Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

analiza testosteron vs testosteron liber

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
salut.

De ceva vreme ma bate gandul sa imi fac o analiza de sange sa stiu cum stau cu testosteronul, din motive sexuale, psihice si sportive simultan. Reteaua de cabinete la care imi fac de obicei analizele ofera doua tipuri de analize - testosteron / testosteron liber, la preturi aproximativ egale . Care e diferenta dintre cele 2 si care e mai relevanta ?

#2
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
ar trebui sa extrag vreo concluzie din raspunsul asta ? e neaparat nevoie sa merg la endocrinolog / sexolog / x-olog care sa imi indice un pachet mai complex de analize ?

Edited by mirciu88, 13 June 2014 - 09:59.


#3
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008

View Postovidiu21, on 13 iunie 2014 - 09:47, said:

Fa-ti o laba si vezi cum e daca e multa esti ok, daca iti sare putina du-te la sexolog Posted Image)))
Pe langa ca esti habarnist, intri in treaba cu jigniri la adresa altora. Tipic "rromic".
Pentru cunostintele tale generale: pe langa "laba", testosteronul mai are un rol important in functionarea creierului, sistemului osos, sistemului muscular, sistemului circulator, distribuirea lipidelor in organism, etc.
Din cele mentionate mai sus, tu s-ar putea sa ai probleme legate de "functionarea creierului"...

Edited by Aemilius, 13 June 2014 - 10:00.


#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmirciu88, on 13 iunie 2014 - 09:38, said:

Care e diferenta dintre cele 2 si care e mai relevanta ?
Cam 97-98% din testosteronul plasmatic e legat de proteine (in principal de albumina si de SHBG) restul de 2-3% reprezinta testosteronul liber, biologic activ.
Concentratia de SHBG creste odata cu varsta, de aceea testosteronul total nu e intodeauna un indicator clar al hipgonadismului.
Astfel dpdv clinic mai relevanta e concentratia testosteronului liber.

#5
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008
Poate te ajuta informatiile de AICI.

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmirciu88, on 13 iunie 2014 - 09:57, said:

e neaparat nevoie sa merg la endocrinolog / sexolog / x-olog care sa imi indice un pachet mai complex de analize ?
Depinde de ce problema ai, tu nu ai spus decat ca vrei sa-ti faci dozarea testosteronului.
Evident ca medicul ti-ar face anamneza si ar interpreta rezultatele analizelor in contextul acesteia.

#7
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
Este un subiect asupra caruia reflectez de ceva vreme dar nu am avut prilejul sa fac investigatii,. Ideea e ca fiziologic, inca din pubertate ( astea sunt observatii pe care le-am facut ulterior , acum cand sunt putin trecut de 20 de ani ) am avut mereu inclinatia sa ma ingras pe solduri si fund , si am o oarecare forma de ginecomastie, simptome care eu stiu ca se datoreaza unui dezechilibru hormonal. La sala ajung frecvent dar rezultate mi se par nesatisfacatoare in raport cu cat trag de mine. Sexual, am zile cand imi lipseste apetitul . Mai sunt si alti factori care probabil eu efectul lor : de ceva vreme dorm mai putin in timpul sapt ( in medie 5-6max ore pe noapte ), stresul nu este foarte mare dar exista. Vicii nu am si incerc sa mananc cat mai sanatos si exhilibrat. Suplimente nu iau decat spirulina care ma ajuta cu energia de peste zi.

Ma intereseaza in principiu sa stiu, in primul rand, daca am eu vreo problema pe partea hormonala ( adica ceva cronic, permanent ) care trebuie adresata sau e vorba pur si simplu de un stil de viata dezechilibrat asupra caruia sa ma aplec cu mai multa atentie.

Edited by mirciu88, 13 June 2014 - 10:18.


#8
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
De cat timp iei spirulina ?

#9
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
de la inceputul anului, o cutie la 3 saptamani in medie. chiar ma simt mai bine cu spirulina decat fara, imi mai dispare din senzatia de somnolenta datorata noptilor mai scurte (  aprox . 5 ore ).

#10
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008

View Postmirciu88, on 13 iunie 2014 - 10:15, said:

am avut mereu inclinatia sa ma ingras pe solduri si fund
La fel si eu, burta si solduri. Este vorba de "mostenirea genetica" din familie si nu vre-o boala.

Quote

am o oarecare forma de ginecomastie
La fel si eu aveam la 18-20 de ani. S-a "tratat" cu tras de fiare, iar acum, la 28 de ani, chiar daca nu mai fac sala, n-am probleme. Probabil trece odata cu varsta si practicarea sportului.

Quote

Sexual, am zile cand imi lipseste apetitul
La fel si eu si probabil si altii, nu cred ca umblam dupa piz*e cat e ziua de lunga, mai ales cand ai creierul ocupat cu ceva. Iar dupa ce o sa ai nevasta si copil, garantat o sa-ti lipseasca apetitul...

Quote

de ceva vreme dorm mai putin in timpul sapt ( in medie 5-6max ore pe noapte )
E ceva normal, ca doar nu mergi cu ziua la arat ogoare si sapat santuri...

Quote

Ma intereseaza in principiu sa stiu, in primul rand, daca am eu vreo problema pe partea hormonala ( adica ceva cronic, permanent ) care trebuie adresata sau e vorba pur si simplu de un stil de viata dezechilibrat asupra caruia sa ma aplec cu mai multa atentie.
Mancat cat mai sanatos, somn de 8 ore pe noapte (daca nu poti dormi chiar 8 ore, sa-ti asiguri statul relaxat in pat alea 8 ore), practicarea unui hobby care sa-ti capteze atentia, evitarea stresului...

#11
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 09.01.2006
Daca vrei sa fi sigur-sigur , fa-ti o programare la un endocrinolog. Cauta unul bun in apropiere de tine. Vezi ca e si topic dedicat legat de medici endocrinologi aici pe softpedia.

#12
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
cred ca ar trebui sa investesti niste banuti (sau timp pentru obtinerea unei trimiteri) pentru o consultatie la endocrinolog, care o sa prescrie EXACT analizele de care ai nevoie (poate are nevoie sa coreleze si cu altceva, de care tu nu stii ca ar avea vreo legatura). Apoi revii frumos la el cu rezultatele analizelor si vezi ce-ti zice. Daca nu esti multumit de interpretare, mergi la alt doc. Dar macar stii ca ai facut ce analize trebuia sa faci. Am incercat si eu sa fac analize pe partea de endocrinologie si ma uitam ca matza-n calendar la denumiri. Evident ca nu pricepeam diferenta dintre ele si mi s-a parut prea complicat sa sap mai mult. La doctor am aflat ca oricum analizele se fac in anumite conditii si intervale (eu ma prezentasem la recoltare cand luam antibiotic, care in mod cert invalida rezultatele); Si in plus, chiar n-as fi fost in stare sa fac interpretarea. Nu e chiar asa simplu ca analiza de magneziu, sa zicem. A, e in interval - e bine. Nu e in interval - nasol.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate