Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15038 replies to this topic

#12547
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Fix asta imi lipseste, da in viitor cine stie... Posted Image

#12548
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 16.10.2019

View Postpufarin, on 15 ianuarie 2022 - 21:26, said:

Am de ce sa leg si loc dar nu sunt convins ca iese perfect dreapta, ma gandeam de genul unui extrudor, o gaura de 6mm intr-un fier prins in menghina si trasa sarma prin gaura.
Perfect dreapta nu o s-o faci nicicand acasa...
Tai la 1m si o indrepti la ciocan, ca nu trebuie asa de drept la un gratar... :)

#12549
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Poti sa-ti faci dispozitiv de indreptat sarma cu rulmenti dar muncesti sa-l faci mai mult decat la gratar, Merita doar daca il vei folosi si in viitor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Zrk8iDW-mt8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12550
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Cu tractorul, legata de un pom mare,. Ceva... Cu protecții sa. Nu rupi coaja, niște lemne puse vertical între pom și sarma.
Nu lega de stâlpii de curent ca faci vreo. Pozna.

As zice. Totuși sa daci de 8 dacă grătarul e pt fripturi smad..
Mai simplu, pt ca asta cu întinsul e treaba dracu și. Pt ca sarma de 6 e și cam subțire pt un grătar  calumea, ia o bara de 6 m de ceva, merge bine și patratul... Si scapi de belea.

#12551
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Am ditamai colacul, ramas de la constructia casei iar de tractor nu am de unde face rost, iar la ciocan merge greu si nu iese drept, mai degraba ma apuc de o masina de indreptat daca gasesc role si pinioane pe undeva.

#12552
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Cu doi rulmenti si o saiba ca distantier intre ei faci o rola, distanta dintre rulmenti va fi un canal sa ghideze sarma. Vezicca linia de prindere a rolelor dintr-o parte nu e paralela cu linia de prindere a rolelor din cealalta parte, sarma mai intai serpuieste putin intre primele role iar distanta intre ultimele doua role e diametrul sarmei.

Edited by omuspan, 15 January 2022 - 23:37.


#12553
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Tractor, camion etc. Cand au facut ai mei casa, acum 30 de ani, intindeam colac de 8 sau 10 mm cu....autobuzul. Exact cum spune parintele. Venea varul tatei cu autobuzul, legam de el si...aia era! La fier de 6 mm era parfum cu U445.

#12554
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,299
  • Înscris: 13.01.2011
Așa se făcea chiar și în București, înainte de "89.
Apoi vedeai restul de sîrmă lăsat în jurul copacului.
Pînă cînd avea cineva nevoie de sîrma aia, și o scotea de pe copac, sau ăia cu feeer" cuuupăăăr" 😉

#12555
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Postpufarin, on 15 ianuarie 2022 - 23:22, said:

Am ditamai colacul, ramas de la constructia casei iar de tractor nu am de unde face rost, iar la ciocan merge greu si nu iese drept, mai degraba ma apuc de o masina de indreptat daca gasesc role si pinioane pe undeva.

Dupa toata munca cu dispozitivul de indreptata o sa constati ca o sa se stimbe sirma pe gratar de la jar . Pina la urma cel mai simplu este indreptatul cu ciocanul.
Ca o chestie hazlie : gasesti tractor . Tractoristul intreaba : Pentru ce vrei sirma dreapta ? tu zici ca vrei sa faci un gratar . Replica tractoristului : Du-te mai nene si lasa-ma cu gratarul tau , ca am alte treburi mai importante .Posted Image

#12556
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Știți care este diferența dintre polizoarele unghiulare Makita albastre și cele roșii?

#12557
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017
Diferența de calitate și pret.
Gama roșie, fostul Maktec, acum Makita mt sunt gama de buget redus de la Makita.
Cele albastre sunt superioare calitativ.

#12558
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017
Pufarin, depinde și ce grătar e in proiect.
Pentru ceva mic și făcut în grabă merge și fier de 6mm cu firele sudate de rama gratarului. Nu rezista mult, se îndoaie de la caldura, lipește. Cum au spus și colegii, tăiate bucăți din colac și îndreptate la ciocan.
Pentru un grătar durabil trebuie fierul de 8mm, rama din rectangulara găurită și fiarele se introduc in gauri, nu se sudează. Nefiind sudate la capete, nu se mai strâmbă de la caldura.

Attached Files


Edited by baburibas, 16 January 2022 - 14:49.


#12559
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Si daca nu e  inox , ar  merge si  brunate . Adio rugina. Rezista  brunarea si la  temperaturi   ridicate .

Attached Files



#12560
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017
Nu știu cum e cu brunarea și cu băgatul la ghiozdan, eu ung grătarul după ce se răcește cu ulei alimentar și cu asta basta.
Al meu e tot din fier, imaginea e de pe net pentru ilustrarea modului de prindere.

#12561
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu am un gratar facut din ob  de 8 cu dimensiunea de aproximativ 55x60 cm. Fierul cumparat tot la colac, l-am taiat si l-am indreptat cu ciocanul pe sina de cale ferata. Este beton, cred ca ma tine lejer cate zile oi mai avea. Problema este ca e greu. Am gratar zidit si rame pe care il ridic sau cobor in functie de puterea jarului. La inceput ma descurc singur, dupa 3-4 beri si incarcat cu carne, am nevoie de ajutorPosted Image.
Dupa ce l-am facut am gasit in targ bare de inox de fi 10 pe care le-am cumparat dar n-am avut timp sa le sudez.
Pentru copii si sotie am luat o placa din aceasta de fonta pe care o pun intr-o parte a gratarului si pregatesc mai ecologic pe ea.
https://www.dedeman....-5-cm/p/7046531

Edited by ionut27, 16 January 2022 - 17:32.


#12562
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View Postpufarin, on 15 ianuarie 2022 - 23:22, said:

Am ditamai colacul, ramas de la constructia casei iar de tractor nu am de unde face rost, iar la ciocan merge greu si nu iese drept, mai degraba ma apuc de o masina de indreptat daca gasesc role si pinioane pe undeva.

Pufarin, din câte țin eu minte ești. Prin zona de sud a capitalei.
Înțeleg perfect plăcerea de a face tu cu mana ta și chiar si ideea de a folosi ceva ce oricum aiprin curte..
În același timp, am ajuns la concluzia ca viata e prea scurta pt tâmpenii, timpul costa cei mai mulți bani, o persoana de genul tau(și cu îngăduința ta, și al meu, ca și eu fac tot felul de prostii) va găsi întotdeauna multe altele de jucat/făcut...
În aceste condiții, dacă tot exista variante alternative mai bune și suficient de ieftine, nu merita efortul, în investești în altceva, coada "proiectelor" (cum le spun toți deștepții pe YouTube) e suficient de lunga cât sa nu te plictisești.

Ia matale frumos un grătar de fonta, sau doua.
Sunt grătare de fonta pt sobe/ centrale...

Un 40x30 ca asta

https://www.utilul.r...0x40-cm-p13461/

Importate de evotools, zdravene...
Cu 1 sau doua îți faci un grătar de moare lumea.
Le găsești acum cu 65 lei bucata, îți spun și unde în cazul în care ești interesat.

Decât sa stai tu sa ciocanesti ruginitura lu peste, care și asa e subțire, inutila practic, plus sudat, plus curățat plus alte cele...chiar nu are sens, sa mai și mesteresti o mașinărie pt asta te costa și mai mult și tot nu faci nicio brânză...

Apropos de. Grătare... Si fiare în general.. Cel mai bun e fierul simplu, se. Curata prin ardere și apoi se greșea a, în felul asta grăsimea polimerizeaza pe el și e mai buna decât orice vopsea.

Cât ar fi de ruginit, îl învingi bine, îl arzi adică, ii dai o perie și apoi îl lași puțin sa se domolească, dai grăsime când abia mai fumega(adică sa nu o arzi de tot) și e gata...
După folosire grătarul nunse curata, se curata data viitoare prin ardere asa cum am zis.
Dac avrei musai sa fie curat pt depozitare sau transport, ii dai o perie și îl gresezi.





#12563
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Asezonare ...  Așa  am  procedat  si eu la 2 tigai grill .  
Buna ideea cu gratarele de soba de centrala !

#12564
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Of, sa ne intelegem, am gratare sa imi pun si in cap, 2 pe carbuni si 2 electrice si nici  nu ma omor prea tare cu facutul gratarului clasic, vroiam doar antrenament cu aparatul nou de sudura si banzicul folosind surprusul de fiare din curte facand ceva cat de cat util, eventual cadou.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate