Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Cartela SIM se plateste sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
brasoveanu1009

brasoveanu1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.06.2014
Am atins putin subiectul asta acum cateva zile.
Pe scurt: mi s-a furat telefonul acum aproximativ o luna in urma si am sunat la servicul tehnic pentru blocarea cartelei sim. Cei drept acel telefon il tineam mai mult pentru a naviga pe internet, dar asta e cu totul alta treaba.
Acum doua zile, la incheierea a doua noi contracte i-am explicat unei dudui de la un punct RCS-RDS, treaba asta cu furatul si as vrea sa stiu conditiile de inlocuire a sim-ului, sau daca la incetarea perioadei minime contractuale si in situatia in care fac dovada cu numarul inregistrarii sesizarii, voi plati ceva pentru lipsa ,,plasticului albastru,,. Raspuns scurt: cinci euroooo!
Unii dintre forumisti, zic ca nu costa nimic in situatia asta sau la prima inlocuire.

   Am studiat si eu actele ce mi-au fost inmanate si surpriza, scrie ceva-ceva negru pe alb.

-asta este anexa unui contract semnat acum doi ani pentru un contract pentru un abonament Digi Smart 12:
                [ https://farm4.staticflickr.com/3854/14447630666_58d0c828dd_z.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-si parte a unui contract nou pentru un abonament Optim Nelimitat:
                [ https://farm3.staticflickr.com/2924/14470728735_1c3ee24c0e_z.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa cate vad si gandesc eu, totul se plateste. Voi ce pareri aveti?

Edited by bitanu_daniel, 21 June 2014 - 07:52.


#2
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 26.02.2010
Da, se plateste. Si la orange se plateste, daca iti este furat sim-ul.

#3
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

View Postaris86, on 21 iunie 2014 - 07:55, said:

Da, se plateste. Si la orange se plateste, daca iti este furat sim-ul.

Mie mi s-a demagnetizat cartela, nu era pierduta.. Pac 5 euro.

#4
brasoveanu1009

brasoveanu1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.06.2014
Si eu in decursul celor 12-13 ani petrecuti prin ograda cu portocale am mai schimbat ceva sim-uri (cele mai multe arse din motive necunoscute si unul furat) la cele doua abonamente si nu prea am platit inlocuirea lor. Parca primul era gratuit, nu mai tin minte conditiile lor. Stiti cu e, eu sunt patit acuma in mica retea care se vrea mare. Corect?
   Dar 5 euro? Hmmm?! Unde mai punem ca multi dintre operatorii de la comercial prezenti in POP-uri, stramba nestiutori din nas cand vine vorba de inlocuitul sim-ului in alt judet, decat cel de resedinta. Dupa ce sunt rare punctele astea si cu program de gravide momentan??? Si ce ne facem sambata dupa-amiaza sau duminica?

Edited by bitanu_daniel, 21 June 2014 - 08:35.


#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 26.02.2010
Acum cativa ani, nu am platit dou sim-uri furate la orange, dar anu trecut cand is-a furat telefonul mamei, mi s-a spus ca se plateste, daca iti este furat. In schimb, daca vrei sa schimbi sim-ul, nu te costa nimic. Asta cu schimbarea sim-ului in judetul de resedinta, mi se pare o prostie cum rar am intalnit. Poate nu au o baza de date pe tara, desi facturile se emit la Bucuresti?

Edited by aris86, 21 June 2014 - 08:12.


#6
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostJericho77, on 21 iunie 2014 - 08:05, said:


Mie mi s-a demagnetizat cartela, nu era pierduta.. Pac 5 euro.
Asta cu demagnetizatul e cea mai tare !

#7
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

View Postgenius, on 21 iunie 2014 - 08:16, said:

Asta cu demagnetizatul e cea mai tare !

pai nu mai mergea, nu recunostea cartela..cica s-a demagnetizat. Banii jos, ochii la usa.

#8
brasoveanu1009

brasoveanu1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.06.2014
Bun, inteleg ca RCS-RDS trebuie sa extinda reteua de antene, dar fa-o nene si pe partea asta cu pregatirea si inmultirea personalului, dar si a unor puncte noi plasate stategic sau macar noi contracte de alianta cu magazine partenere, daca tot nu au bani de investit in asemenea ,,prostii,, , dar nu ma pune sa platesc atata pentru un sim penibil.

  O mai luam pe partea ai-lalta. Mi-a furat telefonul, dar eu nu doresc inlocuirea sim-ului intr-u-cat consider ca nu-mi mai este de folos abonamentul asta care se apropie de sfarsit, tot platesc?

Intrebare de zece puncte: cand e vorba de portare catre altii, mai vor sim-ul sau banii pe el?


PS: Cum se poate proba aceasta ,,demagnetizare,, si de catre cine? Ei cum pot proba ca este din vina mea, ca eu sa platesc prostia asta? Doar ca am semnat contractul in care este scris bla, bla, bla = 5 euro?

Edited by bitanu_daniel, 21 June 2014 - 08:36.


#9
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Situatie similara, pierdut cartela, sunat s-o blocheze si sa-mi dea alta, platit. Nu mai stiu daca 3 sau 5E.

#10
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 14.08.2006
Expresia ptr. demagnetizarea SIM-ului este inventata de catre Orange si Vodafone. Bineinteles ca este cam depasita ptr. ca trebuie sa existe o banda magnetica sa zici ca s-a demagnetizat. Sa nu uitam ca un SIM se poate defecta si din cauza telefonului tau care ti l-ai cumparat din alta parte. Sa investighezi motivul ptr. care s-a defectat un SIM este destul de greu si nu se justifica resursele consumate. Operatorii trateaza diferit aceasta situatie: unii ti-l inlocuiesc pe gratis, altii iti cer bani, altii iti pun conditie sa ai vechime 1 an sau chestii de genul asta. Un SIM probabil costa  1 euro sau mai putin, dar trebuie sa intelegem ca un operator care ofera servicii la preturile RDS nu-si poate calcula costurile ca si Orange sau Vodafone..

O varianta ar fi sa puna in contract: schimbare de SIM gratuita in conditiile in care ai achizitionat telefonul de la RDS si terminalul se afla in garantie.

Edited by meanman, 21 June 2014 - 09:20.


#11
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Si cu schimbarea asta e o poveste lunga si diferita, de la oras la oras, valabila si la alti operatori. Eu, n-am platit la digi, pt schimbare, dar am platit la oranj(in atentia lui aris:)).

Completare : schimbarea de care vb se refera la trecerea de la mini-sim la micro-sim; in cazul oranj e vb de 2 x prepay(7 eurasi, fiecare).

Edited by pustiux, 21 June 2014 - 09:40.


#12
TorchMan

TorchMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.10.2012
Surorii mele i s-a demagnetizat cartela. A plătit 5 euro pentru o nouă cartelă și a primit "ca cadou" 2 magneți de frigider cu cele două mascote de la Orange. Practic, i s-a schimbat cartela gratuit, dar a trebuit să cumpere niște accesorii. :)

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am schimbat cred de 10x pana acum cartelele la Orange dar nu am platit niciodata. PJ ?

#14
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Ca sa schimbi SIM-ul cu un micro-sim, te costa ceva ?

#15
brasoveanu1009

brasoveanu1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.06.2014
Posted Image Posted Image Posted Image

Nu mai pot de ras!

Deci in concluzie, si la ,,Gigi,,Mobil toate ,,pacatele,, nu se ierta si va trebui sa platim ,,in mod neconditionat cu titlu de clauza penala echivalentul in lei a 5 (cinci) euro,, in cazurile: pierderii, deteriorarii, furtului sim-ului nostru drag! Asa-i ca-sa?

Edited by bitanu_daniel, 21 June 2014 - 09:38.


#16
TorchMan

TorchMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.10.2012

View PostFrankie, on 21 iunie 2014 - 09:34, said:

Ca sa schimbi SIM-ul cu un micro-sim, te costa ceva ?
MicroSimul este cipul decupat dintr-o cartelă SIM standard. Te duci cu actuala ta cartelă și în schimbul unei sume modice(nu ar trebui să depășească 15 lei) o "transformă" într-o microSim :)

#17
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Anexa 12, ma simt ca intr-un viitor dystopian movie.
Stiam de treaba asta, ca doar am citit contractul inainte sa-l semnez, ca si eticheta de pe salam, din cauza asta nici nu mananc salam.

#18
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Daca decuparea este defectuoasa si sim-ul o sa faca probleme e bun de plata, 5 euro.
Sim-ul este un echipament, prin urmare, pierderea si furtul e normal sa coste(lipsa de responsabilitate), la fel si defectarea lui, prin taiere....acum puteti sa-mi bagati carne in frigider, cat vreti :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate