Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Noaptea Muzeelor.

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Tocmai terminat vizita noaptea muzeelor botosani.
Nu ca ar fi multe muzee, dar anul asta desfasurat eveniment numai la ala de etnografie. Restul pauza, or fi prea obositi de la avalansele de vizitatori din timpul anului...
Ma rog, muzeu mutat in cladire noua, nevizitat aici de mine vreodata, deci vizitat azi.
Deziluzii: Cladire mare, muzeu mic, 3 camere. Exponate evident putine, mai rau, lipsa explicatii langa ele, sau macar un panou ceva mai general in camera. Complet stupid. Ghizi, etc, ce sa mai zic. In schimb sute de etichete uriase, peste tot, cu inscriptia "Regio". Nu zic, tre' sa-si faca si aia reclama, daca au sponsorizat, dar au abuzat grav de abtibildurile alea.
Lucky me,  majoritatea exponatelor le cunosteam de la bunici. O chestie sau doua, oricum au ramas mister total. Probabil, daca eram destept, le pozam si intrebam pe softpedia....
Niste manechine pentru costume populare, de plastic alb, fara fata, dadeau o imagine chiar horror interioarelor. Mai bine puneau costumele pe umerase, ca dadea mai bine. Costume ciudate, uratele, din ce regiuni or fi, doar ei stiu, ca io stiu costumele zonei mult mai colorate si frumoase.
per total, am tras de timp si am stat acolo vreo 5 minute, dar pentru un vizitator normal, noaptea muzeelor ar dura 3 minute.

[ http://i58.tinypic.com/30jmb7r.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Muzeul etnografic e pe Pietonal, acolo langa Maria?
Si doar 3 camere? Lol.

Trebuia sa vii la Bucale.

#3
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
care-i treaba cu noaptea asta? atrage ca e gratis? oricum un bilet la muzeu nu tre sa fie o avere....:)

#4
-invata-

-invata-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 285
  • Înscris: 28.11.2013

 -Diana-, on 17 mai 2014 - 20:28, said:

Muzeul etnografic e pe Pietonal, acolo langa Maria?
Si doar 3 camere? Lol.

Trebuia sa vii la Bucale.

Vis-à-vis de Maria.

#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

 Octavian_SK, on 17 mai 2014 - 20:40, said:

care-i treaba cu noaptea asta? atrage ca e gratis? oricum un bilet la muzeu nu tre sa fie o avere....Posted Image

E gratis, da, in foarte multe tari.
Prima data am picat la o seara din asta free, cand eram intr-o excursie la Paris, nu-ntelegeam ce era harmalaia aia pe strazi, la noi nu se stia pe vremea aia de Noaptea Muzeelor. Posted Image
Si ei, cat ar fi de bogati, prefera lucrurile gratis. Posted Image

Un bilet la muzeu, chiar si in Ro, nu poti sa zici ca e chiar  ieftin.
Ultima aventura la Muzeul de Istorie din Buc, a fost 25 lei/persoana/adult.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
o camera mica, stiu eu, 10-12mp in care era un razboi de tesut covoare. Atat, ca si asta era unul miniatural, doh, spatiul restrans, se puteau face cel mult prosoape la el, nu covoare. camera pozata, cea mai mare, in care erau manechinele alea, si un scaun modern, pana si ala cu etichete regio pe el. si inca o camera, paralela cu asta mare, dar mai ingusta, in care erau vreo doua lazi de zestre, o noptiera, si obiecte folosite la obiceiurile populare de iarna. a, si un fel de holisor in care erau inghesuite niste oale, un teasc miniatural si inca ceva de lemn. sfarsitul episodului.
muzeul e in cladirea renovata nou, in care a fost filarmonica, in spate la casa tineretului. asta daca mai sunt doritori.

gratis sau nu, e vorba de spiritul zilei. ultima data cand am fost pe aici la muzeul de istorie, zi normala, cand am intrat se uitau aia la mine si la fiumeu ca la bombe, ramasesera socati ca intra cineva. nu mai zic ca unul din personal s-a tinut tot timpul dupa noi, sa ne pazeasca. macar daca o facea mai finut, dar efectiv ne dadea senzatia ca parca am fi la furat...

Edited by slai, 17 May 2014 - 20:53.


#7
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 -Diana-, on 17 mai 2014 - 20:45, said:

Si ei, cat ar fi de bogati, prefera lucrurile gratis. Posted Image
nimic nu-i mai costisitor ca ceva gratis :)

#8
-invata-

-invata-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 285
  • Înscris: 28.11.2013

 slai, on 17 mai 2014 - 20:46, said:


muzeul e in cladirea renovata nou, in care a fost filarmonica, in spate la casa tineretului. asta daca mai sunt doritori.


Acolo?

Adica la baza sportivă zici.

#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Etichetele cu Regio banuiesc ca erau pe lucrurile noi, nu pe cele vechi.
Orice prostie cat de mica, cumparata pe fonduri europene, trebuie insemnata cumva. Chiar si pixurile luate, trebuie inscriptionate cu sigla UE, ca fapt divers.
Exista o chestie care se numeste Manualul de identitate vizuala si care e un fel de Biblie pt cei care se joaca cu bani europeni.
Nu se vrea OT, ci doar iti explicam de ce ai vazut Regio peste tot.

Nu mai ai alte poze, Slai?

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Nu prea, nici nu aveai unde poza. inca 2-3 foto am facut in camera cu razboiul si cam atat. fiins spatiul mic, ceva lume, era greu sa ai loc de fotografiat. la final ne-am reintors in camera mica, iar la plecare drumul era blocat pe holisorul cu oale de un grup de copii, abia am reusit sa mai iesim printre ei.
macar am fost mandru ca am putut sa-i explic lui fiumeu in amanunt cum se folosea razboiul si acesoriile, cand am fost mic, la bunici functiona asa ceva si imi placea mult sa lucrez la el. Posted Image bine, ala era mare, ocupa el singur o camera.

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   258.77K   51 downloads

Edited by slai, 17 May 2014 - 21:04.


#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Am văzut și eu în minivacanța de 1 mai ceva similar la Parcul Tematic Ion Creangă din Humulești(Târgu Neamț).

Attached Files


Edited by Digix, 17 May 2014 - 22:25.


#12
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 Octavian_SK, on 17 mai 2014 - 20:40, said:

care-i treaba cu noaptea asta? atrage ca e gratis? oricum un bilet la muzeu nu tre sa fie o avere....Posted Image

E rost de umblat aiurea seara pe strazi beti si drogati. Mai e cunoscuta si ca "Noaptea drogatilor vii". Numai azi vezi luzeri de 26-28 de ani barbosi beti care se iau aiurea de lume pe strada pe la 'noaptea muzeelor' :D

#13
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Eu am fost. A fost OK. In drum spre casa am dat de un tip foarte vesel el asa. Dar era treaz, am mers cu el o bucata de drum. In rest lumea a fost OK.

#14
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
La Sibiu a fost multa lume la Muzeul de Istorie si la cel de Istorie Naturala. Astazi, 18 mai, este Ziua Muzeelor, cu intrare libera la toate muzeele care tin de Palatul Brukenthal: Palatul, Muzeele Farmaciei, de Vanatoare, de Istorie, de Istorie Naturala. Program de vizitare: 10-18.

#15
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Pur si simplu eram la plimbare pe la Universitate si n-am ezitat sa intru cateva minute la World Press Photo (foarte interesante unele fotografii) si apoi la Arhivele Nationale (aveau ca tema Primul Razboi Mondial).

 potae, on 17 mai 2014 - 22:37, said:

E rost de umblat aiurea seara pe strazi beti si drogati. Mai e cunoscuta si ca "Noaptea drogatilor vii". Numai azi vezi luzeri de 26-28 de ani barbosi beti care se iau aiurea de lume pe strada pe la 'noaptea muzeelor' Posted Image
Erau vreo 3 pustani de astia prin Centrul Vechi. Tocmai ce-i saltase un jandarm.

#16
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
In mod normal, orice muzeu ar trebui sa aiba o zi pe saptamana in care intrarea sa fie libera (cateva chiar au), altfel lumea se va inghesui bovin odata pe an la Noaptea Muzeelor.
Cozi ca la Antipa, care are, ce-i drept, cele mai scumpe bilete, nu cred ca erau nici pe timpul lui Ceasca...

[ http://www.b365.ro/media/image/201405/w620/noaptea_muzeelor_antipa_puterea_ro_19009200.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Sincer, nu m-as duce intr-o asemenea noapte gratuita, ca sa stau la cozi kilometrice, nici sa ma bati.
Am vazut la Stiri, ca erau o gramada de parinti cu copii dupa ei la miezul noptii, la coada nu stiu carui muzeu.
Mi se pare aberant.

#18
-invata-

-invata-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 285
  • Înscris: 28.11.2013
Societatea te vrea prost.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate