila. La dealer, mi-au spus direct ca numai in shop se poate face.

M-ai facut sa mai scriu off-topic Posted Image

S-au demagnetizat sau ce s-a intamplat ? (varianta celor de la Orange)
Reclamatie ai depus, mentionand ceea ce scrie pe site-ul lor?
Nu mi se pare off-topic. Daca vrei, poti sa-mi scrii si in privat.

#28
primusroby

primusroby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 24.01.2012
Luna trecuta si-a pierdut fiul meu prepay-ul 'orange'...tarif 8 euro daca consumul cumulat este sub 40 euro,peste e gratis.

#29
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

 Jericho77, on 21 iunie 2014 - 08:05, said:



Mie mi s-a demagnetizat cartela, nu era pierduta.. Pac 5 euro.
Voi chiar aţi fost degeaba la şcoală. Cartela SIM nu se demagnetizează, deoarece conţine un cip (un integrat mai jmecher).
Conform legislaţiei comunitare, electronicele beneficiază de garanţie 2 ani, deci timp de 2 ani n-au voie să ceară bani, dacă o fac, trebuie sesizat ANPC, amenda fiind de peste 2000 de lei.

#30
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 primusroby, on 21 iunie 2014 - 19:27, said:

Luna trecuta si-a pierdut fiul meu prepay-ul 'orange'...tarif 8 euro daca consumul cumulat este sub 40 euro,peste e gratis.

8 euro TVA inclus? 40 euro credit pe ce perioada? Ultimele 12 luni de utilizare a cartelei? In Orange Shop?

#31
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Daca vreau sa schimb un sim normal in microsim, imi ia bani? E prima schimbare.

#32
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Nu!

#33
brasoveanu1009

brasoveanu1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.06.2014

 benis, on 21 iunie 2014 - 20:12, said:


Voi chiar ați fost degeaba la școală. Cartela SIM nu se demagnetizează, deoarece conține un cip (un integrat mai jmecher).
Conform legislației comunitare, electronicele beneficiază de garanție 2 ani, deci timp de 2 ani n-au voie să ceară bani, dacă o fac, trebuie sesizat ANPC, amenda fiind de peste 2000 de lei.

    Buuun, dar in lipsa unui certificat de garantie si a bonului fiscal pentru primul sim primit la semnarea contractului (pentru ca in cazul inlocuirii, presupun ca va fi trecuta tranzactia de cumparare in urmatoarea factura emisa, ori se achita pe loc, nu stiu) cum am proceda? Probabil de o anume garantie beneficiaza doar operatorul de telefonie, iar fraierii (consumatorii) o iau prin dos.

Edited by bitanu_daniel, 22 June 2014 - 09:17.


#34
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014

 biogood, on 22 iunie 2014 - 06:31, said:

Daca vreau sa schimb un sim normal in microsim, imi ia bani? E prima schimbare.

Se va inlocui gratuit.

#35
GogoPetre1

GogoPetre1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.08.2012
Pierdut cartela și plătit 23lei

#36
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014

 DIGI_Helper, on 23 iunie 2014 - 08:39, said:

Se va inlocui gratuit.
Trebuie sa pun topicul asta la bookmarks sa-l arat la casierie; la noi nu s-a auzit de asa ceva. Eu as face altceva daca as fi RDS; as trimite in casierii cate un cleste de facut microsim sau as permite colaborarea cu cate un centru GSM

Edited by sirius208, 11 July 2014 - 20:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate