Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cate cadre poti sa tragi un mirrorless?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
creeptonite

creeptonite

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.12.2011
Am si eu cateva intrebari. Cate cadre poti tragi cu un mirrorless pana "moare"? Respectiv un Olympus Pen E-PL1. Ce se intampla cu aparatul in cele din urma, ce nu mai functioneaza la el?

Edited by creeptonite, 23 May 2014 - 00:44.


#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Prima si prima data se descarca bateria, sau se umple cardul. Dupa aia se plictiseste utilizatorul. Eventual se mai strica cate un buton doua. Posibil sa-ti pice lcd-ul. Il scapi pe jos si ii sar suruburile. La un moment dat, plistisit ca nu se strica nimic in el, te face curios si iti bagi surubelnita, la sfarsit iti mai raman piese dar el se tot incapataneaza sa functioneze. Posibil sa se sfarseasca bateria si sa nu te mai tina decat 20 de cadre. Totul se sfarseste cand il schimbi pe un brigi superzoom. Daca totusi treci si de momentul asta si ajungi la 8000 de cadre e timpul pt. un upgrade.
Sau ceva mai stiintific: http://petapixel.com...tancy-database/

Edited by crokodilu, 23 May 2014 - 01:00.


#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
http://www.m43gear.c...of-olympus.html

Quote

First of all, this was not something I had to be concerned about when I used to have only P&S cameras.  Olympus PEN cameras do not have a mirror mechanism inside but do have a mechanical shutter.  Anything that has moving physical part must have a lifespan, and typically shorter than electronics found in most P&S cameras.

There is no official estimated number of shutter actuation number given by Olympus, but the estimated number from various sources is in the range of 50,000 to 150,000 depending on the model


#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
P&S-urile parca au totusi diafragma mecanica, deci nu e numa electronica inauntru.

#5
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
bad post

Edited by DannyMC, 23 May 2014 - 09:30.


#6
raduflo

raduflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.12.2003
Am si eu un mirrorless, un Fuji la care, dupa mai bine de 30.000 de cadre, mi-a cazut electronica... si nu gasesc sa o schimb... (la un pret rezonabil)
Asta e.... toate ajung intr-un final la gunoi... :)

#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
50.000-150.000 cadre? aproape ca e ca la nikon d7000 viata shuterului. Dar tine si de bafta

#8
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Iertati-ma dar cate cadre face un om normal, in regim de poze de familie sau amator pasionat? Inteleg la unul care din asta traieste sa faca si 2-3,000 de cadre la o iesire (shooting, nunta, etc), dar cand pozezi copilul, pisici, flori sau peisaje, cate sa faci frate?

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
eu in doi ani am aproximativ 9000 de cadre deci cam 4500 pe an in regim de amator, poze cu familia, concedii, etc
un aparat obisnuit ar tine 10-20 ani pana sa se strice din cauza uzurii, mai mult decat suficient

Edited by Kroghy, 23 May 2014 - 10:30.


#10
creeptonite

creeptonite

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.12.2011

 raduflo, on 23 mai 2014 - 09:43, said:

Am si eu un mirrorless, un Fuji la care, dupa mai bine de 30.000 de cadre, mi-a cazut electronica... si nu gasesc sa o schimb... (la un pret rezonabil)
Asta e.... toate ajung intr-un final la gunoi... Posted Image

Cum adica ti-a cazut electronica? Cat te costa sa o schimbi?

@all: Multumesc pentru raspunsuri.

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 miromulus, on 23 mai 2014 - 10:27, said:

Iertati-ma dar cate cadre face un om normal, in regim de poze de familie sau amator pasionat...
Daca esti amator pasionat de timelapse atingi suta (de mii) in cateva zile.

#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Electronica aia n-o fi cazut mai mult de la filmari multe si/sau lungi? Sau n-a fost cazul?

#13
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 crokodilu, on 24 mai 2014 - 11:58, said:

Daca esti amator pasionat de timelapse atingi suta (de mii) in cateva zile.

Hai mai croko, ce naiba. Cati fac timelapse din totalul posesorilor de aparate foti? Stii ce am vrut sa zic. Pentru vasta majoritate a utilizatorilor, cele 50-100,000 de cadre sunt o tinta pe care nu o vor atinge in toata viata, dar cu un singur aparat.

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Am atins 50k cu K100d si n-am facut time lapse, nici macar nu pozez decat odata pe luna, nu pozez nunti, pur si simplu s-a intamplat. Alti nu stiu ce fac, fiecare cu socoteala lui.

Edited by crokodilu, 24 May 2014 - 21:03.


#15
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Iarta-ma dar... K100D. Asta nu e aparut acum vreo 8-10 ani?

P.S. A fost primul meu dSLR. Posted Image Imi aduc aminte cu drag de el. Sper ca inca mai face poze.

Edited by miromulus, 25 May 2014 - 00:15.


#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Adica ce vrei sa zici, ca pe vremea aia se faceau aparate care tineau, nu ca acum? Al meu merge si acum, doar ca e cam obsolente putin. Pana la urma Kroghy avea dreptate, 5000 pe an cam iese 50k in 8-10 ani (l-am luat in 2006).

#17
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Pe de-o parte tehnologia de fabricatie a evoluat putandu-se oferi mai ieftin un produs mai durabil dar pe de alta parte produsele au devenit mai complexe si se adreseaza unei mase mai mari de oameni decat in trecut care in principiu are alte asteptari in ceea ce priveste fiabilitatea si care nu prea e dispusa sa plateasca in plus pt o fiabilitate mult mai mare decat va avea vreodata nevoie.


#18
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 crokodilu, on 25 mai 2014 - 00:41, said:

Adica ce vrei sa zici, ca pe vremea aia se faceau aparate care tineau, nu ca acum? Al meu merge si acum, doar ca e cam obsolente putin. Pana la urma Kroghy avea dreptate, 5000 pe an cam iese 50k in 8-10 ani (l-am luat in 2006).

Nu. Vreau sa zic ca la 5000 pe an te tine 20 de ani un body. Majoritatea vor ajunge antichitati si bibelouri inainte de a inceta sa functioneze. Ca sa nu mai zic ca un K100D e un aparat care, in ciuda faptului ca e perfect util pentru majoritatea utilizatorilor, a ajuns la un pret derizoriu.

Ca o concluzie, pentru majoritatea, numarul de cadre "garantate" e o chestie de marketing. Nu vor atinge acel numar. Iar dupa multi ani de folosire, cand se vor apropia de el, aparatul nu va mai valora mare lucru si isi vor putea cumpara altul sh la un pret modic - daca tin mortis sa ramana tot la modelul ala

Edited by miromulus, 25 May 2014 - 09:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate