Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Convorbiri internationale - retele si costuri pentru diferite tari

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
Marcko

Marcko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 21.10.2006
Da, Multumesc... de acum asa o sa procedez, doar sa fie corect calculul pe http://www.rcs-rds.r...-internationale
Toate cele bune!

#20
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Haha!!! Mult zgomot pentru nimic.
Dubai asta e fenomenal! De tot rasul...

#21
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

View Postcatalinman, on 26 mai 2014 - 19:42, said:

O mica observatie, MVNO si nu MVO.

Si inca ceva Marcko.... se precizeaza destul de clar in contract si in anexele lui, cat si pe site ca minutele nationale se folosesc si pe mobil UE, dar, cu principalii operatori de telefonie mobila.
Din pacate nu se precizeaza clar care sunt operatorii principali si care nu, as vrea sa vad o lista exacta, nu sa iau prefix dupa prefix...

Din ce motive Three UK nu e principal imi scapa si poate exista si altii asemenea.... Nu sunt sigur ca prefixe sunt updatate pt. numerotatia la zi alocata...

Pana acum aveam o regula simpla, verificam pe clickphone, alonia sau vazduh si vedeam tariful in functie de tara si operator, apoi ma lamuream comparand cu Digi....

Vad ca unii operatori nu sunt inclusi, desi aparent sunt importanti.... Cred ca o politica mai deschisa, in care sa cunosti costurile in functie de operator, ar fi de dorit.


#22
zetuc

zetuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 04.02.2007

View PostMarcko, on 26 mai 2014 - 19:26, said:

Multumesc!
De acum numai asa o sa fac, verific inainte de a suna... si cu ce incredere m-am portat la ei... :-(
Dar asta e, la 5Euro, tre sa fie "si ceva" ce miroase urat, nu numai mireasma de vara :-) , tare curios sunt cat va costa dupa terminarea perioadei contractuala acest Optim"Nelimitat" :-(
Bafta!

Nu ți-e puțin jenã sã ai pretenția ca la 5 euro sã primești ceea ce la alții sare de 50 de euro, și tot sã fii nemulțumit? Și, sunt curios, cu cât te-au taxat? Parcã vãd cã e vorba de vreo maxim 50 de cenți care or sã-ți dea gaurã în buget.

Eu chiar nu pricep, dacã tot aveți rude prin strãinãtate cu care țineți neapãrat sã discutați, aveți la îndemânã Skype, Skype care îl puteți folosi chiar de pe telefon. Și în plus, cu rudele plecate pe dincolo nu discuți de 3-4 ori pe zi, așa cum discuți cu diverși prieteni din țarã, așa cum discuți cu nevasta când ești la hypermarket și-o suni și de 10 ori, întrebând-o ce sã mai cumperi. Așa cã eu pur și simplu n-am cum sã înțeleg astfel de nemulțumiri.

#23
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014

View PostIP-XCENTRIC, on 26 mai 2014 - 17:44, said:

dariusann: vezi raportarile si discutiile, pardon ghicitorile: care-i operator principal si care nu-i.... Lasati asa topicul, nu-i rau.

Bagati si prefixele ca sa se lamureasca omul ce si cum.

Am probat urmatoarele, cost zero:
UK Vodafone: 00447770
Sweden Telia: 00467610

Am un mare semn de intrebare pt. Three UK, calculatorul imi arata 20c, enorm.

View PostIP-XCENTRIC, on 26 mai 2014 - 20:33, said:

Din pacate nu se precizeaza clar care sunt operatorii principali si care nu, as vrea sa vad o lista exacta, nu sa iau prefix dupa prefix...

Din ce motive Three UK nu e principal imi scapa si poate exista si altii asemenea.... Nu sunt sigur ca prefixe sunt updatate pt. numerotatia la zi alocata...

Pana acum aveam o regula simpla, verificam pe clickphone, alonia sau vazduh si vedeam tariful in functie de tara si operator, apoi ma lamuream comparand cu Digi....

Vad ca unii operatori nu sunt inclusi, desi aparent sunt importanti.... Cred ca o politica mai deschisa, in care sa cunosti costurile in functie de operator, ar fi de dorit.

Salut,
Imi poti spune te rog (poti si pe privat) numarul exact pe care l-ai verificat si ti-a returnat valoarea de 20 de centi?

Multumesc.

#24
dnnydemon

dnnydemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 23.09.2006

View PostDIGI_Helper, on 27 mai 2014 - 02:13, said:

Salut,
Imi poti spune te rog (poti si pe privat) numarul exact pe care l-ai verificat si ti-a returnat valoarea de 20 de centi?

Multumesc.

Si eu am sunat in UK pe un numar Lycamobile fara sa verific... tarif 0.20 euro/min

Edited by dnnydemon, 27 May 2014 - 07:01.


#25
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Lycamobile ii un mvno -> http://en.wikipedia....wiki/Lycamobile doar nu te asteptai sa fie considerata retea principala ?

#26
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014
edit

Edited by DIGI_Helper, 27 May 2014 - 08:41.


#27
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Situatia anterioara descrisa pt. Three UK si 20c:
http://forum.softped...0#entry15206329 si confirmarea cu 20c:
http://forum.softped...0#entry15206372

Intre timp vad ca s-a rezolvat, Three UK si pref. 00447588 figureaza mai nou cu 2c! Posted Image

Edited by IP-XCENTRIC, 27 May 2014 - 09:22.


#28
cristiann86

cristiann86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 12.12.2008
Belgia:
- 003248 (numar portat din Base in Mobistar, retea ce are nativ prefixul cu 49 si este trecuta la Others pe site-ul RDS): cost 0
- 003247 (prefix de Proximus): cost 0

Germania:
- 0049151: cost 0

Italia:
-  0039346 (numar portat in Vodafone): cost 0

#29
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Chestia cu verificatul dupa prefix a valorii convorbirii e relativa.
Daca cel pe care vrei sa-l suni era intr-o retea "nationala importanta" si s-a portat cu numarul intr-o alta retea, o sa iti apara ca ai cost 0 / minut, dar in realitate trebuie sa stii in ce retea s-a portat pentru a folosi pentru verificari un prefix valabil pentru noua retea.

Asadar, interesati-va in ce retea urmeaza sa sunati si apoi faceti calculele.

Cat legat de diferentele de pret dintre retele nationale importante si retele secundare si/sau virtuale, asta-i business-ul, cu aia mari ai ce negocia, dar aia maruti asta sunt, maine poate nu-s, nici nu au cum sa-i caute pe toti sa-i ia la discutii/negocieri. Nu stiu cum se face treaba asta, oricum, acum e inifinit mai bine decat atunci cand iti puteai folosi minutele doar la nivel national. Sa-i lasam pe altii ca, altii sunt scumpi oricum ai da-o.

Edited by Ciubex, 27 May 2014 - 09:44.


#30
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@Ciubex. oare RDS la facturare verifica unde s-a portat acel numar?

+44 7839 xxxxxx 20centi/minut+TVA Posted Image
+44 7781 xxxxxx 20centi/minut+TVA Posted Image
Ambele sunt airtel-vodafone.

La orange e 0.45centi/minut+TVA orice numar din UK!!!

Edited by easy90rider, 27 May 2014 - 13:40.


#31
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
@easy90rider, buna intrebarea ta, chiar si eu m-am intrebat, oare cum se verifica situatia asta, in ce retea este situat numarul international apelat.
Oricum, problema asta o au toti operatorii, nu numai RDS-ul, probabil de asta ceilalti operatori au un tarif fix, probabil cel mai mare posibil, astfel incat au acoperite toate variantele.

Edited by Ciubex, 27 May 2014 - 13:57.


#32
cristiann86

cristiann86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 12.12.2008
Din ce am observat eu...nu se verifica daca numarul este portat in alta retea, ci se ia costul dupa prefix.

#33
eowinn

eowinn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 26.08.2005
Pentru UK nu este cuprinsa nici toata plaja de numere Vodafone UK in "retea nationala" importanta, si daca nici Vodafone Uk nu este retea principala?!

#34
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
@eowinn

Quote

+44 7839 xxxxxx 20centi/minut+TVA Posted Image
+44 7781 xxxxxx 20centi/minut+TVA Posted Image
Ambele sunt airtel-vodafone.

La orange e 0.45centi/minut+TVA orice numar din UK!!!

Si daca ii retea principala dar cere tarife prea mari RDS-ului, se pare ca ii cazul Vodafone UK, atunci nu ii gratuita. Oricum, tot ii mai ieftin decat la corporatisti.

http://www.rcs-rds.r...-internationale

Edited by danzi23, 28 May 2014 - 11:54.


#35
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@danzi23, airtel-vodafone e reteaua in Channel Islands.

#36
fantastykmen

fantastykmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 23.10.2007
Am sunat in UK pe TalkTalk fix si Three mobil si intra in nelimitat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate