Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Eutelsat 16 E si Intelsat 10-02/thor 5/ thor 6 - 1 w - combinatie reusita - antena ~85&95 cm Digi;

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
24 răspunsuri în acest subiect

#19
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 606
  • Înscris: 15.02.2009
cat un pic, pic si gata antena multifocus de 0,9 m.Posted Image
Imi inchipui ce ar fi rezultat in mana ta, un multifocus opticum T85, din punct de vedere al reglajului.Ai mare rabdare si cred ca ai si un satfinder bun, pentru ca linia satelitilor nu este dreapta pe cer.
Pentru 13, 16 si 19 Est cred ca daca iti permitau LNB-urile sa te retragi in afara, nu mai opturau lnb-ul din focar.Practic sa nu vii cu LNB-ul spre antena ci invers, pe linia satelitului.
Si pe mine ma bate gandul de un mutifocus dar nu imi plac sistemele de prindere a lnb-urilor care le gasesc la magazine.Sustinerea lnb-urilor este fragila si daca ai un porumbel sau alta pasare in zona gata distractia.Nu iau in calcul si un ganiat pe lnb, in zona de receptie.....
Cred ca ma voi orienta la o toroidala, care diametrul activ exact cat antena ta.Cu ingaduita ta, fata de valorile inregistrate in experientele detaliate aici, de valori de semnal la antena ta voi folosi in receptia multisatelitara cu antena toroidala.
Visul meu si cred ca pentru moment ramane vis (desi am acesta antenna, de fapt am 4) este sa pun system multifocus pe un offset de 1,6 metri din aluminiu.Posted Image

#20
belbody

belbody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 20.08.2009
Salutare tuturor.

Momentan am o antena offset de 80cm pe care o folosesc pt GigiTV cu un singur LNB.  - deci pe 0.8W
La ea vreau sa adaug inca in LNB pentru a receptiona Astra 3A/3B - 23.5E.

Deci, o antena cu 2 LNB-uri, central 0.8 W si in lateral 23.5 E.

Intrebarea mea este - cum calculez la ce distanta de primul LNB trebuie sa-l plasez pe al doilea? Ochiometric, prin incercari se poate?
Multumesc mult.
Am experienta in reglarea antenelor, doar ca nu am folosit niciodata o antena multi-LNB si nici nu m-am jucat cu vreuna.
Suporturi multiLNB se gasesc de cumparat?

#21
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 105
  • Înscris: 10.06.2011

View Postbelbody, on 24 iulie 2014 - 11:25, said:

Salutare tuturor.

Momentan am o antena offset de 80cm pe care o folosesc pt GigiTV cu un singur LNB.  - deci pe 0.8W
La ea vreau sa adaug inca in LNB pentru a receptiona Astra 3A/3B - 23.5E.

Deci, o antena cu 2 LNB-uri, central 0.8 W si in lateral 23.5 E.

Intrebarea mea este - cum calculez la ce distanta de primul LNB trebuie sa-l plasez pe al doilea? Ochiometric, prin incercari se poate?
Multumesc mult.
Am experienta in reglarea antenelor, doar ca nu am folosit niciodata o antena multi-LNB si nici nu m-am jucat cu vreuna.
Suporturi multiLNB se gasesc de cumparat?

----------------------------
In primul rand :
- ai abonament 0.8 W- Digi tv ? si receiver de la Digi + cartela  ? Daca da , receiverele sunt codate , si nu poti receptiona decat ce ai inclus in abonament , la modul ca daca adaugi alt Lnb , pentru alt satelit , nu va merge.



In al doilea rand , daca ai un receiver universal ( adica sa nu depinda de Digi , Dolce , Upc etc ) fara cartela / cu cartela, si acum receptionezi 0.8 w Fta , poti adauga un al doilea lnb pentru  Astra 3A/3B - 23.5E ;

Pentru al doilea satelit : ai nevoie de un lnb http://www.receptoar...-black-eco.html sau / http://olx.ro/oferta...html#a4ca1acf53 , si un Comutator DiSEqC 2x1 Amiko Premium / sau Comutator DiSEqC 4x1 Amiko Premium ( adica 2 intrari si o iesire , sau 4 intrari si o iesire , depinde , poate vrei sa adaugi mai mult de 2 sateliti ) , si un suport pe care sa pui al doilea lnb , aici e o mica problema , ai putea sa il construiesti tu ; vezi ca in acest topic , am postat cateva imagini cu configuratia mea , eu am facut al doi-lea suport dintr-un subler , iar primul este un Suport LNB-uri Inverto Black MultiConnect pe care l-am modificat , ca nu era prea stabil , suporturi gasesti aici http://www.receptoar...orii-instalare/ ;

Ce sa zic , de la 0.8 w la 23.5 E e ceva distanta ; eu am ajuns pana la 19.2 est  cu 0.8 w in centru ..cred ca se poate lua si 23.5 est ;

13 est vine mai jos decat 0.8 w , 19 est mai jos putin decat 13 est..

Acum depinde ce tip de lnb ai , si cum ii faci suportul..ca daca ai LNB Single Inverto Black Eco nu merge sa-l prinzi pe suport Suport LNB-uri Inverto Black MultiConnect;

eu am luat 13 si 19 est  ( cu 0.8 west in centru )cu  LNB Single Inverto Black MultiConnect si suport Suport LNB-uri Inverto Black MultiConnect pe care l-am modificat .

Astra 3A/3B - 23.5E vine in stanga lui 0.8 w cum privesti antena din fata ;
daca ai un receiver bun , un satfinder , alegi un tp , cineva sta in casa si urmareste semnalul ,iar tu faci reglajele , ii dai scanare , vezi ce canale iti intra si le cauti pe http://ro.kingofsat.net/satellites.php si il iei ..cel mai bine ar fi din aproape in aproape , adica incerci sa iei intai 13 est , apoi 19 est , apoi 23 .5 est

Editat de temptation21, 24 iulie 2014 - 13:54.


#22
belbody

belbody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 20.08.2009
Multumesc de raspuns. Posted Image

Da, am receiver Digi cu tot cu abonament, si vreau sa folosesc un alt receiver pentru alt provider din strainatate (Skylink, Cehia).
Ceea ce nu vreau este sa montez alta antena. Vreau sa instalez un nou LNB cu alt cablu pe ligheanul actual.

P.s. - am vazut solutia ta cu sublerele, foarte ingenios! Posted Image

ca idee, cam asa arata oferta de programe a Skylink din Cz - http://www.skylink.c...-nabidky-2.html  (toate canalele internationale au si coloana sonora original/eng)

eu locuiesc in Cehia, deci pot usor cumpara cartela de acces de la ei, cartela care merge in orice receptor HD care stie Irdeto. (Skylink nu vand/inchiriaza receptoare)

pp.s  - tot ce se vede in lista sunt canale PESTE cele 40 de canale cehesti(din care cam 15 HD) care sunt incluse gratuit.

Editat de belbody, 24 iulie 2014 - 14:35.


#23
dumitrascu.claudiu

dumitrascu.claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 31.07.2007
Salutare
Fixare unei antene pe satelit Thor 5&6 imi garanteaza ca pot folosi un decodor si pe Intelsat 10 02 Digi TV In Norvegia?
Mersic

#24
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 951
  • Înscris: 19.03.2006
@dumitrascu.claudiu
linistit poti sa -ti instalezi antena pe acesta  pozitie 1w unde sant pozitionati mai multi sateliti --Intelsat 10-02 - Thor 5/6 @ 1° West--
vei putea receptiona digi  bineinteles sa ai receiverul+cartela
vei putea receptiona focus  bineinteles daca ai receiverul+cartela
tot pe acesta pozitie  tu vei putea receptiona si dth din norvegia  bineinteles daca iti vei face abonament la ei si vei primi receiverul+cartela

succes

#25
dumitrascu.claudiu

dumitrascu.claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 31.07.2007
Multumesc muuuuult pentru informatii.
Am luat din tara un receiver si cartela de la digi si ma gandesc sa iau de la canaldigital.no cel mai mic abonament in care au incluse 10 canale HD  asa incat sa imi instaleze ei totul sa nu imi bat capu cu nimic.
Inca odata miii de multumiri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate