Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15038 replies to this topic

#13987
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postsandel1, on 15 februarie 2023 - 00:57, said:

N-am găsit adaptorul ăla decât pe aliexpres, așa că mai am de așteptat până îl primesc. M-a costat 12 lei.

Poate pui si o poza. Eu stiu ca adaptorul SDS se foloseste in sistemul SDS al rotopercutoarelor pentru a putea adapta o mandrina normala, astfel incat sa poti folosi spirale cu coada cilindrica. Ori tu spui ca filetanta avea mandrina normala...sa inteleg ca vrei sa folosesti spirale cu prindere SDS pe o filetanta ? Sincer nu vad rostul ?!

#13988
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Păi eu am o bormașină cu reductor foarte bună dar care are mandrină normală de metal cu prindere sds. Am folosit-o cu percuție cu burghie cu capăt cilindric la găurit beton și s-a făcut bucăți mandrina. N-am știut că nu-i voie. Oricum nu-mi plăcea că trebuia să folosesc cheia ca să montez burghie. Așa că am demontat o mandrină rapidă de pe o înfiletantă decedată la baterie și încerc să o mut pe cealaltă sculă.
Acum normal că puteam să cumpăr direct o mandrină cu coadă sds, dar am vrut să mă complic. Totuși e curios cum nu se găsesc la noi adaptoare sds de 3/8 " ci doar de 1/2.
Din păcate nu mă lasă forumul ãsta să încarc poze, am pus un link de pe ali...
https://m.aliexpress...c3-f6a26d4de0cc

Edited by sandel1, 15 February 2023 - 02:30.


#13989
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Cum să nu te lase să pui poze?!
Faci captură de ecran, și o postezi aici  😉

Attached Files



#13990
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Einhell PXC TE-CD 18/40 cu acumulator 2.5 Ah+incarcator la 240 lei - https://www.emag.ro/...5/pd/DFG86RBBM/  sau Parkside-ul din Lidl cu acumulator de 2 Ah+incarcator si biti+burghie la 299 lei - https://www.lidl.ro/...umulator/p83596  ??

Edited by lex2010, 15 February 2023 - 19:41.


#13991
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

View Postcrisstonne, on 15 februarie 2023 - 12:43, said:

Cum să nu te lase să pui poze?!
Faci captură de ecran, și o postezi aici  😉
Am salvat imaginea cu extensia. webp și când s-o uploadez îmi zice "Eroare Nu vă este permis să uploadaţi acest tip de fişier", după care am redenumit poza în ceva cu .jpg dar îmi apare "Upload eşuat". Folosesc android.

#13992
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Mărești puțin imaginea, apoi faci captură de ecran, apoi postezi aici, o să funcționeze 😉

Edited by crisstonne, 15 February 2023 - 21:22.


#13993
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Mersi, a mers. Spurcat și androidul ăsta. A trebuit să mă duc în galeria cu imagini și să îi fac un efect de imagine la fotografie, să salvez și abia atunci a recunoscut-o. Posted Image

Attached Files

  • Attached File  aaa.jpg   31.81K   12 downloads


#13994
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

View Postlex2010, on 15 februarie 2023 - 19:35, said:

Einhell PXC TE-CD 18/40 cu acumulator 2.5 Ah+incarcator la 240 lei - https://www.emag.ro/...5/pd/DFG86RBBM/  sau Parkside-ul din Lidl cu acumulator de 2 Ah+incarcator si biti+burghie la 299 lei - https://www.lidl.ro/...umulator/p83596  ??
Einhell arata mai bine, mai supla.
Parkside e urata, patratoasa, dar avant guma pe extremitati, cam are sens. Sta acolo unde o pui.
Biti/burghie se duc repede, probabil nu sunt cine stie ce calitate, dar bune acolo, pentru inceput.

In locul tau poate ca as lua ceva ieftin, m-as multumi cu Einhell-ul.
In locul meu, tot Parkside as lua pentru ca am fost foarte multumit de cea anterioara si acumulatori de schimb am deja.

Pe de alta parte, avem o Skil de 12V de vreo 12-14 ani care inca face treaba, cu acumulatorul original. Deci da, orice ai lua, vei fi multumit.

#13995
benzyma

benzyma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 08.04.2011
Salutare, am o filetanta cu acumulator de la Parkside din anul 2014. Nu am folosit-o foarte mult, dar mi-am făcut treaba cu ea destul de bine. De ceva timp acumulatorul e cam terminat. Nu mai are forță, nu mai tine încărcat, etc.
As vrea sa achiziționez alta.
Ce părere aveți de acest metabo? Merita banii? Am văzut numai păreri bune.
M-am uitat și la cate ceva de la Einhell chiar mai puternice, dar parca tot mai de calitate pare metabo. Am câteva scule metabo de care sunt foarte mulțumit. Nici de parkside nu vreau sa mai aud, poate doar nivela performance...Vechea filetanta cica avea 40 nm, deci tot cam pe acolo e si metabo cu 34nm...
In general o folosesc la înșurubat, gauri mici in metal, filete m3 si m4 (mai rar asta).
Nu am un buget anume, doar consider ca nu are rost sa dau mai mult având în vedere cat o folosesc.

Attached Files


Edited by benzyma, 16 February 2023 - 17:18.


#13996
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Mi-au montat o usa de interior si au uitat sa imi dea gaura in toc ca sa poata intra "limba" de la clanta... cu ce sa fac gaura in toc, avand in vedere ca orificiul e dreptunghiular si ce adancime ar trebui sa aiba?
Ma gandeam sa dau cateva gauri cu bormasina si apoi sa folosesc o dalta, ceva pentru finisaj...ce recomandati?

Edited by lex2010, 18 February 2023 - 01:40.


#13997
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Te-ai gândit foarte bine. Adancimea este mai mare cu 3-5 mm față de limba aceea. Marchează burghiul cu bandă izolatoare să nu depășești adâncimea, apoi cu dalta.

#13998
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009

View Postbenzyma, on 16 februarie 2023 - 17:17, said:

Salutare, am o filetanta cu acumulator de la Parkside din anul 2014. Nu am folosit-o foarte mult, dar mi-am făcut treaba cu ea destul de bine. De ceva timp acumulatorul e cam terminat. Nu mai are forță, nu mai tine încărcat, etc.

Posibil sa ma insel, dar am ajuns la concluzia(dupa ce am luat un Parkside de la Lidl, anterior avand si un Steinhaus pe care l-am returnat) ca la uneltele pe acumulatori cumparate pentru a fi utilizate doar in regim hobby, chiar nu conteaza prea mult nici firma, nici acumulatorii folositi si cred ca ar trebui sa se mearga pe criteriul pretul cel mai mic.
Rationamentul e urmatorul:
- in regim hobby, orice unealta low-cost gen Steinhaus, Raider, Dexter samd, tot va rezista mai mult decat durata de viata a acumulatorului(care e in jur de 5-7 ani, daca il mai incarci din cand in cand si nu il lasi sa se descarce total).

In momentul in care acumulatorul cedeaza, la uneltele de firma vei gasi mult mai usor acumulatori de schimb, insa au niste preturi destul de piperate. La uneltele low-cost, e posibil sa nu mai ai de unde cumpara acumulatori de rezerva(cum am zis mai sus, ca nu se mai gasesc pentru Steinhaus de la eMag de vreo cateva luni).

Ideea ar fi ca acumulatorul cedeaza in 5-7 ani, sa zicem, timp in care apar alte tehnologii si alte tipuri de unelte, dar si de acumulatori.
E posibil sa nu merite sa schimbi doar acumulatorul si sa dai 150 lei pe el cand in intervalul asta apare un nou tip de acumulator, mult mai eficient si performant. Situatia care imi confirma rationamentul e chiar situatia ta - ai o bormasina din 2014 si preferi sa cumperi alta noua, in loc sa ii schimbi acumulatorul.

De ex., eu am luat Parkside pentru ca la 300 lei cu acumulator inclus mi s-a parut o oferta buna. Peste 5-6 ani, cumpar un alt acumulator cu 75 lei de pe olx, nou, ori cu 125-150 de la Lidl. Dupa cum vezi, acumulatorul e cam jumatate din costul de achizitie.
Insa, este foarte probabil ca peste 5-6 ani sa inlocuiesc cu totul bormasina pentru ca apar modele mai noi si decat sa ma complic sa schimb doar acumulatorul, mai bine iau alta bormasina, cu totul. Oricum, probabil imi faceam treaba si cu Steinhausul ala la 170 lei care a fost oferta la eMag(de 18V) si dupa ce nu mai functiona acumulatorul, luam alta bormasina.

Situatia e total diferita cand folosesti bormasina in regim profesional, unde ai nevoie de o unealta fiabila si de calitate, probabil schimbi cateva seturi de acumulatori pana cedeaza intr-un final si bormasina.

O alta chestie cam aiurea am observat-o in modul de marketing al producatorilor de unelte tip hobby - incearca sa incurajeze oamenii sa ia tot felul de unelte pe acumulatori, in loc de alimentare la retea.
Poate o masina de gaurit si insurubat e ok si pe acumulatori, chiar in regim hobby, dar sa cumperi rotopercutor sau drujba pe acumulatori, mi se pare cam exagerat.
De asemenea, cred ca voit se mai scot din functiile uneltelor pe fir. De ex., voiam sa imi iau o Makita HP0300 pe fir, un model extraordinar care te tine probabil o viata intreaga, insa ai naibii daca au vrut sa-i puna si ei o frana (sa se opreasca instant cand iau degetul de pe tragaci) si o amarata de lumina LED.

Pai de ce sa fabrice niste unelte bune pe fir, unde platesti o data si apoi te tin 20 ani, cand ar putea sa iti vanda numai unelte pe acumulatori si sa dai bani din 5 in 5 ani pe acumulatori de schimb?

#13999
benzyma

benzyma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 08.04.2011
Multumesc pentru raspunsul detaliat!
Clar as fi mers tot pe parkside daca era aceeasi calitate ca in 2014. Ma ia groaza de ce vad pe grupul Parkside Romania de pe Facebook.
As fi luat acumulatorul fara probleme daca se si potrivea. Se poate adapta, dar adaptorul facut la imprimanta 3d costa undeva la 100 de lei. Apoi mai costa undeva la 150 de lei acumulatorul = 250 de lei. Filetanta este in stare relativ buna, doar inelul de la frana de mandrina este spart, nu ar fi o problema ca am unde sa fac piesa. Nu stiu daca investitia va avea 100% succes, poate cedeaza motorul in scurt timp...Daca as fi gasit un adaptor cu 20 de lei ar fi fost ok. Pot face adaptarea, dar nu imi place asa ceva.
Am fost foarte multumit de ea, mi-am facut toate treburile. Nu m-ar interesa nici o tehnologie din prezent, doar ca investitia in ea e prea mare.
Ma gandesc ca acest metabo fiind de firma buna, va fi oarecum echivalentul la acel parkside: 34NM vs 40NM, 12V vs 18V. Nu cred ca parkside a oferit ce scrie in specificatii, ramane de vazut metabo..
Peste 5-6 ani vei fi exact in situatia mea, nu vei gasi acumulator care sa fie compatibil cu scula ta.
Desi nici eu nu sunt adeptul la scule pe acumulator (doar filetanta), ele iti dau o mobilitate mult mai mare. Ex: am de lucrat la 100m de orice sursa de curent, imi cumpar 2 prelungitoare sau scule pe acumulator cu care pot lucra si la 500m de orice sursa de curent? Am dat doar un mic exemplu, acum fiecare cu parerea lui..
Mai am o filetanta bosch GSR6-6KE si filetanta la 150 de lei care e acum in lidl. Ambele sunt cu cablu, niciuna nu are frana care sa opreasca mandrina cum e la cele cu acumulator, tare mi-ar fi placut asta.
Pentru forta majora am Redats P-180 care rupe tot. L-am luat pentru auto, dar il folosesc si la infiletat daca trebuie.

Attached Files



#14000
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022
Nu prea înțeleg de ce să achiziționez o sculă cu acumulator dacă o folosesc în regim de hobby. Utilizată în regim intensiv are logică, timpul devenind un factor esențial în procesul de producție.

#14001
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
buna asta, adica la regim intensiv, cand se duce acumulatorul, timpul ca si factor esential devine neimportant cat timp tu incarci acumulatorul, fie el si de rezerva cate 2-3, nu?

pai tocmai asta e cazul, la hobby iei pe acumulator, ca mai poti incarca si astepta pana termina, ca mai scade cuplul sau ce fac unele fiind cu acumulator slab, o mai scalzi, insa in productie unde e forja mare si ai nevoie de scula la 100% capacitate, excluzi exact scula potrivita, adica cea cu fir?

in regim de productie imediat termini acumulatorul, il uzezi adica. timpul de incarcare si deci timp mort se mareste, devine nefiabil si contraproductiv

zau ca nu inteleg pe ce lume triaesc unii

#14002
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Intai sa avem tabloul complet, apoi putem decide care e mai potrivita.
Pentru productie, da. Toate sunt la priza, normal. Pentru ca presupune ca se lucreaza intr-o hala dotata si utilata corespunzator.

Dar la constructii, indiferent ca sunt facute in regim hobby sau nu, banuiesc ca independenta de un cablu isi spune cuvantul.
La fel si cand lucrezi prin colturi intortocheate, pe sub o masina, etc.

#14003
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
si pe santier ce au acumulatorii?
ai cateva seturi si aia e.
cine zice ca nu poti avea acunulatori la incarcat in timp ca folosesti altii.
cu jucariile de 12v de la parkside cum crede-ti ca lucrez cand am mult de lucru? (am 2 filtrante, o lanterna si un incarcator, doua de 2a si una de 4a)

Edited by arg, 20 February 2023 - 14:16.


#14004
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022
Da, m-am exprimat greșit.
Când am zis hobby am vrut să mă refer la lucru ocazional. A fost nefericită exprimarea cu intensiv iar industrial m-a dus gândul la construcții mai concret la acoperișuri unde să tot tragi cabluri după tine înseamnă pierdere de timp.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

6 user(s) are reading this topic

1 members, 5 guests, 0 anonymous users

benzyma

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate