Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Afisare din doua coloane concatenate

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Da, am lasat o paranteza in plus.

$locations[$row['id']] = htmlspecialchars($denumire);

#20
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Acum functioneaza, insa nu face ceea ce trebuie, deoarece cu valoarea respectiva, va fi populat un alt camp in pagina urmatoare, iar prin aceasta modalitate campul respectiv se populeaza cu id-ul. Daca vei trece mai departe, apasand butonul ”rezerva”, vei observa despre ce este vorba.

#21
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Daca tot facem debugging:

1. Am aflat ca problema era de la spatiu dintre: Localitate[spatiu]Tara. Daca nu vrei sa schimbi codul Javascript din jQuery, poti sa maschezi problema punand: Localitate-Tara sau Localitate(Tara) eliminand spatiul.
2. Daca vrei sa salvezi valoarea unei optiuni ca un sir de caractere atunci evident in a doua pagina va aparea textul de genul: Iasi (Romania) in acel <input> Ceea ce e putin haotic fiindca in al doilea camp e doar numele localitatii. Da, da, poate fi schimbat si al doilea camp. Insa:

3. Peste tot in lumea pe care o stiu, valorile sunt codificate. In cifre sau string-uri de genul 'AX00011002FCDA' pentru care mereu se formeaza un dictionar, sau altfel spus se construieste un vector de genul Localitati[1] = 'Iasi (Romania)'. Si valorile sunt retinute in forma codificata. Cand tu vrei sa o afisezi evident te folosesti de acest vector de corespondenta:

echo $locationsArray[$selectedLocation] (in PHP).

Acuma, am facut, de bine sau rau, debugging pe aplicatia asta a ta o parte din zi si ma intreb inspre ce se indreapta toata munca mea. Din faptul ca domeniul e luat si pagina e facuta cat de cat, banuiesc ca esti platit pentru ea. Desi pagina arunca o gramada de avertizari in Javascript, iar faptul ca la partea de PHP nu ai observat greseli ca o paranteza in plus denota ca te-ai aruncat in ceva care nu iti este deloc familiar.

Now, you tell me.

#22
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Deci... Toata "bataia asta de cap" este pentru lucrarea mea de licenta, care de fapt consta in baza de date din spatele acestui site, deoarece in facultate am facut baze de date insa nu si php.  Cat despre site ce pot sa spun, il fac pentru un prieten care are o mica agentie de voiaj si este un ajutor reciproc, in sensul ca el acumparat host, domeniu si tema pt wordpress, iar incerc sa il pun pe picioare pt a il prezenta ca si lucrare de licent, deci nu e vorba de bani la mijloc, daca asta conteaza. Iar cu php-ul, ma stradui sa il inteleg, deoarece consider ca nu strica si in plus poate se gaseste vreounul dintre profesorii din comosia de licenta sa imi puna vreo intrebare si sa nu o fac de oaie... :)

#23
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Ghici ce, si eu in facultatea am facut baze de date si nu PHP. Insa lucrez, printre altele, si PHP, si. Cam atat vreau sa spun.

All in all, am explicat cum poti ataca problema. Poti sa inveti despre array-uri si $_POST din alte surse. Si poti sa te uiti si peste Javascript ca dureaza doar 30 de minute. Plus 30 de minute sa intelegi ce e cu jQuery. In total vreo 2 ore.

#24
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Ok. Eu iti multumesc pt ajutor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate