Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15038 replies to this topic

#14995
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
@Dany_Darke
Mai exista si cele mici, de precizie, care se folosesc pentru telefoanele mobile, dar au cuplu mic. Cred ca 220 rot/min sunt mai mult decat suficiente, cresti viteza, scade cuplul. Exista si unele mai complexe, cu toate ca pe corpul surubelnitei apare ca ar avea 3 viteze diferite, la specificatii se mentioneaza doar 220rot/min. Apoi te mai gandesti si unde si cat o vei utiliza astfel incat sa merite pretul de x3 sau chiar mai mult fata de cea de 70 de lei.
La ce calitate au piulitele si suruburile din magazinele de bricolaj (si nu numai) , nu mi-as face probleme ca rup sau decalibrez vreo cheie.

https://www.bitmi.ro...AyABEgJkmPD_BwE

Edited by titoo, 27 March 2024 - 11:07.


#14996
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Pentru suruburi fine am primit de la baieti acum aproape 10 ani un Bosch IXO cu limitator de stringere.
Ala este foarte bun mai ales daca ai sute de suruburi de strins sau destrins mici.

View PostDany_Darke, on 27 martie 2024 - 05:36, said:

cat despre inelare, stiu ca acel clichet e doar de ajutor, nu de tractiune. am lucrat cu asa ceva acu 2 saptamani, dar erau ceva mai profi, insa astea nu stiu ce e de capul lor

ms bumbu Posted Image

Sint sigur ca stiti, probabil chiar mai bine ca mine cum se foloseste acel cliket, si eu stiu insa in viteza de multe ori il pun si la desfacut, totul e sa-mi aduc aminte ca nu-i chiar inelara si sa schimb inainte sa fortez.

Edited by Ion_Bumbu, 27 March 2024 - 11:17.


#14997
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
da, e chestia ca nici nu as da prea multi bani pe o surubelnita de genul, pt ca nu fac zilnic reparatii, dar e si chestia ca daca tot dai banii pe ceva, macar sa fie ceva care sa merite

nu stiu cum e electronica ei. daca are sau nu acel driver care sa nu permita scaderea puterii pe masura ce scade voltajul din baterie

asta ma nedumireste pe mine si la cat o tine si bateria aceea de 4v, 200 rotatii posibil sa scada rapid la 150, de cuplu nu mai spun, cu cat se chinuie mai tare, cu atat scade si in turatie mai tare. fara driver plangi langa ea rapid. ai bateria la 50-30% si deja mai bine dai la mana ca termini mai repede. daca mai stiti, erau unele heinner in genul ixo, dar petarde, aveau 3 leduri sa-ti arate incarcarea, daca se stingea primul, deja plangeai langa el, pe parcursul ledului 2, si la mana daca tineai bitul, o puteai opri, nu mai avea putere

IXO nu am folosit niciodata, de mult o stiu cu un pret maricel pt o scula asa mica si oarecum mai butucanos din constructie. pt suruburi mai din adancime, la parkside am deja bitii lungi, chipurile izolati si pt electric, cum mai lucrez si sub tensiune la o priza ceva, ar fi bun

bosch go, ar fi si ea misto, dar la 300 lei, nu ma incanta, parca e prea mult pt ce imi trebuie. 90 lei pe aliexpres, dar nu ma incurc, nu am incredere

#14998
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Pentru lucru sub tensiune tocmai am luat inca o trusa de surubelnite izolate, Lidl vreo 30 lei.
Parca sub tensiune n-as folosi o surubelnita electrica, mai mult control am cu mina decit cu electrica.
Pentru lucru normal, electrica e mai odihnitoare, IXO a fost scumpa si desi e butucanoasa sta bine in mina, pina la 4mm e preferata mea.

#14999
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
La 70 de lei e exclus sa gasesti ceva mult mai bun ca cea de la Heinner. La fel cum e iluzia ca reusesti sa insurubezi mai repede manual, comparativ cu o surubelnita electrica ce are in jur de 200rpm. In primul rand la mana efectuezi o jumatate de rotatie, nu una completa si nu cred ca nu te vei resimti daca ai de insurubat cateva suruburi lungi, deci nu e vorba doar de viteza ci mai ales de confort.

#15000
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Ca idee: și produsele de la Total/Ingco sunt bune la prețuri ok.

Sunt exact aceleași produse vândute sub alt nume

#15001
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
@R10
Esti sigur, sau spui asta pentru ca seamana forma ?

#15002
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Am citit și eu asta pe net acu o vreme, sunt identice pe interior

#15003
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View PostR10, on 28 martie 2024 - 19:12, said:

Am citit și eu asta pe net acu o vreme, sunt identice pe interior
Chinezi au inceput de ceva vreme sa se copieze intre ei. Pot fi identice dar alte calitati la componente, eu am scule de la Total si ma declar foarte multumit de toate, pana acum nu m-a dezamagit niciuna.

#15004
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Din experienta voastra, pot fi refolosite gaurile facute in ramele ferestrelor termopan pentru a monta plase de tantari? Adica mai prind bine suruburile?

Am avut odata o plasa de tantari, a fost inlaturata, acum am construit de la zero alta si am 3 posibilitati:
1. sa mentin cele 2 balamale si cele 2 opritoare montate deja pe rama ferestrei, dar au cam vreo 5 ani de cand au fost instalate si e posibil sa nu o mai duca mult( au fost expuse razelor solare si probabil s-au copt).
2. sa inlocuiesc balamalele si opritoarele cu unele noi, insuruband tot in vechile gauri. Aici ar mai fi problema ca noile accesorii nu sunt 100% identice dpdv al distantei intre orificii, dar e diferenta f. mica, 1-2 mm. Cred ca as putea totusi sa insurubez perpendicular pe vechile orificii.
3. sa dau gauri noi, dar dpdv estetic/practic nu e tocmai placut.

Edited by lex2010, 30 March 2024 - 23:07.


#15005
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View Postlex2010, on 30 martie 2024 - 23:07, said:

Din experienta voastra, pot fi refolosite gaurile facute in ramele ferestrelor termopan pentru a monta plase de tantari? Adica mai prind bine suruburile?

La mine au tinut cu brio. Numai sa nu fi fost stranse prea rau la primul montaj. Pentru linistea ta, daca asta te face sa te simti bine poti pune alte balamale si opritoare, oricum nu costa mult.
Iar cu expunerea la soare nu e nicio problema, am patru plase spre sud, vechime peste 15 ani. Plasele se schimba la 4-5 ani, ramele, garniturile si restul sunt acolo de la inceput.

#15006
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Din experiența mea... am schimbat cu rolete cu plasă de fibră.

#15007
benzyma

benzyma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 08.04.2011
Salutare, in urma cu ceva timp doream sa-mi iau o masina de debitat cu disc abraziv, dar colegii de aici m-au convins ca ar fi mai bine sa iau cu banda.
Cam yato ar fi singura alegere buna de luat in calcul, de parkside nici nu vreau sa mai aud...
Am mai intrebat de acel yato si mi-ati spus numai de bine.
Am mai gasit Optimum, dar ceva mai scump. Nu stiu daca ar merita diferenta de pret...
Nu am asa mult de taiat cu el.
As vrea ceva cat mai precis si fiabil.
Nu stiu ce sa zic de zivtool, dar de magazinulcuscule am o părere foarte bună in legătură cu garantiile.
Ce parere aveti?
Yato sau Optimum?
Daca are cineva si alte recomandari...

#15008
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
@benzyma
Eu sunt foarte multumit de cel de la Yato, il am de aproape un an si am taiat ceva fiare cu el. La circa 1000 de lei merita din plin. In privinta preciziei, orice marca ai lua, fie ca e debitator abraziv cu carbura sau fierastrau cu banda, daca nu il bricolezi si ii adaugi o menghina verdicala, nu vei obtine taieturi perfect drepte. Vezi ca pretul variaza destul de mult si unele magazine il vand fara stand, in aceeasi bani.
Eu l-am luat de aici, dar am asteptat 2 saptamani pana mi-a fost livrat, au spus ca il aduc direct din Polonia, desi cei de acolo sunt cam delasatori.

https://timoshop.ro/...0-w-rosu-negru/

#15009
benzyma

benzyma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 08.04.2011
Despre acesti "timoshop" am vazut multe pareri de rau si tare imi e frica sa nu am probleme cu garantia. Am o lanterna de la yato si de doua ori am trimis-o in garantie, iar cei de la magazinulcuscule au fost foarte ok, mi-au dat produs nou de fiecare data.
Am vazut ca unii au probleme ca le sare banda la acel yato...
73 de lei este destul de bine, de banii astia iau niste benzi.
Tu de unde iei benzi? Am gasit aceste benzi la zivtool. O sa iau doua bucati la 43 de lei si o bucata la 77 de lei ca tot platesc transportul. Cea de 77 de lei, zice ca taie si otel dur, clar nu o sa tai ceva nici macar de 40 HRC, dar acasa nu am cu ce sa iau duritatea la metale. De exemplu, am niste teava rectangulara de 50, a fost taiata inainte cu flexul si eu trebuie sa le tai egale, numai ca mai am doar cate 5mm de taiat din fiecare capat.
Da, am vazut ca unele magazine il livreaza fara stand.
Sincer, nu prea m-ar fi lasat inima sa dau 2150 de lei pe acel Optimum.

#15010
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
Multi il utilizeaza cu emulsie, desi se specifica foarte clar in instructiuni ca se utilizeaza fara emulsie, sau nu dau parghia care intinde panza pana la capat. Am luat si eu 2 panze de rezerva, o sa caut sa-ti spun exact ce marca si de unde. Panza originala am rupt-o din prostia mea, taiam din mana dintr-un snop de fiare, s-au miscat si e logic ca a plesnit panza. Astea pe care le-am luat parca sunt mai dure , taie mai rapid ca cea originala si inca tai cu ea fara probleme. de regula in timp cedeaza unde e sudata.

#15011
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 16.10.2019

View Postbenzyma, on 14 aprilie 2024 - 17:29, said:

Salutare, in urma cu ceva timp doream sa-mi iau o masina de debitat cu disc abraziv, dar colegii de aici m-au convins ca ar fi mai bine sa iau cu banda.
Cam yato ar fi singura alegere buna de luat in calcul, de parkside nici nu vreau sa mai aud...
Am mai intrebat de acel yato si mi-ati spus numai de bine.
Am mai gasit Optimum, dar ceva mai scump. Nu stiu daca ar merita diferenta de pret...
Nu am asa mult de taiat cu el.
As vrea ceva cat mai precis si fiabil.
Nu stiu ce sa zic de zivtool, dar de magazinulcuscule am o părere foarte bună in legătură cu garantiile.
Ce parere aveti?
Yato sau Optimum?
Daca are cineva si alte recomandari...
Eu as opta pt. Optimum...
Fara lichid de lubrefiere/racire...nu cred ca tine prea mult banda...

#15012
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Suruburile 12.9 depasesc 40HRC, cele 8.8 pot ajunge pina la 37HRC conforma standardelor, cam de aia am ramas la disc cu toate dezavantajele lui.

Edited by Ion_Bumbu, 14 April 2024 - 18:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate