Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

investitie titluri de stat

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postsags, on 28 august 2022 - 10:18, said:

@Razvan319: Vezi ca in ultima vreme s-a discutat subiectul pe topicul dedicat Titlurilor de stat (Romania).
Pe scurt variantele ar fi:
  • Cumparate de la bancile care activeaza pe piata secundara. De CEC (doar 2 in USD, cu maturitatea cea mai tarzie in ianuarie 2024), BCR (oferta bogata dar…), BRD (oferta destul de variata) si BT (tot asa doar vreo 2 emisiuni, din cele cu maturitati reziduale mari) stiu sigur ca au in oferta si vand si catre persoane fizice.
  • Cumparate de pe burse, prin brokeri. Eu unul din ce m-am uitat pe site-uri de burse tranzactii cu asemenea titluri sunt cvasi-inexistente, nu le vinde nimeni. Insa ai sa vezi pe topicul respectiv vreo 1-2 colegi care au gasit si au cumparat prin Interactive Brokers. (Tot acolo ai sa gasesti ca Tradeville nu listeaza deloc asa ceva, singurele titluri de stat in valuta sunt cel din emisiunile Fidelis in EUR; de alti intermediari nu stiu.)

Dintre toti cei mentionati unde ai gasit cele mai mici comisioane colaterale ?

#20
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Prin brokeri nu am incercat, si nu stiu sa iti spun ce comisioane ies. Unii ii lauda. Nu cunosc costurile de la BCR Broker sau BT Trade (sa cumperi de pe burse, la fel ca in  cazul celorlalti brokeri).

Comisioanele de la BT si BRD nu le cunosc, dar demult (niste ani in urma) cand m-am interesat la BT era gestiune cont de titluri 100LEI/luna+TVA (dar cred ca l-au redus sau au renuntat la el de tot) iar la BRD era un comision anual minim care, desi nu era asa mare, la suma pe care o aveam de investit si randamentul din momentul respectiv conta.

De BCR, la vanzare/cumparare pe piata secundara, dintre comisioanele din prezent m-a socat cel de vanzare/cumparare calculat ca (0,4…0,7 × maturitatea reziduala in ani)%, deci practic daca tii titlurile pana la maturitate iti reduce randamentul cu 0,4…0,7, daca le vinzi mai devreme te-a terminat de tot.

La CEC comisioanele sunt nesemnificative, dar din pacate pe USD aveau in oferta doar emisiunile cu maturitate in 2023AUGUST si 2024IANUARIE; nu stiu ce se va intampla dupa.

Inafara de comisioane, pe piata secundara conteaza foarte mult si pretul cerut. Aici din pacate nu am putut compara acum CEC versus BCR/BT/BRD, pe partea de USD care m-a interesat, ca nu au emisiuni disponibile si-si. Cand am cumparat eu, ani in urma, CEC avea si pret mai bun ca altii. Vezi pe topicul dedicat ca sunt link-uri catre ofertele BT is BRD, iar cele ale CEC si BCR le poti obtine din unitati (e scris tot pe acel topic).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate