Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Mici modificari la pistolul de lipit Radio Progres

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
57 răspunsuri în acest subiect

#37
deathmax

deathmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 05.04.2012
ms buna idee o sa verific dimineata

#38
deathmax

deathmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 05.04.2012
l-am masurat si am un scurt in primar

#39
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.877
  • Înscris: 11.12.2006
Scurt in primar? Curios.. Ar fi trebuit sa iti sara singuranta de pe priza...

#40
deathmax

deathmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 05.04.2012
ar trebui, da nu sar,oare sa incerc sa-l lacuiesc?

#41
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.866
  • Înscris: 01.11.2005
Atunci nu ai scurt in primar. Esti sigur ca nu ai confundat primarul cu secundarul ? Cum ai ajuns la concluzia ca primarul e in scurt ? ( detaliaza ce anume si cum anume ai masurat )

Editat de tehnics, 16 octombrie 2016 - 13:04.


#42
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.528
  • Înscris: 19.02.2015

Vizualizare mesajtehnics, pe 16 octombrie 2016 - 13:04, a scris:

Esti sigur ca nu ai confundat primarul cu secundarul ?
Asta e epică, e demnă de trecut în analele forumului!
Cum dracu' sa confunzi primarul cu secundarul la un pistol de lipit, când secundarul e ditamai bara de cupru?

#43
deathmax

deathmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 05.04.2012
nu am confundat, am continuitate intre primar si tole

#44
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.866
  • Înscris: 01.11.2005
Asta nu se numeste scurt circuit pe primar. Pur si simplu ai probleme de izolare galvanica, mai precis ai probleme cu izolatia infasurarilor. Lacuirea lor fara indepartarea problemei nu este o solutie. In cel mai rau caz trebuie rebobinat primarul.

#45
deathmax

deathmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 05.04.2012
Multumesc, o sa-l desfac sa vad daca pot rezolva ceva, mie sila sa-l rebobinez

#46
deathmax

deathmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 05.04.2012
Buna seara! Am rezolvat problema pe jumate,l-am desfacut acuma numai are nici un scurt da tot se aprinde creionu daca pun stecheru intr-o anumita pozitie,daca il intorc numai am. Nu pot sa-mi dau seama ce are, daca tot l-am desfacut am momtat si microswitch-ul ( http://www.mivarom.r...-vs15n02-p-8635 )   ca era legat pe direct de vre-un an,am schimbat si stecheru,ala original era vai de el

Fișiere atașate


Editat de deathmax, 18 octombrie 2016 - 18:42.


#47
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.617
  • Înscris: 05.12.2005
Păi aşa e bobinat, cu unul din capetele primarului aproape de bara din secundar. Când ai faza la acel capăt ai cuplaj capacitiv cu secundarul, cu ştecherul invers ai nulul spre secundar, şi creionul nu se mai aprinde.

#48
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.110
  • Înscris: 10.02.2007
Corect ar fi sa masori rezistenta de izolatie intre primar si secundar, nu sa te iei dupa indicatiile unui creion de faza atata vreme cat ai dificultati in a interpreta aceste indicatii. O interpretare corecta e cea indicata in postul precedent.

#47.

#49
deathmax

deathmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 05.04.2012

Vizualizare mesajmihaicozac, pe 18 octombrie 2016 - 21:40, a scris:

Păi aşa e bobinat, cu unul din capetele primarului aproape de bara din secundar. Când ai faza la acel capăt ai cuplaj capacitiv cu secundarul, cu ştecherul invers ai nulul spre secundar, şi creionul nu se mai aprinde.

Mai am u pistol acasa,la ala nu se aprinde becu indiferent de pozitia stecherului in priza


uite ce a zis nico 123 mai sus
Interesant este ca la pistolul meu de lipit ,creionul de tensiune pus pe ansa sau pe tole nu indica nimic , indiferent de pozitia stecherului in priza.
Indicatia creionului de tensiune spune ca  izolatia intre secundar si primar este dusa sau foarte proasta, ai grija ca problema asta cu izolatia poate fi foarte periculoasa.
Asa cum este la pistolul meu, creionul de tensiune nu indica (becul nu se aprinde) deloc indiferent cum este stecherul in priza .
Nulul si faza trebuie sa ajunga doar pe primarul transformatorului si in nici un caz pe secundar adica pe ansa pistolului si nici pe tolele din ferosiliciu.
Se intelege ca ledurile nu trebuiesc puse in cazul in care izolatia intre secundar si primar este proasta ca ajung socuri de curent pe secundar deci si pe ansa  si pe ledurile care se vor arde.

#50
deathmax

deathmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 05.04.2012

Vizualizare mesajem2006, pe 18 octombrie 2016 - 23:45, a scris:

Corect ar fi sa masori rezistenta de izolatie intre primar si secundar, nu sa te iei dupa indicatiile unui creion de faza atata vreme cat ai dificultati in a interpreta aceste indicatii. O interpretare corecta e cea indicata in postul precedent.

#47.

Cum as putea sa masor rezistența izolației? Nu are ce caută faza pe ansa, deci nu am nici o dificultate

#51
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.617
  • Înscris: 05.12.2005
Cu multimetrul setat pe rezistenţă, eventual scala cea mai mare (megaohmi), pui una din sonde pe ansă cealaltă pe ştecher, oricare din borne. În mod ideal indicaţia trebuie să rămână la rezistenţă infinită. Dacă ai izolaţie compromisă, posibil prin supraîncălzirea transformatorului şi arderea parţială a cartonului de izolaţie, multimetrul va indica o rezistenţă oarecare, undeva în domeniul megaohmilor.
Dacă transformatorul lui nico a fost rebobinat în straturi, şi a scos ambele fire la capătul opus secundarului, e posibil să nu aibă niciun fel de scurgeri spre ansă.

#52
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.866
  • Înscris: 01.11.2005

Vizualizare mesajDobrin_M, pe 16 octombrie 2016 - 13:08, a scris:

Asta e epică, e demnă de trecut în analele forumului!
Cum dracu' sa confunzi primarul cu secundarul la un pistol de lipit, când secundarul e ditamai bara de cupru?

Ai sa fii surprins cum multi le incurca. Daca ma pui, as putea arata si cu degetul...dar mama mi-a zis ca nu-i frumos :).

#53
deathmax

deathmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 05.04.2012

Vizualizare mesajmihaicozac, pe 19 octombrie 2016 - 09:20, a scris:

Cu multimetrul setat pe rezistență, eventual scala cea mai mare (megaohmi), pui una din sonde pe ansă cealaltă pe ștecher, oricare din borne. În mod ideal indicația trebuie să rămĂąnă la rezistență infinită. Dacă ai izolație compromisă, posibil prin supraĂźncălzirea transformatorului și arderea parțială a cartonului de izolație, multimetrul va indica o rezistență oarecare, undeva Ăźn domeniul megaohmilor.
Dacă transformatorul lui nico a fost rebobinat Ăźn straturi, și a scos ambele fire la capătul opus secundarului, e posibil să nu aibă niciun fel de scurgeri spre ansă.


Multimesc ! chiar nu am stiut ca pot masura rezistenta izolatiei cu multimetru. Am masurat-o, a rămas pe infinit

Editat de deathmax, 20 octombrie 2016 - 04:06.


#54
carageae

carageae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 158
  • Înscris: 04.09.2007
Am intrat intamplator aici, cautand ceva despre Radioprogres...
Am si eu doua asemenea pistoale, as intreba autorul topicului de unde a recuperat sau cumparat piesele care strang ansele? M-am saturat de largit si refacut filete.
Candva am gasit niste becuri de 4V-300mA, habar nu am de la ce erau, dar mergeau super, doar ca se ardeau cam repede. Erau cilindrice, cu cap drept, nu semisferic ca la alea de radio, mai aveau si un mic mot de sticla ca la lampi, nu era ascuns motul ala de vidare, ca la becurile obisnuite. Posibil sa fie rusesti, am luat o singura data si de atunci n-am mai vazut nicaieri. La magazinul de unde le-am luat erau pe un carton cu 24 de bucati parca, dupa ce am vazut cum merg, am cumparat toate care mai erau.
Am gasit la TME ceva Led-uri gata adaptate pt. 6.3Vca, dar au o lumina rece si parca nu vad la fel de bine ca la un bec bun, cu lumina calda. Insa rezolva problema celor ce vor sa puna asa ceva...nu trebuie modificat nimic si sunt fiabile, le am de ani de zile, cel putin 3-4 ani. Nu sunt mai mari ca un bec si nu trebuie modificat nimic in pistol. Probabil ceva SMD-uri turnate, nu se poate desface.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate