Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Eutelsat 16 E si Intelsat 10-02/thor 5/ thor 6 - 1 w - combinatie reusita - antena ~85&95 cm Digi;

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011
Cu Intelsat 1002/thor 5/ thor 6 - 1 west in centru nu am reusit sa prind Eutelsat 16 Est ( intra prea putin TVSH , TRINITAS, WEST TV, ATLAS TV);

-Antena digi veche ~ 85&95 cm ;

-Zilele acestea am stricat configuratia initiala ( 1 west , 4 west , 9 est , 13 est , 19 est );

-am pus 16 Est in centru ;
-am pus 1 west ( in dreapta antenei privita din fata ) ;

-Pe 1 west nu intra realitatea Tv si Speranta Tv ( dar Realitatea Tv se receptioneaza  pe 16 Est , Speranta tv post religios fara importanta )  in rest intra toate fta;

Pe 31.5 Est receptionez Protv International , (intrucat am renuntat la hotbird 13 Est  fiind prea aproape de 16 e si neavand un lnb twin multiconnect) ;

Pe 19 Est receptionez 495 canale fta;

Urmeaza sa testez : 39 Est - nasul tv - fta ;
                                45 Est - Prima tv , Kiss fm -fta ;

Legat de 16 e pentru cei initiati care vor sa ma ajute cu un sfat :

Intra aproape toate canalele fta cu mici exceptii :

Ce stiti despre : -Otv (avea mira, acum criptat ? ),
                          -Favorit tv( intra si nu  mai intra),
                          -Bucuresti 1 tv ( nu intra ) ,
                          -Vacanta tv ( apare criptat ? ) ;
                          -Travel Mix ,
                          -Top 1 Tv ;

ptr cei care receptioneaza 16 Est ;

Multumesc celor care m-au ajutat cu un sfat pe acest forum ! Astept sfaturi in continuare ;

#2
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.01.2010
Dar de configuratia urmatoare ce parere aveti pe o antena offset de 90cm?
centru:13E
16E
5E si/sau 1W

#3
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
pentru receptia Hotbird 13°E-Eutelsat 16°E-Astra 19°E la o antena de un metru se poate pune in centru un lnb normal si in exterior doua inverto multiconect dielectric ?

#4
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 05.04.2011
Doar 3 inverto multiconect dielectric (gandeste-te invers, daca ar merge inghesuit unul cu gat subtire intre feedurile unui monobloc de 6°, chiar daca e facut pentru antena de 80 cm- intre 80 si 100 nefiind diferenta mare).

#5
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
multunesc victor, suntem pe aceasi lungime de unda.O fi ceva de aceste inverto dielectric ?

#6
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 09.10.2009
Sunt bune, nu se ridica la inaltimea la Black Ultra dar sunt ok pt. pretul si destinatia lor. Folosesc un sistem multi feed cu 5 lnburi Inverto Dielectric de cand au aparut pe piata si sunt multumit de cum isi fac datoria.

Edited by gestt, 08 June 2014 - 00:08.


#7
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Am inteles  gestt.Am intrebat asta fiindca alpsurile nu au fost un real succes de piata fata de aceste inverto.
Bun revenind la topic, impreuna cu aceste LNB-uri le voi monta pe o antena triax. Ramane de vazut daca voi avea semnal acceptabil pe spectru de doua zeci de grade, conform denumirii acestui topic.

#8
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011

View Postecologistul, on 08 iunie 2014 - 08:19, said:

Am inteles  gestt.Am intrebat asta fiindca alpsurile nu au fost un real succes de piata fata de aceste inverto.
Bun revenind la topic, impreuna cu aceste LNB-uri le voi monta pe o antena triax. Ramane de vazut daca voi avea semnal acceptabil pe spectru de doua zeci de grade, conform denumirii acestui topic.

--------------------------------------------------

eu asa ceva am pus pe antena ..si sunt foarte bune ..3 bucati + 2 normale de 15 lei/buc

http://olx.ro/oferta...html#dc869b72a5

8 lei / buc ..si le"a trimis prin posta..a fost corect tipul..in cutie..noi...sigilate
LNB_uri satelit offset Inverto black Multiconnect

Edited by temptation21, 30 June 2014 - 10:42.


#9
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011

View Posttemptation21, on 23 mai 2014 - 12:34, said:

Cu Intelsat 1002/thor 5/ thor 6 - 1 west in centru nu am reusit sa prind Eutelsat 16 Est ( intra prea putin TVSH , TRINITAS, WEST TV, ATLAS TV);

-Antena digi veche ~ 85&95 cm ;

-Zilele acestea am stricat configuratia initiala ( 1 west , 4 west , 9 est , 13 est , 19 est );

-am pus 16 Est in centru ;
-am pus 1 west ( in dreapta antenei privita din fata ) ;

-Pe 1 west nu intra realitatea Tv si Speranta Tv ( dar Realitatea Tv se receptioneaza  pe 16 Est , Speranta tv post religios fara importanta )  in rest intra toate fta;

Pe 31.5 Est receptionez Protv International , (intrucat am renuntat la hotbird 13 Est  fiind prea aproape de 16 e si neavand un lnb twin multiconnect) ;

Pe 19 Est receptionez 495 canale fta;

Urmeaza sa testez : 39 Est - nasul tv - fta ;
45 Est - Prima tv , Kiss fm -fta ;

Legat de 16 e pentru cei initiati care vor sa ma ajute cu un sfat :

Intra aproape toate canalele fta cu mici exceptii :

Ce stiti despre : -Otv (avea mira, acum criptat ? ),
  -Favorit tv( intra si nu  mai intra),
  -Bucuresti 1 tv ( nu intra ) ,
  -Vacanta tv ( apare criptat ? ) ;
  -Travel Mix ,
  -Top 1 Tv ;

ptr cei care receptioneaza 16 Est ;

Multumesc celor care m-au ajutat cu un sfat pe acest forum ! Astept sfaturi in continuare ;

--------------------------
Am mai reglat putin semnalul , am mai rotit de lnb ..si s"a rezolvat si problema cu canalele mentionate mai sus :)

#10
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
deci ce configuratie ai acum? ce semnal ai pe sateliti?

#11
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011

View Postecologistul, on 03 iulie 2014 - 20:17, said:

deci ce configuratie ai acum? ce semnal ai pe sateliti?

--------------------------

Am 16 Est in centru , 31, 5 est (in stanga cum privesti antena din fata ) , 1 west ( in dreapta cum privesti antena din fata ) , si 4 west ( in dreapta cum privesti antena din fata ) ;

semnal 90 % calitate 65-70 % pe toti satelitii ;

In test ( tot cu 16 est in centru , aceeasi configuratie ) , am mai prins cu al 5-lea lnb - 42 Est , incerc poate dau de 45 Est ca sa prind si Prima Tv .

#12
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011

View Postecologistul, on 03 iulie 2014 - 20:17, said:

deci ce configuratie ai acum? ce semnal ai pe sateliti?

------------------
uite imagini ; in stanga am adaptat suportul dintr-un subler ..am pastrat partea fixa si partea mobila a sublerului , ma pot deplasa usor pe lungime , iar de sus unde vezi suruburile acelea ,  pot regla inaltimea , deplasare sus - jos , stanga -dreapta . in partea dreapta am modificat un http://www.receptoar...dielectric.html , suport lnb inverto , deoarece e slab construit si nu rezista la greutate - 4-5 lnb-uri , avand un lnb central ..ce sa tina un surub M4 , pe centru , atatea lnb-uri ..se invarte si nu ramane in pozitia in care le fixezi

Attached Files



#13
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 05.04.2011
Ingenios cu sublerul; in plus, nu mai reglezi la milimetru ci la zecimi de mm :)

#14
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011

View PostVictor5, on 05 iulie 2014 - 13:21, said:

Ingenios cu sublerul; in plus, nu mai reglezi la milimetru ci la zecimi de mm Posted Image

-----
Da..asa-i Posted Image

Antena e fixata intr-un stalp de 2 toli , stalpu e fixat in beton , iar de stalp e legata si celebra " sarma de rufe " , care tine ceva greutate..la modul ca bat covoarele..si antena si lnb-urile..raman tot in pozitia aia..fara sa se miste... sau dereglare ceva :D

Edited by temptation21, 05 July 2014 - 13:34.


#15
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
O receptie foarte interesanta, chiar la limita.Imi dau seama cat a durat reglajul la extreme.
Poti sa imi spui si mie cum functioneaza 16 Est ca semnal in conditii meteo deosebite, respectiv ploaie.Cat scade pe Tp-ul freesat.
Esti sigur ca antena este de 95 cu 85 cm, in poza pare antena mai mica.
Eu cu o antena tot digi dar cu diametru activ 0,75 m, ceva gen 80 cu 70 cm, am receptionat tp-ul freesat cu semnal 70, calitate 65-70.

#16
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011

View Postecologistul, on 08 iulie 2014 - 09:59, said:

O receptie foarte interesanta, chiar la limita.Imi dau seama cat a durat reglajul la extreme.
Poti sa imi spui si mie cum functioneaza 16 Est ca semnal in conditii meteo deosebite, respectiv ploaie.Cat scade pe Tp-ul freesat.
Esti sigur ca antena este de 95 cu 85 cm, in poza pare antena mai mica.
Eu cu o antena tot digi dar cu diametru activ 0,75 m, ceva gen 80 cu 70 cm, am receptionat tp-ul freesat cu semnal 70, calitate 65-70.

-------------------------------------------------------
Salut .

- 16 Est in centru nu pica in conditii extreme - adica ploaie ( am avut Intelsat 1002/thor 5/ thor 6 1 west in centru in vechea configuratie - si nici acesta nu pica )
- in concluzie - ce e in centru , nu pica . - semnal 90 % , calitate 75 % ;
- antena e de 85 * 95 cm ;
- ceva probleme mai sunt pe ceilalti , dar nu pica mereu ...depinde de vreme ;
- am pus si 13 Est si 19 Est in configuratia asta..intra , dar imi anuleaza cateva TP-uri de pe 16 Est - luandu-le semnalul ;

Edited by temptation21, 08 July 2014 - 17:34.


#17
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009

View Posttemptation21, on 08 iulie 2014 - 17:32, said:

-------------------------------------------------------
Salut .

- 16 Est in centru nu pica in conditii extreme - adica ploaie ( am avut Intelsat 1002/thor 5/ thor 6 1 west in centru in vechea configuratie - si nici acesta nu pica )
- in concluzie - ce e in centru , nu pica . - semnal 90 % , calitate 75 % ;
- antena e de 85 * 95 cm ;
- ceva probleme mai sunt pe ceilalti , dar nu pica mereu ...depinde de vreme ;
- am pus si 13 Est si 19 Est in configuratia asta..intra , dar imi anuleaza cateva TP-uri de pe 16 Est - luandu-le semnalul ;

= cu  Intelsat 1002/thor 5/ thor 6 1 west sunt sceptic ca TP-urile digi nu picau cand ploua afara.
= 13 Est si 19 Est in configuratia asta..intra , dar imi anuleaza cateva TP-uri de pe 16 Est - luandu-le semnalul, care combinatie? adica varinata cu sublerul, cum este acum? nu-mi dau seama cum anuleaza.
= practic ai o receptie cu tot ce FTA posturi romanesti.

#18
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011

View Postecologistul, on 09 iulie 2014 - 20:43, said:

= cu  Intelsat 1002/thor 5/ thor 6 1 west sunt sceptic ca TP-urile digi nu picau cand ploua afara.
= 13 Est si 19 Est in configuratia asta..intra , dar imi anuleaza cateva TP-uri de pe 16 Est - luandu-le semnalul, care combinatie? adica varinata cu sublerul, cum este acum? nu-mi dau seama cum anuleaza.
= practic ai o receptie cu tot ce FTA posturi romanesti.


---------------------------------

-Vechea configuratie a fost 1 west , 4 west , 9 est , 13 est , 19 est - canale FTA - iar 1 west a fost in centru si n-a avut probleme de semnal in conditii nefavorabile ;
-ceilalti sateliti ( 4 west , 9 est , 13 est , 19 est ) - foarte rar sa pice unul dintre ei , poate cand era o ninsoare puternica, sau ploaie puternica cu vant , vijelie ;
-----------------------------------------
-Acum am 16 est in centru si nici aici nu sunt probleme ..ce e in centru NU ARE PROBLEME DE SEMNAL !
- ceilalti sateliti din configuratia actuala - 1 west , 4 west , 31,5 est - aceeasi situatie ( foarte rar sa pice unul dintre ei );
-------------------------
- cu cele doua suporturi ( nu conteaza ca e subler , sau celalalt cu sina ) , imi permit sa pun si alte LNB-uri ;
- ti-am zis ca am pus tot in configuratia asta ( 16 est in centru , 1 west , 4 west , 31,5 est ) : 13 est si 19 est , doar ca fiind 3 sateliti apropiati , 13 est , 16 est , 19 est - 16 est in centru , 13 est si 19 est imi intra putin in zona de acoperire a lui 16 est , adica de pe 16 est nu-mi mai intra cateva TP-uri cu canale straine.
- tot in configuratia asta am pus si 42 est , si vreau sa ajung la 45 est pentru prima Tv si kiss tv ;

-------------------
da , ma intereseaza canalele romanesti fta , moldovenesti etc , si cam asta este configuratia de baza ;
ar mai fi 4,8 Est - canalul EST TV MOLDOVA , 39 EST - canalul Nasul tv ;

-----------------
Sper ca ai inteles ..intr-un final Posted Image

Edited by temptation21, 10 July 2014 - 12:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate