Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

ipad mini 2 vs ipad 4

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
chiar nu vad rostul sa-ti spun, aici e un versus dintre 2 modele care sunt inafara discutiei tale. daca vrei, poti sa-mi dai un pm si vorbim acolo lucrurile offtopice. sa nu mai poluam topicul. daca se poate ca un admin/moderator sa curate putin topicul sa ramana pe subiect. multumesc!

p.s. ca sa-ti mai sting din curiozitate, am avut pe mana si s3/s4/ htc one.

#20
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Si toate aveau lag nu si dadeau restarturi nu?
Si acum vrei sa te si credem nu?
Bine, ramai tu la ios ca e cel mai tare :)

#21
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
oke, te las sa-ti faci damblaua, ca nu am cu cine (esti cam ofticos vad,si irascibil, ca si adolescentii).mult spor in continuare :) sper sa vizioneze vre-un admin/moderator acest topic si sa faca putin curat prin aceste off topicuri.

#22
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Eu ma amuz cand vad visatori pe aici. Bineinteles, daca o sa ti cer dovezi sa ne arati ca S4 si One au lag o sa spui ca nu le mai ai.

#23
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 alin62, on 27 mai 2014 - 18:14, said:

Sa nu exageram totusi cu update urile astea. multi habar nu au sau nici nu i intereseaza update urile.
Ca sa ti mearga un smartphone sau tableta bine nu trebuie sa ai ultima versiune de soft.
Nu trebuie, mai ales daca ultima versiune de soft vine cu cate 1-2 buguri din cauza faptului ca producatorul nu a reusit sa testeze cum trebuie update-ul inainte de a-l lansa.
Dar nici nu strica sa te bucuri de exemplu de multe imbunatatiri ale sistemului de operare ori de eliminarea unor limitari/buguri cum a fost de exemplu saltul la JellyBean.
Doar saltul la KitKat a reusit sa strice cate ceva prin impunerea anumitor limitari exagerate pentru modelele dotate atat cu memorie interna cat si slot microSD, eliminarea librariilor necesare pentru ca DSP Manager-ul de pe CyanogenMod sa functioneze sau eliminarea App Ops.

 alin62, on 27 mai 2014 - 20:06, said:

Si toate aveau lag nu si dadeau restarturi nu?
Si acum vrei sa te si credem nu?
Bine, ramai tu la ios ca e cel mai tare
Nu stiu daca ma crezi, dar am folosit recent un iPhone 3GS cu iOS 6.1.3 si nu s-a blocat nici macar o data, iar uneori imi facea de ras Xperia Z-ul la cat de rapid reactiona. Evident ca daca vroiam sa testez un joc recent pe 3GS ar fi rulat sacadat sau deloc, dar in utilizarea de zi cu zi te poti trezi ca un iPhone vechi de 5 ani iti face de ras telefonul ce era considerat flagship in urma cu un an.
La Android nu am intalnit pana acum niciun ROM Custom care sa nu aiba din cand in cand momente jenante cand sta si se gandeste...se gandeste...si iar se gandeste pana sa execute comanda primita.
Cat despre restart pe Android, nu trebuie sa te chinuiesti prea tare. Ajunge sa-l zapacesti putin trecand de la o aplicatie la alta in timp ce ai si un transfer de date activ pe conexiunea 3G sau 4G si te poti trezi ca-si da restart.

Edited by Hider141, 27 May 2014 - 20:59.


#24
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Asa zic si eu. Desi nu cred ca voi mai cumpara vreodata device-uri apple, sunt facute mai bine decat orice am vazut. Ruleaza excelent, nu oboseste niciodata ios-ul, orice i-ai face, nu dezamageste niciodata. Doar ca eu m-am plictisit.
In cazul tabletelor, daca nu te deranjeaza aspectul 4:3 si nu umbli cu fisiere incontinuu (ca sa simti oarecum nevoia de file explorer), ipad-ul este excelent.
In mod normal as alege varaianta mai mare, dar e mai greu de carat. Ipad mini 2 e mai nou, a venit direct cu ios 7, va beneficia mai mult timp de suport si e o tableta excelenta. As alege mini 2 totusi si eu as opta oentru versiunea fara 4g. Eu nu vad rostul sa stai pe net de pe tableta cand esti in supermarket sau pe strada. Ai wifi cam peste tot acum (cafenele, locuri publice, etc). Cat despre net in calatorii, e cam scump netul prin roaming deci eu m-as baza tot pe wifi (hotel, restaurant, etc). Mai ales ca ai zis ca gps ai si pe telefon.
Eu iti recomand ipad mini 2, e portabila, usor de manevrat si carat si e foarte performanta. Mai ales ca ai zis ca nu te uiti la filme pe ea ca sa vrei un ecran cat mai mare (oricum pentru filme eu as scoate ipad-urile din discutie datorita formatului ecranului 4:3).
Cat despre capacitate de stocare as alege cat de mult mi-ar permite bugetul. Dar cred ca te descurci si cu 16 gb fara probleme.

#25
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
De multe ori e mai ieftina o optiune cu trafic de date in roaming decat acces nestingherit la wifi-ul hotelului, in special daca vorbim de Italia sau alte tari unde accesul la reteaua wifi a hotelului costa enorm.

Edited by Hider141, 28 May 2014 - 09:17.


#26
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
In masina nu am wifi :))  cei drept, nu prea avem asa des drumuri lungi,  iar atunci cred ca merge si prin hotspot.  Numai ca am impresia ca se duce cam repede netu de pe tel atunci cand faci hotspot.

#27
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Se duce cam repede si bateria cand faci hotspot.
Atunci alege ipad mini 2 cu 4g. In felul asta o sa ai permanent net pe el, plus gps.

A, operatorul de telefonie la care sunt abonat imi da si o cartela secundara pentru abonamentul meu de date ca sa pot imparti traficul din abonament pe mobil si pe tableta. Ceea ce e ok, nu mai e nevoie de un abonament suplimentar pentru tableta.

Edited by Paranoir, 28 May 2014 - 09:43.


#28
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Nu stiu la ce operator ești tu, însa eu la operatorul meu (portocala mecanica) nu vreau sa mai aud de abonament.  Am avut prea multe probleme cu ei la abonamentul trecut.  În schimb au chestia aia faina de îți creezi tu propria opțiune cum vrei.

#29
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Chiar la portocala sunt. Ei imi dau si un al doilea sim pentru a folosi pe tableta netul din abonamentul telefonului.

#30
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Inca nu stiu ce compromis sa fac,  4g? Sau 32gb!
Am inteles ca ar fi un dispozitiv micut numit MiFi, bagand in el o  cartela cu net si el sa dea semnal wifi. Foloseste cineva asa ceva? Cum merge netu de la el? Cam cat costa?

#31
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai depinde ce faci cu tableta. Daca folosesti servicii online de filme/muzica geb youtube icloud si stocare in cloud nu ai nevoie de 32 gb. Daca vrei sa iti pui in memoria lui filme, muzica multa poate ai neviie de 32 gb.
Eu am avut iphone si aveam o gramada de aplicatii si muzica aveam, dar nu extraordinar de multa si nu am avut niciodata vreo problema cu spatiul de 16 gb.
Din ce ai scris, cred ca pentru tine e mai bun modelul cu 4g si cei 16 gb iti vor ajunge.

#32
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Eu cu 3g vad filme in HD (sau sa-i zic high quality ca nu e mereu true HD). Uneori sacadeaza dar problema nu e la mine ci la ei, cand suntem prea multi. Pe youtube nu am nicio problema. Plus ca astia de pe net le comprima, in special sunetul - ai nevoie de DTS 5.1 pentru tableta?

Am 16GB memoria interna, din care am ramas cu vreo 12. Nu ma deranjeaza. Am 50 in Dropbox, vreo 30 pe la Orange (de care nu m-am folosit niciodata) si inca vreo 10-20 (nu mai stiu exact) in contul de Google. Muzica nu tin pe tableta. E plin de radiouri online misto (TuneIn Radio de exemplu) cu colectii de mii de posturi, extrem de variate. Iar reclama la cele pe care le ascult eu (muzica clasica deobicei) e infima: 2-3 minute la o ora.

Acum, sa ma apuc sa pun filme pe tableta cand plec pe undeva in concediu imi pare o tampenie. Daca nu e HD, ma enervez ca e vizibila pixelarea (asta e, te obisnuiesti cu rezolutia mare). Daca le pun HD, din 2 filme am umplut memoria. Daca aveam varianta de 32 de GB, o umpleam din 4-5. Le rezolvam de pe drum, daca era mai lung si imi puneam baza doar in ele.

Netul nu se duce repede prin hotspot. Se duce la fel. Iar pentru baterie, e o placere. Telefonul imi pierde maxim 10% pe ora cand il fac hotspot. In schimb tableta tine ca la balamuc asa ca prefer sa-i dau net cu telefonul si sa stau pe ea la filme, FB, viber etc. Dar, ca sa nu am griji cu curentul, am si 2 power banks. Ia uite la ce preturi au ajuns: http://www.shopmania.ro/q-power-bank Ca sa nu zic ca vand chinezii 8000 de mA (bine, au doar 4-5000 reali) cu 50 de lei.

Edited by miromulus, 30 May 2014 - 11:17.


#33
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Telefonul actual are memorie interna de 16gb,  dintre care doar 11.5gb utilizabili. Din acesti gb am ocupat 7.5gb, in acesti 7.5gb am 3 jocuri de peste 1gb si 2 softuri gps cu tot cu harti + alte zeci de aplicatii/jocuri de sute de mb sau zeci de mb.  Nu stiu la ce as putea folosi dts 5.1, cred ca e oke sunetul lui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate