Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Legiunea straina

- - - - -
  • Please log in to reply
429 replies to this topic

#397
jucator

jucator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.02.2009

View Postfakipuf, on 7th April 2010, 16:32, said:

Nu vei baga nimic, pentru ca au teste anti doping pe care ti le fac la fiecare 24 ore. Si se prind ei oricum, ca sunt special antrenati sa detecteze anumite comportamente etc.
Sa va explic cum e cu interviul:
1.Te suna, mergi
Te duci la baza lor centrala si acolo:
primul lucru, analize full (inclusiv teste psihologice)-6 ore
un examen scris in franceza (enuntul e-2.45 ore
probe fizice pI-4 ore
A doua zi (daca ai trecut cu bine de prima)
teste rapide anti drog/anti doping etc (rezultatul vine in 40 de minute)
probe sportive-4 ore
fuga (proba separata)-2 ore (25 de ture pe un teren- 25X100M)
test de logica-90 minute
Ultima zi (daca ai trecut cu bine de a doua)
analizele again
simularea unei situatii de conflict: au 2 hec. de teren "real", cu mlastini etc - 7 ore
Apoi pleci acasa, si esti contactat daca ai fost nominalizat.
Mergi, semnezi contractul si in 60 de zile de la semnarea lui ai avion spre unde te trimit ei.


Nu stiu de ce am eu impresia ca ne minti rau de tot ... probabil ca am mai auzit cateva zeci de pareri dar nici una nu seamana cu descrierile facute de tine  !
Si plus din ce am citit eu de pe site-ul lor , reiese ca daca esti acceptat ramai acolo , daca nu pleci dupa prima proba cazuta ( indifierent care dintre ele )... deci nici vb sa pleci acasa si astepti sa te sune ei .  
Acum nahh, te rog nu mi-o lua in nume de rau , e posibil sa ai dreptate ..ca eu unul nu am fost si nu stiu exact ce este acolo . Dar sincer , mie unul imi e greu sa cred unele chestii scrise de tine . Dar totul e posibil ...
Numai bine !

#398
fakipuf

fakipuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.04.2010

Quote

Si plus din ce am citit eu de pe site-ul lor , reiese ca daca esti acceptat ramai acolo , daca nu pleci dupa prima proba cazuta ( indifierent care dintre ele )... deci nici vb sa pleci acasa si astepti sa te sune ei .
Ramai acolo pentru restul probelor. Daca le pici, pleci. Asta e corect.
Mergi, semnezi contractul si primesti perioada "de gratie" (cele 60 de zile). In timpul ala iti iei adio (poate nu ii mai revezi) de la familie iar ei iti pregatesc echipamentul (nu e aceiasi arma in Madagscar ca in Irak).
Apoi pleci unde ai primit "repartitie". Asa sta treaba.
PS:Parerile le-ai auzit de pe net, de la oameni la care le-a spus cineva care a auzit de la altcinveca ca cunoaste pe cineva care are o ruda ce a plecat, nu? ;)

Edited by fakipuf, 09 April 2010 - 12:34.


#399
lesas

lesas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.08.2009
Cu ochii ce probleme accepta?

#400
fakipuf

fakipuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.04.2010

View Postlesas, on 9th April 2010, 14:30, said:

Cu ochii ce probleme accepta?
Nu se accepta.
Au 2 teste pentru ochi: cel clasic (literele) si inca unul in car eiti pun niste picaturi, asteapta dupa o anumita reactie apoi te pune sa te uiti intr-un microscop.
Nu poti trisa.
Ce problema ai?

#401
lesas

lesas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.08.2009
asta asa ca sa stiu, sunt partial discromat

#402
lesas

lesas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.08.2009
si nu era vorba de trisat ci doar daca se accepta

#403
costelfrance

costelfrance

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.06.2009
trebuie sa sti franceza?daca da cat de bn poti sa pici  din cauza ca nu sti destul de bn ?

#404
smolian_aurica

smolian_aurica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.04.2010

View Postjucator, on 8th April 2010, 15:33, said:

Nu stiu de ce am eu impresia ca ne minti rau de tot ... probabil ca am mai auzit cateva zeci de pareri dar nici una nu seamana cu descrierile facute de tine  !
Si plus din ce am citit eu de pe site-ul lor , reiese ca daca esti acceptat ramai acolo , daca nu pleci dupa prima proba cazuta ( indifierent care dintre ele )... deci nici vb sa pleci acasa si astepti sa te sune ei .  
Acum nahh, te rog nu mi-o lua in nume de rau , e posibil sa ai dreptate ..ca eu unul nu am fost si nu stiu exact ce este acolo . Dar sincer , mie unul imi e greu sa cred unele chestii scrise de tine . Dar totul e posibil ...
Numai bine !Sant sigur ca a fost oriunde dar in legiune nu.|Credema am stat 8 zile acolo si nu se potriveste nimic din ce a spus el.Pacat ca sant unii care nu au ce face decat sa isi bata joc de naivitatea unora. Vreti informatii despre legiune intrati pe forumul lor si puteti sts de vorba cu legionari care chiar au fost sau mai sant acolo.


!Sant sigur ca a fost oriunde dar in legiune nu.|Credema am stat 8 zile acolo si nu se potriveste nimic din ce a spus el.Pacat ca sant unii care nu au ce face decat sa isi bata joc de naivitatea unora. Vreti informatii despre legiune intrati pe forumul lor si puteti sts de vorba cu legionari care chiar au fost sau mai sant acolo.
www.cervens.net/legionbbs123/

#405
fakipuf

fakipuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.04.2010
Ai stat 8 zile, bravo. Eu am stat 8 ani si jumatate.
Ti-am explicat cum sta treaba, nu ma crezi, bine.
Procesul de inrolare poate varia, dar in mare asa e. (si crede-ma, am trecut prin 2 si am asistat la 1, asa ca stiu ce-ti zic).
Daca suntem aici si zici ca ai fost la legiune: ce faci in situatia "situatie III" si esti chemat la interventie?
PS:Ce zic tipii aia de pe forum diferit, in afara de salarii (care difera de la om la om)?
Vrei sa-ti scriu un jurnal? Bine, cu ce sa incep?

Quote

trebuie sa sti franceza?daca da cat de bn poti sa pici din cauza ca nu sti destul de bn ?
Trebuie sa o stii de baza.
Cuvintele trebuie sa fie pronuntate corect, dar nu trebuie sa stii dexul francez.

Edited by fakipuf, 14 April 2010 - 22:30.


#406
jucator

jucator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.02.2009
NU mai vrea nimeni sa mearga in legiune  :)  ?

#407
costelfrance

costelfrance

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.06.2009
da chiar multa lume''prea multa'' de ce?

Edited by costelfrance, 27 April 2010 - 22:45.


#408
baal_ro

baal_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 07.01.2009

View Postfakipuf, on 7th April 2010, 17:32, said:

Nu vei baga nimic, pentru ca au teste anti doping pe care ti le fac la fiecare 24 ore. Si se prind ei oricum, ca sunt special antrenati sa detecteze anumite comportamente etc.
Sa va explic cum e cu interviul:
1.Te suna, mergi
Te duci la baza lor centrala si acolo:
primul lucru, analize full (inclusiv teste psihologice)-6 ore
un examen scris in franceza (enuntul e-2.45 ore
probe fizice pI-4 ore
A doua zi (daca ai trecut cu bine de prima)
teste rapide anti drog/anti doping etc (rezultatul vine in 40 de minute)
probe sportive-4 ore
fuga (proba separata)-2 ore (25 de ture pe un teren- 25X100M)
test de logica-90 minute
Ultima zi (daca ai trecut cu bine de a doua)
analizele again
simularea unei situatii de conflict: au 2 hec. de teren "real", cu mlastini etc - 7 ore
Apoi pleci acasa, si esti contactat daca ai fost nominalizat.
Mergi, semnezi contractul si in 60 de zile de la semnarea lui ai avion spre unde te trimit ei.

No offence dar as tinde sa ii dau dreptate lui Aurica , din varii motive:
  - daca vb ta te suna sa te duci la baza lor centrala tu unde te afli in acel moment de tre sa te duci la Aubagne , esti deja la Castelnaudary ?
  - testul Cooper nu se mai da de cca 2 ani a fost inlocuit de Luc Leger ,
  - testele  le dai in limba natala sau intr`o limba pe care o cunosti ,
  - nu stiam ca te baga in teren din prima saptamana , credeam ca abia la ferma , la Aubagne mai mult teste si corvee-corvee ,
  - daca nu ma insel pana sa primesti le Kepi Blanc semnezi 3 contracte , unul in prima zi cand iti schimba numele ,unul dupa cateva zile si unul cand esti rouge dupa ce se viziteaza cripta
  - nu ajungi la regimentul alocat in 60 de zile dureaza o tara mai mult, vezi aici
  - se accepta si cu mici probleme de vedere si as putea sa dau exemplu un englez veteran 2`eme REP cu dioptrii mari care avea un badge ,,tireur d`elite``
  -interviul cu BSLE sau Gestapo il dai intr`o limba pe care o vorbesti , daca celalalt nu vb limba ta e secondat de un legionar care vorbeste limba ta , acum cica romanii il dau cu un maghiar din Ungaria care vorbeste la perfectie romana .
  -nu pleci acasa in timpul selectiei DELOC , selectia initiala la Aubagne poate dura o zi sau trei saptamani si tot timpul vei fi prezent acolo ,poti parasi selectia in trei moduri , daca pleci din proprie vointa , te ceri civil , ai Inapt Definitiv ; daca esti respins cu Inapt Temporar sau Definitiv si a treia cand dupa ce devii rouge pleci la Castelnaudary ,
  - daca esti amabil ne`ai putea desconspira MLE`ul alocat , nu de alta dar sunt multi pe la noi care se dau fosti legionari dar ca sa te citez ,,vorbesc din auzite de la unul care cunostea pe unul care...``
   Urmati sfatul lui Aurica si intrati pe Cervens, sunt niste oameni amabili care va pot ajuta fara fasoane prin prisma anilor petrecuti in Legiune  (un tip a facut si campania din Algeria) , cu conditia sa fiti  respectuosi si sa nu sariti calul . La marea majoritate a intrebarilor legate de diferitele subiecte  selectie , viata de zi cu zi , misiuni, etc , s`a raspuns cel putin o data si as avea rugamintea ca inainte sa dechideti gura sa intrebati ceva sa folositi functia SEARCH , undeva in dreapta sus . Sunt prea multi wanabees care se cred rambo sau cel mai cel de pe pamant si crezand ca fac Legiunii un favor inrolandu`se cand este exact invers, este o onoare sa devii legionar . Poate unora procesul de selectie li se va parea arbitrar ,sau vor spune ca nu au fost tratati corect daca sunt respinsi , sau ca trebuia sa nu stiu ce dar trebuie sa intelegeti ca : ,,There is a way and there is the Legion way `` . Legiunea isi permite sa aleaga ce crede ea de cuviinta ca ii este necesar si nu trebuie sa dea socoteala nimanui de modul in care face selectia , poate doar Generalului Comandant .
   Cei care sunt interesati de subiect sa intre pe cervens poate fi util in unele cazuri , de pilda te poate scuti de un drum facut degeaba pana in Franta deoarece ai avut nu stiu ce boala-operatie sau alte motive. Pentru noi romanii nu e asa mare tragedie o saptamana pe drum dus-intors dar pentru unul din sa spunem Uruguay care a muncit ultimii doi ani sa stranga 2000$ pentru avion si 2000$ pentru viza conteaza. Un alt exemplu sunt asa numitele tipps : de pilda pentru cataratul pe funie , daca nu ai o funie pentru a exersa arunca un prosop peste bara de tractiuni prinde fiecare capat cu cate o mana si executa ridicari , trei ridicari corecte echivaleaza cu cca 1 metru de catarat pe funie ; sau cand te cateri pe funie e posibil ca sa nu poti folosi piciorul pentru sprijin si trebuie sa urci doar in maini , cand urci sa nu iti arunci bratele cat mai sus  , de fiecare data cand schimpi bratul sa nu faci priza mai sus de nivelul ochilor , obosesti mai greu .
   Si nu in ultimul rand daca ajungeti la Aubagne sa nu sariti calul , ca majoritatea conationalilor nostri si doar daca vreti cu adevarat sa deveniti legionari .

P.S. - nu e musai sa vorbesti franceza , in cazul in care ai fost selectat  , vei fi uimit cat de repede vei dobandi un basic vocabular francez , mai ales pentru noi romanii nu e deloc greu.
P.S. 2 - e prima oara cand aud ca in Legiune ordinele se dau in engleza , inteleg ca ,comunicatiile sunt una dar sa primesti ordine in engleza cand instructia o faci in franceza e alta , nici cand 2`eme REP era denumit 2`nd Parachute Regiment in anii `80 dupa Malvine , tot in franceza erau .
P.S.3 -primul contract are intotdeauna 5 ani , urmatoarele sunt mai scurte , in cazul in care ramai in Legiune sau daca parcursul tau e onorabil poti ramane angajat cat te tin puterile , in 2`eme REI era anul trecut un caporal de 64 de ani .

Edited by baal_ro, 28 April 2010 - 01:20.


#409
costelfrance

costelfrance

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.06.2009
da ai zis foarte bn dar n-am inteles ce trebuie sa suni inainte sa sa te cheme ei ...daca te duci direct la baza  la ei si vb acolo ce are.?

#410
adish1k

adish1k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 17.02.2010
Si daca nu au locuri asigurate si te duci ca bouu?

#411
costelfrance

costelfrance

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.06.2009
pentru cei interesati de antrenamentele si testele ce se dau la inrolare in legiune.....am un prieten care doar ce s-a intors din legiune acum cateva saptamani si eu  i-am propus sa imi arate si mie ce antrenamente si ce teste se fac acolo spunandui ca ii fac cinste,dar lui ia vent o idee si mai buna ,va face la el acasa antrenamente cu cei interesati ,va arata exact cum sunt testele si antrenamentele in legiune   ca la inrolare sa intrati 100%,in schimbul sumei de 300 de euro mai e nevoie de doua persoane ca sa se tina antrenamentul .pentru cei interesati id meu este: costelfrance

Edited by costelfrance, 16 May 2010 - 06:50.


#412
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007

View Postcostelfrance, on 16th May 2010, 07:40, said:

pentru cei interesati de antrenamentele si testele ce se dau la inrolare in legiune.....am un prieten care doar ce s-a intors din legiune acum cateva saptamani si eu  i-am propus sa imi arate si mie ce antrenamente si ce teste se fac acolo spunandui ca ii fac cinste,dar lui ia vent o idee si mai buna ,va face la el acasa antrenamente cu cei interesati ,va arata exact cum sunt testele si antrenamentele in legiune   ca la inrolare sa intrati 100%,in schimbul sumei de 300 de euro mai e nevoie de doua persoane ca sa se tina antrenamentul .pentru cei interesati id meu este: costelfrance
Pre-militara din Morometii?

#413
fakipuf

fakipuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.04.2010
[quote]- daca vb ta te suna sa te duci la baza lor centrala tu unde te afli in acel moment de tre sa te duci la Aubagne , esti deja la Castelnaudary ?
- testul Cooper nu se mai da de cca 2 ani a fost inlocuit de Luc Leger ,
- testele le dai in limba natala sau intr`o limba pe care o cunosti ,
- nu stiam ca te baga in teren din prima saptamana , credeam ca abia la ferma , la Aubagne mai mult teste si corvee-corvee ,
- daca nu ma insel pana sa primesti le Kepi Blanc semnezi 3 contracte , unul in prima zi cand iti schimba numele ,unul dupa cateva zile si unul cand esti rouge dupa ce se viziteaza cripta
- nu ajungi la regimentul alocat in 60 de zile dureaza o tara mai mult, vezi aici
- se accepta si cu mici probleme de vedere si as putea sa dau exemplu un englez veteran 2`eme REP cu dioptrii mari care avea un badge ,,tireur d`elite``
-interviul cu BSLE sau Gestapo il dai intr`o limba pe care o vorbesti , daca celalalt nu vb limba ta e secondat de un legionar care vorbeste limba ta , acum cica romanii il dau cu un maghiar din Ungaria care vorbeste la perfectie romana .
-nu pleci acasa in timpul selectiei DELOC , selectia initiala la Aubagne poate dura o zi sau trei saptamani si tot timpul vei fi prezent acolo ,poti parasi selectia in trei moduri , daca pleci din proprie vointa , te ceri civil , ai Inapt Definitiv ; daca esti respins cu Inapt Temporar sau Definitiv si a treia cand dupa ce devii rouge pleci la Castelnaudary ,
- daca esti amabil ne`ai putea desconspira MLE`ul alocat , nu de alta dar sunt multi pe la noi care se dau fosti legionari dar ca sa te citez ,,vorbesc din auzite de la unul care cunostea pe unul care...`` [quote]
1.Pe mine m-au luat de la Paris. Am fost cu un autobuz cu inca 4 persoane. Transportul l-au platit ei. Daca vrei am adresa de e-mai al 1lea dintre ei. Vi-l pot da, dar tipul stie engleza si franceza. (prima o stie mai bine, e nativ)
2.Testul poate avea mici variatii, dar in mare ce am scris eu se intampla; acum ca te tin 4 zile (in niciun caz 3 saptamani; asta se intampla cand trebuia sa astepti dupa analize, acum 10 ani, dar acum totul se detecteaza instant. au niste masinarii de te doare capul)
3.NU. In limba nativa sigur nu. Am zis si eu ca au un mic quiz in franceza, dar restul testelor in engleza
4.Etapele variaza. "Trucks school" nu faci decat daca postul tau necesita: eu nu am dreptul (legal...) sa conduc un vehicul acolo. Nici macar nu am voie sa deschid "cartea tehnica" a masinilor.
5.N-am idee. Un prieten de-al meu (cu care am fost impreuna la interviu) a cazut pentru ca avea o problema minora. Si oricum daca pui mana pe criteriile de selectare (eu le am, dar contractul iti cam interzice sa divulgi treburi de astea) vezi acolo ce si cum. Intr-o vreme erau disponibile pe anumite site-uri.
6.Asta nu mai stiu. Ultima oara cand am avut interviul, nu era nimeni disponibil (aproape 9 ani in urma). Am vorbit in engleza si putina franceza cu unii.
7.Daca vrei pot sa-ti atasez o scrisoare de acum 9 ani, pe care am primit-o cand am fost chemat definiti;
8.De fapt, contractul restrictioneaza treburile astea. Teoretic nimeni nu are voie sa spuna, dar practic... N-am voie sa-ti spun nimic: cat castig, datele (cum ar fi nivelul de transpiratie cu un costum ignifug pe tien in timp ce alergi...; monitorizeaza si asta) etc
Si ca sa nu zici ca-s mincinos de-a binelea, uite o poza cu mine din timpul trainingului: (am cenzurat lucruri, pentru ca n-am voie sa le arat). Eu sunt cel din dreapta. ;)
Eram in franta la o baza dintr-un sat mai mic.
[url="http://yfrog.com/j9picture005svj"]http://yfrog.com/j9picture005svj[/url]
Iar mai jos, in zona verde din Bagdad: uite ce se intampla daca serbezi craciunul cu un brad pe-acolo.
[url="http://yfrog.com/0tcraciun2005077j"]http://yfrog.com/0tcraciun2005077j[/url]

#414
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Cu siguranta nu dai testul in limba natala, doar nu sunt centru de traduceri cei de acolo sa stie toate limbile mapamondului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate