Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Legiunea straina

- - - - -
  • Please log in to reply
429 replies to this topic

#415
adish1k

adish1k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 17.02.2010
Trebuie sa stii franceza de baza, cum a mai zis cineva. Engleza, in cazul in care nu stii franceza bine, si limba ta.

#416
baal_ro

baal_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 07.01.2009

 fakipuf, on 16th May 2010, 19:44, said:

daca vb ta te suna sa te duci la baza lor centrala tu unde te afli in acel moment de tre sa te duci la Aubagne , esti deja la Castelnaudary ?
- testul Cooper nu se mai da de cca 2 ani a fost inlocuit de Luc Leger ,
- testele le dai in limba natala sau intr`o limba pe care o cunosti ,
- nu stiam ca te baga in teren din prima saptamana , credeam ca abia la ferma , la Aubagne mai mult teste si corvee-corvee ,
- daca nu ma insel pana sa primesti le Kepi Blanc semnezi 3 contracte , unul in prima zi cand iti schimba numele ,unul dupa cateva zile si unul cand esti rouge dupa ce se viziteaza cripta
- nu ajungi la regimentul alocat in 60 de zile dureaza o tara mai mult, vezi aici
- se accepta si cu mici probleme de vedere si as putea sa dau exemplu un englez veteran 2`eme REP cu dioptrii mari care avea un badge ,,tireur d`elite``
-interviul cu BSLE sau Gestapo il dai intr`o limba pe care o vorbesti , daca celalalt nu vb limba ta e secondat de un legionar care vorbeste limba ta , acum cica romanii il dau cu un maghiar din Ungaria care vorbeste la perfectie romana .
-nu pleci acasa in timpul selectiei DELOC , selectia initiala la Aubagne poate dura o zi sau trei saptamani si tot timpul vei fi prezent acolo ,poti parasi selectia in trei moduri , daca pleci din proprie vointa , te ceri civil , ai Inapt Definitiv ; daca esti respins cu Inapt Temporar sau Definitiv si a treia cand dupa ce devii rouge pleci la Castelnaudary ,
- daca esti amabil ne`ai putea desconspira MLE`ul alocat , nu de alta dar sunt multi pe la noi care se dau fosti legionari dar ca sa te citez ,,vorbesc din auzite de la unul care cunostea pe unul care...``
1.Pe mine m-au luat de la Paris. Am fost cu un autobuz cu inca 4 persoane. Transportul l-au platit ei. Daca vrei am adresa de e-mai al 1lea dintre ei. Vi-l pot da, dar tipul stie engleza si franceza. (prima o stie mai bine, e nativ)
2.Testul poate avea mici variatii, dar in mare ce am scris eu se intampla; acum ca te tin 4 zile (in niciun caz 3 saptamani; asta se intampla cand trebuia sa astepti dupa analize, acum 10 ani, dar acum totul se detecteaza instant. au niste masinarii de te doare capul)
3.NU. In limba nativa sigur nu. Am zis si eu ca au un mic quiz in franceza, dar restul testelor in engleza
4.Etapele variaza. "Trucks school" nu faci decat daca postul tau necesita: eu nu am dreptul (legal...) sa conduc un vehicul acolo. Nici macar nu am voie sa deschid "cartea tehnica" a masinilor.
5.N-am idee. Un prieten de-al meu (cu care am fost impreuna la interviu) a cazut pentru ca avea o problema minora. Si oricum daca pui mana pe criteriile de selectare (eu le am, dar contractul iti cam interzice sa divulgi treburi de astea) vezi acolo ce si cum. Intr-o vreme erau disponibile pe anumite site-uri.
6.Asta nu mai stiu. Ultima oara cand am avut interviul, nu era nimeni disponibil (aproape 9 ani in urma). Am vorbit in engleza si putina franceza cu unii.
7.Daca vrei pot sa-ti atasez o scrisoare de acum 9 ani, pe care am primit-o cand am fost chemat definiti;
8.De fapt, contractul restrictioneaza treburile astea. Teoretic nimeni nu are voie sa spuna, dar practic... N-am voie sa-ti spun nimic: cat castig, datele (cum ar fi nivelul de transpiratie cu un costum ignifug pe tien in timp ce alergi...; monitorizeaza si asta) etc
Si ca sa nu zici ca-s mincinos de-a binelea, uite o poza cu mine din timpul trainingului: (am cenzurat lucruri, pentru ca n-am voie sa le arat). Eu sunt cel din dreapta. ;)
Eram in franta la o baza dintr-un sat mai mic.
http://yfrog.com/j9picture005svj
Iar mai jos, in zona verde din Bagdad: uite ce se intampla daca serbezi craciunul cu un brad pe-acolo.
http://yfrog.com/0tcraciun2005077j

Inceteaza cu aberatiile ca poate te mai cred unii care chiar vor sa ajunga in Franta dar iau de bune ,,sfaturile`` tale , nu de alta dar te vei trezi la urgente continuand sa mananci rahat aiurea despre treburi de care nu ai habar . Toata viata ta vei fi un ratat care isi va aduce aminte tot timpul ca a primit o bucata de hartie cu inapt definitiv . Gandeste`te ca este o lume mica si vorbele circula iar cand mai pui fotografii cu tine pune originale nu copiate de pe net . Ala pus de tine e un 4Runner al UNMIK in Kosova cu 2 jandarmi ratati ,daca te dai asa mare scula tebuia sa stii ca se foloseste P4 si nu Toyota si mai presus de toate alte uniforme decat albastrul ala spalacit .
Deci,  ma repet  , deci ma pussy ciocul mic .

[ http://img37.imageshack.us/img37/6420/picture005svi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img101.imageshack.us/img101/9636/unmiktoyota4runnervorne.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Source

Sunt multi care vorbesc aiurea despre acest subiect iar tu esti unul dintre ei .

Edited by Courage, 24 May 2010 - 10:09.
jigniri


#417
2Rep_Sherban

2Rep_Sherban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.05.2009

 smolian_aurica, on 14th April 2010, 18:41, said:


Ce faci mai omule mai? Mai ma tii minte? Acum am descoperit de tine ca ti-a mers naspa la Aubagne. Imi pare rau, credeam ca esti pe aici pe undeva deja.
Salutari!


 fakipuf, on 14th April 2010, 21:27, said:


Fakipuf, prietene, fa-mi favoarea sa dispari din preajma! Daca esti timpit si aberezi macar ai bunul simt si fa-o cu altii, nu cu cei interesati intr-adevar sa-si faca un viitor in cadru Legiunii Straine. Nu de alta, dar poate te crede lumea si dau de probleme din cauza ta. Daca nu poti ajuta, cel putin nu pune piedici cu viziunile tale de SF.

P.S.: nu te stiu eu, ca de te-as prinde, ti-as lansa o stampila de-ti intra familia in doliu.

 fakipuf, on 6th April 2010, 16:26, said:

Cea mai usoara treaba e patrula din elicopter. E cea mai sigura si distractiva parte a zilei.
Cea mai grea treaba e, contrar opiinilor, statul in cazemata. Cazemata e ultrahiperdotata cu internet, jaccuzi, 2 frigidere, TV prin satelit etc. dar tuturor le e frica de moarte. Nu-ti mai spun ca vin localnicii cu arme AK47 ca sa ne fure mancarea si apa. Cum vine tirul, cum vin cu armele.
Armurile noastre nu lasa glontul sa treaca, si am imunitate, dar tot e o teama.

M-am inrolat in 2001. (am lucrat 8.5 ani) Iti dai seama ca am prins crema razboiului... As putea face un jurnal intreg.
PS:Vezi ca avem aparate speciale. Introduci coordonatele si primesti aproape instant adresa. Daca datele respective sunt reale, fereste-te de teroristi (se fura scule de-astea la greu).

Unde ai dat ma tu de jakuzzi, ca-m cautat-o a dracu de fiecare data dar n-o gaseam... abia aveam o galeata cu furtun sa ma spal pentru 6 luni, tu aveai jakuzzi?

Spune-mi si mie de unde ai gasit vesta aia asa buna, ca a noastra e cam ramas in urma cu tehnologia.

Ai fost in Baghdad? Nu zau... cred ca erai singurul om reprezantand Franta in Irak, ca ei nici pe cale oficiala nici pe cea neoficiala nu au avut trupe in Irak. In 1990 da, chiar Legiunea a fost si a facut o a naibii de buna treaba, dar parca te inrolasei in 2001?

I-a spune-ne si noua ceva de interesul nostru, regimentul tau cine era CDU-ul tau si Nr. ID? O sa pot confirma eu!
Sa-mi bag ceva anume in natia mea, ca mi-e rusine de ea!

#418
ACH

ACH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.07.2010
Totul e bine când se termina cu bine. Pentru ca totul sa se termine cu bine,e necesar un singur lucru : nu platiti nimic,nici pentru informatii referitoare la angajarea în L.E,nici pentru pseudo-sedinte de antrenament în vederea angajarii. NIMENI nu poate garanta angajarea în L.E,aceasta fiind STRICT o decizie a C.S.I.L.E.

Prostiti-va în continuare (nu e grav,toti am fost odata copii) si povestiti-va aventurile de legionari,dar...atentie la neatentie. Numai succese si fericire va doresc.


A/C (e.r)   R.... .
Mle. 180749

1°REG/13°DBLE/2°REP/1°REC
1990-2009

 baal_ro, on 17th May 2010, 20:40, said:

Sunt multi care vorbesc aiurea despre acest subiect

EXTREM de multi ! Având în vedere ca în zilele noastre exista companii de transport (avion,autocar) care,la preturi modice,va pot duce direct într-un P.R.L.E,ma mir ca atâtea prostii îsi gasesc auditoriu.

 fakipuf, on 7th April 2010, 17:32, said:

Nu vei baga nimic, pentru ca au teste anti doping pe care ti le fac la fiecare 24 ore. Si se prind ei oricum, ca sunt special antrenati sa detecteze anumite comportamente etc.
Sa va explic cum e cu interviul:
1.Te suna, mergi
Te duci la baza lor centrala si acolo:
primul lucru, analize full (inclusiv teste psihologice)-6 ore
un examen scris in franceza (enuntul e-2.45 ore
probe fizice pI-4 ore
A doua zi (daca ai trecut cu bine de prima)
teste rapide anti drog/anti doping etc (rezultatul vine in 40 de minute)
probe sportive-4 ore
fuga (proba separata)-2 ore (25 de ture pe un teren- 25X100M)
test de logica-90 minute
Ultima zi (daca ai trecut cu bine de a doua)
analizele again
simularea unei situatii de conflict: au 2 hec. de teren "real", cu mlastini etc - 7 ore
Apoi pleci acasa, si esti contactat daca ai fost nominalizat.

Mergi, semnezi contractul si in 60 de zile de la semnarea lui ai avion spre unde te trimit ei.


  :w00t:  Fantastic !!!!  Fara nici un fel de jena...sa spui asemenea tâmpenii....

Edited by ACH, 31 July 2010 - 17:45.


#419
nandrolon

nandrolon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 18.04.2010
Ai de p.ana mea. Inca nu v-ati plictisit de subiectul asta?
Legionarii de forum, ce folos aveti fratilor daca va compuneti viata pe internet? Pareti mai interesanti pe forum or what?

PS: Tot respectul pentru 2 Reg. Poate il stie cineva pe Cornel, din Cluj.

#420
boom25

boom25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2011

 fakipuf, on 6th April 2010, 13:06, said:

Depinde (de locatie, de evenimente, de conditii etc). Daca vrei mai mult, spune-mi in ce locatie te-ai risca sa mergi.
In medie cam 4400E.

Inainte sa incepi, te dai cu pudra de talc pe maini. Ai voie s-o aduci cu tine.
Apoi te cateri incet-incet. Cand ajungi la o inaltime de 70 cm de sol, apuci frangia de picior si faci un nod. (adica inconjuri laba piciorului, si capatul il sprijini cu celalat picior. Ai grija sa ai sosete confortabile.
PS:Normal ca masa musculara trebuie sa fie ... foarte mare, pentru a te ridica la standarde.
tu chiar iti bati joc de toti din forumul asta
macar ai fost acolo?
daca da poate spui in ce regiment
oricum esti haios poate te uiti aici si-mi spui daca e adevarat sau nu:http://legiunea-straina.blogspot.com/search?updated-min=2009-01-01T00%3A00%3A00-08%3A00&updated-max=2010-01-01T00%3A00%3A00-08%3A00&max-results=10

#421
SSNight

SSNight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 06.05.2007
Astia au fumat prea mult, numai prostii vorbiti si habar nu aveti cum stau lucrurile.

#422
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Ce conditii medicale sunt pentru genunchi? Am citit pe siteul ala romanesc(nu stiu cat de real ar fii) ca nu se admit probleme la genunchi. Pe la inceputul anului am avut o entorsa care mi-a cam limitat flexibilitatea piciorului stang in miscarile laterale. Ma doare doar daca il fortez in exterior. Se da inapt pentru asa ceva?

#423
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011
Normal, nu ai nici o sansa. Nici n-ai idee ce antrenamente sunt in ...Djibouti...sau Guiana Franceza ;)

Edited by Al_Bundy, 14 December 2011 - 22:42.


#424
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
A fost o problema acum cateva luni. Acum nici problema minora nu pot spune ca e, doar ca nu pot intinde foarte mult genunchiul in exterior. La alergat nu ma incomodeaza.

#425
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011
Poti sa alergi....10-20 de km cu 50-60 de kg in spate ? ud de 2 saptamani sau la 50 de grade in soare ?

Edited by Al_Bundy, 14 December 2011 - 23:23.


#426
SinNombre

SinNombre

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,321
  • Înscris: 18.11.2011

 Al_Bundy, on 14th December 2011, 23:23, said:

Poti sa alergi....10-20 de km cu 50-60 de kg in spate ? ud de 2 saptamani sau la 50 de grade in soare ?

Oamenii dastepti nu se pregatesc pentru imprevizibil.
Am auzit io la un prieten. Personal am un camion de 50 tone. O cazma sigur, cine stie, poate ajung in centru, mi`e sete si am sa sap numaidecat o fantana.^^

#427
Maruta_Adrian

Maruta_Adrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.04.2012
Salut, mai am putin si implinesc 19 ani, mi-am dorit din totdeauna sa fiu in Legiunea Straina doar ca am asteptat sa termin cu liceul, mai am vreo cca 3-4 luni si termin iar dupa as vrea sa ma duc, ceea ce as vrea sa mai aflu este daca ii cineva prin Oradea care vrea sa mearga anul asta in Legiune, sau prin apropiere, ar fi mult mai ok daca as merge cu cineva dar ma duc si singur daca e nevoie. Cam atat am avut de spus deocamdata. Inca ceva, am citit fiecare post al acestul topic din 2005 si sunt muuuulte aberatii pe care si eu care nu sunt in Legiune le-am recunoscut.. am stat mult timp sa ma informez asa ca va rog nu mai pacaliti oamenii degeaba ca le faceti doar rau. Sunt mult oameni interesati ca si mine care dezimformati, pot sa creada prostiile spuse de unora dintre voi. Stima pentru Legionari!

#428
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 Anybody, on 24 decembrie 2005 - 04:26, said:

Eu as dori sa ma inscriu in Legiune, stiu conditiile de inscriere, DAR, nu stiu ce ma asteapta acolo.
Mno, pâna la urma ai devenit mercenar cum ti-ai propus? :roflmao:

#429
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Legiunea poate fi mereu un plan B in cazul in care ti-ai fu1513 viitorul sau nu mai ai nimic de pierdut :lol: .

#430
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 costelfrance, on 16 mai 2010 - 06:40, said:

pentru cei interesati de antrenamentele si testele ce se dau la inrolare in legiune.....am un prieten care doar ce s-a intors din legiune acum cateva saptamani si eu  i-am propus sa imi arate si mie ce antrenamente si ce teste se fac acolo spunandui ca ii fac cinste,dar lui ia vent o idee si mai buna ,va face la el acasa antrenamente cu cei interesati ,va arata exact cum sunt testele si antrenamentele in legiune   ca la inrolare sa intrati 100%,in schimbul sumei de 300 de euro mai e nevoie de doua persoane ca sa se tina antrenamentul .pentru cei interesati id meu este: costelfrance

Am si eu asa doi unchi, un var si o matusa care tocmai ce s-au intors din legiunea straina si pentru modica suma de 250 Euro (mai putin decit la amicul tau, atentie!) va explica toate secretele Legiunii Straine, cum se intra, cum se iese, cum se gaseste si se delapideaza frigiderul ofiterilor, cum se sparge un cont de yahoo si un seif bancar din spagat... Tot ce vreti! Mai multe informatii pe PM.

Edited by Dihorul Razboinic, 17 March 2013 - 22:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate