Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Noaptea Muzeelor.

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Fiecare are dreptate în felul lui. E bine că vrea lumea cultură, dar nu cumva setea asta subită de cunoaștere e stimulată în cea mai mare proporție de gratuitate? Pun pariu că în restul anului 90 % din ăia de fac coada, nici nu întreabă măcar cât e biletul la un muzeu.

Până la urma cozii fiecare o va ține pe a lui(părerea), că așa e treaba peste tot!  Respect sincer ambele puncte de vedere.
Eu personal nu aș sta. Am oroare de cozi. E bine când e ceva gratis, dar confortul meu psihic și demnitatea le consider mai prețioase.

#38
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Hai sa zicem ca parem vii, n-am nimic impotriva acestui fapt, n-am nici impotriva iesirii pe strazi cu orice motiv, insa aveam ce aveam cu parintii care si-au scos plozii de 3 ani la Noaptea Muzeelor.
Dar pana la urma, nu e treaba mea sa judec cine pe unde-si plimba copiii, cu ce scop si la ce ora.

#39
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

 Digix, on 19 mai 2014 - 20:33, said:

E bine că vrea lumea cultură, dar nu cumva setea asta subită de cunoaștere

Nu e nici o sete subita de cunoastere.
O persoana care are aceasta caracteristica se hraneste cu cunoastere zilnic, nu o data in 365 de zile.

#40
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Sa fim seriosi: aruncati-va un ochi pe tarifele de la Antipa. Posted Image http://www.antipa.ro...es/74/pages/222

-prescolarii au gratuitate
-pe perioada vacantelor, elevii pana in 18 ani au gratuitate
-studenţi ai Facultăţilor de Biologie, Medicină Umană şi Veterinară, Agronomie, Silvicultură, Arte Plastice şi Arhitectură, în baza legitimaţiei de student, au gratuitate
etc samd

In rest, e 5 lei un bilet pt elevi/studenti si 2o lei/adult.
Cam de cate ori pe an poti sa vizitezi muzeul ala si cam cati bani cheltui? Posted Image

#41
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Când spun "subită", mă refer la faptul că sunt mulți care își arată brusc interesul. Altfel, nu îmi explic de ce nu sunt astfel de cozi și în timpul săptămânii.

#42
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Ar trebui puse, in noaptea respectiva, niste gratare pe langa fiecare muzeu... stai civilizat la coada cu toata familia si estimp mai bei o bere, mai perpelesti niste carnati, o ceafa de porc, cativa mici, sa nu fie timp pierdut.
La muzeul satului poti chiar sa cauti o casa cu vatra, faci focul cu niste surcele din gardurile alea paraginite si gatesti ca la bunica...

#43
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 Mocebon, on 19 mai 2014 - 20:42, said:

Ar trebui puse, in noaptea respectiva, niste gratare pe langa fiecare muzeu... stai civilizat la coada cu toata familia si estimp mai bei o bere, mai perpelesti niste carnati, o ceafa de porc, cativa mici, sa nu fie timp pierdut.

Nu stiu daca ai vrut sa fie o gluma, dar acum vreo cativa ani chiar erau unii care faceau gratar in curtea Muzeului Municipiului Bucuresti, asa, de noaptea muzeelor.

Edited by mihaigerard, 19 May 2014 - 20:53.


#44
hesu154

hesu154

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.08.2013

 Sirius_B, on 19 mai 2014 - 20:37, said:

Nu e nici o sete subita de cunoastere.
O persoana care are aceasta caracteristica se hraneste cu cunoastere zilnic, nu o data in 365 de zile.
Fiind binecunoscut ca muzeul este o sursa extraordinara de cunoastere, in aceasta era a tehnologiei.


 Mocebon, on 19 mai 2014 - 20:42, said:

Ar trebui puse, in noaptea respectiva, niste gratare pe langa fiecare muzeu... stai civilizat la coada cu toata familia si estimp mai bei o bere, mai perpelesti niste carnati, o ceafa de porc, cativa mici, sa nu fie timp pierdut.
La muzeul satului poti chiar sa cauti o casa cu vatra, faci focul cu niste surcele din gardurile alea paraginite si gatesti ca la bunica...
Inseamna ca n-ai fost in spate la MŢR. :naughty:

#45
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Pt doritori, sambata asta este Noaptea muzeelor.

Bucuresti.

Iasi.

Galati.

Si altele.

#46
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Mie mi se pare ca nu merita statul la coada pentru o intrare la muzeu, mai ales ca la noi sunt ieftine intrarile (mai putin Antipa, din cate am inteles). In plus, de ce sa merg cand e aglomerat si toata lumea se buluceste si nu vezi nimic, cand poti merge la un muzeu in orice alt week-end si sunt 2-3 persoane in tot muzeul si vezi in liniste tot si stai cat vrei sa admiri un tablou.

#47
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Stiu, de aceeasi parere sunt si eu, insa unii merg pt ideea in sine, pt obiceiul preluat de la alte tari etc, sunt convinsa ca nimeni nu merge pt o economie de 2.5 lei la bilet.

#48
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Nu stiu cat merg pentru idee, cat sa-si posteze poze pe FB de la coada, ca sa vada lumea ce culti sunt ei.

#49
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
18 mai, noaptea muzeelor.

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sambata, 20 mai:
https://www.google.r...mobile&ie=UTF-8

#51
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Ciudat e ca altii fura startul, la soroca e maine seara.

#52
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Anul trecut la soroca au avut un spectacol superb.

Maine seara, noaptea muzeelor.

Cat de cat programul e aici http://noapteamuzeelor.ro/#Bucuresti-4, dar nu e complet, mai trebuie sapat prin presa locala.

#53
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
gresit!

Edited by tytysor, 19 May 2018 - 23:08.


#54
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 31.10.2017
Nu am mai fost demult la muzeu...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate